Определение по дело №2210/2017 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 3028
Дата: 19 октомври 2017 г.
Съдия: Нина Иванова Каменова
Дело: 20171620102210
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 август 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Гр. Лом, 19.10.2017 година

 

Районен съд, гр.Лом, първи състав, в закрито съдебно заседание на деветнадесети октомври, две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:НИНА КАМЕНОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия-Докладчика гр.дело № 2210 по описа за 2017 година, и на основание чл.140 ГПК, след като провери редовността и допустимостта на предявените искове, както и другите искания и възражения на страните, съдът, за да се произнесе взе предвид следното:

Предявен е иск с правно основание чл. 49 СК от М.М.Б. с ЕГН ********** ***  против: М.И.Б.  с ЕГН ********** *** по която е образувано гр.д. № 2210 / 2017 година.

Искът е допустим – налице е интерес от търсената с него защита;

Процесуална легитимация на страните – иска е предявен от и срещу надлежна страна;

Писмени доказателства, представени с исковата молба: няма.

Доказателствени искания, направени от ищеца: да се изиска и приложи като доказателство гр.дело № 1312/2017 година по описа на лРС.

Да бъдат допуснати при режим на довеждане двама свидетели,

Писмен отговор от ответницата не е постъпил в срока по чл. 131, ал. 1 ГПК.

Съдът намира, че писмените доказателства, представени от ищтеца и исканията  за събиране на гласни доказателства са относими, допустими и  необходими и следва да бъдат приети/допуснати.

Водим от горното и на основание чл. 140 ГПК съдът:

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА  искова молба от М.М.Б. с ЕГН ********** ***  против: М.И.Б.  с ЕГН ********** ***, за развод.

ДОПУСКА до разпит, при режим на довеждане от ищтеца двама свидетели.

 

 

УКАЗВА на страните,че могат да разрешат възникналият правен спор чрез медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.

 

СЪОБЩАВА на страните, проекта си за доклад по делото :

 

Иск с правно основание чл. 49 СК

 

Ищецът твърди, че с ответницата са сключили граждански брак на 12.10.1987 година,  от който имат две навършили пълнолетие деца.

Твърди се, че в началото съпружеските им отношения протичали в пълна хармония и разбирателство. Постепенно се отчуждили, почти не разговаряли, а когато това се случвало разговорът преминавал в скандали. Кавгите помежду им станали ежедневие, а атмосферата непоносима.

От около 20 години са във фактическа раздяла и не поддържат контакт.

Счита, че брака му с ответницата е дълбоко и непоправимо разстроен.

Петитум: да бъде прекратен бракът между страните поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство, без произнасяне по въпроса за вината.

В срока по чл. 131, ал. 1 ГПК ответницата не е депозирала писмен отговор.

Да се изиска и приложи като доказателство гр.дело № 1312/2017 година по описа на ЛРС.

Не се нуждаят от доказване следните факти и обстоятелства, за които са ангажирани писмени доказателства: - че страните по делото са съпрузи и от брака си имат деца- пълнолетни.

 

УКАЗВА на страните, че твърдените от тях обстоятелства следва да бъдат установени с предвидените в ГПК доказателства.

 

НАСРОЧВА делото за 22.11.2015 година от 10.00 часа.

-Да се призоват страните с преписи от определението.

-Допуска при режим на довеждане исканите свидетели от ищеца.

УКАЗВА на страните за приложимите разпоредби на ГПК за разглеждане на брачни искове:

Чл. 321. (1) В първото заседание за разглеждане на делото по иск за развод страните трябва да се явят лично. При неявяване на ищеца без уважителни причини производството се прекратява.

(2) След разрешаването на предварителните въпроси и тези по редовността на исковата молба съдът е длъжен отново да напъти страните към медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.

(3) Ако страните постигнат съгласие за започване на медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора, делото се спира.

(4) Всяка от страните може да поиска възобновяване на производството по делото в 6-месечен срок. Ако такова искане не бъде направено, делото се прекратява.

(5) Когато се постигне споразумение, в зависимост от съдържанието му делото или се прекратява, или се преминава към производство за развод по взаимно съгласие.

(6) Ако страните не постигнат съгласие за процедура по медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора, разглеждането на делото продължава.

Дава възможност на страните на основание чл.146, ал. 3 от ГПК до датата на съдебното заседание да изложат становището си във връзка с дадените указания и доклада по делото и да предприемат съответните процесуални действия.

 

 

 

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: