Решение по дело №1684/2021 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260076
Дата: 9 февруари 2022 г. (в сила от 5 март 2022 г.)
Съдия: Йоана Николаева Вангелова
Дело: 20213110101684
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

    

гр. Варна, 09.02.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 50 състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и осми януари през две хиляди двадесет и втора година, в състав: 

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЙОАНА ВАНГЕЛОВА

 

при участието на секретаря Мариана Маркова, като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 1684 по описа за 2021 година на Варненския районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по предявен от „Ф.т.г.“ ЕООД, ЕИК *, със седалище и адрес на управление:***1 срещу „Е.М.“ ЕООД, ЕИК *, със седалище и адрес на управление:***-6, иск с правно основание чл. 422, ал. 1 ГПК във вр. с чл. 49 ЗЗД за приемане за установено спрямо ответника съществуване на вземане за 800 лв., претендирано като обезщетение за имуществени вреди, измерими с разноските за процесуално представителство в полза на *, ЕГН **********, по изпълнително дело № * на ЧСИ *, прехвърлено на ищеца с договор за цесия от 03.07.2019 г., за която сума е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д № 19960/2020 г. на СРС.

В исковата молба ищецът, чрез адв. Р.Д., поддържа, че за процесното вземане в негова полза е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч. гр. д. № 19960/2020 г. на СРС, срещу която ответникът възразил в срока по чл. 414, ал. 2 ГПК, което поражда правния интерес от завеждане на настоящото дело. Излага, че ответникът „Е.М.“ ЕООД е взискател по изп. дело № * на ЧСИ * peг. № *, по което длъжник е *За защита по изпълнителното производство длъжникът е ангажирал процесуален представител, за което е заплатил възнаграждение в размер на 800 лева. В рамките на предприета защита от представителя по изпълнителното делото е депозирана молба за прекратяването на осн. чл. 433, ал.1, т. 8 ГПК, съответно е постигнато прекратяване на делото. Ищецът поддържа, че направените в изпълнителното производство разноски представляват вреда за длъжника. Вземането на * за вреди в размер на 800 лева за разноски за процесуално представителство е прехвърлено на ищеца „Ф.т.г.“ ЕООД, по силата на договор за цесия от 03.07.2019 г. Цедираният длъжник – ответникът по спора, е уведомен за цесията, но в предоставения му срок за доброволно изпълнение не е погасил задължението. Моли за уважаване на предявения иск по изложените аргументи. Претендира разноски.

В срока по чл. 131, ал. 1 ГПК ответникът „Е.М.“ ЕООД депозира писмен отговор на исковата молба, чрез адв. Маврова, с който оспорва иска.  Оспорва длъжникът по изп. дело № * на ЧСИ *, да е упълномощавал адвокат по делото, както и да е сключвал договор за цесия с ищеца. Оспорва се наличието на противоправно поведение от страна на взискателя, както и  причинно-следствена връзка между такова поведение и понесените вреди от длъжника по изпълнението. Оспорва сумата в договора за правна помощ да е изплатена действително в брой и да е декларирана като доход по съответния ред. По изложените съображения моли за отхвърляне на иска. Претендира разноски.

 

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и обсъди доводите на страните, приема за установено следното от фактическа страна:

От приложеното ч.гр.д. № 19960/2020 г. по описа на СРС, се установява, че в полза на ищеца е издадена заповед за изпълнение по реда на чл. 410 ГПК срещу ответника за сумата, предмет на настоящото производство. В срока по чл. 414 ГПК срещу нея е постъпило възражение, като в срока по чл. 415 ГПК заявителят е предявил иск по чл. 422 ГПК.

С доклада по делото като безспорни между страните са приети следните обстоятелства: 1) че „Е.М.“ ЕООД е взискател по изп. дело № * на ЧСИ * по което * длъжник; 2) че изп. дело № * на ЧСИ * е прекратено, на осн. чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК.

Към писмените доказателства по делото е приобщено изп. дело № * на * в цялост. От съдържанието на същото се изяснява, че изпълнителното дело е образувано по молба на „* на 25.08.2011 г., а ответното дружество „Е.М.“ ЕООД е конституирано като взискател с постановление на съдебния изпълнител на 13.02.2019 г., въз основа на сключен договор за цесия с „* ЕАД. На 15.05.2019 г.  *, чрез адв. Р.Д., е подал молба за прекратяване на изпълнителното производство на основание чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК. На 20.05.2019 г. ЧСИ е постановил прекратяване на изпълнителното дело на посоченото основание.

Към исковата молба е приложен договор за правна защита и съдействие от 02.05.2019 г. /л. 9, л. 47 - оригинал/, от съдържанието на който се установява, че * е възложил на Адвокатско дружество „Д. и *“ да го представлява по изп. дело № * на ЧСИ *. С договора е уговорено адвокатско възнаграждение в размер на 800 лева, платимо в брой, като в самия договор е отразено, че същото е действително заплатено от *.

Ищецът е представил договор за покупка и прехвърляне на вземане /цесия/ от 03.07.2019 г. /л. 10, л. 46 - оригинал/. Със същия * * е прехвърлил на „Ф.Т.Г.“ ЕООД вземане в размер на 800 лева, представляващо обезщетение за претърпени имуществени вреди, изразяващи се в заплатено адвокатско възнаграждение за процесуално представителство, защита и съдействие по изп. дело № 20117170400799 на ЧСИ Румяна Тодорова peг. № 717.

С отговора на исковата молба ответникът „Е.М.“ ЕООД е оспорил автентичността на представените договор за правна защита и съдействие от 02.05.2019 г. и договор за покупка и прехвърляне на вземане от 03.07.2019 г., с твърдението, че същите не са подписани от * Поради горното и предвид изявлението на процесуалния представител на ищеца, че ще се ползва от оспорените документи, по реда на чл. 193 ГПК е открито производство за проверка на автентичността на същите относно положения подпис на *.

Във връзка с предприетото оспорване и по искане на ищцовата страна, по делото е назначена съдебно-графологична експертиза, заключението по която съдът кредитира като компетентно изготвено и обосновано. От него става ясно, че подписите, положени за „цедент“ в договор за покупка и прехвърляне на вземане от 03.07.2019 г. и за „клиент“ в договор за правна защита и съдействие от 02.05.2019 г. са изпълнени от * *. Вещото лице е посочило, че установените в хода на сравнителното изследване съвпадения са характерни, индивидуални, устойчиви и образуват идентификационна съвкупност, която дава основание за извода, че изследваните подписи са изпълнени от *.

С оглед заключението на вещото лице съдът приема, че оспорените документи следва да бъдат ценени като автентични, подписани от *.

От приложените на л. 12-15 от делото писмени доказателства се установява, че цедентът е уведомил ответното дружество за извършената цесия писмено, като уведомлението е връчено на служител на дружеството на 12.11.2019 г.

От показанията на свидетеля * става ясно, че срещу него са били образувани две изпълнителни дела при ЧСИ Румяна Тодорова. Свидетелят заявява, че през 2019 г. е искал делата да бъдат прекратени, във връзка с което се е консултирал с адв. Д. и му е заплатил възнаграждение в размер на 800 лева - по 400 лева за всяко от двете дела. Съдът не кредитира показанията на св. * в частта досежно размера на заплатеното адвокатско възнаграждение, доколкото същите се опровергават от представения писмен договор за правна защита и съдействие от 02.05.2019 г., който има значението на разписка за предаването на сумата.

 

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Както по-горе бе изложено, в полза на ищеца е издадена заповед за изпълнение по реда на чл. 410 ГПК срещу ответника за сумата, предмет на настоящото производство. Длъжникът в срок е подал възражение срещу заповедта за изпълнение и в изпълнение указанията на съда заявителят в законоустановения преклузивен срок е предявил установителен иск за вземането. Поради изложеното съдът намира, че се породил правен интерес от провеждане на настоящото производство и същото е допустимо.

Предмет на иска е вземане за обезщетение за имуществени вреди, изразяващи се в заплатено адвокатско възнаграждение за процесуално представителство по изпълнително дело. Съдът намира така предявения иск за допустим, доколкото процесуалният закон не предвижда ред, по който съдебният изпълнител да може да присъди в полза на длъжника извършени от него разноски в рамките на изпълнителното производство, когато то бъде прекратено. В този смисъл пътят за защита на длъжника е именно чрез предявяване на претенцията му по общия исков ред, респ. по реда на заповедното производство.

Отговорността по чл. 49 ЗЗД е гаранционно-обезпечителна по своя характер. Касае се за отговорност за чужди противоправни и виновни действия или бездействия. Тя възниква за възложителя, когато от действие или бездействие на лице, комуто той е възложил извършването на определена работа, настъпят вредоносни последици. Съгласно задължителните за съда тълкувателни разяснения, дадени в Постановление № 7/1959 г. на Пленума на ВС, юридическите лица отговарят по чл. 49 ЗЗД за вредите, причинени от техни работници и служители при или по повод на възложената им работа и тогава, когато не е установено кой конкретно измежду тях е причинил тези вреди.

В контекста на разглеждания случай, основателността на предявения иск е обусловена от кумулативното наличие на следните материалноправни предпоставки: 1) противоправно поведение на служители на ответника като възложител на дейности по изпълнителното дело; 2) претърпени от * вреди под формата на разходи за процесуално представителство; 3) причинна връзка между противоправното поведение и вредите; 4) съществуването на валидно договорно правоотношение по договор за цесия от 03.07.2019г., сключен с *, по силата на който последният е прехвърлил вземането си на ищцовото дружество.

Между страните е безспорно, че образуваното изпълнително производство срещу длъжника * е прекратено на основание чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК. Съгласно разпоредбата на чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК изпълнителното производство се прекратява, когато взискателят не поиска извършването на изпълнителни действия в продължение на две години. Както в теорията, така и в съдебната практика, последователно се застъпва становището, че при т. нар. „перемпция“ прекратяването настъпва по силата на закона, като не е необходим изричен акт на съдебния изпълнител. В този случай издаденото от последния постановление има само декларативен, а не конститутивен характер. В този смисъл е и задължителното тълкуване, дадено с т. 10 от ТР № 2/2013 от 26.06.2015 г. на ОСГТК, ВКС.

Спорен по делото е въпросът дали бездействието на ответното дружество, изразило се в непредприемането на изпълнителни действия в продължение на две години, е противоправно. Предприемането на изпълнителни действия в рамките на образуваното изпълнително производство е право, а не задължение на взискателя и неупражняването му не би могло да се окачестви като противоправно поведение. Нещо повече, с изтичане на двугодишния срок по чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК не се погасява изпълняемото материално право и не отпадат условията за допустимост на изпълнителното производство. Наред с изложеното за взискателя не съществува задължение да поиска прекратяване на изпълнителното производство след изтичане на посочения срок. Както по-горе бе изложено, при настъпила перемпция прекратяването на изпълнителния процес настъпва ex legе. За наличието на предпоставките по чл. 433, ал. 1, т. 8 съдебният изпълнител следи служебно, като в случай че те са налице, той следва да прогласи настъпилото по силата на закона прекратяване на производството.

Поради така изложените съображения не е налице една от материалноправните предпоставки за ангажиране отговорността на „Е.М.“ ЕООД, а именно – противоправно поведение на служители на дружеството по повод възложените им дейности по изпълнителното дело. Следователно предявеният иск следва да бъде отхвърлен.

 

По разноските:

Доколкото ответникът не е претендирал разноски в производството, такива не следва да бъдат присъждани.

 

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от „Ф.т.г.“ ЕООД, ЕИК *, със седалище и адрес на управление:***1 срещу „Е.М.“ ЕООД, ЕИК *, със седалище и адрес на управление:***-6, иск с правно основание чл. 422, ал. 1 ГПК във вр. с чл. 49 ЗЗД за приемане за установено спрямо ответника съществуване на вземане за 800 /осемстотин/ лева, претендирано като обезщетение за имуществени вреди, измерими с разноските за процесуално представителство в полза на *, ЕГН **********, по изпълнително дело № * на ЧСИ * прехвърлено на ищеца с договор за цесия от 03.07.2019 г., за която сума е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д № 19960/2020 г. на СРС.

 

Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му.

 

 

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: