Решение по дело №591/2015 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 105
Дата: 31 март 2016 г. (в сила от 8 април 2016 г.)
Съдия: Боряна Ангелова Димитрова
Дело: 20152100900591
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И Е № 104

 

Гр.Бургас, 31.03.2016г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Бургаски окръжен съд                                                          граждански състав

На първи март през две хиляди и шестнадесета година

В открито заседание, в следния състав:

                                                     

                                                          Окръжен съдия : Боряна Димитрова

 

Секретар Ани Цветанова

Прокурор

като разгледа докладваното от Б.Димитрова търговско дело №591 по описа за 2015г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

           Производството по делото е образувано по повод молбата на „БИЛД ГРУП“ООД-в ликвидация, със седалище и адрес на управление: гр.Бургас, ул.“Страхил“№6, вх.2, ет.1, ап.3, ЕИК *********, представлявано от ликвидатора Тодор  Петков Трайков (към момента на подаване на молбата-17.11.2015г., а понастоящем ликвидатор е Пенчо Георгиев Попов), със съдебен адрес: гр.Бургас, ул.“Македония“ №61-63, офис 1, адв.Христо Минчев за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на дружеството, за обявяване неплатежоспособността му, определяне на нейна начална дата, за назначаване на временен синдик и определяне датата на първото събрание на кредиторите. Моли, едновременно с откриването на производството по несъстоятелност, да се прекрати дейността на дружеството. В подкрепа на отправените искания представя и ангажира доказателства.

           Така депозираната молба е с правно основание чл.625 от Търговския закон.

           Бургаският окръжен съд съобрази отправените от молителя доводи и искания, представените по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и като взе предвид и разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Дружеството с ограничена отговорност „ БИЛД ГРУП“ е вписано по фирмено дело №1159/2004 година на ОС-Бургас, което се установява от справка във водения от Агенция по вписвания общодостъпен електронен търговски регистър. Същото се управлява и представлява от ликвидатора Тодор  Петков Трайков (към момента на подаване на молбата-17.11.2015г., а понастоящем ликвидатор е Пенчо Георгиев Попов). Молбата е депозирана  от ликвидатора на дружеството, поради което и съдът намира, че същата изхожда от лице, което е активно легитимирано да поиска откриване на производство по несъстоятелност.

От събраните по делото доказателства и в частност заключението на вещото лице по допуснатата и извършена съдебно-икономическа експертиза се установява безспорно, че анализите на финансовите отчети на дружеството показват, че то е реализирало приходи от стопанската си дейност за изследвания период 2012-2015г. само през първите две години- 2012 и 2013г. През 2012г. общият размер на приходите е бил 2 519 хил.лв., от които 400 хил.лв. приходи от оперативната му дейност, а през 2013г. е отчело приходи от продажби в размер на  274 хил.лв.Общият размер на приходите бележи намаление с  почти 70% и е на стойност 797 хил.лв. През последните две години- 2014г. и 2015г. финансовите отчети на дружеството показват, че  то не е реализирало никакви приходи от стопанската си дейност. През 2012г. и 2013г. молителят е отчел разходи в размер на  съотв. 490 хил.лв. и 486 хил.лв. През 2014г. разходите на дружеството са били само за лихви, а до 30.09.2015г. няма извършени никакви разходи. Въз основа на тези обобщени счетоводни данни, вещото лице е дало заключение, че  през 2014г. и 2015г. дружеството не е осъществявало стопанска дейност. По отношение на структурата на пасивите за последните три години, вещото лице е посочило, че общият размер по последен баланс е 2 808 хил.лв. Преобладавщият относителен дял от общия размер на задълженията са публичните такива-63%, 20% от всички задължения са задълженията към финансово-кредитни институции, обезпечени с ипотека и особен залог. Вещото лице е конкретизирало в заключението си по-големите задължения на молителя по вид и стойности. През изследвания три годишен период задълженията на дружеството не са били обслужвани, спирането на плащанията има дългосрочен характер, тъй като от данните по отчета за паричните потоци, последно плащане е било извършено през 2012г. на обща стойност 31 хил.лв. По отношение на активите, вещото лице е посочило, че счетоводният баланс на дружеството към 30.09.2015г. показва общ размер от 3 217 хил.лв., от които дълготрайните активи съставляват 7% от всички активи- 245 хил.лв, а краткотрайните активи близо 92%- 2 972 хил.лв. В баланса на „Билд груп“ ООД към същата дата, са записани вземания в общ размер 1 141 хил.лв., като са посочени по-големите длъжници съобразно датата на възникване на вземанията. Вещото лице е установило, че  за тези вземания няма подписани споразумения за разсрочване на плащанията, всички те са просрочени. Според заключението на вещото лице, дружеството разполага с активи- недвижими имоти и моторни превозни средства.

Коефициентът на финансова автономност на дружеството към 30.09.2015г. е на стойност 0,1457. Коефициентът на задлъжнялост по данни от счетоводните отчети на дружеството към същата дата е на стойност 6, 8655,т.е. дружеството работи с шест пъти по-голям привлечен капитал от своя собствен. Задлъжнялостта на дружеството в конкретния случай, съобразена с всички фактори, водещи до негативна оценка, тъй като дружеството не осъществява дейност,  показва, че не е налице положителна тенденция за финансовото му състояние и възможността му да върне привлечения капитал. Показателите за ликвидност на дружеството показват, според вещото лице, относително постоянно ниво през анализирания период от три години. Коефициентът на обща ликвидност е близко до 1, т.е. показва почти равно съответствие на краткосрочните задължения и краткотрайните активи. Останалите коефициенти са под 1, което показва, че бързооборотните краткотрайни активи не са достатъчни, за да погасят краткосрочните задължения на дружеството. По отношение на коефициентите на ефективност, финансовите отчети на молителя показват референтните стойности за 2013г., но за последните две години те са с нулева стойност. Коефициентите на рентабилност за 2014г. са отрицателни, тъй като дружеството е реализирало загуба от дейността си, а към 30.09.15г. те са нулеви, защото дружеството не осъществявало дейност. По последния счетоводен баланс на „Билд груп“ ООД активите на дружеството превишават общия размер на задълженията с 409 хил.лв.- активите са на стойност 3 217 хил.лв, задълженията – 2 808 хил.лв. Това означава, че дружеството разполага с достатъчно имущество за покриване на задълженията без опасност за интересите на кредиторите. Краткотрайните активи на дружеството към последната дата са 2 972 хил.лв., а паричните средства в брой са на стойност 6 хил.лв.

Вещото лице е записало в заключението си, че  от отчета за паричните потоци е констатирало, че последното плащане е регистрирано през 2012г. на стойност 31 хил. лв.  При изследване на евентуалната начална дата, тази констатация е без особено значение, защото видно от  публикуваните в ТР ГФО, затруднения за дружеството вече са съществували към 2011г. Прави впечатление, че повечето изпълнителни дела, посочени от вещото лице, образувани против дружеството, са от 2011г., когато в счетоводните баланси има отчетени загуби и посочени задължения, от които само данъчните са в размер на 577 хил.лв и то за преиод над 1 година. Тези данни, съпоставени и със същността на записаните краткосрочни активи, сочи, че дружеството е било неплатежоспособно още към 31.12.2011г., която дата съдът приема за начална.

Съобразно разпоредбата на чл.608 ал.1 от Търговския закон, неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане, т.е. при наличието на трите предвидени в цитираната правна норма предпоставки длъжникът би изпаднал в състояние на неплатежоспособност. В конкретния случай молителят има парични задължения към повече от един кредитор, произтичащи от търговски сделки, както и публично правни задължения, които поради липса на парични средства и други краткотрайни активи не е в състояние да изпълни. Така наведеното твърдение съдът намира за доказано от представените, събрани по делото и обсъдени по-горе доказателства. В настоящото производство се установява, че молителят има задължения към посочените в заключението кредитори, вземанията на които са с настъпил падеж и не са платени от него. Срещу него очевидно има издадени и  ревизионен акт, и съдебни актове, с които той е осъден да заплати различни по размер суми на кредиторите си, като към момента на депозиране на настоящата молба включително са били предприети и действия по принудителното събиране на дължимите суми чрез образуване на съответни изпълнителни производства.

Съдът намира, освен това, че по делото се установява и спиране на плащанията, поради което и следва да се приеме, че е налице презумпцията на чл.608 ал.2 от Търговския закон, която не е оборена в настоящото производство. Спирането на плащанията предполага изпадане на длъжника в състояние на неплатежоспособност и това е една оборима презумция, установена в полза на кредитора - последният трябва да докаже факта на последните плащания, а не неплатежоспособността, тъй като тя се презумира от спиране на плащанията. Неплатежоспособността е обективно състояние на длъжника, при което той е в обективна невъзможност да заплаща паричния си дълг по посочените по-горе три категории задължения и тя не може да се идентифицира с липса на имущество. Възможно е длъжникът да има имущество, при което активите му да са повече от пасивите и въпреки това той да е изпаднал в състояние на неплатежоспособност, защото няма пари, с които да погасява паричния си дълг. Именно това състояние на неплатежоспособност намира проявление в спирането на плащанията. Последното е факт, който винаги е следствие от самата неплатежоспособност. Освен това, спирането на плащанията следва да се разглежда и обсъжда от съда като цялостен процес, а не спрямо един или друг кредитор. В конкретния случай, от събраните по делото доказателства се установява и по-специално от заключението на вещото лице по допуснатата и извършена съдебно-икономическа експертиза, че търговското дружество е спряло плащанията си към повече от един от своите кредитори. Установява се, освен това, че през последните две години преди подаване на настоящата молба дружеството реализира загуби и не е в състояние да погасява задълженията си; минималния размер на краткотрайните активи не му позволява да погасява текущите си задължения.

В този смисъл съдът намира, че спирането на плащанията се дължи на трайна невъзможност за изпълнение на паричните задължения на молителя и липса на възможност за плащане, в смисъла включително почти на липса на парични средства /в размер на 6 хиляда лева към 30.09.2015 година/. След като това е така, то и безспорно по отношение на молителя, върху който лежи тежестта да докаже извършените от него последни плащания, в съответствие с посочено по-горе, следва да намери приложение презумпцията на чл.608 ал.2 от Търговския закон именно по горните доводи.

Както бе посочено по-горе, неплатежоспособността не е просто фактическо състояние, чисто икономическа категория, а се касае за определено състояние на длъжника-търговец. Към началната дата на неплатежоспособността на длъжника, определена от съда, трябва да са налице общите материалноправни предпоставки - качеството на търговец и състояние на неизпълнение на изискуемо парично задължение по търговска сделка, публичноправно задължение към държавата и общините или такова по частно държавно вземане. Освен това, не е необходимо нейната начална дата да се покрива непременно с датата на извършване на определени правни действия. В конкретния случай при съобразяване на всички приложени към молбата и събрани по делото доказателства, още към 2011 година дружеството е било на загуба и в невъзможност да погасява задълженията си /още през тази година то е имало 577 хил.лв публично правни задължения/.Това мотивира съда, позовавайки се на ГФО към 31.12.2011г. да приеме датата 31.12.2011г. за началната дата на неплатежоспособността. Съдът намира, че именно обсъдените по-горе доказателства и в частност липсата на извършени плащания по изискуеми краткосрочни задължения дават обективна представа за действителния момент, в който същите са били спрени, а оттам и основание да се изтегли неплатежоспособността към един по-ранен момент. Действително, както бе посочено по-горе, е извършено някакво плащане през 2012г., но факта на това плащане(което е неустановено като дата) не налага друг, по-различен извод. Това е така, тъй като същото е в размер, който следва да бъде квалифициран като абсолютно незначителен спрямо общия размер на задълженията на молителя. Необходимо е в тази връзка да се вземе предвид и това, че самият молител сам е посочил в молбата си, че има редица изискуеми задължения, вкл.публичноправни и трудови. Освен това, в тази насока следва да се вземе предвид и заключението на експерта, основано на изследваните от него документи, че молителят е в невъзможност да погасява текущите си задължения и е напълно зависим от своите кредитори.

По горните доводи, както и след преценка на всички събрани по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема, че състоянието на неплатежоспособност на молителя е възникнало още през 2011г., поради което и именно датата 31.12.2011 година следва да бъде обявена за начална дата на неплатежоспособността.

С оглед на така изложеното по-горе, по силата на презумпцията по чл.608 от Търговския закон следва извода, че дружеството с ограничена отговорност е в състояние на неплатежоспособност. При анализа на така изложеното по-горе, следва единствения извод, че финансовото състояние на длъжника е лошо или, с други думи, търговецът не е в състояние да изпълни изискуеми и установени парични задължение по търговски сделки, публичноправни отношения и трудови такива. В този смисъл съдът намира, че са налице предпоставките за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на молителя.

При съобразяване на събраните по делото доказателства, съдът намира, че следва да постанови решение по чл.630 ал.1 от Търговския закон, с което да  обяви неплатежоспособността, да определи началната й дата, да открие производство по несъстоятелност, да назначи временен синдик, да допусне обезпечение чрез налагане на запор, възбрана или други обезпечителни мерки и да определи датата на първото събрание на кредиторите. Както бе посочено по-горе, наличните парични средства са в размер на 6 хиляда лева. С тях само биха могли да се покрият първоначалните разноските по производството по несъстоятелност. За временен синдик следва да бъде назначена М.П.В.,; същата отговаря на условията на чл.655 ал.2 и след служебно предприети от съда действия е представила изискуемите в тази насока документи - декларация, че отговаря на изискванията на закона и писмено съгласие с нотариална заверка на подписа. С настоящото решение следва да се определи от съда и текущо възнаграждение на временния синдик в размер на 500 лева, платими ежемесечно от масата на несъстоятелността.

Съобразно законовите изисквания съдът следва да определи дата на първо събрание на кредиторите, а именно на 10.05.2016 година от 10.30 часа и да допусне мерките по чл.630 ал.1 т.4 от Търговския закон.

Ликвидаторът е поискал едновременно с обявяване на несъстоятелността, да се прекрати и дейността на търговеца, тъй като продължаването й ще увреди масата на несъстоятелността. И действително, с оглед установеното спиране на търговската дейност на дружеството през последните две години, съдът намира, че евентуалното продължаване на същата би увредило масата на несъстоятелността предвид кумулирането на нови разходи във връзка с нейната издръжка, поради което и дейността на търговеца следва да бъде прекратена и той обявен в несъстоятелност.

В съответствие с чл.624 ал.1 от Търговския закон препис от настоящото решение следва да бъде изпратено за вписване в търговския регистър по партидата на дружеството.

Мотивиран от горното и на основание чл.630 ал.1 във връзка с чл.607а от Търговския закон, Бургаският окръжен съд

 

                                 Р       Е       Ш       И:

 

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „БИЛД ГРУП“ООД-в ликвидация, със седалище и адрес на управление: гр.Бургас, ул.“Страхил“№6, вх.2, ет.1, ап.3, ЕИК *********, представлявано от ликвидатора Тодор  Петков Трайков (към момента на подаване на молбата-17.11.2015г., а понастоящем ликвидатор е Пенчо Георгиев Попов), със съдебен адрес: гр.Бургас, ул.“Македония“ №61-63, офис 1, адв.Христо Минчев

 ОПРЕДЕЛЯ 31.12.2011 година за нейна начална дата.

ОТКРИВА  производство по несъстоятелност по отношение на „БИЛД ГРУП“ООД-в ликвидация, със седалище и адрес на управление: гр.Бургас, ул.“Страхил“№6, вх.2, ет.1, ап.3, ЕИК *********, представлявано от ликвидатора Тодор  Петков Трайков (към момента на подаване на молбата-17.11.2015г., а понастоящем ликвидатор е Пенчо Георгиев Попов), със съдебен адрес: гр.Бургас, ул.“Македония“ №61-63, офис 1, адв.Христо Минчев.

 ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на запор върху движимите вещи и вземанията, съответно възбрана по отношение на недвижимите имоти на „БИЛД ГРУП“ООД-в ликвидация, със седалище и адрес на управление: гр.Бургас, ул.“Страхил“№6, вх.2, ет.1, ап.3, ЕИК *********, представлявано от ликвидатора Тодор  Петков Трайков (към момента на подаване на молбата-17.11.2015г., а понастоящем ликвидатор е Пенчо Георгиев Попов.

 НАЗНАЧАВА Мая Петрова Великова с адрес град Бургас, жк“Лазур“, бл.74, ет.7 за временен синдик, като й определя текущо възнаграждение в размер на 500 лева, платими ежемесечно от масата на несъстоятелността.

 СВИКВА първо събрание на кредиторите на „БИЛД ГРУП“ООД-в ликвидация, със седалище и адрес на управление: гр.Бургас, ул.“Страхил“№6, вх.2, ет.1, ап.3, ЕИК *********, представлявано от ликвидатора Тодор  Петков Трайков (към момента на подаване на молбата-17.11.2015г., а понастоящем ликвидатор е Пенчо Георгиев Попов), със съдебен адрес: гр.Бургас, ул.“Македония“ №61-63, офис 1, адв.Христо Минчев на 10.05.2016г. от 10.30 часа в зала №2 в сградата на Бургаския окръжен съд на адрес град Бургас, ул.”Александровска”№101 при следния дневен ред, а именно:  1. изслушване доклада на временния синдик по чл.688 т.2 от Търговския закон; 2. избор на постоянен синдик и предложение до съда за назначаването му; 3. избор на комитет на кредиторите.

 ОСЪЖДА „БИЛД ГРУП“ООД-в ликвидация, със седалище и адрес на управление: гр.Бургас, ул.“Страхил“№6, вх.2, ет.1, ап.3, ЕИК *********, представлявано от ликвидатора Тодор  Петков Трайков (към момента на подаване на молбата-17.11.2015г., а понастоящем ликвидатор е Пенчо Георгиев Попов), със съдебен адрес: гр.Бургас, ул.“Македония“ №61-63, офис 1, адв.Христо Минчев да заплати по сметка на Бургаския окръжен съд сумата от 250 /двеста и петдесет лева/ лв., представляваща държавна такса за водене на делото, както и сумата от 5 /пет лева/ лв., представляваща държавна такса за служебно издаване на изпълнителен лист.        

ПОСТАНОВЯВА прекратяване дейността на предприятието на длъжника „БИЛД ГРУП“ООД-в ликвидация, със седалище и адрес на управление: гр.Бургас, ул.“Страхил“№6, вх.2, ет.1, ап.3, ЕИК *********, представлявано от ликвидатора Тодор  Петков Трайков (към момента на подаване на молбата-17.11.2015г., а понастоящем ликвидатор е Пенчо Георгиев Попов).

 Решението подлежи на незабавно изпълнение.

Да се изпрати препис от настоящото решение на Агенция по вписванията, Служба по регистрация за вписване в търговския регистър.

Настоящото решение подлежи на обжалване в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър с въззивна жалба пред Бургаския апелативен съд.

 

 

 

 

                                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: