Решение по дело №2829/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 177
Дата: 6 февруари 2020 г.
Съдия: Павлина Енчева Стойчева
Дело: 20197040702829
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

      

         177                    дата  06 февруари 2020г.                 град Бургас

 

                                             В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Бургас, ХIIІ-ти състав,

в публично заседание на 23 януари 2020г., в следния състав:

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ЙОСИФОВ

                                                              ЧЛЕНОВЕ:         1. ПАВЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                                    2. ВЕСЕЛИН БЕЛЕВ

Секретар: И.Л.

Прокурор: Г.М.

 

разгледа докладваното от съдия СТОЙЧЕВА

КНАХ дело № 2829 по описа за 2019 год. и за да се произнесе

взе предвид следните обстоятелства:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно процесуалния кодекс, във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Районно управление – Айтос, подадена чрез пълномощник, против Решение № 107/28.10.2019г., постановено по НАХД № 295/2019г. по описа на Районен съд – Айтос, с което е отменено Наказателно постановление № 19-0237-000281 от 18.07.2019г. на Началник група към ОДМВР – Бургас, РУ – Айтос, с което, за нарушение на чл.103 от Закона за движение по пътищата и на основание чл.175, ал.1, т.4 от с.з., на И.К.М. *** е наложено административно наказание „глоба” в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца.

Съдебното решение се обжалва като неправилно, постановено в противоречие с материалния и процесуалния закон. Касаторът не споделя мотивите на районния съд, обосновали отмяна на издаденото наказателно постановление, като излага подробни съображения в тази насока. Изразява становище, че констатираното деяние е доказано от събраните по делото доказателства и съставомерно, поради което правомерно е ангажирана отговорността на И.К.М.. Иска се отмяна на съдебния акт и потвърждаване на наказателното постановление.

В съдебно заседание касаторът не изпраща представител.

Ответникът по касация – И.К.М. се явява лично и оспорва касационната жалба.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Бургас дава становище за отмяна на съдебния акт.        

Касационната жалба е процесуално допустима, подадена от надлежна страна, в законоустановения срок, а разгледана по същество съдът счете за основателна.

Административният съд обсъди доводите на касационния жалбоподател, а съобразно разпоредбата на чл.218, ал.2 от АПК извърши и служебна проверка относно допустимостта, валидността и съответствието на решението с материалния закон.

Ответникът по касация е санкциониран за това, че на 12.07.2019г., около 17.30 часа, при управление на лек автомобил  Пежо Боксер с рег.№ СН1816АР, по път първи клас № Е 773, Община Айтос, в района на 460 км.,  след подаване на сигнал със стоп-палка от намиращите се на място контролни органи, не спрял плавно или в най-дясната част на платното за движение, а е продължил движението си, като е спрял след 200 метра от мястото на подаване на сигнала. Съставен е АУАН, а впоследствие въз основа на съдържащите се в него фактически констатации е издадено и процесното НП № 19-0237-000281 от 18.07.2019г. на Началник група към ОДМВР – Бургас, РУ – Айтос.

За да постанови оспореното решение, районният съд е приел, че неспирането на подадения сигнал със стоп-палката е по-скоро забавена реакция от страна на водача по отношение на подадения сигнал, като е приел, че това се дължи на обективни причини, за което е допринесла усложнената пътна обстановка – пожар, довел до задимяване на платното за движение. Приел е също, че у водача не е било формирано категорично убеждение, че подаденият сигнал за спиране е бил предназначен за него, предвид обстоятелството, че е бил начело на колона от автомобили, а пред него - задимяване на платното за движение и пожарни коли. Обосновал е извод, че по тази причина описаното в АУАН и НП не може да бъде квалифицирано като нарушение на чл.103 от ЗДвП, поради което е отменил наказателното постановление, с което е санкциониран И.М..

 Настоящият съдебен състав не възприе решаващите мотиви на съда, обосновали извод за отмяна на наказателното постановление.

Съгласно разпоредбата на чл.103 от ЗДвП при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Подаването на сигнал за спиране със стоп-палка, представлява нареждане  на контролния орган, отправено към водача по начина посочен в чл.170, ал.3 от ЗДвП – своевременен и ясен сигнал, при който за водача на ППС да е оформено убеждението, че този сигнал за спиране е предназначен за него, след което следва задължението да спре най-вдясно на пътното платно или на посоченото от контролния орган място. В процесния случай сигналът е бил подаден по надлежния ред, но водачът не е преустановил управлението на автомобила, а е продължил движението си, като е спрял след 200 метра, но не за да изпълни даденото му разпореждане, а защото обективно не е могъл да продължи движението, тъй като участъкът е бил зает от пожарни автомобили. Наличието на усложнена обстановка от възникнал пожар на пътя, която е била възприета от водача, предполага неговото повишено внимание към сигналите подавани от контролните лица, които той е възприел, но не се е подчинил. Остава неясно на какво почива предположението му, че сигналът не се е отнасял до него, след като е бил първа кола в колоната, т.е. би трябвало най-ясно от всички да възприеме сигнала. Подобни възражения не са вписани в съставения АУАН, като водачът е вписал само, че е бил обиждан.   

С оглед изложеното, настоящият съд счете нарушението за доказано, както и не констатира процесуални нарушения при издаване на наказателното постановление, като възражението, че липсват имена на свидетели при съставяне на АУАН е неоснователно, тъй като видно от акта имената на свидетелите са посочени в неговата титулна част.

Съдебният акт следва да бъде отменен, а наказателното постановление следва да се потвърди, поради което и на основание чл.221, ал.2 от АПК, Бургаският административен съд, ХIIІ-ти състав,

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение № 107/28.10.2019г., постановено по НАХД № 295/2019г. по описа на Районен съд – Айтос.

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0237-000281 от 18.07.2019г. на Началник група към ОДМВР – Бургас, РУ – Айтос.

 

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: