Решение по дело №238/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 107
Дата: 3 април 2020 г. (в сила от 17 ноември 2020 г.)
Съдия: Янко Новаков Новаков
Дело: 20192100900238
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 88                                 03.04.2020 година                           Град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският    окръжен съд,                                                   граждански състав

На   пети март                                            две  хиляди  и  двадесета година

В публично заседание    в    следния    състав:

 

Председател: Янко Новаков

       Членове: -

 

Секретар: Цветанка Арнаудова

Прокурор: -

като разгледа докладваното от съдия Новаков

търговско дело         номер         238          по описа за    2019      година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 432 от Кодекса за застраховането вр. чл. 45 от Закона за задълженията и договорите.

Малолетният ищец Р.Й.М., ЕГН **********, чрез своята майка и законна представителка Ф.Р.Й., ЕГН **********, с адрес ***, със съдебен адрес гр. Бургас, ул. „Васил Априлов“ № 18, ет.3, офис 6 - адв. Панайот Велков е предявил искове против ответника Застрахователно акционерно дружество „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, пл. „Позитано“ № 5 за заплащане на следните обезщетения за вреди от нанесени му телесни повреди в резултат на пътнотранспортно произшествие, допуснато от лицето П.К.Д. с ЕГН ********** на 06.10.2018г. в гр. Айтос при управление на лек автомобил „Форд“, модел „Галакси“ с рег. № *******, застрахован при ответното дружество по договор за застраховка „Гражданска отговорност“:

-  сумата от 37000 лева като част от сумата от 50000 лева – обезщетение за претърпени от ищеца неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 19.10.2018 г. (датата на уведомяването на ответника) до окончателно изплащане;

-  сумата от 1190,43 лева – обезщетение за имуществени вреди (разходи за лечение), ведно със законната лихва, считано от завеждането на делото на 08.05.2019 г. до окончателно изплащане.

Претенциите са уточнени с допълнителна молба.

Застрахователят е бил уведомен по реда на чл. 380 от ГПК със заявление вх. № 5149 от 19.10.2018 г. (л. 21 от делото).

Ответникът ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП” АД оспорва предявения иск.

Изразил е становище, че настъпилото ПТП не се дължи на виновно поведение на водачът на застрахования автомобил. Предявил е възражения за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия ищец по реда на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД. Оспорил наличието на пряка причинна връзка между ПТП и уврежданията. Посочил е от друга страна, че е искът е завишен по размер.

Бургаският окръжен съд, като взе предвид събраните по делото доказателства и като съобрази разпоредбите на закона, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Фактическата обстановка е изяснена от изслушаните съдебни автотехнически експертизи.

На 06.10.2018 г. около 16.45 ч в гр. Айтос П.К.Д.  управлявал лек автомобил „Форд“, модел „Галакси“ с рег. № ******* като се движел по ***  в посока юг към Т-образно нерегулирано кръстовище с ***. По същото време по *** в посока запад към същото кръстовище се придвижвал на велосипед малолетният ищец Р.Й.М. (тогава на 10 г.). Автомобилът минавал покрай училищен двор вдясно и наближавал пешеходна пътека тип „Зебра“, обозначена с хоризонтална маркировка и Знак А18. Пешеходната  пътека водела към малка врата на училищния двор. Непосредствено преди нея имало поставен и знак А19 „Деца“. Автомобилът се движел с ниска скорост в средата на двупосочната улица, която нямала пътна маркировка. Намалил допълнително, когато стигнал до пешеходната пътека. Кръстовището с *** било разположено непосредствено след нея. Видимостта към левия му ръкав, откъдето наближавал велосипедистът била почти изцяло ограничена от висока масивна ограда на намиращата се на ъгъла къща. И двете превозни средства се движели под лек наклон. Велосипедистът нямал спирачки. След кръстовището той можел да продължи или наляво или надясно – по ***. Явно с цел да влезе в училищния двор той изскочил пред автомобила като пресякъл косо пътя му, без да предприеме пресичане по пешеходната пътека (подходът му към нея бил ограничен от висок бордюр). Последвал сблъсък с нисък интензитет на самата пешеходна пътека, при който велосипедистът бил ударен в дясното бедро от предната броня на автомобила и се строполил на земята. Извиканият екип на Спешна медицинска помощ откарал детето в болница, където било установено счупване на бедрената кост.

Непосредствено преди сблъсъка скоростта на автомобила била около 15 км/ч., а тази на велосипедиста – около 11 км./ч. Изчисленията на вещите лица и по двете изслушани автотехнически експертизи са сходни. Съдът не коментира изложените от експертите правни изводи. Показателен за ниската скорост на автомобила е и фактът, че при огледа на местопроизшествието не са открити никакви следи от спирачен път (виж протокол на л.169- 170 от делото).

Изложената по-горе фактическа обстановка се потвърждава и от показанията на изслушаните по делото свидетели.

При това положение съдът приема, че настъпилото пътнотранспортно поведение  се дължи на както на виновното поведение на водача на автомобила П.Д., така и на обективното нарушаване на правилата за движение от страна на малолетния ищец при управление на велосипед.

Въпреки ограничената видимост отляво, Д. не се е съобразил с пътния знак, указващ внезапна поява на деца, а освен това в нарушение на чл. 15, ал. 1 от ЗДвП не се е движел на най-вдясно по платното за движение. Той не е съобразил конкретната пътна обстановка в разрез с разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП

От друга страна малолетният ищец е управлявал неизправен велосипед без спирачки и ненадлежно обозначен – в разрез с изискванията на чл. 79 от ЗДвП. Същият се е движел без надзор от възрастен (виж показанията на ищцата Т.Й., разпитана в с.з. на 24.10.2020 г.). Той не е предприел надлежно пресичане на пешеходна пътека, а и е имал поведение на участник в движението, отнел предимство на дясностоящия автомобил в нерегулирано кръстовище - в нарушение на чл.  48 от ЗДвП. Същият не е сигнализирал по никакъв начин внезапно предприетата от него маневра, с която е пресякъл пътя на автомобила.

Обективното нарушение на правилата е достатъчно, за да обоснове извод за съпричиняване на вредоносния резултат. Степента на каузалния принос съдът определя на 1/3.

Съгласно епикризата, издадена от Отделението по ортопедия и травматология епикриза при УМБАЛ – Бургас (л. 7), ищецът е имал счупване на дясната бедрена кост. Под обща анестезия била извършена кръвна репозиция на фрактурата с поставяне на метална остеосинтеза.

За хода на оздравителния процес представените амбулаторни листи (л. 9-13 от делото). От тях е видно, че към 20.12.2018 год. фрактурата  още не е била добре консолидирана. Към 10.02.2019 год. било констатирано, че ищецът е започнал да се придвижва  „щадяща походка“ без помощни средства.

Вещото лице по изслушаната съдебномедицинска експертиза е посочило, че към датата на извършения от него преглед - 01.11.2019 г. -  ищецът все още накуцва с десния крак. По страничната повърхност на дясното му бедро се забелязва надлъжен оперативен цикатрикс (белег) с дължина 28 см., започващ от тазобедрената става. Пострадалият съобщавал за болки в крака при тичане, скачане, при продължително стоене прав, както и при промяна на времето.

Според експертизата оздравителният процес продължил до края на месец март когато е възстановена функцията на крайника. Предстои премахване на металната остеосинтеза като се очаква пълно възстановяване.

В показанията си свидетелката Т.Й., леля на пострадалия, говори за преживения от него силен стрес в резултат на инцидента и за болезненото му възстановяване. В началото ищцата била обездвижен на легло като ползвал пелени (памперси). Започнал да става след около месец. В резултат на обездвижването напълнял. Заради теглото си понасял обиди от съучениците си. В училище бил освободен от часовете по физическо възпитание.

При така изяснената обстановка съдът определя по справедливост, в съответствие с нормата на чл. 52 от ЗЗД, обезщетение за преживените от ищеца болки и страдания в размер на 33000 лева.

От представените фактури (л. 15 и 16) се вижда, че закупените материали и консумативи във връзка с лечението на ищеца възлизат на 1190,43 лева. Разходите са обсъдени от вещото лице по медицинската експертиза като адекватни.

Размерът на обезщетенията следва да бъде намален с по 1/3 на основание чл. 51 от ЗЗД – поради съпричиняване, както следва: от 33000 лева на 22000 лева – за неимуществените вреди и от 1190,43 лева на 793,62 лева.

Няма спор, че автомобилът, с който е извършено увреждането, е бил застрахован  при ответното дружество по договор за застраховка „Гражданска отговорност“.

Ето защо и на основание чл. 432 от Кодекса за застраховането вр. чл. 45 от Закона за задълженията и договорите ответникът „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП” АД следва да бъде осъден да заплати на ищеца следните обезщетения: 22000 лева - за неимуществени вреди и 1190,43 лева – за имуществени вреди. На основание чл. 429, ал. 3 от КЗ лихви следва да бъдат присъдени от уведомяването на застрахователя т.е. от 19.10.2018 г.  - по отношение на главницата от 22000 лева.

Лихвите върху главницата от 793,62 лева се присъждат както са търсени - от датата на завеждането на делото.

В останалата им част претенциите следва да бъдат отхвърлени.

 

По отношение на дължимите такси:

Ищецът е освободен от такси и разноски.

Цялата такса върху присъдените суми възлиза на 911,74 лева. Тя следва да бъде възложена тежест на ответника.

 

По отношение на направените от страните разноски:

Ищецът е била представляван безплатно от адвокат по реда на чл. 38, ал. 1, т. 2 от Закона за адвокатурата. На основание чл. 38, ал. 2 от ЗА съдът определя на процесуалния му представител адвокатско възнаграждение от 1615,71 лева. В съответствие с уважената част от иска ответникът следва да заплати част от това възнаграждение, възлизаща на 1017,61 лева.

Ответникът е направил разноски за експертиза в размер на 300 лева. Съдът определя на тази страна (по повод изрично искане) юрисконсултско възнаграждение в размер на 300 лева.

 

На основание чл. 78, ал. 3 от ГПК в съответствие с отхвърлената част от претенциите съдът присъжда разноски в полза на ответника в размер на 222,11 лева.

Направените за сметка на бюджета на съда разноски възлизат на 509 лева (200 лева – за съдебномедицинска експертиза; 300 лева – за повторна автотехническа експертиза; 9 лева – разноски за свидетел). На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК част от тези разноски, възлизаща на 320,58 лева следва да възложена в тежест на ответника.

Мотивиран от горното, Бургаският окръжен съд

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА Застрахователно акционерно дружество „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, пл. „Позитано“ № 5 да заплати на ищеца Р.Й.М., ЕГН **********, чрез неговата майка и законна представителка Ф.Р.Й., ЕГН **********, с адрес ***, със съдебен адрес гр. Бургас, ул. „Васил Априлов“ № 18, ет.3, офис 6 - адв. Панайот Велков сумата от 22000 лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди и сумата от 793,62 лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди (разходи по лечение), претърпени в резултат на непозволено увреждане при пътнотранспортно произшествие, допуснато от лицето П.К.Д. с ЕГН ********** на 06.10.2018г. в гр. Айтос при управление на лек автомобил „Форд“, модел „Галакси“ с рег. № *******, застрахован при ответното дружество по договор за застраховка „Гражданска отговорност“, ведно със законната лихва върху главницата от 22000 лева, считано от 19.10.2018 г. до окончателно изплащане и законната лихва върху главницата от 785,71 лева, считано от завеждането на делото на 08.05.2019г. до окончателно изплащане.

ОТХВЪРЛЯ иска В ЧАСТТА за главницата за неимуществени вреди – над присъдения размер от 22000 лева до претендираната горница от 35000 лева като част от сумата от 50000 лева.

ОСЪЖДА Р.Й.М., ЕГН **********, чрез неговата майка и законна представителка Ф.Р.Й., ЕГН **********, с адрес ***, със съдебен адрес гр. Бургас, ул. „Васил Априлов“ № 18, ет.3, офис 6 - адв. Панайот Велков да заплати на Застрахователно акционерно дружество „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, пл. „Позитано“ № 5 съдебноделоводни разноски в размер на 222,11 лева (двеста двадесет и два лева и единадесет стотинки).

ОСЪЖДА Застрахователно акционерно дружество „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, пл. „Позитано“ № 5 да заплати на Панайот Йовчев Велков, ЕГН ********** –  адвокат от АК - Бургас, с адрес гр. Бургас, ул. „Васил Априлов” № 18, ет. 3, офис № 6 сумата от 1017,61 лева (хиляда и седемнадесет лева и шестдесет и една стотинки), представляваща  дължимо адвокатско възнаграждение за процесуално представителство на ищеца Р.Й.М., ЕГН ********** по реда на чл. 38, ал. 2 от Закона за адвокатурата.

ОСЪЖДА Застрахователно акционерно дружество „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, пл. „Позитано“ № 5 да заплати по сметка на Бургаския окръжен съд държавна такса в размер на 911,74 лева (деветстотин и единадесет лева и седемдесет и четири стотинки), както и разноски в размер на 320,58 лева (триста и двадесет лева и петдесет и осем стотинки).

 

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Бургаския апелативен съд в 2-седмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

СЪДИЯ: