Решение по дело №1422/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 октомври 2023 г.
Съдия: Владимир Стоянов Вълчев
Дело: 20237180701422
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юни 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 1698

Град Пловдив 17.10.2023 година

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, XXIII състав, в открито заседание на петнадесети септември две хиляди двадесет и трета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКО БЕКИРОВ

                                               ЧЛЕНОВЕ : ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ                                                     

НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

при секретаряПетя Петрова и участието на прокурор Мирослав Йосифов, като разгледа докладвано от съдия Вълчев к.а.н.д. № 1422/2023 година по опис на съда, взе предвид следното :

Производство по чл.208 и сл. от АПК вр. с чл.63в ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, предявена от директор на дирекция „Обслужване“ при ТД на НАП – гр. Пловдив, депозирана чрез юрисконсулт К. против  Решение № 729 от 28.04.2023г., постановено по АНД № 20235330202109/2023год. по описа на Районен съд -Пловдив, V н.с., с което е отменено Наказателно постановление № 688336-F645097 от 26.01.2023г., издадено от Директора на Дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП – гр. Пловдив,  с което на „Вагос“ ЕООД с ЕИК *********, на основание чл. 179, ал. 1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500лв. за нарушение на чл. 125, ал. 5, вр. ал. 1 от ЗДДС.

Касационният жалбоподател твърди, че съдебният акт на първоинстанционния съд е незаконосъобразен, необоснован и неправилен. Излага подробни съображения. Претендира отмяната на съдебния акт на ПРС и потвърждаване на НП. Претендират се съдебни разноски и се прави възражение за прекомерност на разноските за адвокатско възнаграждение за ответната страна.

Ответникът по касационната жалба, в писмен отговор изразява становище за неоснователност на касационната жалба. По същество в подадена писмено становище счита, че първоинстанционният съдебен акт следва да бъде оставен в сила. Претендира разноски за адвокатско възнаграждение.

Контролиращата страна чрез участвалия представител на Окръжна прокуратура -Пловдив застъпва становището, че жалбата е неоснователна и необоснована и да се остави решението на Районния съд като правилно и законосъобразно.

Касационния състав, като разгледа поотделно и в съвкупност наведените с жалбата касационни основания, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срок и от надлежна страна, поради което е допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна, поради следните съображения:

Първоинстанционният съд е възприел от фактическа страна, че обжалваното НП е издадено въз основа на АУАН № F645097 от 09.032022г., съставен от свидетеля С.Г., заемаща длъжността „инспектор по приходите“ В ТД на НАП-Пловдив, с който е вменено във връзка с извършена служебна проверка на дейността на „Вагос“ ЕООД административно нарушение на чл.125 ал.5 вр. ал.3 ЗДДС. Обстоятелствата по това нарушение са се изразили в това, че дружеството като регистрирано по ЗДДС лице не е подало справка- декларация по чл. 125 от ЗДДС в ТД на НАП – гр. Пловдив за данъчен период 01.11.2021г. - 30.11.2021г. в законовоустановения срок до 14.12.2021г., включително. Актът е съставен в  отсъствие на нарушителя и в присъствие на свидетел, като е констатирано, че и към този момент не е подадена справка - декларация. Връчването му е станало едва на 16.01.2023г. на управителя на дружеството. Не е подадено възражение от дружеството против съставения акт. Последвало е издаването на Наказателно постановление от Директора на Дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП-Пловдив,  с което на „Вагос“ ЕООД на основание чл. 179, ал. 1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500лв. за нарушение на чл. 125, ал. 5, вр. ал. 1 от ЗДДС.

За да отмени атакуваното пред него НП районният съд е приел, че при издаване на АУАН и НП са допуснати съществени процесуални нарушения на проведения административно – наказателен процес, касаещи изтичане на давностните срокове по чл.34 ал.3 ЗАНН, свързани с издаването на НП след изтичане на 6 месечен срок от съставяне на АУАН, както и на материално правните разпоредби, което касае прилагане на разпоредбата на чл.18 ЗАНН. По отношение на вмененото нарушение по чл. 125, ал. 5 от ЗДДС той е изложил подробни мотиви, че се касае за съставно нарушение с две форми на едно изпълнително деяние- справка- декларация и отчетни регистри, при което няма кумулативни деяния, наказуеми поотделно, а е налице състав на едно и също изпълнително деяние, изразено чрез две форми на едно и също противоправно бездействие. По тези съображение е приел, че е налице нарушение на чл.18 ЗАНН, който не предвижда възможност за едно и също нарушение да се налагат две отделни административни наказания. В съдебното решение е посочено, че при извършена проверка е установил, че е образувано друго административно наказателно производство, касаещо само неподаване на справка- декларация за същият данъчен период, по което е образувано АНД №2111/2023г. по описа на РС – Пловдив, по което също има издадено НП и с което същият субект е наказан. В тази връзка е направен извод, че административно – наказателната отговорност на наказания субект е незаконосъобразно мултиплицирана, като за едно и също нарушение, макар и в две алтернативни форми на изпълнителното деяние, са му наложени две отделни санкции, в две отделни производства. Налице е нарушение на материалния закон и по-конкретно императивната норма на чл. 18 от ЗАНН, съгласно която за едно нарушение се налага едно наказание.

Решението на първоинстанционният съд е правилно.

Законосъобразен е неговият извод за нарушение на разпоредбата на чл.34 ал.3 от ЗАНН. Посочената разпоредба определя, че независимо от спирането на административно – наказателното производство, образуваното административнонаказателно производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта. В случаят АУАН е съставен на 09.032022г, а НП е издадено едва на 26.01.2023година, което е съществено нарушение на проведеният административно- наказателен процес, обуславящ самостоятелно и единствено основание за  незаконосъобразност на издаденият правораздавателен административно- наказателен акт.

Правилни и са другите изводи, направени в обжалваното съдебно решение, които при предпоставките на чл.221 ал.2 АПК касационната инстанция изцяло споделя и препраща към мотивите на първоинстанционният съд. Ето защо законосъобразно районният съд е направил преценка, че са налице доказателства, които водят до отпадане на административно – наказателната отговорност за жалбоподателя. От изложеното до тук следва, че като е отменил обжалваното пред него НП, първоинстанционният съд е постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

Въведените възражения от касационният жалбоподателя като основания на касационната жалба, следва да се посочи, че не се покриват със събраните в хода на производството писмени доказателства и се явяват неоснователни с оглед направените законосъобразни изводи от първоинстанционният съд.

По отношение на разноските, касационният ответник в настоящото производство е отправил надлежна претенция за присъждане на съдебни разноски за адвокатско възнаграждение по приложен списък с разноски, които са в минимален размер, а направеното възражение за прекомерност е неоснователно. В този смисъл същите следва да се определят съобразно представеният списък в размер на 360 лева.

Така мотивиран и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд-Пловдив-ХХIII състав

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 729 от 28.04.2023г., постановено по АНД № 20235330202109/2023год. по описа на Районен съд -Пловдив, V н.с..

ОСЪЖДА Национална агенция по приходите-София да заплати на „Вагос“ ЕООД с ЕИК *********, седалище в гр. Пловдив сумата от 360.00 /триста и шестдесет/ лева разноски по делото за един адвокат.

 Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ................

ЧЛЕНОВЕ:      1. .................

                          2. .................