Решение по дело №534/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 14
Дата: 28 януари 2020 г. (в сила от 17 септември 2020 г.)
Съдия: Иваничка Йорданова Константинова
Дело: 20194300100534
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                    Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                 

                                                                                                №.......

                        

                                                гр.ЛОВЕЧ, .........................2020  г.

                                               

                                            В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД     граждански състав   в     публично съдебно заседание на петнадесети януари две хиляди и двадесета година в състав:   

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА

             

секретар  ХРИСТИНА ХРИСТОВА, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 534 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид:

 

             Производство с правно основание чл.2,ал.1,т.3 вр.чл.4 от ЗОДОВ.

 

Подадена е искова молба с вх.№ 6148/13.09.2019 г. от З.С.С., ЕГН **********, с адрес: *** срещу Прокуратурата на Република България, с адрес: гр.София, бул.”Витоша” № 2, с искане за присъждане на сумата от 800 000 евро, поради това, че е осъден на доживотен затвор за престъпление, което не е извършил и без да са събрани   доказателства.

Излага, че присъдата, с която е осъден по НОХ дело № 351/2014 г. на ОС Плевен не е справедлива, тъй като твърденията на прокуратурата, че е извършил престъпление в Гърция почиват на неверни доказателства.Заявява, че не е причинил смъртта на К.С.през м.август 2008 година.

Поради нередовност на исковата молба, с определение № 748/26.09.2019 г. съдът е оставил същата без движение, на основание чл.129, ал.1 във вр. с чл.127, ал.1, т.4 и т.5 ГПК и поискал от Адвокатска колегия –Ловеч определяне на адвокат от Националния регистър за правна помощ, който да бъде назначен за осъществяване на правна помощ на ищеца по делото.

С определение № 780/04.10.2019 г. съдът е назначил за особен представител на З.С.С. адвокат В.Г. ***, която да осъществи неговата защита по делото.

В подадената молба с вх.№ 6861/13.04.2019 г. процесуалният представител на ищеца излага, че с присъда, постановена по НОХ дело №351/2014 година,  постановена от Окръжен съд Плевен, З.С.С. е осъден да изтърпи наказание доживотен затвор. Твърди, че доверителят ѝ е претърпял неимуществени вреди и загуби, тъй като Прокуратурата на Р.България не е извършила обективно и всестранно разследване и не е събрала доказателства за неговата невинност.А по закон прокуратурата е длъжна да събира доказателства, както за вината, така и за невинността на подсъдимия.

            Сочи, че съгласно чл.107, ал.3 НК органите на досъдебното производство не са събрали и не са проверили доказателствата, които го оправдават или смекчават отговорността му- не е изяснено кой е теглил пари от дебитната карта на пострадалата К.С..

            Поддържа, че съгласно чл.103, ал.2 и ал.3 НПК обвиняемият не е длъжен да доказва, че е невинен и не може да се правят изводи във вреда на обвиняемия, поради това, че не е доказал възраженията си.А възраженията му са били относно нова ДНК експертиза, относно неправилната преценка на другите експертизи и относно неговото алиби- той е бил в Затвора в Гърция на 10.08.2010 година, когато е било последното теглене от дебитната карта на К., както и за лъжливи показания на свидетелите.

Поради бездействието на прокуратурата, се е стигнало до осъждането на С. за престъпление, което не е извършил.

Моли да бъде постановено решение с което Прокуратурата на Р.България бъде осъдена да му заплати сумата от 800 000 лева неимуществени вреди, изразяващи се в причинени душевни болки и страдания, притеснения и страх, тревоги и загуба на вяра в правосъдието, поради неправилното му осъждане по НОХ дело № 351/2014 година на ОС Плевен за периода от първото съдебно заседание на 16.06.2016 година и до датата на подаване на исковата молба, както и законна лихва върху сумата до окончателното и изплащане.

С молбата са направени искания за събиране на гласни доказателства- разпит на свидетели за доказване на неимуществените вреди, претърпени болки и страдания.

Моли да се изиска за прилагане НОХ дело № 351/2014 година на Окръжен съд- Плевен.

Призовката, заедно с исковата молба и приложенията са изпратени на ответника и редовно връчени на 28.10.2019 г.

В срока по чл.131 от ГПК е подаден отговор на исковата молба от ответника, чрез Окръжна прокуратура- Ловеч, с който предявения иск се оспорва по основание и размер.

Ответникът поддържа, че предявената претенция не намира основанието си в нито една от изчерпателно изброените хипотези на чл.2 и чл.2б от ЗОДОВ, при които може да се ангажира отговорността на държавата за дейност на Прокуратурата. Счита ,че искът не е доказан, тъй като липсват каквито и да било доказателства за незаконосъобразни действия или бездействия на ответника. Напротив- обвинението е признато за законно от съда по надлежния ред- с постановяването на осъдителна присъда, която е влязла в сила.Единственият начин да се докаже незаконност на обвинението е по реда на възобновяване на наказателното производство, което ищецът не е сторил.

Според ответника, обективният характер на отговорността на държавата по ЗОДОВ не освобождава ищеца от доказателствената тежест да докаже твърдението си за претърпени вреди, техния размер и причинната връзка с повдигнатото му обвинение. Възразява, че в исковата молба не се сочи за какви обстоятелства са поискани да бъдат изслушани двама свидетели.

Не възразява срещу искането за прилагане на наказателното дело.

В съдебно заседание ищецът се представлява от адвокат В.Г., особен представител, която поддържа иска и моли да бъде уважен.

Ответникът се представлява от Окръжен прокурор Светла Иванова, която моли да бъде отхвърлен предявения иск, тъй като не са налице хипотезите, предвидени в чл.2, ал.1,т.3 от ЗОДОВ. Представя писмена защита.

От събраните по делото писмени доказателства, които е допуснал и приел, в съответствие със задължението си по чл.235 от ГПК, от преценката на становището на страните, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

От приложеното към делото съдебни актове по НОХ дело № 351/2014 година по описа на Окръжен съд Плевен се установява, че с присъда № 239/11.07.2017 година, постановена по В.Н.Д. № 371/2016 година Великотърновския апелативен съд е отменил изцяло Присъда № 61/23.10.2014 г. по НОХД № 351/2014 г. на Окръжен съд Плевен и вместо нея признал подсъдимия З.С.С., роден на *** *** Търново, български гражданин, с начално образование, безработен, осъждан, с ЕГН **********, за виновен в това, че на неустановен ден през месец август 2008 година на територията на Република Гърция, планинска зона “shistolitos Sidirocastro” в района на  “Livaditsa” умишлено умъртвил К. Г. С., като деянието е извършено при условията на опасен рецидив, поради което и на основание чл.116, ал.1,т.12 във вр. с чл.29, ал.1,б.”а” във вр. с чл.36 и чл.54 от НК му наложил наказание ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР при първоначален специален режим на изтърпяване.

Върховният касационен съд с решение № 300 от 12.12.2017 година по Н.Д.№ 1112/2017 година е изменил присъдата на ВТАС само в гражданската част- досежно присъдените обезщетения за неимуществени вреди, и я потвърдил в наказателната част. Присъдата е влязла в сила на 12.12.2017 година.

Ищецът твърди, че е претърпял неимуществени вреди, тъй като с присъдата на Плевенския окръжен съд е осъден на доживотен затвор, поради това че Прокуратурата на Република България не е извършила обективно и всестранно  разследване и не е събрала доказателства за неговата невинност. В тази връзка назначеният особен представител на ищеца поддържа ,че не са проверени конкретни доказателства във връзка с твърдения на ищеца.

В съдебно заседание, проведено на 04.12.2019 г. са разпитани свидетели, чиито показания съдът ценѝ дотолкова, доколкото имат връзка с предмета на делото.

Свидетелят Х.А.Х. заявява, че познава ищеца от Затвора Ловеч, откакто са в една група, когато З. е започнал да изтърпява наказанието си по окончателната присъда. Пред него ищецът е споделял, че има разминаване във фактите  за убийството, за което е осъден и което му се приписва.Твърдял е, че прокуратурата и разследващите органи в гр.Плевен, където се е водело разследването, са действали тенденциозно и предубедено спрямо него и са искали по всевъзможен начин той да получи тежка присъда. Според свидетеля, негативното отношение на правораздавателните органи спрямо З. му се отразили зле и той често е посещавал медицинския център и е правил опити за самоубийство. Има наблюдения, че след влизане в сила на присъдата  ищецът е отслабнал видимо, посещавал е и психиатър, тъй като емоционалното му състояние се променяло.

Свидетелят К.А.В. заявява, че със З. се познават още от деца, когато са живели в гр.С.и ищецът е бил 5-годишен, но след това свидетелят се преместил в друг град.Видял ищеца в Ловешкия затвор през м.декември 2017 година, когато го докарали в същата килия и от тогава са заедно, в една килия. Твърди, че след като получил присъдата З. плаче, тормози се, посяга на живота си- и няколко пъти е опитвал да си пререже вените. Тровил се и с лекарства и е закаран в Окръжна болница, където е останал няколко дни. Пред него З. е твърдял, че е невинно осъден.Според свидетеля, това твърдение е вярно, тъй като  е сигурен, че К. е жива, но живее с фалшиви документи някъде, а намереният в Гърция труп не е нейният. Насърчавал е З. да продължава да подава жалби до прокуратурата с искане за възобновяване на делото и му е давал кураж, насърчавал го е да си търси правата.

Тези приети като установени факти, дават основание на съда да направи следните правни изводи:

Предявеният от З.С.С.,*** срещу Прокуратурата на Република България, е с правно основание чл.2,ал.1,т.3 от Закона за отговорността на държавата и общините, за сумата 800 000 лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, произтичащи от незаконно осъждане по НОХ дело № 351/2014 година по описа на Окръжен съд Плевен, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 12.09.2019 година и до окончателното и изплащане.

 Според чл.2,ал.1,т.3 ,предл. първо от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, държавата отговаря за вредите, причинени на гражданите от разследващите органи, прокуратурата или съда, при обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано.

Прокуратурата е легитимирана да представлява държавата като процесуален субституент по исковете за вреди от неоснователно обвинение, както и при обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано, според указанията на ВКС, дадени в ТР № 5/2013 г.

При действието на чл. 154 от ГПК ищецът , предявил иск за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди, настъпили в следствие на неправилното му осъждане за извършено престъпление, носи доказателствената тежест относно твърдените от него факти, на които основава претенцията си – повдигнато обвинение за извършено престъпление от общ характер, по което е оправдан с влязла в сила присъда, конкретните заявени от него неимуществени увреждания, изразяващи се в причинени душевни болки и страдания, притеснения и страх, тревоги и загуба на вяра в правосъдието. Същият носи тежестта да докаже размера на претендираните неимуществени вреди, както и наличието на причинна връзка между образуваното срещу него наказателно производство и настъпилите вреди.

Ответникът носи тежестта за доказване на факти, които изключват или ограничават отговорността му по ЗОДОВ. (Отговорността по този закон е безвиновна- обективна, тя би могла да отпадне или да бъде намалена единствено при условията на чл. 5, ал. 1 и 2 от ЗОДОВ).

Съдът съобразява, на основание чл.300 от ГПК, влязлата в сила присъда на наказателния съд, която е задължителна за гражданския съд, разглеждащ гражданските последици от деянието, относно това, дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. С оглед на безспорно установеното и прието, че на ищеца З.С.С. е било повдигнато обвинение за убийство и той е признат за виновен в извършването му и е осъден с влязла в сила присъда , следва извод, че не е налице основна предпоставка от фактическия състав на цитираната норма, за да възникне отговорност за държавата за вреди.

Недопустимо е в настоящето производство да се разглеждат и обсъждат въпроси относно законосъобразността на постановената присъда, основани на твърдения за допуснати процесуални нарушения от разследващите органи, тъй като и съгласно чл.412 НПК и чл.413 НПК влязлата в сила присъда на наказателния съд има задължителна сила и подлежи на изпълнение. Възобновяването на наказателното дело се извършва по друг ред- Глава тридесет и трета от НПК при наличието на съответните предпоставки и не е предмет на настоящето производство.

С оглед на това съдът не намира за необходимо да обсъжда доколко и какви болки и страдания е  претърпял ищеца, поради това, че загубил вяра в правосъдието и поради осъждането му (неправомерно, според него) по НОХ дело № 351/2014 година на ОС-Плевен. Негативните му изживявания и психически дискомфорт са неминуема последица от привличането му под наказателна отговорност и последвалото му осъждане за тежко, умишлено престъпление с влязлата в сила присъда, наказанието по която е определено в съответствие с целите, посочени в чл.36 НК.

С оглед изложеното, предявеният иск следва да се отхвърли.

Воден от гореизложените мотиви, Ловешкият окръжен съд

 

                                                 Р   Е   Ш   И :       

 

ОТХВЪРЛЯ иска, предявен от З.С.С., ЕГН **********, с адрес: *** срещу Прокуратурата на Република България, с адрес: гр.София, бул.”Витоша” № 2, на основание чл.2,ал.1,т.3, във вр. с чл.4 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), за сумата 800 000 (осемстотин хиляди) лева, представляващ обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в причинени душевни болки и страдания, притеснения и страх, тревоги и загуби на вяра в правосъдието, поради неправилното му осъждане по НОХ дело № 351/2014 година на Окръжен съд Плевен за периода от 16.06.2016 г. до датата на исковата молба, ведно със законната лихва върху сумата до окончателното изплащане, като неоснователен и недоказан.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯ АПЕЛАТИВЕН СЪД.

 

 

                                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: