Определение по дело №339/2020 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 260003
Дата: 12 август 2020 г. (в сила от 12 август 2020 г.)
Съдия: Филип Филипов
Дело: 20205600600339
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 юли 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№260003

  гр. Хасково 12.08.2020 г.      

                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ХАСКОВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателен състав в закрито съдебно заседание на дванадесети август, през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА ТЯНКОВА

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: ФИЛИП ФИЛИПОВ

КАПКА ВРАЖИЛОВА

 

като разгледа докладваното от съдията ФИЛИПОВ ВЧНД339 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 243, ал. 8 от НПК.

 

         Образувано е по частна жалба на И.Н.Н. , в качеството му на представляващ ощетеното юридическо лице „Прима Инженеринг“ ЕООД, против Определение № 224/01.07.2020г. на Районен съд – Свиленград, постановено по ЧНД № 322/2020г. с което е потвърдено постановление от 09.04.2020г. на РП – Свиленград, за възобновяване и прекратяване на наказателното производство по ДП № 555/2009 г. на РУ на МВР – Свиленград, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 194 ал. 1 от НК. В жалбата се излагат доводи за неправилност и незаконосъобразност на определението в частта за прекратяване като се твърди, че автомобила предмет на престъплението бил на висока стойност и разследването било неправилно образувано за престъпление по чл.194 ал.1 от НК, вместо по чл. 346 вр.чл.195 ал.2 от НК, не било водено и обективно като отнемането на автомобила, било невъзможно по сочения от св.Я. начин, с оглед техническите специфики на МПС. С жалбата се иска отмяна на определението, потвърденото с него постановление на прокурора и връщане на делото на последния с указания за приложението на закона.

         Хасковският окръжен съд, като провери изцяло правилността на обжалваното определение, по посочените оплаквания, изтъкнатите доводи, събраните доказателства и служебно намира че жалбата е допустима и основателна.

         Досъдебното производство е образувано с постановление на РП – Свиленград от 20.11.2009г. срещу неизвестен извършител за това, че на 09.10.2009 г. в гр. Л. обл. Х., отнел чужда движима вещ – лек автомобил марка „Мерцедес С 600“, с рег. № ******** от владението на Р. А. Я. от гр. С., собственост на „Прима Инженеринг“ ЕООД, без тяхно съгласие с намерени противозаконно да я присвои – престъпление по чл. 194 ал. 1 от НК.

         Няма привлечен обвиняем.

От събраните до момента доказателства в резюме е установено, че с договор за лизинг от 02.02.2009г. „Прима Инженеринг“ ЕООД /представлявано тогава от И. Й., а след това от жалбоподателя/, като лизингодател отдало на лизинг на Д. Л. – лизингополучател, собствения си лек автомобил „Мерцедес С 600“ с рег. № ********, срещу месечна вноска от 6 011 лв. с ДДС за срок от 36 месеца, а след погасяването им се задължило да прехвърли владението върху автомобила на лизингополучателя, който при сключването на договора предоставил на лизингодателя друг лек автомобил „ Мерцедес“ на стойност 87 604 лв. като първоначална вноска. По договора били платени няколко лизингови вноски и фактически купувач, според показанията му бил св. А. Л. - **** на Д. Л., а освен Й., продавач пак фактически бил и Р. Б. След получаването му автомобила бил ползван, а след това оставен от А. Л. на съхранение в гр.С. у св. К. Г. На 04.06.2009г. Й. като управител на лизингодателя, отправил нотариална покана до лизингополучателя, за предоговаряне условията по договора.  На 09.10.2009г. Г. дал автомобила на св.Я., за да го откара до гр. С. З. и го предаде на Л. Около 22:40 ч. Я. потеглил за гр.С. З. с автомобила. Минавайки през гр.Л. спрял за кафе на пътя в близост до бензиностанция „П.“, като оставил автомобила с работещ двигател и ключове в самия автомобил / последния се палел с бутон/ и го наблюдавал, единствено когато плащал покупката се навел и загубил видимост към автомобила за секунди. Като се изправил автомобила липсвал и уведомил органите на МВР. На место пристигнали полицейски служители - свидетелите П., Ж. и К., а Я. подал автомобила за издирване, което не дало резултат. Била назначена оценъчна експертиза, според която пазарната стойност на автомобила е 113 438,14 лв. без ДДС.  На 20.01.2010г. разследващия изпратил делото на РП – Свиленград за спиране, поради неразкриване на извършителя, в заключителното си постановление посочил и, че Й. не бил разпитан защото бил задържан в следствен арест С. З. След това, с постановление от 09.04.2020г. на РП – Свиленград, в което липсва посоченото до тук изложение на установените до момента по разследването факти, досебното производство е възобновено, като е отбелязано, че било спряно на 22.10.2010г. но постановление за спиране в кориците на делото липсва и със същото постановление, след възобновяването наказателното производство е прекратено на осн. чл.24 ал.1 т.3 от НПК като е прието, че  изтекла относителната 10 годишна давност за престъплението по чл. 194 ал.1 от НК, без същата да е прекъсвана спрямо евентуален извършител.   Постановлението е обжалвано от жалбоподателя пред районния съд, който като правилно, го потвърдил.

При така установените обстоятелства, настоящата инстанция не споделя изводите на първата инстанция и на прокурора. От събраните до момента доказателства е установено, а и това е било ясно още при образуване на досъдебното производство предвид стойността на въпросния автомобил, надхвърляща няколко пъти критерия за особено големи размери / 140 МРЗ към момента на деянието/, че се касае поне за престъпление по чл.195 ал. 2 от НК, за което е предвидено наказание от 3 до 15 години „лишаване от свобода“. Давността за него по чл.80 ал.1 т.2 от НК е 15 години,  абсолютната с ½ над нея и към момента не е изтекла. На следващо място, прави впечатление, че на досъдебното производство не са извършени необходимите и възможни следствени действия за установяване на обективната истина. Неясно е защо лицето С. Г. К. – обслужил св. Я. при вземането на кафе в момента на кражбата, не е разпитан което е необходимо, както и И. Й., Р. Б. и изготвилия докладната записка полицейски служител С. в която последния посочил, че именно от К. разбрал, че същата вечер преди кражбата св. Г. бил на същото място в гр.Л. и там имало паркиран автомобил с украинска регистрация. В тази насока Г. също следва да се разпита. Не са положени никакви усилия да се установи дали процесния автомобил „Мерцедес“ е бил застрахован, платено ли е на някого застрахователно обезщетение, както и дали за запалването на двигателя му, е необходима безконтактна карта. За това обстоятелство също ще следва да бъде преразпитан св. Я., тъй като именно той е управлявал последен автомобила, както и жалбоподателя. Следва да се установи също, чрез запитване до производителя или представителя на „Мерцедес“ за Р. България, а при необходимост и чрез съдебно техническа експертиза, какъв тип запалване и гасене на двигателя има процесния автомобил – дали е с безконтактна карта и в случай, че това е така, да се посочи влиза ли автомобила в авариен режим при загуба на обхват с картата и последва ли тогава автоматично загасване на двигателя и самозаключване, включително за последното и ако картата е в автомобила когато работи двигателя, но без наличието на човек в него. Следва да се установи и обстоятелството, къде се намира големия регистрационен талон на автомобила и дали е предмет на залог в полза на банка, доколкото се съдържат данни в тази насока, както и дали у жалбоподателя е другия безконтактен ключ за автомобила, както твърди той в жалбата. Предвид изложеното, атуваното определение и потвърденото с него постановление на прокурора, в часта за прекратяване на наказателното производство /доколкото в частта за възобновяване на досъдебното производство постановлението не подлежи на съдебен контрол/ към настоящия момент са неправилни, необосновани и следва да се отменят, а делото се върне на РП – Свиленград, за изпълнение на дадените в мотивите на настоящото определение указания, за приложението на закона.

Водим от горното и на осн. чл. 243 ал. 8 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ Определение № 224 / 01.07.2020 г. постановено по ЧНД № 322/2020г. на Районен съд – Свиленград, вместо което ПОСТАНОВЯВА.

ОТМЕНЯ Постановление от 09.04.2020г. на Районна прокуратура – Свиленград, в частта за прекратяване на наказателното производство по ДП № 555/2009 г., по описа на РУ - МВР – Свиленград.

ВРЪЩА делото на Районна прокуратура – Свиленград за изпълнение на дадените в мотивите на настоящото определение указания, за приложението на закона.

 

Определението е окончателно.

 

         Председател:                                Членове: 1.                        2.