Решение по дело №2304/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1825
Дата: 30 април 2019 г. (в сила от 17 май 2019 г.)
Съдия: Галя Димитрова Алексиева
Дело: 20193110102304
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 13 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Варна, 30.04.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 7 състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и втори април две хиляди и деветнадесета година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ГАЛЯ АЛЕКСИЕВА

                 

при участието на секретаря Ивелина Атанасова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 2304/2019година по описа на Варненски районен съд, за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е образувано по постъпила молба от Д.Г.Г.- Ц., ЕГН ********** с адрес ***, Л.Г.Г., ЕГН ********** с адрес *** и Г.Т.Г., ЕГН ********** с адрес *** с искане за приемане по опис наследството на починалата им на 25.12.2018г. наследодателка Р.Л Г., ЕГН **********.

В молбата е описано известното на молителите имущество, останало след смъртта на техния наследодател.

В открито съдебно заседание молителите не се явяват. Представлява се от процесуален представител, чрез който поддържат молбата си.

            Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, и по вътрешно убеждение, прие за установено от фактическа страна и направи следните правни изводи:

Наследството се приема по указания в чл. 49 ЗН ред - изрично с писмено заявление до районния съд в района, на който е открито наследството, което се вписва в особена за това книга, както и мълчаливо, чрез извършване на действие, което несъмнено предполага намерението на наследника да приеме наследството.

В чл. 61, ал.1 ЗН е уредено правото на наследниците да приемат наследството на наследодателя си по опис, което действие се заявява писмено пред районния съдия в тримесечен срок, откакто наследникът е узнал, че наследството е открито. Приемането се вписва по реда на чл. 49 ЗН, т.е в особената книга водена от съда за това. Така уреденият от закона срок е преклузивен. Той започва да тече от откриване на наследството, който момент съвпада с момента на смъртта на наследодателя- чл. 1 ЗН.

От представените по делото препис- извлечение от акт за смърт и удостоверение за наследници е видно, че Р.Л Г., ЕГН **********, б.ж. на гр. Варна е починал на 25.12.2018г. в Едегем, Белгия. Оставил е наследници по закон- преживял съпруг Г.Т.Г. и дъщери Д.Г.Г.- Ц. и Л.Г.Г.. 

Следователно, молбата е подадена от легитимирано лице по чл. 5, ал.1 ЗН. Същата е депозирана на 13.02.2019г., т.е в срока по чл.61, ал.1 ЗН, поради което е процесуално допустима.

Искането за приемане по опис е отправено до компетентния за това съд -съдът по последното местожителство на починалото лице съгласно чл.1 ЗН.

Съобразно разпоредбата на чл. 63 ЗН описът се извършва по реда, предвиден в ГПК, с оглед и на което, на основание чл. 533 ГПК, съдът  е възложил извършването на опис и оценка на соченото от молителката имущество на вещо лице.

В случая молителите са посочили в молбата си, че тяхната наследодателка не е притежавала недвижими имоти, МПС или парични влогове. Известно им е, че същата е упражнявала търговска дейност чрез ЕТ „РУМ КОМЕРС- Румяна Г.“ с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление с. Тополи, ул. Александър Димитров № 45, която фирма е работила до 2012г. След 2012г. е спряна търговската дейност, за което е било подадено уведомление до НАП.

От приетото по делото заключение на в.л. по изготвена съдебно- оценителна експертиза се установява, че ЕТ е пререгистриран търговец, но липсва счетоводна документация за ЕТ, от която да може да се извлече баланса на търговеца към м.12.2018г. Последната декларация по чл. 50 ЗДДФЛ е подадена през 2011г. и касае отчетен период 2010г., като по нея са декларирани нулеви резултати. Т.е не е установено ЕТ да притежава активи.

Предвид изложеното, съдът преценява, че следва да бъде вписано изявлението Д.Г.Г.- Ц., ЕГН ********** с адрес ***, Л.Г.Г., ЕГН ********** с адрес *** и Г.Т.Г., ЕГН ********** за приемане по опис на наследството останало след смъртта на наследодателя им Р.Л Г., ЕГН **********, за което не е посочено и установено да включва  активи към датата на откриване на наследството 25.12.2018г. в особената книга за приемане на наследство.

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ДА СЕ ВПИШЕ, на основание чл. 49 ЗН в особената книга за приемане на наследството при Варненски районен съд, волеизявлението на наследниците Д.Г.Г.- Ц., ЕГН ********** с адрес ***, Л.Г.Г., ЕГН ********** с адрес *** и Г.Т.Г., ЕГН ********** с адрес *** за ПРИЕМАНЕ ПО ОПИС на наследството, останало след смъртта на наследодателя им Р.Л Г., ЕГН **********, б.ж. на гр. Варна, починала на 25.12.2018г., за което е издаден Акт за смърт № 0002/03.01.2019г., което наследство не включва активи към датата на откриването му- 25.12.2018г.

 

След извършване на вписването за приемане на наследство, ДА СЕ ИЗДАДЕ съдебно удостоверение на молителите, за което следва да се заплати държавна такса в полза на бюджета на съдебната власт в размер на по 5 лева от всеки по сметка на Варненски районен съд.

 

            РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на молителите.

 

           

                                                                        СЪДИЯ в РС- Варна: