Решение по дело №400/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 795
Дата: 3 юли 2020 г.
Съдия: Румен Николов Йосифов
Дело: 20207040700400
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№:         795                         03.07.2020г.                            гр.Бургас,

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд - гр.Бургас                                                         ХІІІ-ти състав

На единадесети юни                                             две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

Председател:       Румен Йосифов

Членове:           1. Павлина Стойчева

                           2. Веселин Белев

Секретаря: И. Г.

Прокурор: Росица Дапчева

Като разгледа докладваното от съдия Румен Йосифов,

касационно наказателно административен характер дело № 400 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на „Суворов 14“ЕООД,  ЕИК-*********, със седалище и адрес на управление: гр.Добринище, обл.Благоевград, общ.Банско, п.к.2777, ул.Димитър Благоев №22, представлявано от В.Г.М.и съдебен адрес:***, офис 5, против решение № 1570/16.12.2019г., постановено по НАХД № 1476/2019г. на Районен съд - Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) №13-001254/06.11.2018г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда” Пазарджик, с което на основание чл.416, ал.5, във връзка с чл.415, ал.2 от Кодекса на труда КТ), на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 20`000 лева, за нарушение на чл.415, ал.2 от КТ. От касационната инстанция се иска да отмени оспорвания съдебен акт като незаконосъобразен, постановен поради неправилно приложение на материалния и процесуалния закон и неправилен. В подкрепа на твърденията не са посочени нови доказателства. В сезиращата съда касационна жалба е направено искане за присъждане на разноски. В съдебно заседание касаторът се представлява от управителя М., който твърди, че всичко е измислено и дружеството не е извършвало нарушения.

Ответникът по касация – директора на дирекция „Инспекция по труда” Пазарджик (ДИТ-Пазарджик), се представлява в процеса от юрисконсулт Иванова-Николова, която пледира за неоснователност и недоказаност на касационната жалба, иска от съда да потвърди обжалваното първоинстанционно решение и претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Бургас дава заключение за неоснователност на оспорването, поради което пледира атакуваното решение да бъде оставено в сила.

 

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Административен съд - Бургас в настоящия си състав намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежна страна по смисъла на чл.210, ал.1 от АПК, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК, настоящият съдебен състав намира същата за неоснователна по следните съображения:

С обжалваното решение Районен съд - Бургас е потвърдил НП №13-001254/06.11.2018г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда” Пазарджик, с което на основание чл.416, ал.5, във връзка с чл.415, ал.2 от Кодекса на труда (КТ), на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 20`000 лева, за нарушение на чл. 415, ал. 2 от КТ.

От фактическа страна съдът е приел, че конкретно отразеното в акта нарушение било в словесен вид за това, че дружеството-жалбоподател, като работодател, противозаконно е попречило на контролен орган в лицето на ДИТ-Пазарджик да изпълни служебните си задължения, а именно – да извърши проверка на дружествени документи, като не се явило да ги представило с призовка от 28.08.2019г. Посочва се и че на 29.08.2018г. обектът на контрол е бил посетен, за да бъде връчена призовка на управителя В. М., но той отказал да я приеме и подпише пред свидетели. Деянието е квалифицирано като нарушение на чл.415, ал.2 от КТ. Районният съд е изложил съображения по сочените от жалбоподателя оплаквания.

 

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съобразявайки нормата на чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Касационната инстанция извърши проверка относно приложението на закона, въз основа на фактическите констатации, приети от първоинстанционния съд при спазване на правилата за събиране, проверка и оценка на доказателствата.

Настоящият съдебен състав приема, че актът за установяване на административно нарушение (АУАН) и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените от ЗАНН срокове, като от формална страна са спазени изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. По същество описаната фактическа обстановка се установява от събраните в производството писмени и гласни доказателства, като установеното нарушение за което е съставен АУАН и е издадено оспореното НП, действително е осъществено от санкционирания правен субект.

Възраженията на касатора са неоснователни.

Твърденията за допуснати нарушения на приложимия материален закон са неоснователни. На първо място районният съд в диспозитива е потвърдил наложена санкция в размер на 20`000 лева, не както сочи касатора – в размер на 10`000 лева. Съдът намира твърдението, че касаторът е бил в невъзможност да представи документите в рамките на определените му  24 часа за несъстоятелно. Управителят на дружеството е имал възможност да се яви на посоченото място и да поиска удължаване на срока, ако твърдението в действителност е вярно, но същият не е сторил нищо подобно нито на 28.08.2018 г., нито на следващия ден. Не може да бъде прието твърдението в жалбата, че не е ясно кое лице не е изпълнило задължението си да окаже съдействие на контролния орган – за съда това е управителят на дружеството. Безсмислено е възражението, че липсва индивидуализация на нарушението, както и датата на която същото е осъществено. За съда остава неясно как в случаите, в които се ангажира юридическата отговорност на търговско дружество следва да се изложат субективни признаци на нарушението.

Не се установиха твърдяните в сезиращата жалба нарушения на процесуалните правила. Районният съд пълно и комплексно е обсъдил всички ангажирани доказателства в хода на съдебното дирене, изяснил е точно и ясно фактическата обстановка и е достигнал до правилния извод за осъществено нарушение. Не е налице нечетлив екземпляр на съставения АУАН, който обаче управителят на дружеството е отказал да получи.

Релевираните в жалбата оплаквания относно нарушение на материалния и процесуалния закон не съответстват на събраните по делото доказателства. В този смисъл съдът напълно споделя изводите на първата инстанция и не намира за необходимо отново да излага същите.

По делото е направено искане за присъждане на разноски както от касатора, така и от ответника. Съдът намира следното във връзка с направеното искане:

Съгласно чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН, решението подлежи на касационно обжалване пред административния съд на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс „Касационно производство“. Нормата на чл.228 от АПК предвижда, че за неуредените в тази глава въпроси се прилагат съответно разпоредбите за първоинстанционното производство. Според чл.143, ал.3 от АПК, когато съдът отхвърли оспорването или подателят на жалбата оттегли жалбата, страната, за която административният акт е благоприятен, има право на разноски. Като съобрази нормата на чл.143, ал.3 от АПК и изхода на спора, настоящия съдебен състав намира, че в полза на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ следва да се присъди сумата от 100 лева юрисконсултско възнаграждение, определена по реда на чл.78, ал.8 от ГПК, във връзка с чл.37, ал.1 от Закона за правната помощ, във връзка с чл.24 от Наредба за заплащането на правната помощ, субсидиарно приложими на основание чл.144 от АПК и тълкувателно решение № 3/13.05.2010г. по т.д. № 5/2009г. на ВАС. В полза на касатора разноски не се следват.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.221, ал.1 и ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр. ІІ-ро от ЗАНН, Административен съд Бургас, ХІІI-ти състав,   

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ в сила решение № 1570/16.12.2019г., постановено по НАХД №1476/2019г. на Районен съд- Бургас.

ОСЪЖДА „Суворов 14“ЕООД,  ЕИК-*********, да заплати в полза на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 (сто) лева.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

 

 

 

                           2.