Определение по дело №2143/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1995
Дата: 30 юли 2019 г.
Съдия: Даниела Димитрова Недева
Дело: 20197050702143
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 30 юли 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

              2019г., гр.Варна

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Дванадесети състав на тридесети юли две хиляди и деветнадесета година в закрито заседание в състав:

                      

                                                                                                      СЪДИЯ: ДАНИЕЛА НЕДЕВА

                                            

 

като разгледа докладваното от съдията адм.дело  № 2143 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявено е искане от В.Б.Н. ЕГН**********,***, с посочен адрес за кореспонденция гр.*** за обявяване нищожността на действие изразено на 22.07.2019г. по задържане от полицейски орган при Второ РУ към ОД на МВР-Варна. В жалбата се посочва, че спрямо жалбоподателката са били извършени незаконосъобразните фактически действия, като е била задържана от полицай Т. П., иззети са били лична карта и принудително е била изведена от помещенията на паспортна служба и отведена в други помещенията на II РУ - гр.Варна, Сочи се, че в продължение на повече от 40 мин., не й е била дадена информация за основанието на задържането, поводът за задържането, а и не е била връчена заповед или друг индивидуален административен акт или постановление на прокурор или съд, в които да е постановено задържане, съответно да са указани правата й да обжалва, да бъде защитавана от адвокат и други. С оглед горното се сочи, че  извършените действия са неправомерни, тъй като до настоящия момент не е била призовавана за определена дата и час за извършване на някакви действия по досъдебното производство, въпреки че има постоянен адрес, който не е напускала. Призовки не са били връчвани и на упълномощен от нея адвокат.

В писмо изх. рег.№ 436000-12818/30.07.2019г. на Началника на Второ РУ на ОД на МВР-Варна се сочи, че 22.07.2019г. около 16.50 часа спрямо Н. е била извършена проверка на основание чл.70 ал.1 от ЗМВР /проверки за установяване самоличността на лице/. От справката за издирване в система ИИС „Издирвателна дейност“ извършена от ОДЧ на РУ било установено, че Н. е обявена за ОДИ с телеграма №*****/22.07.2019г. с мярка установяване на адрес по ДП№***/2012г. по описа на ОД на МВР-Варна. Била й връчена призовка да се яви на 23.07.2019г. в 9.30 часа при разследващия полицай водещ делото. Сочи се, че лицето не е било настанявано в помещение за задържани лица на РУ, не й е била издадена заповед за задържане до 24 часа и не е била задържана по смисъла на чл.72 ал.1 от ЗМВР и Инструкция №8121з-78/24.01.2015г. изм.доп. ДВ бр.77/06.10.2015г. изм.доп. ДВ бр.30 от 15.04.2016г. за реда за осъществяване на задържане, оборудването на помещенията за настаняване на задържаните лица и реда в тях в МВР.

По време на престоя си в Второ РУ ОД на МВР-Варна, лицето водело разговори по телефона си и се движела свободно във фоайето. Сочи се, че на Н. било разяснено от инспектор П., че е обект на проверка, а не задържано лице в РУ и след приключване на проверката може да си тръгне. Никой от служителите на Второ РУ на МВР-Варна не се бил отнасял грубо или неуважително спрямо В.Н.. Във връзка с този случай не са били изготвяни други документи освен призовката, която е била връчена на В.Н..

Съдът, като съобрази становищата на страните, представените по делото писмени доказателства, приема за установено следното:

Съгласно разпоредбата на  чл. 250, ал. 1 АПК всеки, който има правен интерес, може да иска прекратяване на действия, извършвани от административен орган или длъжностно лице, които не се основават на административен акт или на закона. Но ако действията са вече извършени или преустановени, този ред за защита е недопустим.

Защитата по чл. 250 и сл. АПК намира приложение само, когато незаконосъобразните действия продължават да се осъществяват, т. к. целта на производството е преустановяването им чрез разпореждане на съда. Ето защо този способ на съдебна защита е неприложим в случаите, когато неоснователните действия са прекратени.

В конкретния казус, дори да се сподели тезата, че се касае за фактически действия на полицейския инспектор, които жалбоподателят поддържа, че са били незаконни, те са еднократно осъществени на 22.07.2019 г., поради което няма как съдът да разпореди незабавното им прекратяване по искане от 26.07.2019 г. постъпило в съда на 30.07.2019г. Извън горното, съдът констатира, че липсва и предмет на оспорване, доколкото не е налице административен акт по смисъла на чл.21 АПК. Незаконосъобразното действие, респективно незаконосъобразно бездействие на административен орган или на длъжностно лице могат да бъдат само- фактическо /или материално/ действие, което се предприема без правно основание- нормативен или административен акт, като в конкретния случай не се установяват действия, които не се основават на административен акт или на закон.

Предвид изложеното подаденото искане е процесуално недопустимо и следва да бъде оставено без разглеждане.

Водим от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба от В.Б.Н. ЕГН **********,***, с посочен адрес за кореспонденция: гр.*** за обявяване нищожността на действие изразено на 22.07.2019г. по задържане от полицейски орган при Второ РУ към ОД на МВР-Варна.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 2143 по описа на Административен съд-Варна за 2019г.

 

Определението може да се обжалва в 7-дневен срок от съобщаването на страните пред ВАС.

 

СЪДИЯ: