Решение по дело №300/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260003
Дата: 19 декември 2022 г.
Съдия: Румяна Иванова Панайотова
Дело: 20205000500300
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 260003

гр. Пловдив, 19 декември 2022 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Пловдивският апелативен съд, гражданско отделение, в открито заседание на двадесет и първо ноември две хиляди двадесет и втора година   в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА АРНАУДОВА

          ЧЛЕНОВЕ:     МАРИЯ ПЕТРОВА

              РУМЯНА ПАНАЙОТОВА- СТАНЧЕВА

                           

като разгледа докладваното от съдията Панайотова В.гр.д. № 300/2020 г. по описа на ПАС, за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

Обжалвано е решение №  32/12.02.2020 г.,постановено по гр.д.204/2018 г.   по описа на ОС – К.,  с което е отхвърлен иска, предявен от Р.А.А. *** срещу МБАЛ „Д. А. Д.” АД, гр. К. за заплащане на сумата от 80 000 лева, представляваща обезщетение за претърпените от ищцата неимуществени вреди - физически и психически болки и страдания, вследствие на действията и бездействията на лекари в МБАЛ „Д. А. Д.” АД, гр. К., предоставили й некачествена здравна помощ, от което последвали усложнения за здравословния й статус, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 22.11.2016 г. до окончателното изплащане на сумата.Жалбоподателката Р.А. чрез процесуалния си представител адв.А.М.   излага съображения за неправилност на решението  и  заявява искане за неговата отмяна  и постановяване на друго , с което така предявеният от нея иск да  бъде уважен ведно с разноски за  двете инстанции.

Въззиваемата страна М. „ Д.А.Д. „АД,представляван от адв.М. оспорва въззивната жалба ,счита решението  за правилно и по съображенията ,подробно изложени в постъпилата писмена защита заявява  същото да бъде потвърдено .Претендира разноски.

          Пловдивски Апелативен съд след като се запозна със събраните по делото доказателства  и взе предвид становищата на страните намира за установено следното :

Гр.д.204 / 2018 г. по описа на ОС – К. е образувано по искова молба на Р.А.А.  ,с която същата е  претендирала заплащане на обезщетение за неимуществени вреди в размер на 80 000 лв.,които  е претърпяла вследствие на действия и бездействия на лекарския персонал на М.“ д.А.Д. „ АД ,предоставили й некачествена здравна помощ ,от което последвали усложнения в здравословния й статус.Твърдяла е ,че на 10.11.2016 г. посетила личния си лекар с оплаквания от остри болки в корема   като й е била поставена диагноза „остър апендицит“ ,а на следващия ден 11 .10.2016 г. посетила хирург ,който потвърдил същата диагноза .Поради силните болки в корема към 18,00 часа на същия ден посетила спешния кабинет на М. „ Д.А.Д. „ АД като съобщила ,че е изпратена със съмнения за апендицит ,не била направена консултация с хирург  и била изпратена вкъщи. Поради  това ,че болките продължили на 12.10.2016 г. около 03,00 часа отново посетила спешен кабинет на ответната болница ,където  била поставена диагноза „бъбречна колика „   като мотивацията за тази диагноза била наличие на  кръв в урината.Отново не била направена консултация с хирург.На 18.11.2016 г. тъй като болките продължавали  ,след преглед от уролог била насочена към хоспитализиране като още  същия следобед била прието в Хирургично отделение на ответната болница.  В рамките на три дни й били направени две рентгенови снимки ,ехографско изследване ,били включени обезболяващи като в рамките на тези три дни била без определена диагноза и със силни болки в корема. На 21.10.2016 . вечерта болките  били нетърпими,  дежурният лекар й назначил болкоуспокояващи ,които не подействали ,за което ищцата уведомила последния и сестрата ,които се държали грубо и я посъветвали да изчака до сутринта докато решат какво ще правят на визитация.Поради грубото  отношение и незаинтересованост ,както и поради нетърпимите болки ищцата напуснала  болницата незабавно и решила да търси помощ другаде.Още в същата нощ със съпруга й пристигнали в гр.О.,където след изследвания й била поставена окончателна диагноза „ перфориран апендицит и абсцес в същата област на коремната  кухина“ .Били и направени две цялостни ултрасонографии  като не били открити камъни в жлъчката ,бъбреците и уретрите ,а единствено наличие на течност в долна част на корема ,апендикс и перфорация като на 22.11.2016 г. била извършена операция по спешност – илеоцекална резекция с направени анастомози.  Около 5 месеца след операцията ищцата не била възстановена изцяло  като посетила гастроентеролог и била поставена диагноза „ нарушена резорбация на червата ,синдром на раздразнено черво  с диария,намалено тегло и др. ,за което и били изписани медикаменти като при следващ преглед било установено ,че не са налице патологии ,но още съществува нарушена резорбция на червата  с честа диария ,която ищцата продължавала да лекува и до момента.

Във връзка с  тази фактология  ищцата е поддържала,че от лекарския екип на ответната болница не е била поставена  правилна диагноза  , не била извършена консултация с хирург  въпреки оплакванията й от силни болки в корема .По този начин била забавено правилното й лечение , което е довело до последващи усложнения ,създали опасност за живота  като перфорация на апендицит  с абсцес ,и наложилата се резекция на червата ,чиито последици търпи и до настоящия момент.Забавеното и неправилно лечение на ищцата й причинило  значителни и продължителни физически болки  и силни притеснения ,свързани с диагностиката както в спешно отделение ,така и в хирургическо отделение на ответната болница  ,а наред  с това претърпяла  стрес ,притеснения от забавеното й лечение ,липса на окончателна и точна диагноза,страх за живота й ,като последвал и дълъг възстановителен период  и последвали усложнения.Счита ,че при ответника не е получила дължимата  й качествена медицинска помощ  ,което е довело до критично влошаване на състоянието и необходимост от спешна медицинска намеса.Поради това счита ,че  отговорността на ответника за репариране на претърпените физически и психически болки и страдания ,резултат на действия и бездействия на лекарския персонал ,предоставили й некачествена медицинска помощ и нарушавайки правата й като пациент ,следва да бъде ангажирана ,поради й което е предявила разглеждания тук иск.

Ответникът  М. „ Д.А.Д. „АД оспорва иска като  е оспорил твърденията на ищцата ,че на същата е била поставена неправилна диагноза  ,което е довело до забавяне на правилното й лечение ,а оттам и до настъпилите усложнения.Поддържал ,е че по отношение на ищцата са били спазени всички изисквания на лечебно – диагностичните алгоритми ,а проведеното спрямо нея лечение е било адекватно. Възразява твърдените от ищцата усложнения да са свързани с действията и бездействия на лекари от болницата  като поддържа ,че същите евентуално са в резултат от лечението й в гр.О.,както  и от самоволното и напускане и прекъсване на лечението в болницата.

Съдът с решението ,предмет на обжалване ,е приел ,че от събраните по делото доказателства не се  установява ,на първо място ,при извършените прегледи на ищцата в спешен кабинет на 11.10.2016 г. и 12.10.2016 г. да е налице бездействие от страна на лекарите ,извършили тези прегледи ,изразяващо се в липса на консултация с хирург ,довело до перфорация на апендикс и  абсцес доколкото обективното състояние на ищцата и резултатите от направените изследвания не сочат на необходимостта от такава консултация.Посочва се от съда ,че обективното състояние  на ищцата ,липсата на данни за остър корем ,ведно с резултатите от изследванията ,в частност еретроцитите в урината сочат бъбричен проблем ,за което не е необходима консултация с хирург ,и за който проблем е назначено лечение.

Приел е също така ,че от събраните по делото доказателства не се установява и неадекватна и неточно диагноза от лекарите в хирургично отделение на ответното здравно заведение ,нито незаинтересованост и грубо отношение ,както твърди ищцата.Посочил е ,че извършения преглед в отделението и  направените изследвания  сочат на бъбричен проблем ,неналагащ спешна хирургична намеса ,както и че дори и двете заболявания да имат сходна симптоматика лекарсия екип е предприел всичко необходимо за адекватното диагностициране на ищцата.Приел е за недоказано твърдението на ищцата ,че липсата на адекватна и своевременна хирургична намеса е довело   до усложнения ,опасни за живота й като перфорация на апендикса с абсцес и наложилата се резекция на червата с поставяне на анастомози доколкото  от данните по делото е видно ,че напускайки болницата самоволно ищцата сама се е отказала от лечение.

Като краен резултат съдът е приел ,че по делото няма събрани доказателства ,които да наведат ,че поведението на лекарите ,извършили преглед и назначили лечение на ищцата сочи на грешка,незаинтересованост ,забавено лечение  ,пропуск ,немърливо  отношение към здравето й.И тъй като е в доказателствена тежест на ищцата е да установи противоправно поведение на лекари от ответната болница и причинно следствената връзка с настъпилото усложнение – перфорация на апендикс и абсцес,което същата не е сторила ,то е намерил да няма основание  да се ангажира обезпечително –гаранционната отговорност на ответното дружество като възложител на работата на работещите там лекари за болките и страданията ,търпени от ищцата в резултат на посочените усложнения ,каквито е приел да са доказани по делото,но да не са в пряка причинна връзка с поведението на лекари от ответното здравно заведение.

Недоволна от така постановеното решение е останала ищцата ,която чрез своя процесуален представител адв.М. го обжалва с оплаквания за допуснати съществени процесуални нарушения ,изразяващи се в приключване на делото без същото да е изяснено от фактическа страна  и да са  събрани всички допуснати доказателства доколкото съдът е отказал изслушване на комплексна СМЕ, така както е била допусната. Релевират се оплаквания за неправилност и необоснованост на решението поради това ,че  същото е базирано изцяло на  необоснованото и оспорено от ищцата заключение на СМЕ ,както и на показанията на свидетели ,които са в трудовоправни отношения с ответника, както и е поставено при необсъждане в пълнота на всички събрани доказателства.

Безспорно е установено по делото,че на 10.11.2016 г. ищцата е посетила личния си лекар д- р Р. Н. ,разпитана и като свидетел по делото ,с оплаквания от болки в корема като след преглед ,установена ниска температура и  завишени левкоцити след извършени кръвни изследвания  на ищцата е била поставена диагноза „остър апендицит – неустановен“  и същата е била насочена към хирург,който е посетила на 11.11.2016 г. и който  след преглед е потвърдил диагноза „остър апендицит- неуточнен „ . От изслушаните и приети заключения на СМЕ ,основни и повторна ,изготвени от вещи лица хирурзи , се установява ,че на 12.11.2016 г. ищцата е посетила спешен кабинет при ответното здравно заведение  с оплаквания от болки в дясната половина на корема , била е  прегледана физикално ,направена й е била пълна кръвна картина и  изследване на урина с тест лента  като са констатирани завишени левкоцити ,което е симптом за наличие на възпалителен процес.Констатирана е кръв в урината като от представения лист за преглед на пациент от 12.11.2016 г.  е видно ,че резултатът от така наречения преглед „сукусио реналис“ е отрицателен.При осъществения там преглед ищцата не е била консултирана с хирург като общото мнение на експертите е ,че предвид оплакванията и установеното обективно състояние на ищцата такъв преглед не е необходим  ,а поставената диагноза в спешен кабинет е бъбречна колика.

Не е спорно по делото ,че независимо от медикаментите ,назначени за прием от ищцата ,същата е продължила да има болки в дясната част на корема ,в която връзка на 18.11.2016 г.  ищцата е била прегледана от д-р Ч. М.като от заключението на вещото лице уролог ,прието от настоящата инстанция се установява ,че е направено ехографско изследване ,което установява незначителна хидронефроза – 1 степен ,която се отчита като причинена от камък в уретера . Вещото лице уточнява ,че макар и да е малко вероятно ,при  наличните силни болки и малък застой  ,в рентгеновата снимка не се открива наличие на камък.Посочил е ,че в урината се открива незначително увеличение на електроцитите ,което не поддържа тезата за камък в уретера ,но в кръвта са констатирани завишени стойности на левкоцитите ,което е показател за инфекция  и вероятно в този аспект е направена консултация с гинеколог. Установява и това ,че ехографското изследване създава съмнение за бъбречна патология ,но предвид състоянието на ищцата  се допуска ,че е възможно допълнително заболяване като обективните находки могат да се припокриват със симптоматиката на остър апендицит. Посочва също така,че след прегледа от д-р М. ищцата е насочена към хоспитализация като още същия след обед е приета за лечение в ответната болница  с диагноза камък в уретера. Уточнява ,че констатираната хидронефроза е незначителна  ,камък  не е открит ,проведените изследвания сочат ,че не е налице камък в уретера ,а повишените електроцити може да се дължат на възпаление на апендикса ,както и че при съмнения трябва да се направи консултация с хирург ,за да се изключат по-тежки усложнения.

От заключенията на вещите лица – хирурзи се установява ,че на ищцата след хоспитализирането й в ХО  са извършени изследвания на кръвта – ПКК ,както и изследване на урината като й е назначено антибиотично лечение и прием на обезболяващи средства.

 Безспорен факт по делото е ,че независимо от назначеното лечение А. е продължавала да  се оплаква от силни болки в корема като  на 21.11.2016 г.,след  като вечерта е била прегледана от дежурния д-р А. М.поради същите оплаквания ,вкл. посредством сукусио реналис ,който е дал отрицателен резултат  и са назначени обезболяващи / показанията на св.М. /, същата е напуснала хирургично отделение на ответното здравно заведение по свое желание ,в състояние,както се установява от заключението на в.л. д-р К. ,неразличаващо се от състоянието в което е била приета ,както и че със същите оплаквания е била хоспитализирана в здравно  заведение в гр.О.като на 22.11.2016 г. е била оперирана по спешност  при констатирана диагноза „перфорация на апендикс и наличие на абсцес в тази област“ като при хирургичната интервенция е извършена  резекция на черво.Вещото лице К.   при изслушване на експертизата е дал обяснения ,че при отстраняване на апендицит  не е препоръчително резекция на черва освен ако е крайно необходимо като такъв е случаят ,когато  вследствие на абсцеса е настъпило много тежко възпаление на околните тъкани ,което да кара хирурга  да се съмнява ,че само с дренирането на този абсцес ще може да излекува възпалителния процес.

  По повод възстановителния процес на ищцата след извършената интервенция по делото се установява ,че  са налице последици в причинно следствена връзка с извършената резекция на черво ,а именно нарушена резорбция на червата и синдром на раздразненото черво.Във връзка с посоченото, по делото са представени амбулаторен лист от 12.04.2017 г. ,видно от който на ищцата е поставена диагноза „нарушение на резорбцията след оперативна намеса ,синдром на раздразненото черво ,остра анална фисура“ ,за което на ищцата е назначено медикаментозно лечение и същата е ползвала болничен за период от 14 дни.Диагнозата нарушение на резорбцията  след хирургична намеса е потвърдена от  амбулаторен лист от 15.11.2017 г.  ,както и от епикриза от 07.08.2018 г. от   здравно заведение „М. „ в Р.РТ .

 Медицинските експертизи считат ,че  причината за настъпилите усложнения от страна на възпалителния процес на апендикса е ненавременното му оперативно лечение ,а посочените по  горе усложнения след извършената операция е резултат от извършената резекция на черво,а също така посочват и че тези усложнения са могли да бъдат избегнати при ранно хирургично лечение на неусложнен все още остър апендицит.

Приетите по делото заключения на СМЕ установяват и това ,че  в обобщение симптомите на остър апендицит ,макар да има изключения и всеки един случай да е уникален сам по себе си ,са болки в корема  с постоянен характер и засилваща се с времето ,гадене ,повръщане,нарушение на чревната перисталтика ,повишена температура ,учестяване на пулса ,изменение в общото състояние като за поставяне или отхвърляне на тази диагноза са необходими изследване на кръв ,изследване на урина ,образни изследвания като  рентген ,ехограф ,евентуално компютърно томографско изследване при необходимост. Посочена е също ,че при наличието на периапендикуларен абсцес и липса на оперативна намеса съществуват реални рискове от перитонит или сепсис ,всяко от които може да завърши с летален изход за лицето.

По делото са представени констативен протокол от 17.04.2018 г. за извършена проверка от ИА „ Медицински одит „ към МЗ по жалба на ищцата във връзка с оплаквания за нарушени нейни права като пациент и непредоставяне на  качествена медицинска помощ  и  доклад  ,видно от които е констатирана описаната и по-горе фактология като  изводите са ,че при прегледите на ищцата в спешно отделение на 11.11.2016 г. и 12.11.2016 г. двамата дежурни  лекари не са назначили и осъществели консултация с хирург ,с което  е нарушен чл.86 ал.1 т. 3 от ЗЗ ,съгласно който като пациент всеки има право на достъпна и качествена здравна помощ, в частта на качествена здравна помощ ,във връзка с  чл.81 ал.2 т.1 от ЗЗ ,съгласно който правото на достъпна медицинска помощ се осъществява при прилагане на следните принципи : своевременност,достатъчност и качество на медицинската помощ.

         С оглед на изложеното и при съвкупната преценка на събраните доказателства съдът намира за основателно поддържаното от жалбоподателката ,че  липсата на консултация с хирург от лекарите в спешно отделение на  ответното здравно заведение при прегледите на 11.11.2016 г. и 12.11.2016 г.   ,както и ненавременната и неправилна диагноза и неадекватно лечение ,осъществено от  лекарите в хирургично отделение при ответната болница са довели  до усложнения в здравословното й състояние  като перфорация на апендицит с абсцес и резекция на черва. А. е посетила спешно отделение на посочените дати с оплаквания от силни болки в дясната част на корема и след извършения физикален преглед ,кръвни изследвания,сочещи на завишени левкоцити  и отрицателен резултат от т.нар преглед „сукусио реналис „ е поставена диагноза бъбречна колика без преди това да е извършена консултация с хирург.Независимо от общото становище на експертите ,че предвид установеното при прегледа обективно състояние на ищцата  не е била необходима консултация с хирург ,съдът не възприема това виждане и намира за логично да бъде направено това при положение ,че ищцата е посетила спешно отделение след два предходни прегледа ,осъществени от личния лекар д –р Р. Н.  и д-р Г.Я.– хирург ,които са  я диагностицирали с „ остър апендицит „ и за което е уведомила лекарите  там/ показанията на св.Я./ ; при положение ,че сукусио реналис ,преглед индициращ наличие на бъбречен проблем- е двустранно отрицателен  и при положение ,че са налице завишени левкоцити ,сочещи на наличие на възпалителен процес,което  в своята цялост разколебава поставената диагноза „бъбрична колика „, а  както се посочва  от вещото лице – уролог  при    съмнения винаги е необходима консултация с хирург ,дори с гинеколог.В тази връзка са и констатациите от проверката на извършения медицински одит ,които макар и да не обвързват съда ,се ценят като доказателство и в подкрепа на гореказаното.

         Що се отнася до  осъществения преглед на 18.11.2016 г. от специалист уролог д-р Ч. М.и последвалата хоспитализация на ищцата съдът счита следното : при извършения преглед и направените изследвания ,както установява вещото лице уролог ,не се открива наличие на камък , ехографското изследване създава съмнение за бъбречна патология ,но предвид състоянието на ищцата  се допуска ,че е възможно допълнително заболяване като обективните находки могат да се припокриват със симптоматиката на остър апендицит , еротроцитите са незначително увеличени ,което не поддържа тезата за камък в уретера , но пък може да е индикация за възпален апендицит,а повишените левкоцити сочат на наличие на възпалителен процес ,което е и вероятната причина да се направи консултация с гинеколог без обаче да е  извършена консултация с  хирург , за да се изключат по –тежки усложнения. Казаното съдът приема да разколебава диагнозата „камък в уретера „ и да създава съмнения за проблем от друго естество,но независимо от това  и независимо ,че при направеното изследване камък не е открит ,същата е насочена към хоспитализация в хирургично отделение на ответното здравно заведение с диагноза“ камък в уретера“ .В хирургично отделение за периода 18.11.2016 г. – 21.11.2016г. са осъществени ,както установяват  експертите ,само изследване на кръв и урина и е назначено антибиотично лечение и обезболяващи препарати,което лечение очевидно не е дало никакъв резултат доколкото ,на 21.11.2016 г. ,напускайки здравното заведение по свое желание  ищцата е била в състояние ,неразличаващо се от това, в което е била приета  и в същото състояние и със същите оплаквания още същата нощ е била приета в болница в гр.О.и на следващия ден е била диагностицирана с „перфорация на апендикс и наличие на абсцес в тази област“ и оперирана по спешност.

Така изложеното сочи ,че на първо място не са били предприети нужните диагностични мерки  за конкретизиране на  здравословния проблем на ищцата още при преглед й в спешно отделение на ответното здравно заведение .Това не е сторено  в пълнота и при прегледа й  на 18.11.2016 г. от уролог и независимо ,че бъбречната патология е разколебана и обективните находки могат  да се припокриват със симптоматиката на остър апедицит , същата е насочена към хоспитализация  с диагноза „камък в уретера“ като в хирургично отделение на ответното здравно заведение  в рамките на 3 дни са извършени само две изследвания – на кръв и урина ,като назначеното лечение  с антибиотик очевидно не е дало резултат при положение ,че ищцата е продължавал да търпи болки в корема  и при положение ,че е напуснала здравното заведение в състоянието          ,в което е била приета  и в това състояние е приета в болница в гр.О.,където е оперирана по спешност с диагноза ,различна поставената й  в  ответната болница.  Предвид  на  горното  се приема ,че като не са предприети нужните мерки за  установяване действителния проблем на ищцата и доколкото е налице некоректно поставена диагноза и забавено и неадекватно лечение ,осъществено от лекарски екипи при ответника  ,то същите не са изпълнили задължението си за предоставяне на качествена медицинска помощ  .От това противоправно тяхно поведение ищцата е претърпяла усложнения в здравословния статус ,изразяващо се в „перфорация на апендикс и наличие на абсцес в тази област“ и последвала хирургична намеса с резекция на черва ,което усложнение ,при ненавременни мерки , може да  доведе дори до летален изход  и което усложнение би могло да бъде избегнато при своевременно оперативно лечение на все още неусложнен апендицит , което не е сторено и което противно на твърденията на експертите ,изслушани по делото , е следствие  не от поведението на ищцата ,а от некоректна диагностика и забавено и неадекватно лечение .

Освен горепосочено се установява ,че са налице последици в причинно следствена връзка с извършената резекция на черва ,а именно нарушена резорбция на червата и синдром на раздразненото черво,придружени с остра диария ,  който здравословен проблем  има данни по делото да е  налице за целия период след операцията до към  2018 г. и за който проблем ищцата приема медикаменти.Освен това от показанията  на свидетелите К. А. ,майка на ищцата и Ф.Я. ,съпруг на същата , се установява ,че  възстановителният период  след операцията е бил продължителен  ,ищцата отслабнала значително ,нямала сили ,не можела  да се храни  ,организмът й изхвърлял всичко. Извън физическите болки ,търпени по време на престоя й в ответното здравно заведение и след операцията по време на възстановителни установяват психическото и състояние да е било тежко ,плачела ,била отчаяна за  пълното си възстановяване.

Отговорността по чл.49 от ЗЗД във вр.чл.45 от ЗЗД е гаранционно –обезпечителна и за да бъде ангажирана същата следва да са налице всички елементи от фактическия състав на иска по чл.45 от ЗЗД по отношение на лицата ,на които е възложена определена работа.Няма спор ,че лекарските екипи от  спешно отделение и от хирургическо отделение при ответника  са лица ,на които последният е възложил извършване на определена работа доколкото са в трудово правни отношение  с него .Както се прие по-горе същите не са изпълнили  вменено им задължение да предоставят качествена медицинска помощ на ищцата  по време на посещението й в спешно отделение и по време на престоя в хирургическо отделение ,от които противоправни техния действия и бездействия ищцата е претърпяла гореописаните усложнения  на здравето ,които при ненавременно адекватни мерки  са дори с опасност за живота,  както и физически и психически болки и страдания  ,за репариране на които неимуществени вреди ще следва да бъде ангажирана отговорността на ответника .  Съобразявайки  интензитета  на търпените болки и страдания и тяхната продължителност ,както и съблюдавайки принципа на справедливост ,заложен в разпоредбата на чл.52 от ГПК съдът намира  обезщетение в размер на 40 00 лв. за адекватна компенсация   на претърпените от ищцата неимуществени вреди .

Предвид изложеното се налага извода ,че предявеният от А. иск  с правно основание чл.49 от ЗЗД във вр.чл.45 от ЗЗДС е основателен и доказан до  посочения размер ,до който следва да бъде уважен.

Не до тези изводи е стигнал първоинстанционния съд и като е постановил решение ,  с което е отхвърлил предявения иск изцяло е постановил  до размер от 40 000 лв. неправилно решение  ,което следва   да бъде отменено в тази му част и да бъде постановено друго , с което искът до този размер бъде уважен.Тази сума следва да бъде присъдена със законна лихва от датата на увреждането 22.11.2016 г. до окончателното изплащане  В останалата му отхвърлителна част решението е правилно и следва  да бъде потвърдено.Решението следва да бъде отменено и в частта ,в която А. е осъдена да за плати на ответника разноски за разликата над 2 640 лв. до общо присъдените  5 280 лв.

С оглед изхода от спора на адвокат А.М.  следва да бъде присъдена сумата от  3 850 лв. адвокатско възнаграждение за настоящата инстанция за оказана безплатна адвокатска защита на жалбоподателката  , а за първоинстанционното разглеждане на делото сумата от  1 730 лв.  ,изчислена съобразно Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения в редакцията й  към приключване  на съдебното дирене пред първата инстанция.Следва  да бъде събрана и държавна такса  в размер на  1 600 лв. за първоинстанционното разглеждане на делото и 800 лв. за настоящето такова ,както и ответникът ,тук въззиваем да бъде осъден да заплати по сметка на ПАС  сумата от 642,93 лв. за  изготвяне на СМЕ.

    Мотивиран от горното ,съдът       

 

                               РЕШИ  :

      

ОТМЕНЯ решение №  32/12.02.2020 г.,постановено по гр.д.204/2018 г.   по описа на ОС – К.,  с което е отхвърлен иска, предявен от Р.А.А.  ЕГН ********** *** ,съдебен адрес ***0 срещу М. „Д.А.Д.” АД, *** за заплащане на сумата от 40 000 лева, представляваща обезщетение за претърпените от ищцата неимуществени вреди - физически и психически болки и страдания, вследствие на действията и бездействията на лекари в МБАЛ „Д. А. Д.” АД, гр. К., предоставили й некачествена здравна помощ, от което последвали усложнения за здравословния й статус, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 22.11.2016 г. до окончателното изплащане на сумата ВМЕСТО КОЕТО ПОСТАНОВИ :

ОСЪЖДА М. „Д.А.Д.” АД, ***  с ЕИК ********* с адрес гр.К. ,бул.“*********да заплати на Р.А.А.  ЕГН ********** *** ,съдебен адрес ***0  сумата от 40 000 лева, представляваща обезщетение за претърпените от ищцата неимуществени вреди - физически и психически болки и страдания, вследствие на действията и бездействията на лекари в МБАЛ „Д. А. Д.” АД, гр. К., предоставили й некачествена здравна помощ, от което последвали усложнения за здравословния й статус, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 22.11.2016 г. до окончателното изплащане.

ПОТВЪРЖДАВА решение №  32/12.02.2020 г.,постановено по гр.д.204/2018 г.   по описа на ОС – К., в частта ,в която  е отхвърлен иска, предявен от Р.А.А.  ЕГН ********** *** ,съдебен адрес ***0 срещу М. „Д.А.Д.” АД, *** за заплащане на сумата над 40 000 лева  до пълния предявен размер от 80 000 лв., представляваща обезщетение за претърпените от ищцата неимуществени вреди - физически и психически болки и страдания, вследствие на действията и бездействията на лекари в МБАЛ „Д. А. Д.” АД, гр. К., предоставили й некачествена здравна помощ, от което последвали усложнения за здравословния й статус, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 22.11.2016 г. до окончателното изплащане.

ОТМЕНЯ решение №  32/12.02.2020 г.,постановено по гр.д.204/2018 г.   по описа на ОС – К. в частта ,в която Р.А.А.  ЕГН ********** е осъдена да заплати на М. „Д.А.Д.” АД, *** разноски за разликата  над сумата от 2 640 лв-. до присъдения размер от 5 280 лв.

ОСЪЖДА М. „Д.А.Д.” АД, ***  с ЕИК ********* с адрес гр.К. ,бул.“*********са заплати по сметка на Апелативен съд - Пловдив от 2 400 лв. ,представляваща държавна такса  за първоинстанционното и въззивно производство ,  както и сумата от 642,93 лв. за  изготвяне на СМЕ.

ОСЪЖДА М. „Д.А.Д.” АД, ***  с ЕИК ********* с адрес гр.К. ,бул.“*********да заплати на  адвокат А.Г.М.  с адрес *** общо сумата от 5 580 лв. адвокатско възнаграждение за оказана безплатна адвокатска защита за двете инстанции.

Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от връчването му на страните с касационна жалба пред ВКС.

 

 

 

                                         

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.