Решение по дело №667/2020 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260158
Дата: 14 декември 2020 г. (в сила от 1 януари 2021 г.)
Съдия: Таня Петкова Петкова
Дело: 20205220200667
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№..........

 

гр. Пазарджик, 14.12.2020 г.

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

 

РАЙОНЕН СЪД ГР. ПАЗАРДЖИК, Наказателно отделение, Х състав, в публично заседание на седми октомври две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                       Председател: ТАНЯ ПЕТКОВА

 

при секретаря Соня Захариева, като разгледа докладваното от районен съдия Петкова АНД № 667/2020 г. по описа на РС- Пазарджик, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба от Н.И.Р., ЕГН **********, с адрес ***, против Наказателно постановление № 20-1006-000231 от 06.02.2020 г. издадено от началник група КПДГПА към ОД на МВР гр. Пазарджик, с което за нарушение на чл.103 от ЗДвП на основание чл.175 ал.1 т.4 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.

В жалбата бланкетно се релевират оплаквания за материална и процесуална незаконосъобразност на НП, чиято отмяна се иска.

В съдебно заседание жалбоподателят редовно призован не се явява лично, но се представлява от процесуален представител, който поддържа жалбата, ангажира доказателства и излага съображения за отмяна на НП. Претендират се разноски за процесуално представителство.

Въззиваемата страна, редовно призована не изпраща законов и процесуален представител, но депозира писмено становище по съществото на спора, с което излага съображения за неоснователност на жалбата и иска потвърждаване на НП. Претендират се разноски за процесуално представителство и се прави възражение за прекомерност на разноските на ответната страна.

Като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и прецени събраните по делото гласни и писмени доказателства, при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, съдът прие за установено следното:

Жалбоподателят е санкциониран с НП за това, че на 28.11.2019 г., около 14,09 часа, в Община Септември, на АМ Тракия, км 73 в посока гр. Пловдив, е управлявал лек автомобил „***“ с рег. № ***, собственост на С.Р.Й., като при подаден сигнал за спиране със стоп-палка от служител на НТ- В.Н., не е спрял в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от служителя място.

Горното съставлявало нарушение на чл.103 от ЗДвП, за което св. А.Т.- ПИ в Сектор ПП при ОДМВР- Пазарджик съставил срещу жалбоподателя АУАН с бл. № 474733/28.01.2020 г. в негово присъствие, след което му бил предявен и връчен срещу подпис. В акта жалбоподателя записал собственоръчно като възражение, че не му е подавана стоп-палка от служител на НТУ и не ги е видял около платното за движение.

Въз основа на АУАН на 06.02.2020 г. било издадено атакуваното НП, което било връчено лично на жалбоподателя на 04.03.2020 г., видно от разписката към НП, а жалбата против него била подадена до РС- Пазарджик чрез АНО до съда, лично от наказаното лице в деловодството на Отдел ПП при СДВР на 04.03.2020 г. и регистрирана с Вх. № 433200-25990, поради което е процесуално ДОПУСТИМА, като подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН и от лице активно легитимирано да инициира съдебен контрол за законосъобразност на НП пред компетентния съд.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на събраните по делото писмени доказателства и показанията на свидетелите А.Т., В.Н. и В.К..

Съдът кредитира изцяло събраните писмени и гласни доказателства, които по съществото си са достоверни и непротиворечиви, като по категоричен начин очертават гореописаната фактическа обстановка.

При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът приема, че жалбата е ОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

Настоящият съдебен състав намира, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до накърняване правото на защита на санкционираното лице до степен ефективно да организира защитата си. Това е така, тъй като видно от съставения АУАН в описанието на нарушението е извършено поправяне и удебеляване на датата на нарушението в частта дата месец и час. По делото не се събраха доказателства кога е извършена тази поправка и дали е направена в присъствието на нарушителя още при съставянето на акта или това е станало впоследствие. Освен това в самия АУАН не е отразено кога и от кого е направена поправката в данните и дали нарушителят е запознат и съгласен с тази поправка. В разпита си в качеството на свидетел актосъставителя А.Т. не можа да каже с категоричност кога е извършена поправката като предположи, че това е станало при съставянето на акта, след което е бил предявен на нарушителя. Свидетелите В.Н. и В.К.- служителите в НТУ, които са свидетели на установяване на нарушението и на съставянето на АУАН заявиха в показанията си, че когато им е бил предявен за подпис съставения АУАН не са видели направени корекции в датата и часа на нарушението и не е имало такова удебеляване.

Така извършеното поправяне и удебеляване на датата и часа на нарушението в направеното на същото описание в АУАН е недопустимо, тъй като датата на нарушението е съществен елемент от фактическия му състав и обстоятелство срещу което привлеченото към административнонаказателна отговорност лице се брани, като разполага с възможността да го оспорва. Съдебната практика на касационната инстанция е еднопосочна, че извършването на поправки, заличавания и удебелявания в АУАН, съставлява нарушение на процесуалните правила при съставянето на АУАН, което е съществено, тъй като засяга драстично правото на защита на привлеченото към адм. отговорност лице, поради това че няма предвиден нормативен ред за извършването на такива поправки. В този смисъл е Решение №581/8.10.2019г. по КАНД дело № 834 /2019 г. Освен това датата и часа на нарушението са били ясно посочени в докладната записка на служителите на НТУ. Липсата на екземпляра, връчен на нарушителя, прави невъзможна проверката дали тази корекция е отразена в неговия екземпляр. Така допуснатото нарушение води до порочност на издаденото НП и е самостоятелно основание за неговата отмяна.

Дори и да се приеме обаче хипотетично, че не са допуснати горепосочените съществени процесуални нарушения, то съдът намира че е налице още едно основание за отмяна на НП. То се изразява в допуснато нарушение на материалния закон. По делото безспорно се установи, че жалбоподателят не е спрял на подадения му сигнал за спиране от контролния орган- служител на НТУ- св. Н.. Причината за сигнала е констатираната липса на заплатена винетна такса на управлявания от жалбоподателя автомобил. Установи се обаче, че водачът е заплатил компенсаторна такса. Освен това като водач е санкциониран в рамките на седем години с 3 НП и 7 фиша, като е заплатил глобите по същите с изключение на една, което означава, че същият е сравнително дисциплиниран водач. Нарушението му е инцидентно, за първи път. При това положение случаят се характеризира като маловажен, доколкото същество се отличава с ниската степен на засягане на регулираните обществени отношения в сравнение с типичните нарушения от същия вид, при които водачът не спира на подаден сигнал от контролен орган, с цел да избегне проверка, при която ще се установят нарушения, за които ще следва да понесе съответната административнонаказателна отговорност. В НП липсват мотиви защо не се приема маловажността на нарушението. Липсата на такава преценка при наличието й в конкретния случай води до незаконосъобразност на издаденото НП и влече необходимостта от отмяната му.

С оглед изхода на делото- отмяна на НП, искането за присъждане на разноски от страна на пълномощника на жалбоподателя, което според съда е направено своевременно и надлежно, в хода на съдебното производство, се явява основателно. Пълномощникът има право на такива разноски, съгласно разпоредбата на чл.63 ал.3 от ЗАНН във вр. с чл.143 от АПК. По делото е представен договор за правна защита и съдействие (л.25), от който се установява, че договореното адвокатско възнаграждение в размер на 300 лева жалбоподателят Р. е заплатил в брой на адвокат В.П. от ПзАК. Направеното възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение е неоснователно, тъй като заплатеният хонорар е в минимален размер съгласно разпоредбата на чл.8 ал.1 т.1 от Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. С оглед на това, че органът издал НП- Група КПДГПА е структурно звено на ОД на МВР- Пазарджик и не е самостоятелно ЮЛ, то ще следва присъждането на разноските да бъде в тежест на ОД на МВР Пазарджик, имаща статут на ЮЛ.

С оглед изхода на делото- отмяна, а не потвърждаване на НП, искането на АНО за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за процесуално представителство, се явява неоснователно и като такова следва да се отхвърли.

Така мотивиран и Районен съд Пазарджик в настоящия състав, след като извърши анализ на установените обстоятелства и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-1006-000231 от 06.02.2020 г. издадено от началник група КПДГПА към ОД на МВР гр. Пазарджик, с което на Н.И.Р., ЕГН **********, с адрес ***, за нарушение на чл.103 от ЗДвП на основание чл.175 ал.1 т.4 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец, като незаконосъобразно.

 

ОСЪЖДА ОД на МВР- Пазарджик да заплати на Н.И.Р., ЕГН **********, с адрес ***, разноски в размер на 300 (триста) лева- за адвокатско възнаграждение за един адвокат.

 

ОТХВЪРЛЯ искането на процесуалния представител на АНО за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за процесуално представителство, като неоснователно.

 

Решението може да се обжалва в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му пред Административен съд гр. Пазарджик.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: