Решение по дело №62/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 266
Дата: 2 май 2019 г. (в сила от 24 май 2019 г.)
Съдия: Стела Йорданова Михайлова
Дело: 20195220200062
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

  

 

02.05.2019 г., гр.Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав

на осми март през две хиляди и деветнадесета година

в публично заседание в състав:

 

                                                                           Председател: СТЕЛА М.

 

Секретар Росица Караджова,

като разгледа докладваното от съдия М. АНД №62 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Ц.М.Д., ЕГН ********** *** против Наказателно постановление №001779 от 03.07.2018 г. на Началник сектор при РУ гр.Пазарджик, с което на същата за нарушение на чл.64, ал.4 във връзка с ал.1 от ЗМВР и на основание чл.257, ал.1 от ЗМВР е наложена ГЛОБА в размер на 500 лева.

Поддържа се, че обжалваното постановление е незаконосъобразно и се иска да отменено.

В съдебно заседание жалбоподателката, чрез пълномощника си поддържа жалбата. Не сочи нови доказателства.

Ответникът по жалбата РУ гр.Пазарджик не изпраща представител. Депозира писмено становище, м което поддържа, че НП като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.  

Съдът като провери основателността на жалбата, прецени доводите на страните  и събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, а по съществото си е ОСНОВАТЕЛНА.

На жалбоподателката е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 17.05.2018 г. около 18,30 часа в гр.Пазарджик, на бул.“…“ №…, в дворно място на същия адрес, след като й е разпоредено с протокол за полицейско разпореждане от 15.05.2017 г. съ съдържание да не се саморазправя с лицето Г.А.В., ЕГН **********, същата не е изпълнила  разпореждане на орган на МВР.

Въз основа на това е издадено обжалваното наказателно  постановление.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на показанията на свидетелите И.Ш.-актосъставител, Г.В., както и писмените доказателства представени по делото.

Част от основните реквизити на акта за установяване на административно нарушение съгласно чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, е описание на нарушението и обстоятелствата при което същото.

В настоящия случай жалбоподателката е санкционирана за нарушение на чл.64, ал.4 от ЗМВР, която предвижда, че разпорежданията на полицейския орган са задължителни за изпълнение, освен ако налагат извършването на очевидно за лицето престъпление или нарушение, или застрашават живота или здравето му.

Но в описанието на нарушението, както АУАН, преповторено в НП, липсва посочване на каквито и да е действия на жалбоподателката, с които да е осъществила състава на вменените нарушение, с които не е изпълнила писменото полицейско разпореждане.

Описано е единствено, че на същата е разпоредено писмено да не се саморазправя с Г.А.В., но липсва обяснение с тези действия, се стигнало да неизпълнение, както и в какво се изразявала саморазправата при при първите действия, въз основа на които полицейския орган е издарл писменото разпореждане.

Това представлява съществено процесуално нарушение, водещо несъмнено до нарушаване правото на нарушителя да разбере в какво е обвинен, което е абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление.

С оглед формалния характер на производството е недопустимо е при съдебния контрол, съдът да извежда волята на административноноказващия орган по метода на тълкуването и в този смисъл да замества органа в неговата дейност по констатиране на извършено нарушение и вземане на решение за налагане на съответно наказание.

Допуснатото съществено процесуално нарушение води до необоснованост и незаконосъобразност на наказателното постановление, което в следва да бъде отменено без спора да бъде разглеждан по същество.

Следва да се отбележи, че писмено разпореждане от 15.05.2017 г. /година преди датата на вмененото нарушение/ не съдържа срок, каквото е изискването на чл. 64, ал.5, т.4 от ЗМВР. Разпоредителната част, с която се определят правата или задълженията, следва да съдържа начинът и срокът на изпълнение.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ НП №001779 от 03.07.2018 г. на Началник сектор при РУ гр.Пазарджик, с което на Ц.М.Д., ЕГН ********** *** за нарушение на чл.64, ал.4 във връзка с ал.1 от ЗМВР и на основание чл.257, ал.1 от ЗМВР е наложена ГЛОБА в размер на 500 лева.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Пазарджишкия административен съд в 14 - дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

 

          

                                  

                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: