Решение по дело №2106/2017 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 801
Дата: 20 декември 2017 г. (в сила от 25 април 2018 г.)
Съдия: Тодор Гочев Минов
Дело: 20175530202106
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                     20.12.2017 година                       град Стара Загора

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                   VІІ наказателен състав, на девети ноември                                                    две хиляди и седемнадесета година.

В публично заседание в следния състав,                

               

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТОДОР МИНОВ                      

 

Секретар: ЦВЕТЕЛИНА ДОКОВСКА

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията ТОДОР МИНОВ,

а.н.дело № 2106 по описа за 2017 година,

 

Р   Е   Ш   И :

 

                        ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № К-040322 от 15.03.2017 година на Директор на Регионална Дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора, със седалище град Пловдив, упълномощен със Заповед № 289/22.04.2015 година на Председателя на Комисията за защита на потребителите в България, с което на „Царството на гумите”ЕООД, град Стара Загора, ЕИК *********, представлявано от управителя З.Д.П., ЕГН **********, на основание чл.200 от Закона за защита на потребителите е наложено административно наказание – „имуществена санкция” в размер на 300 /триста/ лева, за допуснато нарушение по чл.24, ал.1 от Закона за защита на потребителите, както и на основание чл.200 от Закона за защита на потребителите е наложено административно наказание – „имуществена санкция” в размер на 300 /триста/ лева, за допуснато нарушение по чл.15, ал.1 и ал.2 от Закона за защита на потребителите, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

                        Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в четиринадесет дневен срок от получаване на съобщението от страните пред Административен съд град Стара Загора.

                              

 

 

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

 

                        М О Т И В И :

                        Обжалвано е наказателно постановление № К-040322 от 15.03.2017 година на Директор на Регионална Дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора, със седалище град Пловдив, упълномощен със Заповед № 289/22.04.2015 година на Председателя на Комисията за защита на потребителите в България, с което на „Царството на гумите”ЕООД, град Стара Загора, ЕИК *********, представлявано от управителя З.Д.П., ЕГН **********, на основание чл.200 от Закона за защита на потребителите е наложено административно наказание – „имуществена санкция” в размер на 300 /триста/ лева, за допуснато нарушение по чл.24, ал.1 от Закона за защита на потребителите, както и на основание чл.200 от Закона за защита на потребителите е наложено административно наказание – „имуществена санкция” в размер на 300 /триста/ лева, за допуснато нарушение по чл.15, ал.1 и ал.2 от Закона за защита на потребителите.

                        В жалбата и в съдебно заседание, чрез процесуалния представител се излагат съображения за незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление и се моли същото да бъде отменено. Счита се, че в разглеждания случай следва да се приложи нормата на чл.28, буква „а” от ЗАНН.

                        Въззиваемият, редовно и своевременно призован, не изпраща представител.

                        Старозагорският районен съд, след като обсъди оплакванията на жалбоподателя, събраните по делото писмени и гласни доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните намери за установено следното:

                        Жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

                        На „Царството на гумите”ЕООД, град Стара Загора, ЕИК *********, представлявано от управителя З.Д.П., ЕГН **********, е съставен Акт за установяване на административно нарушение № К-040322 от 15.12.2016 година за това, че при направена проверка на 29.11.2016 година в сервиз за гуми, находящ се в град Стара Загора, улица „Димчо Стаев” 0-1 се установило, че търговския обект е в работен режим. Проверката била във връзка с жалба на потребител на сервиза, заведена в КЗП с вх.№ П-03-2215 от 11.11.2016 година. Жалбата била във връзка със закупени два броя гуми за лек автомобил, за които впоследствие потребителя констатирал, че са рециклирани и поискал да му се възстанови паричната сума, заплатена за тях, но търговеца отказал. В хода на проверката, проверяващите установили, че в търговския обект се извършва продажба на потребители само на гуми втора употреба. На потребителите се предоставяли и услуги свързани със сваляне и качване на гуми – монтаж, демонтаж, баланс, частично изправяне на метални джанти, почистване на джанти, като за тези предоставяни услуги на потребители няма съставен ценоразпис с техните продажни цени. От друга страна в търговския обект се предлагали и са изложени за продажба на потребителите гуми втора употреба с различен цолаж, като за тези стоки търговецът няма предварително поставени на видно място в непосредствена близост до стоките техните продажни цени, както и в търговския обект не се предлага каталог с посочените продажни цени на стоките. Деянието е квалифицирано като нарушения по чл.24, ал.1 и чл.15, ал.1, и ал.2 от Закона за защита на потребителя. При съставяне на акта жалбоподателят не се е възползвал от правото си на възражение, но е подал такова по реда на чл.44, ал.1 от ЗАНН, което не е било уважено от административно-наказващия орган.

                        Въз основа на този акт за установяване на административно нарушение е издадено обжалваното наказателно постановление, в което нарушенията са описани и квалифицирани така, както са в акта. На жалбоподателя, на основание чл.200 от Закона за защита на потребителя, за всяко едно от административните нарушения е наложено административно наказание –„имуществена санкция” в минимален размер от 300 лева.

                        При съвкупната преценка на всички събрани по делото доказателства, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно.

                        Съгласно разпоредбата на чл.15, ал.1 от Закона за защита на потребителите всеки един търговец е длъжен предварително да поставя на видно място в непосредствена близост до стоката нейната продажна цена, като в алинея на същия член е посочено, че това може да става и чрез каталог в обекта където се продава стоката, като в каталога до снимката на стоката следва има описание на същата и цена. От друга страна съгласно нормата на чл.24, ал.1 от Закона за защита на потребителите, всеки търговец, който предлага услуги на потребители е длъжен предварително да обозначи продажните цени на предлаганите от него услуги чрез изготвен за това ценоразпис, който да бъде поставен на видно място в търговския обект. При допуснати нарушения на тези законови разпоредби в нормата на чл.200 от Закона за защита на потребителите е предвидена съответната имуществена санкция, която следва да се наложи на виновното юридическо лице, в размер от 300 до 3000 лева.

                        В разглеждания случай несъмнено от събраните по делото доказателства се установява, че търговецът-жалбоподател е предлагал в търговския си обект стоки без предварително поставени на видно място до тях продажни цени и отделно от това не е разполагал с поставен на видно място ценоразпис отразяващ ценовата стойност на предлаганите от него услуги на потребителите в стопанисвания от него обект. На практика, следва да се има предвид, че самият фактически състав, на нарушенията не се оспорва от жалбоподателя. Излагат се доводи и съображения за допуснати процесуални нарушения от страна на административно-наказващия орган при окомплектоване на административната преписка. От друга страна се излагат съображения, че в случай намира приложение разпоредбата на нормата на чл.28 от ЗАНН и следва да се приеме налице маловажност на деянията. Съдът обаче не споделя тези доводи, изложени както в жалбата, така и в хода на съдебните прения. Съдът обаче намира, че при издаване на обжалваното наказателно постановление административно-наказващият орган не е допуснал твърдените от жалбоподателя процесуални нарушения. Административно-наказващият орган конкретно, точно и ясно е посочил в обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление, в какво се състоят допуснатите от търговецът нарушения. С това описание съдът намира, че административният орган изцяло е изпълнил изискванията на закона и е конкретизирал допуснатите административни нарушения. В подкрепа на това е изложил и доказателствата, които подкрепят така описаното административно нарушение, подробно изброени в обстоятелствената част на наказателното постановление. На база тези доказателства е посочил мястото на извършване на самото нарушение. Що се отнася до изтъкнатия довод, че наказателното постановление не било връчено по предвидения в закона ред, а именно на лично на представител на дружеството а на съсед, то съдът намира, че жалбоподателят е бил своевременно уведомен по предвидения в закона ред за издаденото обжалвано наказателно постановление. Нещо повече, жалбоподателят в законоустановения срок е упражнил правото си на жалба, с което по никакъв начин не е накърнено правото му на защита по смисъла на закона. Както бе посочено и по-горе, събраните по делото доказателства по един недвусмислен начин доказват, че дружеството жалбоподател е извършило реално описаните административни нарушения. Доказателства за противното не се събраха, което и не налага отделното им обсъждане. Неприложима е и разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, като в тази насока не може да се има предвид, че при последващата проверка така констатираните административни нарушения са били отстранени. Това е предпоставка завбъдеще търговеца да не търпи административно наказателна отговорност за това си поведения, но не и въз основа на това се прилага разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.  

                        Предвид гореизложеното въззивния съд намира, че в разглеждания случай действително виновно е допуснато нарушение по чл.15, ал.1 и ал.2 от Закона за защита на потребителите. В тези случаи по реда на чл.200 от Закона за защита на потребителите е предвидено наказание – „имуществена санкция” в размер от 300 лева до 3000 лева. Съобразявайки се с нарушението, неговата тежест, подбудите за неговото извършване, както и това, че все пак е извършено за първи път, административно наказващия орган, съвсем законосъобразно е наложил наказание в предвидения в закона минимален размер – 300 /триста/ лева.

                        Предвид гореизложеното въззивния съд намира, че в разглеждания случай действително виновно е допуснато нарушение по чл.24, ал.1 от Закона за защита на потребителите. В тези случаи по реда на чл.200 от Закона за защита на потребителите е предвидено наказание – „имуществена санкция” в размер от 300 лева до 3000 лева. Съобразявайки се с нарушението, неговата тежест, подбудите за неговото извършване, както и това, че все пак е извършено за първи път, административно наказващия орган, съвсем законосъобразно е наложил наказание в предвидения в закона минимален размер – 300 /триста/ лева.

                        С оглед на това съдът намира, че обжалваното наказателно постановление като законосъобразно следва да бъде потвърдено.

                        Воден от горните мотиви, съдът постанови решението си.

 

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: