Определение по дело №3773/2017 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 март 2018 г. (в сила от 25 април 2018 г.)
Съдия: Доника Илиева Тарева
Дело: 20175330203773
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 юни 2017 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л  № 516

 

23.03.2018 г.                                                                               Град ПЛОВДИВ

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                                III наказателен състав

На двадесет и трети март                               две хиляди и осемнадесета година         

В публично заседание в следния състав:

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОНИКА СИРАКОВА

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: ВЕРЖИНИЯ ГАРАБЕДЯН

НЕДЯЛКА КАЦАРОВА

 

СЕКРЕТАР: ВИОЛИНА ШИВАЧЕВА

ПРОКУРОР: ИЛЯНА ДЖУБЕЛИЕВА

Сложи за разглеждане докладваното от СЪДИЯТА

НОХД № 3773 по описа за 2017 година.

На поименното повикване в 10,00 часа се явиха:

 

РП - ПЛОВДИВ – изпраща представител.

ЗАЩИТНИКЪТ на починалия подсъдим - адв. К.К. – редовно уведомена от предходно съдебно заседание, се явява.

ПОСТРАДАЛИЯТ Л.Р.П. - редовно призован чрез своя особен представител адв. С.П., не се явява.

ОСОБЕНИЯТ ПРЕДСТАВИТЕЛ - адв. С.П., редовно уведомена от предходно съдебно заседание, не се явява.

СЪДЪТ докладва постъпило становище от същата, с което уведомява Съда, че поради служебна ангажираност по гражданско дело в РС – Пловдив, насрочено за същия час, не може да се яви по настоящото дело. Изразява се становище, че в случай че всички останали страни са редовно призовани, не възразява да бъде даде ход на делото. Заявява се също и че в случай, че някои от тримата наследници се явят и заявят, че приемат наследството, моли да бъдат конституирани като граждански ответници.

 

НАСЛЕДНИЦИТЕ НА ПОЧИНАЛИЯ:

И.Р.Б. – редовно призован, не се явява.

И.Р.М. - редовно призована, не се явява.

И.Р.Б. – редовно призован чрез залепване на уведомление по реда на ГПК, не се явява.

СЪДЪТ докладва, че в призовките и до тримата наследници е вписано, че следва най-късно до датата на днешното съдебно заседание да се явят в съдебно заседание или с изрична писмена молба по делото с нотариална заверка на подписа, да заявяват дали приемат наследството, оставено от наследодателя Х.Б. или се отказват от него. Указани са също така и последиците от неявяването им, респективно от неподаване на молба до днешното съдебно заседание - че ще загубят правото да приемат наследството, което изрично ще се впише в особената книга по чл. 49 ал. 1 от Закона за наследството на РС – Пловдив.

 

ПРОКУРОР: Считам, че ход на делото не може да бъде даден, като пречка за това се явява неявяването на особения представител на пострадалия. Макар да е налично по делото писменото становище от същата, в което се сочат уважителни причини за това неявяване, то считам, че даването на ход на делото днес би довело до накърняване правата на непълнолетното пострадало лице, което не може само да се защитава. Отделно от това, с оглед докладваните от Съда писмени доказателства, с които е дадено указание на наследниците на починалия подсъдим, които са редовно призовани, същите не са изпълнили указанието на Съда и респективно не са подали молба за приемането или неприемането на наследство, поради което те не могат да бъдат конституирани като граждански ответници.

АДВ. К.: Да не се дава ход на делото, тъй като е желателно да присъства колегата, който да упражни правото на непълнолетното лице, като се яви в съдебно заседание. А по отношение на тримата наследници не мога да взема становище. Добре е да имат служебен защитник, които да им защитава правата, тъй като става въпрос за сериозно нещо, а именно за отказ от наследство. Ако Съдът прецени, че има нужда може да им назначи такива, след като те не могат да вземат становище.

 

СЪДЪТ, след съвещание, намира следното:

По отношение на неявяването на особения представител на непълнолетното пострадало лице Съдът намира, че в случая е налице хипотезата на чл. 271 ал. 7 НПК, която позволява делото да се разглежда в отсъствието на пострадалите и техните повереници, когато същите не се явят по уважителни причини и изрично се поиска продължаването на делото. Ето защо настоящия съдебен състав счита, че неявяването на особения представител и особено предвид обстоятелство, че причина за това е гражданско дело, за което е призован много след датата, на която е узнал за настоящото съдебно заседание, и особено след като изрично е направено искане делото да се гледа в негово отсъствие, неявяването му не може да бъде пречка за отлагане на делото.

По отношение на неявяващите се наследници на подсъдимия, настоящият съдебен състав споделя принципно становището на защитата, че в интерес на същите би било да се представляват от юридически компетентни процесулани представители, които да гарантират техните права, тъй като процедурата, която се провежда понастоящем би могла съществено да засегне тяхната имуществена сфера. Приемането на наследство, обаче или отказът от наследство, е незаместимо действие, тъй като зависи изцяло от волята на наследника и същото не може да бъде изместено с волята на другиго, било то и професионален юрист. В тази връзка Съдът намира, че е направил нужното да укаже на наследниците за важността на предстоящите действия, указвайки им неколкократно и предоставяйки им срок да упражнят тези свои права. В действителност настоящата процедура би могла да ги лиши от правото да приемат наследство в последствие, тъй като не се явяват, но очевидно е също така, че настоящото дело следва да бъде решено и същото не може да отлагано безкрайно, в очакване на някои от наследниците да благоволи да се яви. В тази връзка Съдът констатира, че въпреки дадените нарочни указания по отношение наследниците и указания им срок да заявят дали приемат или не оставеното им наследство от техния наследодател - Х.Р.Б., същите не са заявили в този срок своята воля. С изтичането на този срок следва да се приеме, че се погасява правото им да приемат наследството, тъй като същите са надлежно уведомени за последиците от бездействието си. Горното е относимо само към наследниците И.Б. и И.М., които са били лично уведомени за тези последици.

По отношение на неустановения наследник – И.Б., Съдът е извършил призоваване по реда на чл. 47 от ГПК чрез залепване на уведомление, тъй като въпреки проведеното щателно издирване, същият не е бил установен. Действително законът презюмира призоваването му за настоящите действия, но упражняването на неговите права по приемане, респ. отказ от наследство, не може да бъде извършено от особен представител, какъвто следваше да се назначи след извършеното залепване на уведомлението и какъвто е смисъла на същото. Както бе посочено по-горе, упражняването на това право е субективно и зависи изцяло от волята на наследника, поради което и няма как особен представител да упражни това право. Ето защо и предвид това, че не може да се реализира процедура от отказ на наследство, Съдът счита, че в случая не може да се конституира лице, което да упражнява пасивна легитимация по предявения граждански иск. Последното несъмнено е предпоставка за допустимост на производството. Ето защо и тъй като няма лице, което да бъде конституирано в това качество, Съдът намира, че производството следва да бъде прекратено по отношение на наследника И.Р.Б..

Същият извод, макар и по по-различни съображения, е споделен и по отношение на останалите двама наследници, доколкото в указния срок не са изразили воля по отношение на въпроса за отказ или приемане на наследство, тъй като считано от днес те губят това свое право. Това обстоятелство се приравнява към отказ от наследство. Последното от своя страна очертава и липсата на пасивна процесуална легитимация за тези две лица, което обосновава извода за прекратяване на производство и по отношение на тях двамата.

Предвид всичко гореизложено следва на първо място да се приеме, че лицата И.Р.Б. и И.Р.М. са загубили правото да приемат наследство, оставено им от наследодателя Х.Р.Б., след което следва да се впише в особената книга по чл. 49 от ЗН на РС – Пловдив, че съгласно чл. 51 ал. 2 вр. ал. 1 от Закона за наследството И.Р.Б. и И.Р.М., са загубили правото да приемат наследство, оставено им от техния наследодател Х.Р.Б.. По изложеното по-горе производството по делото следва да бъде прекратено, поради липсата на пасивно легитимирани лица, които да отговарят по предявената гражданскоправна претенция, която е единствен предмет на делото. Водим от горното Съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ПРИЕМА, че лицата И.Р.Б., ЕГН ********** и И.Р.М., ЕГН ********** са загубили правото да приемат наследство, оставено им от наследодателя Х.Р.Б., ЕГН **********, починал на ** г. в гр. П..

ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга по чл. 49, ал. 1 от Закона за наследството на РС - Пловдив, че съгласно чл. 51, ал. 2, вр. ал. 1 от Закона за наследството И.Р.Б., ЕГН ********** и И.Р.М., ЕГН ********** са загубили правото да приемат наследство, оставено им от техния наследодател Х.Р.Б., ЕГН **********.

ПРЕКРАТЯВА производство по НОХД № 3773/2017 г. по описа на РС - Пловдив, ІІІ н.с., поради липсата на пасивно легитимирани лица.

ДА СЕ ИЗПРАТИ за вписване в особената книга по чл. 49, ал. 1 от Закона за наследството на РС - Пловдив, служба „Архив“ заверен препис от протокола.

Определението за прекратяване подлежи на обжалване пред ПОС в 7-дневен срок от днес, който за особения представител следва да се брои от датата на връчване на съобщението за настоящото определение.

В останалата част определението е окончателно.

 

Протоколът се изготви в съдебно заседание.

Заседанието се закри в 10,21 часа.

 

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

   СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

   2.

 

 

                                                               СЕКРЕТАР:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

В.Ш.