Определение по дело №577/2020 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 260113
Дата: 30 ноември 2020 г. (в сила от 4 март 2021 г.)
Съдия: Миглена Тенева Тянкова
Дело: 20205600200577
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

Номер: 260113                                          30.11.2020 г.                            град: Хасково

 

Хасковският Окръжен съд, първи наказателен състав, на тридесети ноември през две хиляди и двадесета година, в закрито заседание в състав:

                                                                  Председател: Миглена Тянкова

Секретар:  

Прокурор:  

Като разгледа докладваното от председателя ч.н.д.№ 577 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 243, ал. 4 от НПК.

Образувано е по жалба от адв. И.А.от КАК, в качеството й на пълномощник на Д.В.С. от ****, срещу Постановление на прокурор от ОП Хасково от 28.10.2020 г., с което е прекратено наказателното производство по Д.П. № 72 по описа за 2017 г. на ОСлО към ОП Хасково за престъпление по чл. 282, ал. 1 от НК. Оплакванията са в насока необоснованост, постановяването му в нарушение на процесуалните правила и незаконосъобразност на прокурорския акт, слагащ край на наказателното производство.

Хасковският Окръжен съд преди да провери правилността и обосноваността на обжалваното постановление в пределите на чл. 243 НПК, констатира следното:

Досъдебно производство № 72/2017 г. по описа на ОСлО при ОП-Хасково е било образувано на 11.08.2017 година затова – дали Н.В.Т. на 22.08.2007 година в гр. Хасково, в качеството си на длъжностно лице – *******, нарушила служебните си задължения при съставяне на констативен нотариален акт за собственост върху недвижим имот от 22.08.2007 г. С № **, т. **, рег. № ****, дело № *** година, с който признала Д.Р.С.от гр. *** за единствен собственик на описаните в същия земеделски земи, с цел да набави за него облага – престъпление по чл. 282, ал. 1 от НК. В хода на разследването няма лице, което да привлечено в  качеството на обвиняем.

Препис от постановлението е получено от адв. А. на 09.11.2020 година, а от нейната доверителка – Д.С. – на 03.11.2020 година.

Настоящият състав счита, че образуваното производство по реда на чл. 243 ал. 4 от НПК следва да се прекрати, а подадената жалба да се остави без разглеждане, макар подадена в законовоопределения 7-дневен срок, като съображенията в тази насока са следните:

С атакуваното постановление, прокурорът от ОП Хасково е прекратил наказателното производство, образувано за престъпление по чл. 282, ал. 1 от НК. На обжалване по реда на чл. 243, ал. 4 от НПК подлежат единствено постановленията, с които наказателното производство се прекратява и то само от изрично и изчерпателно изброените лица. Легитимирани да обжалват постановлението за прекратяване на наказателното производство са: обвиняемият, производството по отношение на когото е прекратено, пострадалият от престъплението, респ.  ощетеното юридическо лице. Фигурата на пострадалия е дефинирана в чл. 74 ал. 1 от НПК – лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението. На първо място, престъплението по  чл. 282, ал. 1 от НК е в Раздел II – "Престъпления по служба", Глава VIII на НК "Престъпления против дейността на държавни органи, обществени организации и лица, изпълняващи публични функции". Съобразно обвързващото тълкуване, дадено с Постановление № 2 от 09.06.1980 г. по н. д. № 2/80 г., Пленум на ВС, т. 2, съставът на престъплението по  чл. 282, ал. 1 НК е осъществен, когато от поведението на длъжностното лице могат да настъпят немаловажни вредни последици. Т. е. настъпването на вреди не е елемент от обективната страна на престъпния състав, което от своя страна изключва възможността който и да е правен субект да се легитимира като пострадал или ощетено юридическо лице по смисъла на чл. 74 и чл. 84 от НПК. Извън гореизложеното, адв. А. е категорично извън кръга на лицата, имащи право самостоятелно да обжалват постановлението на прокурора, с което се прекратява наказателното производство, тъй като повереникът не е самостоятелна страна в съдебното производство и не разполага с правата на страните в него.

Само за пълнота следва да се отбележи, че процесуалната преграда за самостоятелно иницииране на производство по реда на чл. 243, ал. 4 от НПК не лишава изобщо Д.С. от възможността да атакува постановелнието за прекратяване на наказателното производство.  За гарантиране интересите на правоприлагането законът предоставя възможност същото да бъде предмет на служебна проверка от прокурор от по-горестоящата прокуратура.

Мотивиран от гореизложеното и след като прие, че депозираната жалба е процесуално недопустима, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба ОТ АДВ. И.А.от КАК, в качеството й на пълномощиник на Д.В.С. от ****, срещу Постановление на ОП-Хасково от 28.10.2020 г., с което е прекратено наказателното производство по Д.П. № 72 по описа за 2017 г. на ОСлО към ОП-Хасково, водено за престъпление по чл. 282, ал. 1 от НК.

Прекратява производството по н.ч.д.№ 577 по описа за 2020 г.  ОС – Хасково.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба и протест пред АС – Пловдив в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

 

Съдия: