Решение по дело №4932/2011 на Софийски градски съд

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 юли 2013 г. (в сила от 2 август 2013 г.)
Съдия: Геника Атанасова Михайлова
Дело: 20111100904932
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 24 ноември 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е №

гр. С., 25.07.2013 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Софийски градски съд, ТО, VІ-13 състав в заседание при закрити врати от двадесет и шести юни две хиляди и тринадесета година в състав:

Председател: Геника Михайлова

при секретаря В.С. разгледа дело по несъстоятелност № 4932 по описа за 2011 г.

Производството е по реда на глава ХХХІХ ТЗ.

Молителят Г.С.С. иска съдът да открие производство по несъстоятелност по отношение на „Б.” ЕООД *** на основание неплатежоспособност. В молбата са изложени съображения, че длъжникът не е в състояние да изпълни изискуеми парични задължения по търговски сделки, включително сключваните с молителя договори за доставка на пшеница в периода 02.08.2011 г. до 19.11.2011 г. при цени с общ сбор 203 742. 24 лв.

От ответника в срока по чл. 131 ГПК не постъпва отговор. В хода на производството не взема становище по молбата и събраните доказателства. 

Материално-правните предпоставки за откриване на производство по несъстоятелност са визирани в разпоредбите на чл. чл. 608, 625, ал. 1 и чл. 631 ТЗ. Те са следните: 1) субектът, спрямо когото се иска откриване на производство по несъстоятелност, да е търговец; 2) да съществува изискуемо задължение, което произтича от търговска сделка, публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската дейност на длъжника и/ или задължение по частно държавно вземане и 3) да се констатира неплатежоспособността на длъжника, респ. неговата свръхзадълженост, ако е капиталово дружество, включително в първата хипотеза да се установи, че неговите затруднения не са временни, а състоянието на неплатежоспособност е обективно и трайно.

Обстоятелствата, вписани в търговския регистър по партида на ответника, доказват първата кумулативна предпоставка. Според правно-организационната си форма „Б.” ЕООД притежава качеството търговец (арг. от чл. 63, вр. чл. 64, ал. 1, т. 3 ТЗ).

Представените към молбата писмени доказателства установяват верността на твърденията в нея, че през 2011 г. между страните са възникнали трайни търговски отношения по множество сключвани договори, по които молителят продава, а ответникът купува по занятие произведена пшеница и сборът на задълженията за цена възлиза на сумата 203 742. 24 лв. С оглед носената от ответника доказателствена тежест той не установи плащания в погашение на своите задължения към молителя-продавач. Напротив, в последното открито съдебно заседание е представен договор, чрез който страните изявяват съгласие, че задълженията на ответника, произтичащи от договорите за продажба на пшеница, към 15.12.2012 г. съществуват в общ размер от 203 742. 24 лв. С този договор ответникът се е задължил да ги погаси чрез 12 равни месечни вноски от 15 000 лв. в срок до 15-то число на текущия месец, първата дължима до 15.02.2013 г. и последна вноска в размер на 23 742. 24 лв, дължима в срок до 15.02.2014 г. Изявено е и съгласие, че при неплащане на вноска цялото вземане става предсрочно изискуемо, без кредиторът да има задължение за уведомяване. С оглед носената от ответника доказателствена тежест той не установи плащане в погашение на задълженията по договора от 15.12.2012 г. с характеристиката на спогодба. С оглед новационния негов ефект и уговореното, съдът приема, че той е новият източник на задължения за ответника и на 15.02.2013 г. установеното чрез него вземане в размер на 203 742. 24 лв. става предсрочно изискуемо. Налице е и втората материално-правна предпоставка за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на длъжника.

Съдът намира, че от доказателствата, събрани чрез заключението на допуснатата и изслушана по делото съдебно-счетоводна експертиза, се установява трайното състояние на неплатежоспособност на дружеството. Изведените коефициенти на ликвидност и финансова автономност доказват, че още към 31.12.2009 г. дружеството не е в състояние с краткотрайните свои активи да посрещне краткосрочните си задължения.

Показателите за финансова автономност, схванати като съотношение между собствения капитал към задълженията, доказват пълната финансова зависимост на длъжника по отношение на неговите кредитори. Длъжникът не притежава собствен капитал за покриване на задълженията. Собственият капитал на дружеството би следвало да бъде минимум 1/ 3 от всичките му задължения, за да осигурява нормално разплащане за дълъг период от време. В случая, още към 31.12.2009 г. се отчита изключително ниска стойност на коефициентите, които са в пъти под общоприетия норматив от 0. 33. Към същата дата са изключително ниски и коефициентите за ликвидност. Тези коефициенти характеризират способността на дружеството да извършва текущи плащания към кредиторите. За общ норматив се приема коефициент 1. 00. От заключението се установява, че всички коефициенти за ликвидност на длъжника още към 31.12.2009 г. са в стойности от пълна 0 до 0. 069. Това е показател, че още тогава дружеството се намира в състояние на неплатежоспособност. Според заключението, имущественото състояние на длъжника е сходно и към 31.12.2010 г, а при неблагоприятни последици на доказателствената тежест за ответника, съдът приема, че то продължава и до приключване на устните състезания. Следователно затрудненията на длъжника да плаща задълженията си към кредиторите са обективни и трайни. Доказана е и третата материално-правна предпоставка за откриване на производство по несъстоятелност.

Като начална дата на неплатежоспособността следва да се приеме 15.02.2013 г. – датата, на която е настъпила предсрочната изискуемост на вземанията на ответника по договора за спогодба от 15.12.2012 г.

На основание чл. 629б, ал. 1 ТЗ на длъжника и неговите кредитори бе дадена възможност да бъдат предплатени разноските по несъстоятелността, определени от съда в първоначален размер от 10 000 лв. Като последица от процесуалното бездействие на длъжника и на неговите кредитори, съдът е длъжен да постанови решение със съдържанието по чл. 632, ал. 1 ТЗ.

На основание чл. 78, ал. 1 ГПК ответникът дължи да репарира разноските, които молителят е сторил в настоящото производство.

При тези мотиви, съдът

Р Е Ш И :

ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на „Б.” ЕООД ЕИК ******** със седалище и адрес на управление гр. С., ул. „Я.В.” №**, вх. *, ет.*, ап. *, представлявано от управителя К.Я.Г..

ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността 15.12.2012 г.

ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ по отношение на „Б.” ЕООД.

НАЛАГА общи възбрана и запор върху имуществото на „Б.” ЕООД.

ПРЕКРАТЯВА дейността на предприятието на „Б.” ЕООД.

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ „Б.” ЕООД.

ОСЪЖДА „Б.” ЕООД да заплати на Г.С.С. ЕГН ********** *** сумата 550 лв. - на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

СПИРА производството по несъстоятелност.

Решението може да се обжалва пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от датата на вписването му в Търговския регистър.

Препис от него да се изпрати на Агенцията по вписване.

 

СЪДИЯ: