Решение по дело №3645/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 42
Дата: 7 януари 2021 г. (в сила от 13 октомври 2021 г.)
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20197180703645
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               Описание: 1111.jpg

 

 

 

РЕШЕНИЕ

 

 

№ 42

 

гр. Пловдив, 07.01. 2021 год.

 

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

           ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, II състав, в публично съдебно заседание на осми декември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:   МАРИАНА МИХАЙЛОВА

        

при секретаря РОЗАЛИЯ ПЕТРОВА и с участието на прокурора ИЛЯНА ДЖУБЕЛИЕВА, като разгледа докладваното от СЪДИЯТА МАРИАНА МИХАЙЛОВА административно  дело 3645 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното :

            Производството е по реда на чл.203 и следв. от АПК във връзка с чл.1 ал.2 от ЗОДОВ.

Образувано е по искова молба на Г.Х.Я., ЕГН **********,*** офис 7, чрез адв. Д.Р., срещу Медицински университет - Пловдив, представляван от ректора д-р Мариана Мурджева, с искане за присъждане на обезщетение за причинени неимуществени вреди в размер на 11 000 лева ведно законната лихва върху тази сума, считано от 16.08.2017 г. до окончателното изплащане на сумата, в резултат на незаконосъобразен административен акт - Заповед № Р-1939/16.09.2016 г. на ректора на МУ  - Пловдив,отменена с Решение № 10 526/16.08.2017 г. по адм. д. № 6436/ 2017 г. по описа на ВАС.

В обстоятелствената част на исковата молба ищцата Я. описва емоционално развоя на събитията около отписването й от МУ – Пловдив, и твърди, че са налице предпоставките да бъде уважена исковата молба, тъй като, на първо място, е налице отменена, като незаконосъобразна, с влязъл в сила съдебен акт, Заповед № Р-1939/16.06.2016 г. на ректора на МУ – Пловдив, с която Г.Я. е отписана от специалността „Дентална медицина“, платено обучение за учебната 2016/2017 г., което според същата е първата предпоставка за уважаване на претенцията. Твърди се, че са налице и останалите предпоставки за уважаване на исковата претенция - претърпяни неимуществени вреди, които са в пряка и непосредствена причинна връзка с незаконосъобрзаната заповед за отстраняването на ищцата от университета, което й е причинило стрес, притеснение, тревога, угнетение, срам. По отношение размера на иска се твърди, че справедливостта изисква осъждането на ответника в претендирания размер.

В съдебно заседание ищцата, редовно призована, се представлява от адв. Р., която поддържа  исковата молба по доводи, подробно изложени в същата и в представената по делото писмена защита. Претендира присъждане на разноските по делото.

Ответникът – Медицински университет – Пловдив, чрез процесуалния си представител адв. Д., оспорва предявения иск, счита същия за неоснователен и недоказан, като доводи в тази насока излага в представената по делото писмена защита. Претендира присъждане на разноските по делото.

Представляващият Окръжна прокуратура – Пловдив прокурор,  счита исковата молба за неоснователна и моли съда да я отхвърли.

От фактическа страна съдът намира за установено следното:

Със Заповед № Р-1939/16.09.2016 г. на ректора на МУ – Пловдив Г.Х.Я., ф. № 2344, I курс „Дентална медицина“ е отписана от специалността „Дентална медицина“, платено обучение за учебната 2016/2017 г. на основание Правилника за устройството и дейността на МУ – Пловдив, раздел VI и решение на Ректорския съвет с Протокол № 11/14.09.2016 г. Със заповедта е разпоредено и да й бъде възстановена внесената такса в размер на 1750 евро.

Така издадената заповед, Я. е оспорила пред Административен съд – Пловдив, който с Решение № 603/18.04.2017 г. е отхвърлил жалбата. Недоволна от това решение, ищцата го е обжалвала пред Върховен административен съд, който с Решение № 10 526/16.08.2017 г. по адм. д. № 6436/ 2017 г. по описа на ВАС, е отменил заповедта като незаконосъобразна. Решението е окончателно и е влязло в законна сила на същата дата – 16.08.2017 г.

Именно отмяната на цитирания по-горе акт на ректора на МУ – Пловдив е поводът за търсене на отговорност от МУ – Пловдив за причинени неимуществени вреди на Г. Х.Я..

Към административната преписка по издаване на оспорената заповед  са приобщени следните писмени доказателства:  Протокол № 11/14.09.2016 г. от заседанието на Ректорския съвет на МУ; Заповед № Р-1939/16.09.2016 г. на ректора на МУ – Пловдив; писмо изх. № Р-2691/05.10.2016 г.; протокол от 16.09.2016 г.; вносна бележка от 09.09.2016 г.; удостоверение № 059/С от 24.06.2016 г. на Консулския отдел при Посолството на Сирийската арабска република в България; копие от диплома за средно образование на Г. Я.; карта за предварителен медицински преглед; именник – 2016 от 09.09.2016 г.; заявление за кандидатстване в МУ вх. № Р-6809/02.09.2016 г.

В хода на съдебното производство е изслушано и прието без заявени възражения от страните заключение по допуснатата съдебно-психиатрична  експертиза, за изготвянето на която, вещото лице – д-р Д.К., е използвала приложените по делото материали, извършила е психиатричен преглед и преглед на наличната медицинска докучентация в ЦПЗ – Пловдив. Експертът е констатирал, че липсва огнищна неврологична симптоматика, като е посочил подробно, че Я. е преживяла травматично събитие на 14.09.2016 г., в резултат на което е изпитала чувство на унижение, срам, подтиснато настроение и самочувствие, което обаче, не е довело до дезорганизация на поведението и същата бързо е взела решение да продължи образованието си на друго място и друга специалност. Вещото лице е установило и, че към момента на експертизата при Я. не са налице невротични или други емоционални симптоми.

Крайният извод на експерта е, че случилото се с Г.Я. на 14.09.2016 г., когато е била неочаквано и устно уведомена, че е отписана, покрива критериите за настъпила остра стресова реакция с последващо разстройство на адаптацията, което разстройство е преходно и се развива без проява на други психични нарушения и е с продължителност два-три месеца след травмата. В експертизата е посочено също така, че емоционалното нарушение при Я. не е последвано от поведенческа дезадаптация и не е изисквало специализирана помощ, както и, че към момента на екпертизата, при ищцата не са налице невротични или други емоционални симптоми.

В хода на съдебното производство като свидетели са разпитани лицата В.Б.Я., Е.Й.Б., В.П.А.и Г.В.Ч..

От показанията на свид. Я. (майка на ицщата) се установява, че Г. е имала два варианта за кандидатстване в МУ – първият, с полагане на изпити по биология и химия, и вторият – платен прием. Тъй като не е издържала изпита по химия, подала е документи за платен прием – записали я, издали й студентска книжка с факултетен номер. Прибрали се в къщи щастливи и Г. написала във фейсбук, че била приета и, че ще учи там. Самата В. Я. се похвалила в социалните мрежи и спокойно изкарали почивката си. Свидетелката сочи, че на 14.09.2016 г. ги потърсили от университета и тогава Г. и баща й отишли на място, където били уведомени от проф. К., че дъщеря им няма да учи в МУ. Ползвали услугите на адвокат и по такъв начин, след 6 месеца получили официален документ, че Г. е отстранена неправомерно. Тогава се били срещнали и с ректора на университета, който ги посъветвал да не раздухват въпроса. Същевремнно в медиите са появили статии, които отразили случилото се. В резултат на всички тези обстоятелства, Г. била много разстроена, плакала в невсвят, сринала се психически, наложило се да пие успокоителни, изгубила много приятели, претърпяла много подигравки в обществото и до ден днешен изпада в стрес и трепери, като се коментира тази тема. Свидетелят твърди, че Г. в момента е студент по право, IV курс пълна отличничка, но няма кой да поеме клиниката на съпруга й.

От показанията на свид. А.се установява, че тя и семейството й са пациенти на бащата на ищцата и оттам се познават с Г.. Сочи, че е участвала в процедурата по обжалване на незаконосъобразния акт на ректора на МУ, откъдето има преки впечатления за Г. и желанието й да учи стоматология. Твърди, че Г. искала да наследи професията на баща си, от малка израснала с тази идея, и всичко случило се, й се отразило много зле. Проблемът не бил в това, че няма да учи точно тази година, а че вече била записана като студент, била й издадена студентска книжка с факултетен номер, записана в съответната група и преди първия учебен ден й казали, че е отписана като студентка. По време на процеса по обжалване на заповедта на ректора Г. била много зле, стресирана, отказвала да излиза, дори на моменти била груба с нея самата. Когато се виждали покрай делото Г. изглеждала физически зле, не изглеждала добре, плачела непрекъснато, защото всички й казвали, че била лъжкиня.

От показанията на свид. Б. се установява, че познава Г.Я. служебно – момичето било кандидат-студентка, явила се на изпит за специалност „Дентална медицина“, но получила негативни оценки и затова не е участвала в класирането. Подала документи да бъде записана като двоен гражданин по съответния ред от закона, който изисквал представянето на документи за наличие на такива обстоятелства. След подаването на документите, Г.Я. не е представила паспорт, който удостоверява наличието на друго гражданство, освен българското, и затова й е бил даден срок да представи паспорт, който тя така и не представила. Именно това обстоятелство наложило отписването й като студент. Познава бащата на момичето и една жена, която била с него, представена й като адвокат. Не е виждала момичето.

От показанията на свид. Ч. се установява, че същият работи в МУ от 1983 г. на длъжност „Инспектор учебни дейности“ и една от задачите му е, да се занимава със записването на студентите. Познава Г.Я. като кандидат-студент. Нейното кандидатстване и записване през 2016 г. протекло като чужденец с българско гражданство с конкретни изисквания и документи – завършено средно образование, медицинско свидетелство. За доказване на гражданството се изисквали паспорт – международен или лична карта- преведени и легализирани. Свидетелят сочи, че когато Г.Я. се записвала, той е приемал документите и я записал под условие, тъй като един от документите, доказващ нейното двойно гражданство, следвало да се представи в оригинал. Посочил и срока – до започване на учебната година. Тя обаче не го представила и това наложило отписването й като студетнка.

При така установеното от фактическа страна съдът формира следните правни изводи:

Искът е подаден от лице с надлежна процесуална легитимация, отговарящ на формалните изисквания за редовност от външна страна, и насочен против ответник, притежаващ характеристиките по чл.205 от АПК.

Съгласно чл.204 ал.1 от АПК, за да бъде допустим искът по чл.203 от АПК във връзка с чл.1 от ЗОДОВ, е необходимо същият да е предявен след отмяна на административния акт по съответния ред. В процесния случай се претендират неимуществени вреди от отменена заповед на ректора на МУ - Пловдив.

По изложените съображения и, тъй като в случая се установи, че процесната Заповед № Р-1939/16.09.2016 г. е отменена, в хода на проведеното касационно обжалване с Решение № 10 526/16.08.2017 г. по адм. д. № 6436/ 2017 г. по описа на ВАС, предявеният иск се явява процесуално допустим за разглеждане от настоящия административен съд, по реда на чл.203 и следв. от АПК във връзка с чл.1 ал.1 от ЗОДОВ

По отношение на характера на дейността на ректора на МУ, същата е безспорно административна, предвид разпоредбата чл.1 във връзка с чл.32 ал.1 от Закона за висшето образование, като в конкретния случай се касае до хипотезата на т.4 от цитирания текст. Това е така, тъй като тази дейност се осъществява от административни по своя вид органи, извършва се по административен ред и чрез упражняване на властнически метод, като определящо в случая е обстоятелството, че се касае до властнически акт,  издаван от административен орган по повод възложени му от закона правомощия и  по своето съдържание, представлява изпълнение на административна дейност.

Разпоредбата на чл.1 от ЗОДОВ предвижда отговорност за държавата и общините за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица, при или по повод изпълнение на административна дейност, като е предвидено исковете да се разглеждат по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Съгласно чл.4 от ЗОДОВ, държавата и общините дължат обезщетение за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, независимо от това, дали са причинени виновно от длъжностното лице. Горните две разпоредби съответстват и доразвиват предвиденото в нормата на чл.7 от Конституцията на РБ, според която, държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица.

Съгласно разпоредбата на чл.203 от АПК гражданите и юридическите лица могат да предявят искове за обезщетение за вреди причинени от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица. Исковата защита е възможна при условията на чл.1 от ЗОДОВ. Във фактическия състав на отговорността на държавата за дейността на администрацията, визирана в чл.1 ал.1 от ЗОДОВ се включват следните елементи : незаконосъобразен акт, действие или бездействие на орган или длъжностно лице на държавата или общините, при или по повод изпълнение на административна дейност, отменени по съответния ред; вреда от такъв административен акт и причинна връзка между постановения незаконосъобразен акт, действие или бездействие и настъпилия вредоносен резултат. При липсата на който и да е от елементите на посоченият фактически състав не може да бъде ангажирана отговорността на държавата на основание чл. 1 от ЗОДОВ. Доказателствената тежест за установяване наличието на всички предпоставки се носи от ищеца, търсещ присъждане на обезщетение за претърпените имуществени и неимуществени вреди.

Настоящата претенция е за обезщетение за неимуществени вреди, поради което съдът намира за необходимо да посочи следното:

За понятието "неимуществена вреда" липсва легална дефиниция. Трайната съдебна практика обаче сочи, че самата вреда представлява смущение, накърняване или унищожаване на благата на човека, представляващи неговото имущество, права, здраве, душевно и психическо състояние. Обезщетенията за такива вреди съдът присъжда за конкретно претърпени страдания, болки и неудобства, които са пряка и непосредствена последица от незаконосъобразния акт, действие или бездействие на административния орган, като е необходимо те да бъдат установени и доказани от ищеца.

         В конкретния случай безспорно се установява по делото, че първият елемент от фактическия състав за реализиране на отговорността действително е налице. От представеното влязло в сила Решение № 10256/16.08.2017 г. по адм. д. № 6436/2017 г. по описа на ВАС,  се установява, че Заповед № 1939/16.09.2016 г. на ректора на МУ - Пловдив е отменена като незаконосъобразна.

В настоящия случай от събраните по делото писмени и гласни доказателства и заключението по допуснатата съдебно- психиатрична експертиза обаче не се установява безспорно, че в резултат на действията на администрацията на МУ – Пловдив, през исковия период ищцата е имала негативни психически изживявания, изразяващи се в: „непрестанен плач“, изпадане в „несвяст“, сриване „психически“, изпадане в „стрес“, „треперене“, както и прием на успокоителни, в степен на сериозна увреда, а само обичайни емоции, вълнения и разочарование от несъстоял се прием в университет, характерни за всеки един човек, още повече, млад такъв.

В този контекст от свидетелските показания на свид. А.и Я., които съдът кредитира, като обективни и непротиворечиви, не може да се направи категоричен извод, че преживените от ищцата притеснения и безпокойство от създалата се ситуация, са в такава степен съществени, че да съставляват неимуществени вреди, подлежащи на репариране в претендирания размер от 11 000 лв.

Свидетелските показания не навеждат на данни за влошено здравословно състояние на ищцата, а именно понесени психически травми, довели до търсене помощта на психолог, което обстоятелство, при всички случаи подлежи на доказване чрез съответната медицинска документация, а такава по делото липсва. 

Не се представят безспорни доказателства и в подкрепа на твърдението за състояние на депресия и трайна емоционална лабилност. Няма данни, а и самата Г.Я. е заявила, че не е ползвала медицински услуги във връзка с емоционалното си състояние, а само консултация с психолог – близък на бащата, за което липсват доказателства, както и липсват доказателства за прием на медикаменти за овладяване на стреса.Впрочем, предвид факта, че две седмици след отписването от университета,  ищцата е кандидатствала и е приета в университет за обучение по специалност „право“, е  индиция, че същата се е справила много успешно със ситуацията и е преодоляла много бързо  негативните емоции.

Горното се подкрепя и от приета без възражения от страните съдебно- психиатрична експертиза, която съдът кредитира като обективна и компетентно изготвена от вещо лице, разполагащо със специални знания и, която е категорична, че ищцата е претърпяла травматично събитие, в резултат на което е получила стресова реакция, но не повече от обичайната за подобни ситуации.

Предвид гореизложеното съдът намира, че твърдените в исковата молба обстоятелства,  с които се обосновава настъпването на неимуществени вреди в резултат на отменен незаконосъобразен административен акт, в случая се не доказват.

Каза се, вредите са елемент от фактическия състав на отговорността по чл.1 ал.1 от ЗОДОВ и наличието им не се презюмира само поради наличието на незаконосъобразен административен акт, а те подлежат на доказване, което е задължение на ищеца. В настощия процес това не бе сторено, поради което съдът намира, че тази предпоставка за реализиране на отговорността не е доказана. 

Независимо от горното, следва в случая да се посочи и това, че по делото е безспорно установено, че Г.Я., възползвайки се от втория си вариант за обучение по дентална медицина(платен прием), е следвало да представи в срок искания документ за гражданство, какъвто се изисква съобразно раздел VI от Правилника за устройството и дейността на МУ – Пловдив и раздел IV от Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България, но не е сторила това в указания й срок, поради което не може да се приеме, че твърдените вреди от отписването й като студент по дентална медицина се дължат на незаконосъобразния административен акт на ректора на университета. В тази насока е необходимо да се  посочи, че специалния закон, в чл. 5, ал. 1 ЗОДОВ предвижда, че : „Ако увреждането е причинено поради изключителна вина на пострадалия, обезщетение не се дължи.“ Конкретния случай е типичен пример за приложение на изключението по чл. 5, ал. 1 ЗОДОВ.

Горният извод се налага, както от показанията на свид. Б., така и тези на свид.Ч., които съдът изцяло кредитира, като обективни и непротиворечиви, а и това обстоятелство не се оспорва от ищцата, нито в настоящото съдебно производство, нито в това по отмяната на заповедта. Или иначе казано, предвид факта, че до 14.09.2016 г. Г.Я. не е представила в учебен отдел документ за удостоверяване на нейното гражданство, с оглед изълнение изискванията на закона, съдът намира,че в случая е налице бездействие от страна на самата Я., от което обстоятелство същата не следва да черпи права, и което каза се е основание за приложението на чл. 5, ал. 1 ЗОДОВ, тъй като ищцата не може да черпи права от собственото си противоправно поведение.

Казано с други думи, искът като неоснователен и недоказан следва да бъде отхвърлен. Доколкото предявеният иск за неимуществени вреди се отхвърля изцяло, то поради акцесорния си характер, следва да се отхвърли и претенцията за присъждане на законна лихва върху търсената като обезщетение сума за неимуществени вреди.  

При този изход на спора и предвид претенциите на страните за присъждане на разноски по делото, съдът намира, че такива следва да бъдат присъдени на ответната страна, като същите са констатираха в размер на 860 (осемстотин и шестдесет) лева, представляващи заплатено адвокатско възнаграждение.

Водим от горното, Административен съд – Пловдив, II отделение, II състав,

 

 Р  Е  Ш  И  :

            

ОТХВЪРЛЯ предявения от Г.Х.Я., ЕГН **********,*** офис 7, чрез адв. Д.Р., иск срещу Медицински университет - Пловдив  за присъждане на обезщетение за причинени неимуществени вреди в размер на 11 000 лева ведно законната лихва върху тази сума, считано от 16.08.2017 г. до окончателното изплащане на сумата, в резултат на незаконосъобразен административен акт - Заповед № Р-1939/16.09.2016 г. на ректора на МУ  - Пловдив,отменен с Решение № 10 526/16.08.2017 г. по адм. д. № 6436/ 2017 г. по описа на ВАС, като НЕОСНОВАТЕЛЕН И НЕДОКАЗАН.

ОСЪЖДА Г.Х.Я., ЕГН **********,*** офис 7, да заплати на Медицински университет – Пловдив сумата от 860 (осемстотин и шестдесет) лева, разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Върховен административен съд на Р България в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                            АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: