Решение по дело №142/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 юли 2023 г.
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20237240700142
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е №167

 

гр. Стара Загора, 10.07.2023 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд – III касационен състав, в публичното заседание на двадесет и осми юни през две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА ТАБАКОВА

                            ЧЛЕНОВЕ: КРЕМЕНА КОСТОВА-ГРОЗЕВА

                                                ЗЛАТКО МАЗНИКОВ

           

при секретаря ПЕНКА МАРИНОВА и с участието на прокурора ЮЛИЯНА СТАНЕВА разгледа докладваното от съдия ЗЛАТКО МАЗНИКОВ КАНД № 142 по описа за 2023 година и за да се произнесе, съобрази:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба от началника на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) гр. София, подадена чрез процесуалния му представител главен юрисконсулт Татяна Маркова, против решение № 133 от 05.04.2023 г., постановено по АНД № 20225530202927/2022 г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е отменено наказателно постановление (НП) НП № СФ-14-ДНСК-198 от 12.10.2022 г., издадено от началника на ДНСК гр. София, и ДНСК гр. София е осъдена да заплати на „ЛИФО“ ООД гр. Стара Загора сумата от 528,00 лева, представляваща направени разноски за адвокатско възнаграждение. В жалбата са изложени оплаквания за незаконосъобразност на решението на районния съд, като постановено в нарушение на материалния закон и при допуснати съществени нарушения процесуалните правила – отменителни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и 2 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) във връзка с чл. 63в от ЗАНН. Оспорват се изводите на съда, че в акта за установяване на административно нарушение (АУАН) и НП неясно е определена датата на извършване на нарушението, не е посочено мястото на извършването му и не са описани обстоятелствата, при които то е било извършено. Твърди се, че в нарушение на процесуалните правила въззивният съд не е обсъдил материалната законосъобразност на НП. Навеждат се доводи за доказаност на административно-наказателното обвинение. Иска се отмяна на обжалваното решение и потвърждаване на отмененото с него НП, алтернативно – делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд. Претендира се юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът – „ЛИФО“ ООД гр. Стара Загора, чрез процесуалния си представител адв. М.С. в представен писмен отговор оспорва касационната жалба, излагайки съображения за липса на твърдените касационни основания, и моли същата да не бъде уважавана.

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора предлага решението на районния съд да бъде оставено в сила.

Касационният състав на съда, като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН от надлежна страна, за която съдебното решение се явява неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районен съд Стара Загора е бил сезиран с жалба от „ЛИФО“ ООД гр. Стара Загора против НП № СФ-14-ДНСК-198 от 12.10.2022 г., издадено от началника на ДНСК гр. София въз основа на АУАН № СФ-14 от 13.04.2022 г., с което на основание чл. 237, ал. 1, т. 18 от Закона за устройство на територията (ЗУТ)  на „ЛИФО“ ООД гр. Стара Загора е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева за извършено в периода 09.02.2022 г. – 15.12.2021 г. нарушение на чл. 168, ал. 1, т. 1 във връзка с чл. 142, ал. 2 и чл. 157, ал. 1 от ЗУТ, изразяващо се в това, че в качеството си на лице, упражняващо строителен надзор по чл. 166, ал. 1, т. 1 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) по договор от 03.09.2021 г., сключен с „Ате Пласт“ ООД като възложител, не е изпълнило задълженията си относно законосъобразно започване на строителството на строеж „Фабрика за печат, ламиниране и конфекциониране на гъвкави опаковки“, находящ се в УПИ I-1654, кв. 34, Индустриална зона „Загоре“, гр. Стара Загора, за който въз основа на съгласуван и одобрен инвестиционен проект във фаза „идеен“ е издадено разрешение за строеж (РЗ) № 19-627 от 04.10.2021 г. от главния архитект на Община Стара Загора. Посочено е, че „ЛИФО“ ООД е съставило протокол, образец 2 от 15.12.2021 г. за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво, с който е поставено началото на изпълнение на строежа съгласно чл. 157, ал. 1 от ЗУТ и който е следвало да бъде съставен в съответствие с технически проект по част „Геодезия“, а такъв е бил одобрен с изменения спрямо идейния проект на 04.01.2022 г., след  което са били извършени изкопни работи, за които е съставен акт от 28.12.2021 г. –  образец 6 по Наредба № 3/2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството, за приемане на земната основа и действителните коти на извършените изкопни работи, без одобрен технически проект по част „Конструкции“, въз основа на което е изведен извод, че посочените писмени документи свидетелстват за незаконосъобразно започване на строежа – без наличие на одобрен инвестиционен проект в техническа или работна фаза по необходимите за започване на строежа части, в нарушение на чл. 142, ал. 2 и чл. 157, ал. 1 от ЗУТ.

За да отмени НП, Районен съд Стара Загора е приел, че при съставянето на АУАН и издаването НП са били допуснати съществени процесуални нарушения – съответно на чл. 42, ал. 1, т. 3 и на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, тъй като не е посочено мястото на извършване на нарушението, а посоченият период на извършването му е противоречиво и неясно определен, доколкото съгласно чл. 157, ал. 1 от ЗУТ за начало на строежа  съобразно издаденото РС се счита денят на съставяне на протокола за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво, а според изложеното в АУАН и НП такъв е бил съставен на 15.12.2021 г., поради което не ставало ясно защо се приема, че нарушението е било извършено от тази дата до 28.12.2021 г., когато е бил съставен протокол за приемане на земната основа и действителните коти на извършените изкопни работи. На следващо място въззивният съд е приел, че посочването в АУАН и НП на два протокола от различни дати, чрез съставянето на които са били нарушени цитираните в тях материално-правни разпоредби, е довело до противоречиво описание на извършеното нарушение, доколкото последното се изразява в неизпълнение на задълженията на санкционираното лице относно законосъобразно започване на процесния строеж, а същият е започнал на датата на съставяне на първия от двата протокола – протокола за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво, което пък от своя страна, доколкото на различни дати са били съставени два протокола в нарушение на визираните в АУАН и НП законови изисквания за съставянето им, а за това е наложено едно наказание, е довело до издаване на НП в нарушение на чл. 18 от ЗАНН.

Решението на районния съд е валидно, допустимо и правилно, макар касационната инстанция да не споделя всички съображения на въззивния съд за това, а именно – че в АУАН и НП не е посочено мястото на извършване на нарушението и че НП е издадено в нарушение на чл. 18 от ЗАНН. В АУАН и НП строежът, във връзка с който са били съставени двата процесни протокола, е индивидуализиран включително и чрез неговото местонахождение, поради което мястото на извършване на нарушението, ако и да не е изрично посочено като такова, е определяемо в необходимата и достатъчна степен, щото да не е налице неяснота и съмнение в тази насока. В АУАН и НП е прието, че е налице едно нарушение, извършено през период от време, за което с НП е наложено едно наказание, поради което   не е налице нарушение на чл. 18 от ЗАНН в хипотезата на формална неизрядност на НП, в светлината на която го е разгледал и се произнесъл районният съд – въпросът дали чрез съставянето на двата процесни протокола са извършени две отделни нарушения е въпрос по съществото на спора, а по него в обжалваното решение не са изложени мотиви.

Останалите съображения на въззивния съд, обусловили отмяната на НП на процесуално основание – за противоречиво и неясно описание на нарушението и времето на извършването му, са развити в мотивите на обжалваното решение подробно и  се споделят изцяло от касационната инстанция, която поради това не намира за необходимо да ги възпроизвежда и препраща към тях на основание чл. 221, ал. 2, изречение второ от АПК. В допълнение следва да бъде добавено само, че макар в АУАН и НП един път да се сочи, че санкционираното лице не е изпълнило задълженията си относно законосъобразно започване на строителството, а втори път – че се касае за незаконосъобразно започване на строежа, цитираната като нарушена в АУАН и НП разпоредба чл. 168, ал. 1, т. 1 от ЗУТ изрично предвижда, че лицето, упражняващо строителен надзор, носи отговорност за законосъобразно започване на строежа, поради което изложените в АУАН и НП обстоятелства относно описанието на нарушението и времето на извършването му правилно са били обсъждани от районния съд в светлината на предписанието на чл. 157, ал. 1 от ЗУТ за начало на строежа и изведените от съда изводи в тази насока са в съответствие с него.

   

 

Предвид изложеното обжалваното решение на Районен съд Стара Загора, с което е отменено атакуваното пред него НП, е постановено при правилно приложение на процесуалния и материалния закон, респективно – оплакванията по чл. 348, ал. 1, т. 1 и 2 от НПК за отмяната му са неоснователни, и следва да бъде оставено в сила като валидно, допустимо и законосъобразно, включително в частта му за разноските, присъдени на „ЛИФО“ ООД гр. Стара Загора съобразно представените доказателства за направени такива и при липса на възражение за тяхната прекомерност.

Водим от горните мотиви, Старозагорският административен съд на основание чл. 221, ал. 2, предложение първо от АПК

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 133 от 05.04.2023 г., постановено по АНД № 20225530202927/2022 г. по описа на Районен съд Стара Загора.

 

Решението е окончателно.

 

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                   2.