Решение по дело №880/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 884
Дата: 30 юни 2021 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20217050700880
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

         № …………../………………2021г., гр. Варна.

 

           В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, VІІ-ми касационен състав,

в публично съдебно заседание на десети юни 2021г., в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

                                                                ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ ДИМИТРОВА

                                                                                       СТОЯН К.

при участието на секретаря Румела Михайлова

и прокурора Силвиян Иванов,

като разгледа докладваното от съдия Желязкова КАНД № 880/2021г.

 

Производството е по чл.208 от АПК и е образувано по постъпила касационна жалба от Областна дирекция на МВР - Варна против Решение № 260393/17.03.2021г. постановено по АНД № 790/2021г. по описа на ВРС, с което е отменено НП № 436а-449/26.10.2020 г. на Директора на ОД на МВР - Варна, с което на И.А.И., ЕГН **********,***, на основание чл. 209а ал.1 от Закона за здравето е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 лева.

В жалбата се твърди незаконосъобразност на решението, поради постановяването му в противоречие с материалния закон. Оспорва се извода на първоинстанционния съд, че в случая са налице предпоставки да се приложи нормата на чл.28 от ЗАНН. Моли се отмяна на решението и постановяването на друго, с което да се потвърди НП. В депозирани по делото писмени бележки жалбата се поддържа.

Ответникът по касационната жалба – И.А.И., редовно призована, не се явява, не изпраща представител и не изразява становище по съществото на спора.

Представителят на ВОП дава заключение за основателност на касационната жалба. Счита, че ВРС е приложил неправилно закона. Моли за отмяна на решението и потвърждаване на НП.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

            Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е основателна, по следните съображения:

Производството пред ВРС е образувано по жалба на И.А.И. против гореописаното НП. За да се произнесе по спора районният съд е установил от фактическа страна, че на 28.04.2020г. И. ***, в района на ІІ РУ ОДМВР Варна, като била без поставена защитна маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство, покриващо носа и устата, при действаща към него момент т.9 от Заповед № РД-01-124/13.04.2020г. на Министъра на здравеопазването, съобразно която всички лица, които се намират в закрити или на открити обществени места са длъжни да имат поставена защитна маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство, покриващо носа и устата. И. била възприета от намиращите се по същото време в района полицейски служители - св.Н. и св.К.. На същата бил съставен АУАН за допуснато нарушение на чл.209а от ЗЗдр, който тя подписала като отразила, че няма възражение. Такива били подадени в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН, с аргументи, че е имала в себе си противозащитно средство – маска, но в момента на проверката не е била на устата й, тъй като се е хранела. Административнонаказващият орган /АНО/ като е счел за неоснователни депозираните възражения, а възприел установената в акта фактическа обстановка и дадената правна квалификация, издал оспореното НП, с което наложил на И. глоба в размер на 300 лв.

 Въззивният съд е приел горната фактическа обстановка за безспорна въз основа представените писмени доказателства и депозираните свидетелски показания. Изложил е мотиви, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените от закона срокове, при спазване на административно-производствените правила, като и двата акта съдържат реквизитите по чл.42 и чл.57 от ЗАНН, в т.ч. и подробно описание на нарушението. Счел е НП за издадено след обективно изяснена фактическа обстановка, при безспорно неизпълнение на въведената забрана и при правилно дадена правна квалификация на нарушението. Изложил е мотиви за неоснователност на наведеното от наказаното лице възражение по отношение липсата на ЕГН на свидетелите по акта.

За да отмени обжалваното пред него наказателно постановление ВРС е приел, че е налице хипотезата на „маловажен случай” по смисъла на чл.28 от ЗАНН, тъй като се касае за първо установено нарушение и от същото не са произтекли каквито и да било вредни последици за здравето и живота на останалите граждани, които обстоятелства свидетелстват за изключително ниска степен на обществена опасност  в сравнение с обичайните случаи от този вид.

Настоящият състав намира, че въззивният съд е направил обстоен анализ на фактите и правилно е установил фактическата обстановка, като е направил правилни и законосъобразни правни изводи в постановеното от него решение по отношение съставомерността на деянието и за липса на допуснати съществени нарушения при издаване на НП. В тази част касационният състав споделя изцяло правните изводи на ВРС като съобразени с процесуалния и материалния закон, поради което същите не следва и да бъдат изцяло преповтаряни и на осн. чл. 221, ал. 2 от АПК препраща към тях.

Не се споделя обаче изводът на въззивния съд, че случая е маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

Преценката за наличие на маловажен случай е поставена в зависимост от наличие на конкретни факти, които разкриват по-ниска степен на обществена опасност на нарушението и дееца. В случая не се установяват обстоятелства, определящи по-ниска степен на описаното в АУАН и в НП нарушение, в сравнение с другите подобни простъпки. Въведените със заповедта на Министъра противоепидемиологични мерки във връзка с пандемия от Ковид-19 са охранявали обществени отношения от първостепенна важност, а именно здравето и живота на гражданите. При това положение, съдът приема, че санкционираното нарушение не може да се характеризира като „маловажни случаи“ по смисъла на чл.28 от ЗАНН, във връзка с чл.93, т.9 от НК.

Следва да се отчетат и обстоятелствата, че при връчване на АУАН И. е вписала, че няма възражения, а в допълнително депозираните в срока по чл.44 от ЗАНН такива е посочила наличието на защитно средство, което обаче не е използвала, тъй като се е хранела. Последното настоящият състав възприема само като защитна теза, неподкрепена с доказателства. Дори напротив - противоречаща на депозираните в хода на въззивното производство свидетелки показания. Освен това същото не може да се приеме като обективна причина за несъобразяване на поведението на наказаното лице с въведените за всички граждани на територията на страната мерки. Не без значение е и факта, че към момента на проверката И. е  била с друго лице, което също не е носило предпазна маска.

Касационният състав намира, че нарушението е типично за вида си и не се характеризира с по-ниска степен на опасност в сравнение с други нарушения от същия вид, свързани с незачитане на нормативните задължения по спазване на въведени противоепидемични мерки със заповеди на органите на държавно управление.

В случая АНО е отчел смекчаващите вината обстоятелства, в т.ч. и че нарушението е първо установено такова за лицето, поради което и е наложил санкцията към в предвидения от закона минимум. Същата съответства и на целите на чл.12 от ЗАНН.

С оглед на изложеното обжалваното НП се явява правилно и законосъобразно. Решението на ВРС, като постановено в противоречие с материалния закон следва да се отмени, а вместо него да се постанови друго, с което процесното НП да се потвърди.

Водим от горното и на основание чл.222, ал.1, във вр. чл.221, ал.2 от АПК, Административният съд

 

                                    Р   Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ Решение № 260393/17.03.2021г. постановено по АНД № 790/2021г. по описа на Варненския районен съд, ІV-ти с-в и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 436а-449/26.10.2020г. на Директора на ОД на МВР - Варна, с което на И.А.И., ЕГН **********,***, на основание чл. 209а ал.1 от Закона за здравето е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 лева.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                 2.