Решение по дело №1236/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 469
Дата: 30 декември 2019 г. (в сила от 16 юли 2020 г.)
Съдия: Светла Василева Пейчева
Дело: 20191510201236
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

30.12.2019 г.

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО, ІІІ

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

03 декември

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

В публично съдебно заседание в следния състав:

Светла Пейчева

 
Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Росица Кечева

 
         2.

 

 
Секретар:

Прокурор:

Председателя на състава

 
 


Сложи за разглеждане докладваното от

НАХ

 

1236

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от Й.Н.Т., с ЕГН **********,*** против Електронен фиш за налагане на глоба серия Г № 0007150/24.07.2019 г, с който на жалбоподателя за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховане КЗ/ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 250,00 лв. за нарушение на чл.638, ал.4 от КЗ. С жалбата се излагат оплаквания за незаконосъобразност на обжалвания електронен фиш и се моли за неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично, поддържа жалбата по направените в нея оплаквания.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

Жалбата е допустима – подадена е от лице, което има право на обжалване, в срока по чл.189, ал.8 от Закона за движение по пътищата и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Съдът, като взе предвид оплакванията в жалбата поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното :

Издаден е Електронен фиш за налагане на глоба за това, че на 24.07.2019 г. в 10:30 ч. на ПП 1 е -79, км. 331+350, район ЗИО, в посока Кулата с МПС БМВ 320, с рег.№ КН 2259 АХ е установено нарушение на КЗ, заснето с автоматизирано техническо средство № 11743с6 СПУСК АRH САМ S1което е квалифицирано като нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ и на основание чл.638, ал.4 от КЗ  на нарушителя е наложена „глоба“ в размер на 250,00 лв.

При проверка относно спазването на процесуалните изисквания за издаване на обжалвания електронен фиш съдът констатира, че са допуснати съществени нарушения,  предвидени за издаването му.

В обжалвания електронен фиш е посочено, че жалбоподателят е санкциониран за нарушение на нормата на чл. 483, ал.1, т.1 от КЗ. Според  цитираната разпоредба, посочена за нарушена в електронния фиш, договор за застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което:   притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение; това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на моторното превозно средство, да сключи застрахователния договор. Съответна на посоченото нарушение е разпоредбата, предвидена в чл.638, ал.1, т.1 от КЗ. Според нея на лице по чл. 483, ал. 1, т. 1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите, се налага 1. глоба от 250 лв. - за физическо лице.

В случая с оглед посочването в електронния фиш, че е налице нарушение на чл.483, ал.1 т. 1 от КЗ, в която разпоредба се въвежда задължение за сключване на договор за застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, за всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движениенеправилно е приложена съответната на нарушението санкционна норма. Ако жалбоподателят е установен, че в качеството му на собственик няма сключен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност, то следвало е да му бъде наложено наказание на основание чл. 638, ал.1 т.1 от Кодекса за застраховането, а не както е сторено в случая и наказанието е наложено на основание чл.638, ал.4 от КЗ.  Посочената в електронния фиш санкционна норма, а именно тази по чл.638, ал.4 от КЗ отговаря на друго по вид нарушение, а именно на това по чл.638, ал.3 от КЗ и санкционира всяко  управление на МПС за което няма сключена застраховка Гражданска отговорностС оглед констатираните несъответствия между посоченото нарушение и санкционната норма, остава неясна волята на административнонаказващия орган досежно конкретното нарушение, което се твърди, че е осъществено от наказаното лице. Посоченият пропуск е довел и до невъзможност жалбоподателят да разбере за какво е наказан - дали за това, че като собственик на посоченото в електронния фиш МПС няма сключена задължителна  застраховка „Гражданска отговорност“ или за това че е установен да  управлява МПС, за което няма сключена задължителна  застраховка „Гражданска отговорност“. Тази неяснота безспорно е затруднила защитата на лицето, видно и от жалбата, доколкото същото с оглед отразените в  ЕФ твърдения е ангажирало усилията си да оспори именно факта на управление на МПС, който обаче се явява ирелевантен за състава на нарушение по чл. 483 ал.1 т.1 от КЗ, каквато квалификация е визирана в обжалвания ЕФ.

Разликата между двете нарушения  е съществена и е регламентирана законодателно в два различни състава от КЗ. В единия случай административнонаказателната отговорност е за собственика на МПС, който няма сключена задължителна застраховка на автомобилистите „Гражданска отговорност“, а в другия случай е за всеки, който управлява МПС без сключена задължителна застраховка гражданска отговорност.  

Предвид несъответствието между нарушението на правната норма със съответната на нарушението санкционна норма, налице е според съда и друго нарушение, което е съществено и в отклонение на предвидените в КЗ правила за издаване на електронния фиш. Нормата на чл. 647, ал. 3 от КЗ  регламентира, че когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6, като чл. 189, ал. 5 от ЗДвП не се прилага. Предвид изложеното с електронен фиш може да се налага глоба или имуществена санкция единствено в хипотезата на чл. 638, ал. 4, респективно ал. 6 от КЗ, които обаче са приложими и съответстват на  нарушение на чл. 647, ал. 3 от КЗ, което в издадения ЕФ не се твърди да е установено. В отклонение от предвиденото  в закона  въззивникът за извършено нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, е санкциониран  с налагане на административно наказание глоба по чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗкато е издаден ЕФ. Установяването на нарушението по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, посочено като основание за издаване на ЕФ, следва да бъде извършено с акт за установяване на административно нарушение, респективно следва да бъде  издадено  наказателно постановление, а не с издаване на електронен фиш, както е в конкретния случай.

Не на последно място следва да се отбележи също,  че при издаването на Електронния фиш е налице и друго съществено процесуално нарушение, което е довело до ограничаване правото на защита на жалбоподателя. В обжалвания ЕФ няма описание на нарушението, на обстоятелствата, при които е извършено. В него наказващият орган се е ограничил да посочи само , че  е установено нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, но не е изяснено в какво се състои това нарушение. Констатираният пропуск за пореден път е довел до  ограничаване правото на защита на жалбоподателя и го  е затруднил да разбере за какво е наказан.

За доказване на нарушението по  чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ е приложена справка от информационната система  „Гаранционен фонд“ за сключени договори за застраховка „Гражданска отговорност“ за конкретното МПС, видно от която към 24.07.2019 г. няма активна застраховка „Гражданска отговорност“. Жалбоподателят обаче е представил копие от застрахователна полица от ЗК „Булинс“, видно от която за въпросното МПС е налице валидно сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ и своевременно заплатена застрахователна вноска сключена  (вж. заплатена вноска на 15.03.2019 г., приложена на л. 7 от делото).

По изложените съображения съдът приема, че обжалваният ЕФ следва да бъде отменен като незаконосъобразно издаден, макар и по съображения, различни от изложените оплаквания в жалбата.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1, предл. ІІІ-то от ЗАНН, Дупнишкият районен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба серия Г № 0007150/24.07.2019 г, с който на жалбоподателя Й.Н.Т., с ЕГН **********,*** за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекса за застраховане КЗ/ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 250,00 лв. за нарушение на чл.638, ал.4 от КЗ, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Кюстендилски административен съд, в 14-ет дневен срок, считано от получаване на съобщението от страните, че е изготвено.

 

                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: