Решение по дело №4163/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 217
Дата: 17 февруари 2020 г. (в сила от 5 март 2020 г.)
Съдия: Мария Ангелова Ненова
Дело: 20195220104163
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ №

гр. Пазарджик, 17.02.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Районен съд – Пазарджик, Гражданска колегия, в открито заседание на четиринадесети февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАРИЯ НЕНОВА

 

в присъствието на секретаря Мария Кузева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 4163 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Ищецът Р.А.Л. твърди, че с ответницата А. (С.) А.А. са били съпрузи, чийто граждански брак е прекратен с развод по взаимно съгласие. Съгласно утвърденото от съда споразумение упражняването на родителските права от отношение на роденото от брака дете Л. Р. Л.е предоставено на ищеца и местоживеенето на детето е определено при него. Твърди, че през 2015 г. с нотариално заверена декларация ответницата е дала разрешение детето да пътува в чужбина, придружено от ищеца или неговите родители. Твърди, че с ответницата липсва сътрудничество и комуникация, а валидността на издадения на детето паспорт изтича, поради което моли да бъде постановено решение, заместващо съгласието на ответницата за издаване на паспорт на детето.

         Моли за постановяване на предварително изпълнение на решението.

         Ангажира писмени и гласни доказателства.

След изтичане на срока по чл. 131, ал. 1 ГПК ответницата С.А.А. чрез пълномощника си адвокат С. е подала отговор на исковата молба, с който оспорва исковата молба. Твърди, че още през 2015 г. е дала съгласие да се издаде паспорт на детето. Отрича да липсва комуникация с ищеца и твърди, че когато през лятото на 2019 г. се видели с ищеца, той не повдигнал въпроса за необходимост от нов паспорт на детето. Твърди, че ищецът и роднините му знаят адреса й в Г., местоработата й и телефона й. Моли за отхвърляне на иска. Моли да не й се възлагат разноските по делото, тъй като не е дала повод за завеждане на делото.

Представя писмени доказателства.        

         Съдът като взе предвид доводите на страните и прецени поотделно и в съвкупност доказателствата по делото намира за установено следното:

         Малолетната Л.Р.Л, ЕГН ********** е родена от брака на страните, прекратен с развод с влязло в сила решение по гр.д. № 3062/2014 г. по описа на Районен съд – Пазарджик.

         След прекратяване на брака местоживеенето на детето е определено при бащата Р.А.Л., на когото е предоставено и упражняването на родителските права.

         От представените от страните писмени доказателства на немски език, придружени с надлежен превод на български език – потвърждения за адресна регистрация и удостоверение за записан ученик, се установява, че ищецът и детето имат адресна регистрация в гр. К, ул. „Х. Щ.“ № 120, а ответницата – в гр. М, ул. „Й“ № 143, а към 02.09.2019 г. детето е ученик в І клас в Общинско основно училище в гр. К.

         С нотариално заверена декларация от 20.05.2015 г. ответницата е декларирала съгласието си детето Л. Р. Л.да пътува извън границите на Република България, включително в Р. Т., М., С. и страните от Европейския съюз, придружавано от баща си и неговите родители.

         На 10.06.2015 г. на детето е издаден международен паспорт, чийто срок на валидност изтича на 10.06.2020 г.

От представения по делото социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане“ – Пазарджик, се установява, че след раздялата на родителите основните грижи за детето се полагат от бащата и неговите родители. По информация на бащата жилището, в което живеят в Германия, представлява къща с три стаи и санитарен възел. При извършено посещение на жилището на бащата в гр. Пазарджик социалните работници са установили, че то представлява къща на два етажа с обособена детска стая, разполагаща с много добри хигиенно-битови условия. По данни на бащата детето е много добре социализирано и адаптирано в средата, в която живее. Има изградена силна емоционална връзка с баща си и неговите родители.

Установява се от показанията на разпитаната по делото свидетелка А.С.Б., леля на ищеца, че детето живее от много години в Г. с баща си и неговите родители. Там разполагат с добри условия за живот, а ищецът има работа. Майката не поддържа контакти с детето. Изобщо не се интересува от него, не се обажда и не идва да го вижда. През лятото, когато си били в България, бащата поискал от ответницата съдействие за издаване на паспорт на детето, но тя отказала.

При така установените правнорелевантни факти съдът намира следното от правна страна:

         Предявен е иск с правно основание чл. 127а, ал. 2 СК за даване на разрешение за издаване на паспорт на ненавършило пълнолетие дете.

         Искът представлява спорна съдебна администрация, в рамките на която съдът се произнася по целесъобразност като изхожда от интересите на ненавършилото пълнолетие дете във всеки конкретен случай.

         От съвкупната преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства съдът прави извод, че за бащата съществува правен интерес от предявяване на настоящия иск, доколкото срокът на валидност на издадения на детето паспорт за пътуване извън страната изтича след няколко месеца, а майката е отказала да съдейства за идване на нов паспорт на детето. Съгласно разпоредбата на чл. 45, ал. 1 ЗБЛД заявлението за издаване на паспорт или заместващ го документ на малолетни и непълнолетни и на поставени под запрещение лица се подава лично и от техните родители, настойници или попечители. По делото се установи, че ответницата живее в чужбина и не поддържа връзка с ищеца и детето, поради което явяването й пред органите на МВР за подаване на заявление за издаване на паспорт на детето не може да бъде осигурено. Установените по делото обстоятелства, че детето и бащата, на когото е предоставено упражняването на родителските права, са трайно установени в чужбина, където имат наето жилище, бащата е трудово осигурен, а детето учи в местно училище, обуславят основателността на иска, тъй като безспорно на детето е необходим паспорт, за да може да пътува до Г., където живее, и да се връща в България.

         На основание чл. 127а, ал. 4 СК следва да бъде уважено искането на ищеца за допускане на предварително изпълнение на решението, доколкото това ще е в интерес на детето.

         Искане за присъждане на разноски не е направено, поради което съдът не дължи произнасяне по тях.

         По изложените съображения Районен съд – Пазарджик           

 

Р Е Ш И:

 

ДАВА РАЗРЕШЕНИЕ, заместващо съгласието на майката С.А.А., ЕГН ********** ***, за издаване на паспорт на детето Л.Р.Л, ЕГН **********, въз основа на заявление, подадено от нейния баща и законен представител Р.А.Л., ЕГН ********** ***.

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението.

 

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд – Пазарджик в двуседмичен срок от съобщаването на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: