Р Е Ш Е Н И Е
17.05.2021г.
номер .................. град ПЛЕВЕН
В ИМЕТО НА НАРОДА
Плевенски районен съд на 15 април |
Тринадесети наказателен състав година 2021 |
В публично заседание в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: |
КРАСИМИР
ДИМИТРОВ |
Секретар: ПЕТЯ КАРАКОПИЛЕВА
Като разгледа докладваното от съдия ДИМИТРОВ
НАХД № 2230 по описа за 2020 година
и на
основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:
ПРОИЗВОДСТВОТО е по реда на чл. 59 ал. І от ЗАНН.
Обжалвано е Наказателно постановление № 19–0938-004082 от 09.08.2019 г. на ***на Сектор ПП към ***- Плевен, с което на основание чл. 53 от ЗАНН и 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП; чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП на ***, с ЕГН: ********** са наложени две административни наказания “Глоба” в размер на 200 лева, глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, за нарушения на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и за нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б“ от ЗДвП.
Жалбоподателят чрез процесуалния си представител адв. ****** моли съда да постанови решение, с което да отмени изцяло наказателното постановление, тъй като има образувано досъдебно производство в РП – гр. Плевен.
В съдебно заседание жалбоподателят редовно призован, не се явява. Явява се процесуален представител – ******.
Ответната страна по жалбата ***- Плевен, редовно призована, не се представлява и не изразява становище по съществото на спора.
Жалбата е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима.
От събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено следното:
По делото е представен АУАН № 4082, с бланков № 250478 от 29.07.2019 г. съставен срещу жалбоподателя *** за извършено нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и за извършено нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 2, б.а и б. „б“ от ЗДвП.
В акта за установяване на административното нарушение е посочено, че на 27.07.2019 г. около 19:20 часа PVN-1151 общински път Плевен за с. *** на разклон за рибен ресторант „***“, с посока на движение към с. ***, като водач на лек автомобил „***“, с рег. № ***, лична собственост, извършва следното:
1.При движение с несъобразена скорост с релефа на пътя, завой надясно, губи контрол над автомобила си, навлиза в съседна лява пътна лента /за насрещно движение/ и удря правилно движещият се велосипедист ***, с ЕГН: **********, със ляво огледало на автомобила си който е в следствие от удара отскача и се удря в спрелия и изчакващ да се включи в движението лек автомобил „***“, с РЕГ№ ***, управляван от ***, с ЕГН: **********. С действията реализира ПТП с материални щети и пострадал.
2. Като участник в ПТП с пострадали хора, напуска мястото на произшествието без да удар и компетентните органи на МВР.
От показанията на актосъставителя – свидетелят ***се установява, че същият е съставил АУАН в качеството си на мл.автоконтрольор при ОДМВР-Плевен, без да е очевидец на ПТП-то.
От показанията на актосъставителя ***дадени в хода на съдебното следствие се установява, че същият няма точни спомени, като му е предявен акта, но помни, „…че ПТП-то го работихме на следващия ден“ .
На 29.07.2019 г., актосъставителят ***съставил срещу жалбоподателя процесния АУАН серия за нарушения на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „а“ и б. „б“ от ЗДвП.
Въз основа на съставения акт, административно-наказващият орган на 09.08.2019 г. е издал обжалваното НП като възприел констатациите съдържащи се в АУАН-а.
На основание чл. 178, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП е наложил на жалбоподателя глоба в размер на 200 лв. и на осн. чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП му е наложил Глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.
С оглед дадените указания на Административен съд – гр. Плевен, съгласно определение № 70 от 11.01.2021 г. по ЧКАД № 3/2021 г. по описа на АС – гр. Плевен, съдът изискал от РП – гр. Плевен справка, от която да е видно дали по отношение на жалбоподателя има образувано досъдебно производство и дали същият е привлечен в качеството на обвиняем.
По делото на 05.04.2021 г. е постъпило писмо от РП – гр. Плевен, с вх. рег. № 264317, в което е посочено, цитат:
„Във връзка с Ваше запитване, Ви отговаряме, че срещу лицето ***, с ЕГН: **********, няма образувани досъдебни производства“.
Към писмото е приложена от унифицираната информационна система на прокуратурата на РБ кмъ дата 01.04.2021 г.
В съдебно заседание процесуалният представител на жалбоподателя – адв. ***представя на съда постановление за привличане в качеството на обвиняем и вземане мярка за неотклонение на жалбоподателя *** на дата 30.03.2021 г., от което е видно, че последният е привлечен в качеството на обвиняем в извършено престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б“, във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК.
При така изяснената
фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:
Съотношението между наказателната и административно наказателната отговорност е регламентирано с разпоредбите на чл. 32, ал. 1 и ал. 2, както и чл.33 ал.1 и ал. 2 от ЗАНН.
Утвърден е принципа в случаите, когато с едно деяние се нарушава едновременно наказателна и административно-наказателни норми с един и същ обект на защита, наказателната отговорност да поглъща административно-наказателната.
Когато деянието засяга един и същ кръг на обществени отношения правилното и точно прилагане на закона предподставя реализация на отговорност или за административно нарушение или за престъпление. Не и за двете едновременно.
Административно-наказателна отговорност следва да се носи, само ако деянието не съставлява престъпление.
Съгласно ТР № 3/22.12.2015г. по т.д. № 3/2015г. на ОСНК на ВКС т.3.1. деецът не следва да носи едновременно наказателна и административно-наказателна отговорност и в случаите, когато с извършеното от него деяние са нарушени едновременно наказателна и административно-наказателна норма с различни обекти на защита.
С процесното НП е ангажирана административно-наказателната отговорност на жалбоподателя на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, за нарушения на чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „а“ и б. „б“ от ЗДвП.
Същевременно по досъдебно производство № ***/2019г. по описа на ***- Плевен на жалбоподателя е повдигнато обвинение за извършено престъпление по чл. 343, ал. 1, б. „б“, във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК.
Именно в тази връзка е и становището на възивната инстанция –АС Плевен ,което тя е изложила в КАД № 3/21 год. по по описа на съда , задължила е първоинстанционния съд – РС-Плевен ,да се произнесе , но последният съд не е счел за нужно да изпълни указанията на съда и се е отвел от разглеждане на настоящето дело !
Настоящият съдебен състав счита, че деянията за които е ангажирана административно-наказателната отговорност на жалбоподателя са идентични с приетите за нарушени разпоредби на ЗДвП, посочени в състава на престъплението, за което е повдигнато обвинение.
Елементите от фактическия състав на престъплението съвпадат с елементите от фактическият състав на административните нарушения, поради което наказателната отговорност изключва административната.
Доколкото
предвид горепосоченото е недопустимо за едно и също деяние жалбоподателят да носи наказателна и
административна отговорност, съдът
счита, че наказателното постановление е издадено в нарушение на чл. 33
от ЗАНН и следва да бъде отменено.
Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът
Р Е Ш И:
ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19–0938-004082 от 09.08.2019 г. на ***на Сектор ПП към ***- Плевен, с което на основание чл. 53 от ЗАНН и 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП; чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП на ***, с ЕГН: ********** са наложени две административни наказания “Глоба” в размер на 200 лева, глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, за нарушения на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и за нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, б. „б“ от ЗДвП.
РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване по реда на АПК пред Административен съд – Плевен в 14 дневен срок, от получаване на съобщението от страните за постановяването му.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: