Решение по дело №2571/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5593
Дата: 22 август 2018 г. (в сила от 24 ноември 2018 г.)
Съдия: Боряна Димчева Воденичарова
Дело: 20181100502571
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 26 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр.София, 22.08.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІІ-Б въззивен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и втори май две хиляди и осемнадесета година в състав:

                              

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕМЕНУЖКА СИМЕОНОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ: ХРИПСИМЕ МЪГЪРДИЧЯН

                                                             мл. съдия БОРЯНА ВОДЕНИЧАРОВА

 

при секретаря Нина Светославова, като разгледа докладваното от мл. съдия Воденичарова в.гр.дело № 2571 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение от 28.08.2014 г. по гр.д. № 14101/2009 г. по описа на Софийски районен съд, ГО, 68-ми състав, е изнесен на публична продан на основание чл. 348 ГПК апартамент № 6, находящ се в гр. София, ул. „*********като е постановено получената сума от продажбата да се разпредели между съделителите Г.А.А. и С.Н.М. съобразно дяловете им от по ½; отхвърлена е претенцията на С.Н.М. за поставяне в дял на описания имот; отхвърлен е искът, предявен по реда на чл. 346 ГПК от Г.А. с правно основание чл. 31, ал. 2 ЗС за заплащане на обезщетение от С.М. за ползването на притежаваната от ищеца ½ идеална част от процесния апартамент през периода 04.03.2009 г. – 27.06.2012 г. в размер на 40 000 лв.; отхвърлени са изцяло предявените по реда на чл. 346 ГПК от С.М. против Г.А. искове с правно основание чл. 31, ал. 2 ЗС за обезщетение за ползването на притежаваната от него ½ идеална част през периода 05.01.2005 г. – 18.02.2009 г. в размер на 48 000 лв. и с правно основание чл. 61 ЗЗД за заплащане на съответстващата на дела на Г.А. ½ идеална част от извършените през периода 2011 г. и 2012 г. със средства на С.М. подобрения в процесния апартамент, описани в молба от 27.06.2012 г., в размер на 34 267 лв.

Ищецът Г.А. чрез надлежно упълномощен процесуален представител адв. З.Н. е подал в срок въззивна жалба, с която обжалва първоинстанционното решение в частта му, с която е отхвърлен предявеният от него иск с правно основание чл. 31, ал. 2 ЗС. Моли решението да бъде отменено в тази част и да бъде постановено друго решение, с което ответникът С.М. да бъде осъден да му заплати сумата от 14809 лв., представляваща обезщетение за лишаване от ползването върху имота в размер на ½ част от средния пазарен наем на имота за периода 04.03.2009 г. – 22.06.2012 г., ведно със законната лихва върху главницата от завеждането на иска до окончателното изплащане на сумата. Поддържа, че с исковата молба е направено искане за заплащане на такова обезщетение като поканата чрез исковата молба е валиден способ за писмено поискване на обезщетението. Намира за необоснован изводът на районния съд, че липсват данни да е поискал лично да ползва делбения имот. Твърди, че няма спор, че ответникът и понастоящем е единствен ползвател на имота. Посочва, че от разпита на свидетелката Б. се установява, че на посочената дата Г.А. е бил извън страната и не е могъл да се яви на определената от М. дата, като във връзка с това смята, че изводът на районния съд, че тези показания се опровергават от останалите доказателства, е незаконосъобразен. Поддържа, че в обжалваното решение не е направен цялостен, обстоен и задълбочен анализ на доказателствата, което представлява съществено нарушение на процесуалните норми и е довело до необосновани фактически изводи и незаконосъобразни правни изводи. Твърди, че претенцията е основателна и е доказана по размер със заключението на вещото лице. Излага съображения, че не е бил владелец на имота не само в процесния период, но и към настоящия момент, като след извършване на въвода във владение от ЧСИ ответникът незабавно е сменил ключа и е започнал да ползва имота еднолично, а когато е депозирал нотариални покани, Г.А. не е бил в страната.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Ответникът С.М. е подал в срок отговор на въззивна жалба, в който поддържа, че първоинстанционното решение е правилно и законосъобразно. Твърди, че с приложената по делото телеграма от 09.01.2009 г. е поканил Г.А. да се свърже с него на посочен телефонен номер, за да му предостави ключ от процесния имот или да се разберат за смяна на ключовете, ако той самият няма ключ от апартамента. След това с нотариална покана от 12.02.2009 г., връчена на А. на 16.02.2009 г. отново го е поканил да отидат до имота и да сменят патрона, като го е предупредил, че ако не се яви, ще смени патрона сам. Поддържа, че за въззивника не е имало пречка ако не може да се яви сам, да се свърже с М. и да му каже да предаде ключ на посочено от него лице или да упълномощи лице, което да се яви като негов представител и да получи ключ от имота. Твърди, че на 25.05.2010 г. е изпратил още една нотариална покана, получена от А. на 27.05.2010 г., в която му е напомнил, че самият М. няма достъп до половината от апартамента, тъй като е заключена и той не разполага с ключ. Акцентира върху обстоятелството, че въззивникът никога не е канил М. да му предаде ключ и не е искал ключ от него. В исковата молба също не е направено искане да ползва имота съобразно правата си. Освен това М. е узнал за завеждането на делото в по-късен момент, тъй като при предявяването на иска е бил извън страната и му е бил назначен особен представител. По изложените съображения поддържа, че въззивникът сам се е поставил в положение да не разполага с ключ от външната врата с намерение да се обогати при евентуално уважаване на иска.

Софийски градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт, приема следното:

Предявен е иск с правно основание чл. 31, ал. 2 ЗС.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата. Обжалваното решение е валидно и допустимо в обжалваната част. То следва да бъде потвърдено като правилно, като във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се добави и следното. От събраните доказателства се установява следното:

По делото не се спори, че страните са съсобственици при равни квоти на апартамент № 6, находящ се в гр. София, ул. „**********, което се установява и от приложения на л. 3 нотариален акт за собственост върху недвижим имот, придобит по наследство и възстановен по реда на чл. 1 ЗВСОНИ от 04.01.2005 г.

На 15.12.2006 г. ответникът е изпратил на ищеца нотариална покана във връзка с това, че не може да използва процесния апартамент и не получава адекватно обезщетение от лицата, които го използват, с оглед на което кани ищеца на 27.12.2006 г. в 16.00 часа в кантората на нотариус В. Г. да уредят въпросите, свързани с прекратяването на съсобствеността върху имота, възможностите за изкупуване или обща продажба, както и начина на оценяване на имота. Тази нотариална покана е връчена лично на ищеца на 16.12.2006 г.

По делото е представено решение № 940 от 15.10.2008 г. по гр.д. № 4162/2007 г., III Г.О. на ВКС, образувано по жалба на И.Г.и Е.Г.срещу решение на СГС, с което е потвърдено решение на СРС, с което е уважен иск с правно основание чл. 233 ЗЗД. Ответници по касационната жалба са Г.А. и С.М.. С посоченото решение е оставено в сила решението на СГС.

 По делото е представен и протокол за въвод във владение от 05.11.2008 г., с който ЧСИ Р.М.В.е освободила и предала владението върху процесния апартамент на взискателя Г.А.А. по изп.д. № 20087900401034, образувано срещу длъжниците И.А. Г. и Е.А.Г.а, включително в „ползваните заедно с взискателя“ помещения: гл. антре, килер, коридор, тоалетна, баня и кухня.

На 09.01.2009 г. ответникът С.М. е изпратил на ищеца телепоща по повод процесния апартамент и е поискал да му бъдат предадени ключове, ако ищецът разполага с такива, като е посочил свой адрес и телефонен номер да се разберат за смяната на патрона, в случай че Г.А. не разполага с ключове от жилището. По делото не са представени доказателства за получаване на това съобщение от ищеца.

На 12.02.2009 г. ответникът е изпратил нотариална покана до ищеца, с която го е уведомил, че по гр.д. № 140/2005 г. на СРС, 43 състав, е постановено решение, с което ответниците Г.и са осъдени да освободят процесния съсобствен апартамент. Посочено е, че С.М. е подал молба за издаване на изпълнителен лист, за да бъде извършен въвод във владение в заеманите от ответниците стаи, като до останалите стаи ищецът и ответникът имат свободен достъп съгласно изявленията на Г.и в съдебните заседания. Във връзка с това ответникът е поканил ищеца на 18.02.2009 г. в 16. 30 часа в кантората на нотариус В. Г., за да уточнят въпросите, свързани със заплащането на належащия ремонт на апартамента и бъдещите действия по повод апартамента, след което да отидат на място и да сменят патрона на входната врата, като изрично е посочено, че ищецът ще получи ключ. Ответникът е предупредил ищеца, че в случай че не се яви в посочения ден и час, сам ще смени патрона. Нотариалната покана е връчена лично на ищеца на 14.02.2009 г.

От протокола на л. 31, съставен от нотариус Г., се установява, че ищецът не се е явил в кантората на нотариуса на 18.02.2009 г.  и не е изпратил свой представител.

На 25.05.2010 г. ответникът С.М. е изпратил на ищеца нова нотариална покана, с която го е уведомил, че е сменил ключа от външната врата на процесния апартамент, като е посочено, че ищецът не се е явил на срещата, за която е бил уведомен с нотариалната покана през февруари 2009 г. С тази нотариална покана ответникът е поканил ищеца да се свърже с него по телефона в 10-дневен срок, за да му бъде предаден ключ от външната врата и ищецът да може да използва своята половина от апартамента, която ответникът е заявил, че не използва, тъй като ищецът е заключил половината от апартамента и ответникът ползва само една стая. С.М. е отправил и покана за заплащане на половината от направените от него разходи, като е поискал с ищеца да уточнят плащането във връзка с належащия ремонт на „почти“ необитаемия апартамент. Тази нотариална покана е връчена лично на ищеца на 27.05.2010 г.

Пред първоинстанционния съд е разпитана Д.Г.Б., която е в приятелски отношения с ищеца и е била негов процесуален представител по различни дела. Свидетелката разказва, че на 15.02.2009 г. Г.А. й се обадил по телефона и й разказал, че е получил нотариална покана от С.М. да се яви при нотариус на 18.02.2009 г. По това време пълномощник на ищеца била адв. З.Н., но той не успял да се свърже с нея, поради което позвънил на свидетелката Б.. Помолил тя да се свърже с адв. Н. да потърсят ответника и да отложат срещата за по-късна дата, тъй като ищецът заминавал в чужбина. Свидетелката разказва, че двете с адв. Н. потърсили С.М., но той не отговарял на телефонните позвънявания. Адв. Н. се свързала с него по телефона след 18.02.2009 г. като Д.Б. присъствала на разговора и го чула. Ответникът заявил, че заминава за САЩ и няма време и желание да се занимава повече, като с въпроса щяла да се занимава прокуратурата. Свидетелката и адв. Н. посетили имота и намерили входната врата отключена. Срещнали жена, която се представила за домоуправител и им казала, че С.М. е сменил бравата през месец януари 2009 г. Свидетелката разказва, че по-късно от своя колежка разбрала, че ответникът не бил заминал в чужбина, а бил в Пазарджик. От показанията на Д.Б. се установява, че тя е присъствала при извършването на въвода във владение като е придружила Г.А., но тя не знае дали Г.А. е имал ключ от апартамента и не е видяла С.М..

Съгласно заключението на СТЕ процесният имот е реално неподеляем като стойността на пазарния наем за периода 04.03.2009 г. – 27.06.2012 г. е общо 29 589 лв., ½ от който е в размер на 14 794, 50 лв. Съгласно заключението на допълнителната СТЕ средният пазарен наем за процесния апартамент за периода 04.03.2009 г. – 22.06.2012 г. е в размер на 29 618 лв., ½ от който се равнява на 14 809 лв.

След анализ на събраните доказателства въззивният съд намира от правна страна следното. Вземането по чл. 31, ал. 2 ЗС се явява частен случай на общата забрана /чл. 59 ЗЗД/ за неоснователно обогатяване на едно лице за сметка на друго. Вземането произтича от факта на реалното ползване на една обща вещ, по отношение на която всеки от съсобствениците е титуляр на правото на собственост в определен обем. За да бъде основателна претенцията за присъждане на обезщетение за ползване, ищецът следва да установи при условията на пълно и главно доказване наличието на следните правнорелевантни обстоятелства: 1) качеството съсобственик на имота – собственото си и това на ответника; 2) обстоятелството, че ответникът ползва лично имота, в смисъл на възпрепятстване или ограничаване останалите съсобственици да ползват общата вещ, съобразно правата им, без да се събират добиви и граждански плодове, и 3) наличието на писмена покана, получена от ответника.

В разглеждания случай по делото са установени първата и третата предпоставка, а именно че страните са съсобственици на процесния апартамент и че с исковата молба ищецът е отправил покана за заплащане на обезщетение. Настоящият съдебен състав намира, че по делото не е доказана втората предпоставка по следните съображения.

Съгласно Тълкувателно решение № 7 от 2.11.2012 г. на ВКС по тълк. д. № 7/2012 г., ОСГК правото на обезщетение се дължи само за времето, през което съсобственикът е лишен от възможността да си служи с общата вещ съобразно своя дял и то не възниква когато съсобственик отказва да приеме предоставената от ползващия съсобственик част от общата вещ, съответстваща на дела му или му е дадена възможност да ползва общата вещ заедно с него, защото в този случай няма лишаване от ползване, а нежелание да се ползва. Аналогични изводи са изложени и в Тълкувателно решение № 5 от 24.06.2017 г. на ВКС по т. д. № 5/2014 г., ОСГК, в което е посочено, че фактическият състав на обезщетението по чл. 31, ал. 2 ЗС не изисква ищецът да е заявил намерение за реално ползване на общата вещ. Достатъчно е той да е отправил надлежна писмена покана за обезщетение. Причина за разместването на блага в имуществените сфери на съсобствениците е осъщественото само от единия ползване на съсобствената вещ, а не липсата на изразена воля от другия съсобственик да ползва реално вещта според правата си. Поради това не е необходимо тази воля да бъде заявявана пред ползващия съсобственик. За съсобственика, до когото е отправено писменото искане, не възниква задължение за заплащане на обезщетение, в случай, че предложи на искащия обезщетение възможност да ползва общата вещ заедно с него, или да му предостави такава част от нея за ползване, каквато отговаря на правата му. В същото тълкувателно решение е посочено следното: „Срещу възможността разпоредбата на чл. 31, ал. 2 ЗС да се превърне в инструмент за противоправно обогатяване от страна на съсобственик, който не желае реално да ползва общата вещ, но се ползва от правото си да търси и получи обезщетение по този ред, с ТР № 7/2012 г. на ОСГК на ВКС се прие, че правото на обезщетение се дължи само за времето, през което съсобственикът е лишен от възможността да си служи с общата вещ съобразно своя дял. То не възниква, когато съсобственик отказва да приеме предоставената от ползващия съсобственик част, съответстваща на дела му, или му е дадена възможност да ползва общата вещ заедно с него, защото в този случай няма лишаване от ползване, а нежелание да се ползва. 

Въззивният съд намира, че разглежданият случай е именно такъв. От събраните доказателства се установява, че през 2006 г., 2009 г. и 2010 г. ответникът е изпратил общо три нотариални покани до ищеца, с които е изявил желание двамата да уредят отношенията си във връзка със съсобствения апартамент, като и трите нотариални покани са получени лично от ищеца, видно от удостоверяванията на гърба им, извършени от нотариус. С нотариалната покана от 2006 г. ответникът е заявил, че е възпрепятстван да използва апартамента и не получава адекватно обезщетение от лицата, които го използват. От съдебното решение на л. 43 се установява, че в имота е имало наематели, чийто договор за наем е бил прекратен и двамата са били осъдени да предадат владението върху имота. С протокол от 05.11.2008 г. ищецът е бил въведен във владение в апартамента. С нотариалната покана от 2009 г. ответникът е поканил ищеца двамата заедно да отидат в процесния апартамент, за да сменят патрона на входната врата и ищецът да получи ключ, като в противен случай ще смени патрона сам. В протокол от 18.02.2009 г. нотариус В. Г. е удостоверила, че нито ищецът, нито негов процесуален представител се е явил в кантората в посочения в нотариалната покана час. След неявяването на ищеца ответникът сам е сменил патрона на входната врата, за което с последваща покана, връчена лично на Г.А. на 27.05.2010 г., го е уведомил и го е поканил да се свърже по телефона с ответника, за да може да му предаде ключ от входната врата.

От показанията на свидетелката Б. се установява, че ищецът действително е получил нотариалната покана за срещата на 18.02.2009 г. Твърденията на свидетелката, че ищецът е заминал извън страната и тя и адв. Здравкова не са успели да се свържат с ответника, не са подкрепени с други доказателства, но дори да се приеме, че това е така, по делото не са събрани каквито и да е доказателства ищецът да е предприел действия във връзка с нотариалната покана от 2009 г. след завръщането си в страната. Същевременно липсват доказателства в подкрепа на твърдението във въззивната жалба, че ищецът е бил в чужбина и на останалите посочени в нотариалните покани дати, като в тази връзка въззивният съд взе предвид обстоятелството, че върху всяка от трите нотариални покани е извършено удостоверяване от нотариус за връчването й лично на Г.А.. С оглед на това следва да се приеме, че ответникът е проявил активност при уреждане на взаимоотношенията във връзка със съсобствеността и няколко пъти е предложил с ищеца да се срещнат като надлежно го е уведомил за смяната на патрона на входната врата след неявяването му на срещата на 18.02.2009 г., т.е. не е препятствал по никакъв начин ползването и достъпа до имота. Напротив, въпреки бездействието на ищеца, който не се е отзовавал на изпратените покани, е продължавал да го кани да уредят отношенията си и да му предостави ключ от апартамента. Дори на 18.02.2009 г. ищецът да е бил в невъзможност да се яви на срещата, е разполагал с възможност да потърси ответника след завръщането си, но не е направил това, а е бездействал и след връчването на последващата нотариална покана през 2010 г. По делото не са събрани доказателства за проявена от ищеца активност, включително и същият да е заявил желание да ползва имота, което да не е било удовлетворено. Следователно в разглеждания случай ответникът няколко пъти е поканил ищеца да уредят отношенията си, заедно да сменят патрона на входната врата и да му предостави ключ от нея след смяната, т.е. заедно да ползват общата вещ. Ищецът обаче е бездействал и по никакъв начин не е отговорил на отправените покани. По изложените съображения въззивният съд намира, че за ответника не е възникнало задължение за заплащане на обезщетение, тъй като той е положил достатъчно усилия и е дал възможност на ищеца заедно да ползват общата вещ. Нежеланието на последния да се възползва от предоставената възможност и неговото бездействие обосновават извод, че за него не е възникнало право да получи обезщетение.

За пълнота следва да бъде отбелязано и че както е посочил районният съд, по делото не са представени доказателства кой от двамата съделители какви части от процесното жилище и през кой период е ползвал. През 2006 г. ответникът е изпратил нотариална покана до ищеца, в която твърди, че е лишен от възможността да ползва апартамента. От представеното съдебно решение е видно, че в някакъв период от време в апартамента е имало наематели, без да е ясно дали те са използвали целия апартамент, с кого от съсобствениците са били сключили договор за наем и на кого са плащали наемна цена. Приет е протокол за въвод във владение само на ищеца от 05.11.2008 г., в който е посочено, че част от помещенията се ползват заедно с взискателите. От нотариалната покана от 2010 г. се установява, че ответникът е сменил патрона на входната врата, но същевременно се съдържат твърдения, че същият няма достъп до целия апартамент. Следователно по делото не е установено по несъмнен начин и че само ответникът е ползвал целия процесен имот.

По изложените съображения първоинстанционното решение следва да бъде потвърдено в обжалваната част. С оглед изхода на делото претенцията на въззивника за заплащане на разноски се явява неоснователна. Ответникът по въззивната жалба не е направил искане за присъждане на разноски във въззивното производство.

На основание чл. 280, ал. 3, т. 1 ГПК настоящото решение може да бъде обжалвано пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

Така мотивиран, съдът

 

Р    Е    Ш    И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение от 28.08.2014 г. по гр.д. № 14101/2009 г. по описа на Софийски районен съд, ГО, 68-ми състав, в обжалваната му част.

Решението може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                     2.