Решение по дело №1282/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 октомври 2019 г. (в сила от 2 януари 2020 г.)
Съдия: Борислава Илиева Якимова
Дело: 20194430201282
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И   Е

 

                                      № ………

 

                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                            гр. Плевен, 02.10.2019г.

 

Плевенският районен съд, ДЕВЕТИ наказателен състав в публично заседание на дванадесети септември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВА ЯКИМОВА

 

при секретаря Валя Стоянова като разгледа докладваното от съдия Якимова АНД №1282 от 2019 година по описа на Плевенския районен съд, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Съдът е сезиран с жалба от ***В.Ц. ЕГН ********** *** срещу Наказателно постановление № 19-0938-001354/2019 г.  на Началник сектор ПП към О.М.П. с което на  основание чл. 179, ал. 2, пр.1 от ЗДвП  е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв., за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП.

Въззиваемата страна  О.н.М.П. - редовно призовани не се представляват и не вземат   становище по жалбата.

Явяват се  актосъставителят    ***И.Ц. и свидетелят М.П.Н..

          В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от адв.Н., поддържа жалбата и изложените в нея съображения и моли Наказателното постановление да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно.

Жалбата е подадена в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН,  поради което съдът счита, че същата е  допустима и  следва да бъде разгледана.

Съдът като взе предвид  събраните по делото доказателства  намира за установено следното:

Видно от акт № 201422 на 15.03.2019 г. В 14.00 часа в община Плевен на път първи клас №3-ПП I 3 км.122+081 с осока на движение гр.***,като водач и управлява лек автомобил *** като при движение с несъобразена скорост губи контрол над автомобила и навлиза в лентата за насрещно движение,не успява да спре и удря насрещно движещият се в дясната лента лек автомобил ***с рег.№*** с водач ***,с което допуска ПТП с материални щети по автомобилите.

Изложената   в акта фактическа обстановка   се подкрепя от актосъставитетеля  Ц. и свидетеля по акта Н., които в хода на съдебното следствие преповтарят написаното в АУАН и НП и твърдят, че след обаждане на дежурния за настъпило ПТП  посетили мястото на инцидента,служителите на полицията установили фактическата обстановка, при която е настъпило ПТП-то от разговор с двамата водачи и по местоположението на автомобилите. Съставен бил и протокол за ПТП,като съставителя преценил, че жалбападятеля е извършил нарушение и е виновен за настъпилото ПТП и по щетите по автомобилите /които не са описани/. Пред тях водача Ц. съобщил,че е спукал гума и те установили,че гумата е спукана,но не можели да преценят дали е спукана преди или в следствие на ПТП-то.

По делото няма приложени други доказателства,напр. обяснения на свидетели на инцидента за начина, по който е настъпило произшествието. Няма данни дали произшествието е било запазено и от кого.

В показанията си пред съда свидетелите,посочени от жалбоподателя Ц. - ***,пътници в автомобила ***, се навежда твърдения, че колата тръгнала наляво,поради спукване на гумата.

Жалбоподателката оспорва фактическите обстоятелства изложени в Наказателното постановление навежда доводи, че НП е незаконосъобразно и твърди, че не е извършил визираното в АУАН и НП нарушение.Прилага снимки от ПТП-то.

С оглед изложеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

       От представените по делото писмени доказателства и от свидетелските показания не се установява по несъмнен и безспорен начин наличието на виновно извършено от жалбоподателя нарушение, като ответникът не ангажира доказателства в подкрепа на установената в НП фактическа обстановка.

          НП е издадено при неизяснена фактическа обстановка на извършеното ПТП. От свидетелските показания на актосъставителя  се установява, че АУАН е съставен от неочевидец, а вписания като свидетел по акта свидетел Н. също не е очевидец, а е само такъв по съставяне на акта. В АУАН няма вписан втори свидетел. Съгласно разпоредбата на чл. 40, ал.1 от ЗАНН, акта за установяване на административно нарушение следва да бъде съставен в присъствието на свидетели, присъствали при извършването или констатирането на нарушението. Когато липсват такива свидетели – очевидци /които обаче не са участници в ПТП/, актът следва да бъде съставен в присъствието на други двама свидетели, като това обстоятелство съгласно нормата на чл. 40, ал.3 от ЗАНН се отразява изрично в самия акт. Присъствието на свидетели при съставянето на акта не е необходимо единствено в хипотезата, когато самото нарушение е установено, въз основа на официални документи /чл. 40, ал.4 от ЗАНН/. При съставянето на АУАН е нарушена разпоредбата на чл. 40, ал. 3 от ЗАНН. Тъй като в случая, и актосъставителят и свидетелят по акта не са очевидци на нарушението, актосъставителят е следвало да осигури присъствието на двама свидетели, което обстоятелство изрично е следвало да се отбележи в акта. Това не е сторено. При така установената фактическа обстановка, липсата на втори свидетел се явява съществено нарушение на административно наказателната процедура и е основание за отмяна на НП, като незаконосъобразно. По никакъв начин показанията на разпитаните по делото свидетели Ц. и Н., които не са очевидци на нарушението, не опровергаха възраженията на жалбоподателя.    

Допуснато е съществено процесуално нарушение   и като не е посочено какви материални щети са настъпили от ПТП-то,по кой от двата автомобила, което не стана ясно и от разпита на свидетелите.Актосъставителят в съдебно заседание твърди, че щетите се описват в протокола за ПТП,а свидетелят Н. заявява само, че автомобила ***е бил с по-големи щети, но не конкретизира какви. В Протокола за ПТП /л.35 от делото/ няма описани щети.

Поради изложеното,съдът намира,че не са могли да бъдат направени категорични изводи за механизма на неговото настъпване. Липсват годни, събрани по надлежния ред доказателства за обстоятелствата във връзка с извършеното нарушение, които да послужат  за съставяне на акта. Самото съставяне на акта представлява единствено официална констатация за извършеното нарушение, за неговия автор и за доказателствата, които го установяват. Именно в това се изразява така наречената констативна функция на акта. Самият акт, обаче не може да бъде доказателство в подкрепа на един или друг извод, при липса на първични такива, които да носят достоверна информация за релевантните за спора факти.

В този смисъл актосъставителят е процесуален орган на административното обвинение, чиято основна функция е да разследва нарушението, да събира доказателства, да разобличава нарушителя и да създава процесуално условие за издаване на законосъобразно и обосновано наказателно постановление. От своя страна, преди да издаде НП, наказващият орган е трябвало да направи самостоятелна проверка на обстоятелствата по случая и да извърши разследване на установените спорни обстоятелства. Наказващият орган не е извършил проверка на обосноваността на акта, преди да се произнесе по преписката в нарушение на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН. Нарушението е съществено и съставлява самостоятелно основание за отмяна на издаденото НП, поради обстоятелството, че е било привлечено към отговорност и наказано за нарушение лице, без да е доказано по несъмнен начин извършеното нарушение.

При тези данни, се налага извод, че актът и НП са постановени при неизяснена фактическа обстановка и при непълнота на доказателствата. Актосъставителят и свидетелят на съставяне на акта не са очевидци,  а протоколът за ПТП е съставен от контролните органи, без да е запазено местопроизшествието. Други писмени доказателства не са приобщени по административнонаказателната преписка, а свидетели-очевидци не са разпитвани от АНО.

НП по същество се явява необосновано, тъй като  събраните по делото доказателства са противоречиви и от тях не се установява по безспорен начин, че Ц. е  извършила нарушението, за което е ангажирана административно-наказателната му отговорност по начина, описан в НП. Фактическите констатации, отразени в АУАН  са били оспорени чрез  допълнително депозирано възражение пред наказващия орган, като оспорването на фактически установените данни от актосъставителя, е поддържано и пред  настоящата съдебна инстанция.

      Липсата на безспорни доказателства за деянието  не означава само по себе си, че не е извършено това нарушение, но е основание за повишена процесуална активност от страна на АНО с цел обективно, всестранно и пълно установяване на фактическата обстановка. Липсата на първични доказателства, установяващи извършеното нарушение, прави издаденото НП необосновано, което е основание за неговата отмяна.

С оглед изложеното по-горе съдът намира, че жалбата е основателна, а издаденото   НП  е необосновано и незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Водим от горното, съдът

                    

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН Наказателно постановление № 19-0938-001354/2019 г.  на Началник сектор ПП към О.М.П. с което на ***В.Ц. ЕГН ********** *** , на  основание чл. 179, ал. 2, пр.1 от ЗДвП  е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв., за нарушение на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, като НЕПРАВИЛНО и НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

            Решението подлежи на касационно обжалване в 14 дневен срок от получаване на съобщението от страните пред Регионален административен съд – град Плевен.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: