Решение по дело №2731/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260458
Дата: 21 декември 2020 г. (в сила от 8 април 2021 г.)
Съдия: Емилия Колева Енчева
Дело: 20205530102731
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 юли 2020 г.

Съдържание на акта

    Р Е Ш Е Н И Е

 

№.........                     21.12.2020 г.                  Гр. Стара Загора

 

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД              ТРЕТИ ГРАЖДАНСКИ състав

На    16 декември                                             2020 г.

В публично заседание в следния състав:

 

                                                     Председател: ЕМИЛИЯ ЕНЧЕВА                                                       

 

Секретар: МАРИЯ ЙОРДАНОВА

 Прокурор: 

 като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЕМИЛИЯ ЕНЧЕВА

 гр. дело № 2731 по описа за 2020 година.

 

     Предявен е иск с правно основание чл. 415, във вр. с чл. 422 ГПК във вр. с чл. 410, ал. 1, т. 3 от КЗ във вр. с чл. 50 от ЗЗД.

  Ищецът „Дженерали Застраховане“ АД гр. София, в която твърдят, че с полица № 03 13 170300002600 от 10.10.2017 г., „Дженерали Застраховане” АД сключило договор за автомобилна застраховка „КАСКО на МПС” за лек автомобил марка „Пежо“, модел „ 5008“ с peг. № СВ 4886 КТ, със срок на действие от 11.10.2017 г. до 10.10.2018 г., при уговорено покритие Пълно каско на рисковете, съгласно "Общи условия” на предлаганата застраховка.

На 09.03.2018 г. в гр. Стара Загора на бул. „Патриарх Евтимий“ до кръстовището с ул. „Загоре“ настъпило ГТГП, при което лек автомобил марка „Пежо“, модел „ 5008“ с peг. № СВ 4886 КТ, управляван от Емануел Георгиев Икономов, собственост на „София Франс Ауто ТСК София-2“ АД, попаднал в необезопасена и несигнализирана по нормативно установения ред дупка на пътното платно, в резултат на което му били нанесени материални вреди.

За настъпилото пътно-транспортно произшествие бил съставен протокол за ПТП № 1643315/09.03.2018 г.         от длъжностно лице в отдел „Пътна полиция" при СДВР, в който били отразени констатациите на компетентния орган относно настъпилото ПТП, виновното поведение на Община Стара Загора, изразяващо се в бездействие, причинната връзка между осъщественото ПТП и нанесените материални вреди по лек автомобил марка „Пежо“, модел „ 5008“ с peг. № СВ 4886 КТ, в рамките на дадените му от закона правомощия и съобразно неговата компетентност съставил горепосочения официален документ за настъпилото събитие.

В резултат на гореописаното пътно-транспортно произшествие, на 12.07.2018 г. в „Дженерали Застраховане” АД подадено уведомление за щети по МПС от водача на автомобила и била заведена преписка по щета № *********. Причинените имуществени вреди на собственика на лек автомобил марка „Пежо“, модел „ 5008“ с peг. № СВ 4886 КТ били описани от експерти на Дружеството.

Съгласно уговореното в Общите условия към застрахователния договор „Каско на МПС" било определено застрахователно обезщетение. Стойността на необходимите части и материали, както и стойността на необходимия труд за възстановяване на лек автомобил марка „Пежо“, модел 5008“ с peг. № СВ 4886 КТ възлизали на 440.23 лева /четиристотин и четиридесет лева и двадесет и три стотинки/. Сумата била изплатена на собственика на застрахованото МПС от „Дженерали Застраховане" АД по банков път с преводно нареждане № 241FTPO18129DBH6 от 09.05.2018 г.

Основанието за ангажиране на договорната отговорност на „Дженерали Застраховане" АД настъпилото застрахователно събитие, съгласно покритието по клауза “Пълно Каско” от Общите условия към застрахователния договор.

Съгласно разпоредбата на чл. 410, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, с плащането на застрахователното обезщетение застрахователят встъпвал в правата на застрахования срещу причинителя на вредата до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за неговото определяне.

Отговорността на ответника се основавала на обстоятелството, че увреждането на застрахования автомобил бил в резултат на неподдържането, неизправността на пътния участък, на който било реализирано пътнотранспортното произшествие, както и неотстраняването и/или несигнализирането на съществуващите препятствия по него. Община Стара Загора била задължена да поддържа с грижата на добър стопанин изправността на местната пътна мрежа - публична общинска собственост, което задължение в случая не било изпълнено.

С писмо с обратна разписка, на изх. № *********/29.05.2018 г., получено от представител на Община Стара Загора на 30.05.2018 г., ответникът бил поканен доброволно да заплати сумата от 455,23 лева, представляваща изплатеното от „Дженерали Застраховане” АД застрахователно обезщетение от 440.23 лева и ликвидационни разноски в размер на 15.00 лева, като дължимата сума и до днес не била възстановена на застрахователното дружество.

За конкретния случай инициирали производство по реда на чл.410 от ГПК. По образуваното ч.г.д. № 1751/2020 по описа на Районен съд Стара Загора, 6 състав била издадена заповед за изпълнение на парично задължение. По същата било депозирано възражение от длъжника, за което били уведомени с разпореждане на 07.07.2020 г. по описа на PC Стара Загора, 6 състав.

Молят съда да приеме за установено, че ответника Община Стара Загора, на основание чл. 410, ал. 1, т. 2 от Кодекса за застраховане, дължи на „Дженерали Застраховане“ АД гр. София сумата  представляваща изплатеното от „Дженерали Застраховане" АД застрахователно обезщетение от 440.23 лева /четиристотин и четиридесет лева и двадесет и три стотинки/ и ликвидационни разноски в размер на 15.00 лева /петнадесет лева/, - главница, ведно със законната лихва върху нея от датата на завеждане исковата молба до окончателното й изплащане, както и на основание чл. 86 от Закона за задълженията и договорите, сумата от 83,93 лева /осемдесет и три лева и деветдесет и три стотинки/ - мораторна лихва, за забава от 30.05.2018 г. до 23.03.2020 г. и направените съдебно - деловодни разноски, в заповедното и исковото производства, включително и адвокатско възнаграждение за двете производства.

 

В едномесечния срок по чл. 131 от ГПК е постъпил писмен отговор  от ответника Община Стара Загора, с който заявяват, че  исковата претенция е неоснователна, недоказана и необоснована, и молят да бъде отхвърлена като такава.

Сочат, че механизмът на произшествието бил възприет от застрахователя само по данни на водача на МПС - Емануил Георгиев Икономов, поради което и с оглед оспорването, считат, че не доказвал по категоричен начин събитието, с всичките задължителни елементи, характеризиращи го като деликт, по-точно причинно - следствената връзка между констатираното увреждане по лекия автомобил и дупката на пътното платно. Всички документи за настъпване застрахователно събитие били съставени само и единствено въз основа на обяснения на лица, които изцяло били заинтересовани от случая, което поставяло под съмнение тяхната доказателствена стойност. От тях не можело да бъде установено, че автомобила бил участник в ПТП по време, място и начин, така както било отразено в същите, както и бил ли е процесния лек автомобил здрав преди инцидента или той е използван като повод водачът да си поправи причинени другаде повреди за сметка на Община Стара Загора. Представено било Искане за оценка на вреди, където било описано събитието от водача, с които се декларирало мястото на извършване на ПТП-то, а именно „бул. Патриарх Евтимий, гр. Стара Загора, преди светофара с ул. „Загоре“, което било подписано от водача на 12.03.2018 г. Описана била щета по посоченото искане - предна дясна гума. По представения протокол за ПТП № 1643315 от 09.03.18 г. видимите щети били повече-освен предна дясна гума и джанта. В този смисъл представените доказателства били противоречиви. Не ставало ясно в какво се състои всъщност увреждането и в този смисъл стойността на материалната щета, т. е. как била формирана сумата по извършения ремонт. В тази връзка оспорват и свързаните с тях документи „Рекапитулация по щета № *********/2018 г.“, Ликвидационен акт, Опис - заключение по щета и Фактура.

Също така, от представените доказателства не ставало ясно дали автомобилът не бил експлоатиран с неподходящи за сезона или износени гуми. Такъв застрахователен риск съгласно Общите условия с изключение по т. 7.23 от покритите застрахователни рискове на „Каско на МПС“, предоставяно от „Дженерали застраховане“АД гр. София.

На следващо място липсвали доказателства за състоянието на водача на МПС към момента на възникване на ПТП. Въпреки, че по протокола от ПТП произшествието било посетено на място, водачът не бил тестван за употреба на алкохол. Областна Дирекция на МВР - гр. Стара Загора, сектор „Пътна полиция“ издавала служебна бележка на водача, която била доказателство за претърпяното ПТП, придружена с резултат от тест за употреба на алкохол. Разпоредбата на чл. 6, т.4 от Наредба № 13-41 от 12.01.2009 г. за документите и реда за съставянето им при ПТП и реда за информиране между МВР, КФН и Информационния център към Гаранционния фонд /Обн. Дв бр.8 от 30.01.2009г./ не изключвала задължението на водача да сигнализира за настъпило ПТП, дори същото да не се посещавало от органите на МВР и да не се съставяли документи за повреди на МПС, когато не били причинени от друго ППС.

Дори и да съществувала такава дупка на участъка, липсвали данни с каква скорост се движил автомобила. Технически допустимата скорост се определяла от характеристиките на съответния участък и ефективността на спирачната система. Предвид това шофьорът следвало да съобрази скоростта си със състоянието на пътя и на превозното средство, с характера и интензивността на движението и с всички други обстоятелства, които имали отношение към безопасността на движението. Разпоредбите по ЗДвП вменявали на водача на МПС задължение непрекъснато да контролира МПС и да се движи с такава скорост, която да му даде възможност да спре при наличие на препятствие. Не изпълнявайки това си задължение, водачът допринесъл за настъпване на ПТП и вредоносния резултат.

Предвид изложеното по - горе не смятат, че вина за възникналото пътнотранспортно произшествие, имала Община Стара Загора. От представените документи не ставало ясно дали съществува такава дупка на посочения участък от пътя и дали тя била причинила увреждането по автомобила. Нещо повече: към момента посочения участък от бул. „Патриарх Евтимий“ бил изцяло обновен и дори да бъде назначена исканата съдебно техническа експертиза, тя би отговорила на поставените първи и втори въпрос само теоретично, въпреки това не възразяват по така направеното доказателствено искане.

 

     Съдът, като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства, взе предвид становищата и доводите на страните и на основание чл.235 от ГПК, намира за установено следното:

    Видно от приложеното към настоящото дело ч.гр.д.  № 1751/2020 г. по описа на РС Стара Загора е налице издадена заповед за изпълнение № 749 от 5.06.2020 г. по чл. 410 от ГПК, с която Община Стара Загора е осъдена да заплати на ищеца по настоящото дело сумата  от сумата 455.23лв. – главница, ведно със законна лихва от датата на подаване на заявлението в районен съд – 04.06.2020 г. до окончателното изплащане на задължението; сумата от 83.93 лв. – мораторна лихва от 30.05.2018 г. до 23.03.2020 г., както и 25 лева ДТ и 360,00 лева адвокатско възнаграждение.

  Безспорно е по делото, а и видно от застрахователна полица № 03 13 170300002600 от 10.10.2017 г., „Дженерали Застраховане” АД сключило договор за автомобилна застраховка „КАСКО на МПС” за лек автомобил марка „Пежо“, модел „ 5008“ с peг. № СВ 4886 КТ, със срок на действие от 11.10.2017 г. до 10.10.2018 г., при уговорено покритие Пълно каско на рисковете, съгласно "Общи условия” на предлаганата застраховка.

Следователно съдът приема, че между ищеца и собственика на увредения автомобил е имало валидно застрахователно правоотношение през посочения период. От страна на собственика на автомобила „София франс ауто ТСК София-2“ АД, чрез водача Емануел Георгиев Икономов, е постъпило искане за оценка на вреди от 12.03.2018 г. за изплащане на застрахователно обезщетение. Видно от приложения по делото ликвидационен акт № 682390 от 3.05.2018 г. е определено обезщетение в размер на 440.23 лв.-имуществени вреди, които съгласно приложената фактура са изплатени на собственика на автомобила.

      По делото е изслушана и авто-техническа експертиза, чието заключение, съдът възприема като добросъвестно изготвено и което не е оспорено от страните. Вещото лице сочи, че  за нанесените увреждания по автомобила е заведена щета в „Дженерали застраховане“ от 12.03.2018 г. и е съставен опис на щетите. От направения анализ на механизма на настъпване на ПТП се установява, че вредите по своята форма и степен са в пряка причинно следствена връзка с настъпилото произшествие. Вещото лице сочи, че е налице причинно-следствена връзка между установения механизъм на ПТП и получените увреждания по лек автомобил Пешо 5008, с рег. № СВ 4886 КТ. В заключението си вещото лице сочи, че щетите са на стойност 440.23 лв.

          При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

С оглед осъщественото плащане от страна на ищеца на застрахования, то в полза на застрахователя е възникнало регресно вземане срещу причинителя на вредата, на основание чл. 410 ал.1, т.3 от Кодекса за застраховането, до размера на заплатеното обезщетение. По делото е установено при какви обстоятелства е била причинена вредата на лекия автомобил, а именно – водачът е навлязъл в дупка на пътното платно, което причинило уврежданията по автомобила.

Според § 1, т.19 от ППЗДвП, „препятствие на пътя” е нарушаване целостта на пътното покритие, както и предмети, вещества или други подобни, които се намират на пътя и създават опасност за движението. В настоящия случай установената дупка представлява препятствие по смисъла на посочената разпоредба, която е създавала опасност за движението, като се има предвид и фактът, че същата се е намирала около средата на платното за движение. Според чл. 52, ал.1 от ППЗДвП, пътен знак Г 11 се поставя пред препятствие на пътя, когато водачите могат да заобикалят препятствието отдясно или отляво, за да продължат движението си.

При така установената правна уредба, се налага изводът, че за поддържането и ремонта на пътя е отговорен собственика му, а именно Община гр. Стара Загора, която е проявила бездействие, изразило се в бездействие на служителите й, натоварени да отстраняват повреди и не са сигнализирали препятствието и организирали движението по начин, осигуряващ безопасността му.

Възражението на ответника, че липсвал протокол от ПТП, издаден от органите на Пътна полиция е неоснователно. Съгласно чл.6, т. 3 от Наредба № Із - 41 от 12.01.2009г. за документите и реда за съставянето им при ПТП и реда за информиране между МВР, КФН и Информационния център към Гаранционния фонд /Обн. ДВ бр.8 от 30.01.2009г./ не се посещават от органите на МВР и не се съставят документи за повреди на МПС, които не са причинени от друго МПС. 

Възражението на ответника, че водачът е допринесъл за настъпване на ПТП и вредоносния резултат, съдът намира също за неоснователно.

Съдът не възприема възраженията на процесуалния представител на ответника, че вредите се явяват в резултат на неправилно поведение на водача. С оглед изложеното, съдът намира, че водачът на автомобила не е можел, а и при липса на указания за неравността, не е бил длъжен да избегне препятствието. Следователно, от негова страна не е налице нарушение на правилата за движение.

         С оглед установеното, съдът намира, че причина за произшествието се явява единствено дефектът на пътното платно. Следователно, установените по делото вреди са в пряка причинна връзка с бездействието на служителите на Община  Стара Загора, следователно, след изплащане на дължимото застрахователно обезщетение от ищеца, за него възниква и регресно вземане срещу ответника. Ето защо, искът се явява доказан по основание и размер и като такъв следва да бъде уважен изцяло.

         На основание чл. 78, ал.1 от ГПК в тежест на ответника следва да се присъдят направените от ищеца разноски в размер на 385 лв., представляващи възнаграждение за ДТ и юриск.възнаграждение в заповедното производство и сумата от 345 лв., направени разноски по настоящото дело.

        Водим от горното, съдът

 

                                         Р     Е     Ш     И    :

 

          ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, че  ОБЩИНА СТАРА ЗАГОРА, ул. „Ц.С.Велики“ 107 дължи на „ДЖЕНЕРАЛИ ЗАСТРАХОВАНЕ“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. Княз Ал.Дондуков № 68 изплатено застрахователно обезщетение от 440.23 лева /четиристотин и четиридесет лева и двадесет и три стотинки/ и ликвидационни разноски в размер на 15.00 лева /петнадесет лева/, - главница, ведно със законната лихва върху нея от датата на завеждане заповедното производство – 04.06.2020 г. до окончателното й изплащане, както и на основание чл. 86 от Закона за задълженията и договорите, сумата от 83,93 лева /осемдесет и три лева и деветдесет и три стотинки/ - мораторна лихва, за забава от 30.05.2018 г. до 23.03.2020 г., за които суми е издадена заповед за изпълнение на парино задължение по чл. 410 ГПК/ № 749 от 5.06.2020 г. по ч.гр.д. № 1751/2020 г. по описа на РС Стара Загора.

ОСЪЖДА ОБЩИНА СТАРА ЗАГОРА, ул. „Ц.С.Велики“ 107 да заплати на „ДЖЕНЕРАЛИ ЗАСТРАХОВАНЕ“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. Княз Ал.Дондуков № 68, разноски в размер на 385 лв. по  заповедното производство и сумата от 345 лв., направени разноски по настоящото дело.

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му до страните,  пред Окръжен съд Стара Загора.

 

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: