Разпореждане по дело №896/2019 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 236
Дата: 27 януари 2020 г. (в сила от 4 февруари 2021 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20197080700896
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 декември 2019 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

№ 236

 

гр.Враца, 27.01.2020 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА,  шести състав, в публично заседание на 23.01.2020г. /двадесет и  трети януари  две  хиляди  и  двадесета  година/   в състав:

                                                                          

АДМ. СЪДИЯ: ТАТЯНА КОЦЕВА

 

при  секретаря  Даниела  Монова,  като разгледа докладваното от съдия Коцева  адм. дело № 896  по  описа  на  АдмС – Враца за 2019г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 276  и сл.  от  Закон за изпълнение на наказанията и задържане под стража /ЗИНЗС/.  

Образувано е по постъпила молба от Ц.Ч.Е.,***,  с искане да бъдат прекратени неправомерни действия и бездействия на администрацията  на Затвора-*** във вр. с кореспонденцията в и извън затвора, като се твърди че същите са в нарушение на чл.3 ЗИНЗС. С допълнителна молба постъпила по делото е посочено в какво се изразяват неправомерните действия и бездействия във вр. с кореспонденцията, като се твърди, че същите пораждат чувство на малоценост, незащитеност, страх и дискриминация. Иска се да се задължи Началника на Затвора *** да преустанови  практиките във вр. с кореспонденцията, като  същите са подробно посочени.

В  с.з. Ц.Е. се явява лично и поддържа  молбата и допълнително направено уточнение по нея. Посочва обстоятелства във връзка с кореспонденцията  в затвора, има практика жалби и молби които пуска да изчезват, много пъти е ходил на срещи с началника, за да си търси кореспонденцията, но същата я няма, не се дават вх. номера и т.н. Моли за решение, с което да се установи, че има нарушение на чл.3 ЗИНЗС, заради унизително отношение на администрацията, иска се да се задължи да прави копия на всичката кореспонденцията с мокър печат, за да се види че тази кореспонденция я има. Дори и да изчезне ще остане копието, а не да се продължи  с  порочната  практика.    

Ответникът Началникът на Затвора *** в с.з. се  представлява от ** Г.Х., която моли за отхвърляне на искането, като неоснователно и недоказано. По делото не са доказани незаконосъобразни бездействия от страна на администрацията на Затвора ***.  Претендират се разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение. Съображения за това са изложени и в представен по делото писмен отговор. 

По делото във връзка с депозираното искане от страна на ответника е приложена справка, в която са отразени обстоятелства във вр. с кореспонденцията в Затвора ***. Също така са приложени и два бр. молби подавани от Е., чрез Началника на Затвора *** и на които са поставени рег.номера.

В с.з. от страна на Е. са представени също така многобройни молби подавани от него, като при направена констатация от съда е констатирано, че повечето от тях   имат поставени   рег. номера от затвора.

По делото са събрани и гласни доказателства. От показанията на разпитания свидетел А.Ш. се установява, че същият е  задържан от м.май 2017г.  и оттогава започнали аномалии с кореспонденцията.  Посочва, че той си подава молба и след това няма отговор, започва да я търси, няма копие от нея, искал е много пъти да му се направи копие и да му се даде вх. номер, като отговора е че няма вх. номер и копие не може да се направи. Много пъти се пропускат сроковете за обработване на молбите, дава пояснение как се подава молбата и как се обработва същата след нейното подаване. Молбите се взимат сутрин между 8,30ч. -9,00 ч., след това молбите които са в пощенската кутия, която е сложена в коридора не се взимат и обработват. Посочва, че на подаваните от него молби, жалби или искания никога не му е казвано какво е становище по тях, никой не отговаря какво става с тях. Не се прави копие на подаваните молби. За вътрешна кореспонденция не са дава вх. номер.  

От показанията на свидетеля А.М., работещ в ***, *** се установява как става подаването на молбите и жалбите, тяхното обработване и предвижване на лишените от свобода, като същия подробно дава пояснения в тази насока. Няма оплакване до него за непридвижена кореспонденция, до сега не е имало проблем, завежда се ежедневно в рамките на деня. Има информационна база данни, с която работи администрацията на затвора и в която се обработва документацията. Всяка молба се завежда под номер, който е уникален и не може да бъде изтрит или подменен. Дава пояснения относно вътрешната и външната кореспонденция. Имало е оплаквания от Е. относно изчезваща кореспонденция, но това са само твърдения и не се подкрепяли. Всеки път са му давани всички номера и той си ги е записвал. Няма вариант някой колега да е укривал кореспонденция на който и да е л/св. Кореспонденцията се предвижва до 9,30 ч. всяка сутрин, ако е след този час на следващия ден. Не са длъжни да ходят всеки ден, срока е тридневен. Също така, че е възможно да е изчезнала молба, но същото е изолиран случай. 

При така установена фактическа обстановка по делото, която не се оспорва от страните, съдът намира от правна страна следното:

В конкретния случай се касае за искане по чл.276  ЗИНЗС. Искането се отнася за незаконосъобразни действия и бездействия  извършени от администрацията на Затвора *** във вр. с кореспонденцията в и извън затвора, за които се твърди  че са в  нарушение на чл.3 ЗИНЗС.

Съгласно разпоредбата на чл.276, ал.1, т.2 ЗИНЗС всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл.3. Разпоредбата на чл.3, ал.1 ЗИНЗС  посочва, че осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение, като ал.2 на същата разпоредба визира, че за нарушение на ал.1 се смята поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.Анотирана съдебна практика  

 

 

С разпоредбата на чл.86, ал.1,т.3 ЗИНЗС  се предвижда, че лишените от свобода имат право на кореспонденция. Съгласно  чл.75, ал.2 ППЗИНЗС получаваната и изпращаната кореспонденция на лишените от свобода се контролира в интерес на сигурността, като се цели предотвратяване извършването на престъпления и внасянето на неразрешени вещи, предмети и вещества. Писменото съдържание на кореспонденцията не подлежи на проверка. В ал.3 на същата норма е предвидено, че писмата на и до лишените от свобода се изпращат и получават от инспектор социална дейност и възпитателна работа /ИСДВР/, в присъствие на служител от надзорно - охранителния състав, като е допустимо пликът да се запечатва или разпечатва по начин, който да убеди служителя, че не съдържа неразрешени вещи. Съгласно чл.78 ППЗИНЗС отговорите на молбите и жалбите, адресирани лично до лишените от свобода или до тях чрез администрацията, им се предават, а съдържащите се в писма до затвора им се съобщават срещу подпис.     В чл.90 ЗИНЗС е посочена възможността на лишените от свобода и реда, по който могат да подават молби и жалби, а в чл.77 ППЗИНЗС е посочен реда по който се завеждат тези  молби и жалби.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства не се установява, че  по отношение на * Ц.Е.  от администрацията на затвора са извършени незаконосъобразни действия и бездействия  свързани с правото на кореспонденция. Това е видно и от показанията на разпитаните  свидетели А.Ш. и А.М..  Св. Ш. дава показания във вр. с неговата кореспонденция и не посочва конкретни факти и обстоятелства във вр. с кореспонденцията на Е.. Също така неговите показания са общи и не визират нито определен период от време, нито  определени  данни във вр. с твърденията на Е. относно  кореспонденцията. Св. М. също не установява такива  факти във вр. с кореспонденцията на Е.. Същия дава показания как става обработването на кореспонденцията  в Затвора, както и че  същата е в съответствие  с  изискванията  на закона, като е възможно да е допуснато забавяне или неизпращане, но  същото е изолиран случай.   

От събраните по делото доказателствата не се установява по безспорен начин незаконосъобразни действия и бездействия на администрацията на Затвора *** довели  до  нарушаване на правата  Е.  във вр. с кореспонденцията в и извън затвора. Не се установиха и действия  и бездействия, които да  са  в  нарушение на  чл.3 ЗИНЗС  и да бъдат прекратени на основание чл.276 ЗИНЗС.

В  случая Е. не доказа в съдебното производство, че е подменяна и изчезвала кореспонденцията му, не са приемани или връщани молби и жалби/писма/, които не са завеждани, че същите не са обработвани и изпращани в съответните срокове, вкл. и че не са им поставяни вх. и изх. номера в съответствие с изискванията на закона. Твърдението на същия, че е изчезнала молба до АдмС-Враца рег.№ М-4870/19.11.2019г. не беше доказано в случая, същото не се установи и от показанията на св.Ш.. От представената по делото справка от Затвора *** също не се установява и не се подкрепят твърденията на Е. във вр. с кореспонденцията в Затвора ***. Още повече, че от представените от него молби в с.з. по които съдът направи констатация е видно, че повечето от тях  имат поставени  рег.номера.

Напротив в съдебното производство от събраните по делото доказателства се установява, че  кореспонденцията е била обработвана в съответствие с изискванията на ЗИНЗС и ППЗИНЗС, които опровергават твърденията  на  Е.. Същия  не  доказа и конкретен период, за който да твърди, че му е било нарушено правото на кореспонденция.

В  случая липсват доказателства за  твърденията на Е. във вр. с извършени неправомерни действия и бездействия във вр. с кореспонденцията  в затвора, същите са общи  поради което не може да се приеме, че са налице някакви конкретни действия и бездействия от служители на ответника в нарушение на нормативните изисквания и които да подлежат на прекратяване по чл.276 ЗИНЗС. Не  се  доказа и накърняване на правото  му на свободна кореспонденция съответно на унизително отношение от администрацията.

С  оглед на изложеното следва извода, че от данните по делото не се установи по безспорен начин, че от страна на администрацията на  затвора са извършени незаконосъобразни действия и бездействия във вр. с кореспонденцията, които да са в нарушение на чл.3 ЗИНЗС   спрямо  * Ц.Е. и които да налагат тяхното преустановяване. Не са налице предпоставките по чл.276 ЗИНЗС, поради което и искането се явява неоснователно  и следва да се отхвърли. 

При този изход на спора и искането на ответника за присъждане на разноски по делото се явява основателно, като същото е своевременно направено.  На  ответника следва да се присъдят разноски по делото в размер на минималното юрисконсултско възнаграждение от 100.00 лева.

Водим  от  гореизложеното  и на основание чл.280  ЗИНЗС,  Съдът

 

Р А З П О Р Е Д И :

 

ОТХВЪРЛЯ  молбата на  Ц.Ч.Е.,***, с искане по чл.276 ЗИНЗС да бъдат прекратени неправомерни действия и бездействия на администрацията  на Затвора-*** във вр. с кореспонденцията в и извън затвора.

ОСЪЖДА Ц.Ч.Е. *** разноски по делото в размер на 100.00/сто/ лева.

Разпореждането може да се обжалва в тридневен срок от обявяването му, пред тричленен състав на същия съд, съгласно чл.281, ал.1 ЗИНЗС.  

Препис да се изпрати на страните по делото.

                                                                              

АДМ.СЪДИЯ: