Определение по дело №772/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1228
Дата: 28 юни 2019 г.
Съдия: Таня Ташкова Русева-Маркова
Дело: 20192100500772
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 1228

 

Бургаският окръжен съд                                                     гражданска колегия

в закрито заседание на двадесет и осми юни

през две хиляди и деветнадесета година                                              в състав:                                                                                                                                                                                                     

                                                     Председател: Росица Темелкова

                                                            Членове: Таня Русева-Маркова

                                                                             Елеонора Кралева

при секретаря                                                                       и в присъствието на прокурора                                                     като разгледа докладваното от  съдия Русева-Маркова                                 гражданско дело  № 772 по описа

за   2019   година.

                   С Решение № 30/12.02.2019г., постановено по гр. дело № 315/2018г. по описа на Районен съд – Несебър са отхвърлени исковете та Г.С.Г. и К.И.Г. – двамата от гр. София, със съдебен адрес *** против Министерство на културата на Република България, представлявано от Министъра на културата и против Община Несебър, представлявана от Кмета на Община Несебър да заплатят на ищците солидарно сумата от 77 739, 30 лева, предявена като частичен иск от пълната сума в размер от 288 076, 47 лева, представляваща сбор от обезщетение на основание чл. 161а, ал. 3 от ЗКН в размер на 21 000 лева, предявен като частичен иск от пълната сума в размер на 64 992 лева, за времето, през което са продължили археологическите проучвания и разкопки, поради които се е възпрепятствала дейността на ищците по отдаване под наем на търговски павилиони и легла на туристи, както и обезщетение за претърпени имуществени вреди в размер на 12 000 лева, предявен като частичен иск от пълната сума в размер на 108 101, 54 лева, формирано от сумата от 6 000 лева, представляващи частична претенция от 22 101, 54 лева за извършени два ремонта на сградата, както и 6 000 лева, представляващи частична претенция от 86 000 лева, представляваща пазарната цена за отнетите в резултат на проведените разкопки 86 кв.м. от процесния имот, както и обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 25 000 лева, от които 20 500 лева за първия ищец Г.Г., причинени от неудобство, стрес, ядове, загуба на време, безсъние, притеснения, страх, диабет тип 2, хипертоничен синдром с усложнения – аритмии и стенокардна симптоматика, проявили се в периода от 2014г. до настоящия момент относно емоционалните му състояния и от 2016г. относно заболяванията диабет тип 2, хипертоничен синдром с усложнения – аритмии и стенокардна симптоматика, с място на проявление - Обзор и София, предвид на постоянното местоживеене *** и 4 500 лева за втория ищец К.Г., причинени от гняв, неудобство, стрес, загуба на време, безсъние, притеснения, страх от 2014г. до днес, и от 2016г. до днес мигрена с постоянни болки, с място на проявление Обзор и София, предвид на постоянното местоживеене *** и местопребиваването им през летния сезон в гр. Обзор), предявени като частичен иск от пълната сума в размер на 50 000 лева, от които 35 000 лева за първият ищец – Г. Грамакитов и 15 000 лева за втория ищец – К.Г..

                   С цитираното решение са отхвърлени и предявените искове  за законната лихва за забава в размер на 5000 лева, предявени като частичен иск от пълната сума в размер на 31 222, 97 лева, изчислена върху обезщетение, претендирано на основание чл. 161а, ал. 3 от ЗКН, за времето от 01.06.2013г. - дата на преустановяване на дейността до 20.02.2018г. - датата на подаване на исковата молба в съда, отхвърлени са претенциите за заплащане на законната лихва за забава в размер на 3362, 89 лева, изчислена върху обезщетение за претърпени имуществени вреди в размер на 7000 лева, за периода от 01.06.2013г. - като дата на нарушаване на извършеното саниране преди провеждане на дейността по археологическо проучване до 20.02.2018г. - датата на подаване на исковата молба в съда, законната лихва за забава в размер на 6 343, 22 лева, изчислена върху обезщетението за претърпени имуществени вреди в размер на 86 000 лева, за периода от 01.06.2017г. - като дата, до която вече са отнети посочените по-горе 86 кв.м. от дворното място до 20.02.2018г. - датата на подаване на исковата молба в съда, законната лихва за забава в размер на 33, 19 лева, изчислена върху обезщетението за претърпени имуществени вреди в размер на 450 лева, за периода от 01.06.2017г. - като дата на извършване на обшиване на тераса със строителен байпас до 20.02.2018г. - датата на подаване на исковата молба в съда, както и законната лихва за забава в размер на 5000 лева, предявени като частичен иск от пълната сума в размер на 24 020, 63 лева, изчислена върху обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 50 000 лева, за периода от 01.06.2013г. до 20.02.2018г. - датата на подаване на исковата молба в съда.

                   Против постановеното решение е депозирана въззивна жалба от Г.С.Г. и К.И.Г. , с която се претендира атакуваното решение да бъде отменено като неправилно – постановено като незаконосъобразно, при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необосновано и вместо него да бъде постановено друго решение по съществото на спора, с което да бъдат уважени исковите претенции като основателни и доказани, както и да им бъдат присъдени направените по делото разноски и в двете инстанции. В жалбата се посочва, че съдът след като е изброил съгласията, дадени от ищеца Г., напълно е игнорирал и не е обсъдил липсата на дадено съгласие от страна на втория ищец – К.Г. за извършване на археологически проучвания. В жалбата се прави обстоен анализ на доказателствата и изводите, които е направил Районен съд – Несебър, като се посочва, че претенциите са доказани въз основа на събраните по делото доказателства.

                   С въззивната жалба се отправя искане да бъдат поставени допълнителни въпроси към съдебно-техническа и към съдебно-медицинска експертиза.            

                   Депозираната въззивна жалба е против съдебен акт, който подлежи на обжалване, депозирана е от лица, които имат правен интерес да обжалват постановения акт, жалбата е постъпила в преклузивния срок за нейното обжалване и дължимата държавна такса е внесена. Процесуалният представител на въззивниците, подписал въззивната жалба разполага с представителна власт да сезира настоящата инстанция.

                   Ответната страна по въззивната жалба – Министерство на културата на Република България не депозира писмен отговор на жалбата и не изразява каквото и да е становище по основателността й.

                   Не отправя искане за представяне на доказателства пред настоящата инстанция.

                   Ответната страна по въззивната жалба – Община Несебър депозира по делото писмен отговор, в който оспорва въззивната жалба и счита, че следва да бъде оставена без уважение като неоснователна. Посочва се, че пропуснатите ползи не са в пряка причинна връзка с проведените разкопки. Посочва се, че въпреки навлизането в имота поради нематериализиране на границата, това е станало с изричното писмено съгласие на единия от собствениците, а по делото липсват доказателства за противопоставяне от страна на другия съсобственик. В отговора на исковата молба се посочва, че за да подлежат на обезщетяване неимуществените вреди следва да са настъпили в резултат на определено деяние, като така настъпилите вреди следва да са пряка и непосредствена последица от деянието, а както вещото лице е посочило такава връзка не може да се направи.  

                   Ответната страна по въззивната жалба не отправя искания за събиране на нови доказателства пред настоящата инстанция.

                   Предявени са обективно и субективно съединени искове от Г.С.Г. и К.И.Г. – двамата със съдебен адрес *** – адвокат П.В. против Министерство на културата на Република България и Община Несебър, с които се претендира да бъдат осъдени ответните страни по делото солидарно да заплатят на ищците обезщетение за претърпени имуществени и неимуществени вреди, ведно със законната лихва по отношение на всяка предявена претенция.

                   По отношение на отправените искания за назначаване на две експертизи пред настоящата инстанция, съдът намира следното:

                   В исковата молба ищците по делото са отправили искане да бъдат допуснати две експертизи – съдебно-техническа с конкретно поставени въпроси и съдебно-медицинска, която да отговори на въпросите относно заболяванията на двамата ищци и дали е налице причинна връзка между констатираните заболявания и провеждане на археологическите проучвания и разкопки в процесните имоти.

                   Първоинстанционният съд е допуснал извършването на съдебно-техническа експертиза и е приел заключението й в открито съдебно заседание на 12.10.2018г. и след поставени допълнителни въпроси от процесуалния представител на ищците е допуснал и назначил и допълнителна съдебно-техническа експертиза. Съдът е изслушал и приел и допълнителното заключение на допуснатата експертиза на дата от 15.11.2018г. и след като страните не са поставили допълнителни въпроси към допусната съдебно-техническа експертиза е приключил със събирането на доказателствата. При това положение, настоящата инстанция намира, че искането за поставяне на допълнителни въпроси към допуснатата съдебно-техническа експертиза е преклудирано, тъй като ищцовата страна е имала възможност, но не е поставила своите въпроси към вещото лице, а по смисъла на чл. 266 от ГПК във въззивното производство страните не могат да сочат и да представят доказателства, които са могли да посочат и представят в срок в първоинстанционното производство. В този смисъл, съдът намира, че искането за поставяне на допълнителни въпроси към допуснатата съдебно-техническа експертиза е преклудирано и следва да бъде оставено без уважение.

                   По отношение на искането да бъде допусната съдебно-медицинска експертиза, съдът намира следното: Както бе посочено по-горе – искане за назначаване на такава експертиза и въпроси към нея са поставени от страна на ищците с депозирането на исковата молба и съдът е назначил исканата експертиза и приел заключението й в открито съдебно заседание на дата – 12.10.2018г., в което заседание ищците чрез своя процесуален представител са отправили искане да бъде поставен допълнителен въпрос относно поносимостта им по отношение на стресови фактори, но съдът с мотивирано определение е оставил без уважение искането да бъде допусната допълнителна съдебно-медицинска експертиза. Пред настоящата инстанция, въззивната страна отново претендира да бъдат поставени допълнителни въпроси към допусната съдебно-медицинска експертиза относно заболяванията на ищците и от какви фактори те се провокират, както и въпрос относно поносимостта на всеки един от ищците по отношение на стресовия фактор. Настоящата инстанция намира, че в своето заключение вещото лице по допуснатата и извършена съдебно-медицинска експертиза е отговорило на първи и трети от поставените допълнителни въпроси във въззивната жалба и не се налага отново да бъде назначавана експертиза, за да се даде отговор на тези въпроси. По отношение на втория поставен въпрос - относно поносимостта на всеки един от ищците по отношение на стресовия фактор, настоящата инстанция намира, че в конкретния случай към спора е относим единствено въпроса как са реагирали ищците на конкретните възникнали стресови ситуации, а това обстоятелство е установено по делото с други доказателства и не може да е предмет на съдебно-медицинска експертиза, поради което и намира, че и по отношение на втория въпрос искането за назначаване на допълнителна съдебно-медицинска експертиза следва да бъде оставено без уважение.

                   Мотивиран от горното, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

                   ДОКЛАДВА въззивна жалба с вх. № 1906/11.03.2019г. по описа на Районен съд - Несебър, депозирана от Г.С.Г. и К.И.Г. против Решение № 30/12.02.2019г., постановено по гр. дело № 315/2018г. по описа на Районен съд – Несебър.

                   ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на въззивната страна -  Г.С.Г. и К.И.Г. да бъдат допуснати допълнителни въпроси към съдебно-техническа експертиза и към съдебно-медицинска експертиза.

                   Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                   Препис от постановеното определение да се изпрати на страните за запознаване.    

 

 

                                              

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                          

                                                                                                        2.