Решение по дело №2995/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1809
Дата: 9 октомври 2019 г. (в сила от 30 октомври 2019 г.)
Съдия: Мария Бончева
Дело: 20193110202995
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 юни 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

 

Номер.................                  Година 2019                          Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                      ХХІХ състав        

На  трети октомври                      Година две хиляди и деветнадесета

В публично заседание в следния състав:                              

 

                                                                     Съдия  Мария Бончева

Секретар  Калинка Димитрова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД №  2995 по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на Г.Х.Г. против Наказателно Постановление   19-0819-001418/ 03.05.2019г. на Началника група сектор ПП ОД МВР-Варна, с което на Г.Х.Г. е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 20 лева на основание чл.183 ал.2 т.11 от ЗДП.

           Жалбоподателят моли да бъде отменено наказателното постановление. В съдебно заседание редовно призован не се явява лично, но се представлява, като процесуалният му представител поддържа жалбата.           

           Въззиваемата страна, редовно призована се представлява и ангажира становище по жалбата.

         След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

           На 18.08.2018г. около 17:20 часа в гр.Варна на ул. Райко Попович

до №7, управлява л.а. В8861КМ, като при маневра движение на заден ход блъска движещата се на пътното платно пешеходка - Марийка Михайлова Стоянова. В следствие на ПТП пешеходката получава фрактура на ляв и десен крак в областта на капачките. НП се издава на основание постановление на ВРП №11152/18г. от 04.02.2019г. за прекратяване наказателно производство по ДП №561/2018г. по описа на сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР  Варна.

 

          

           Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по административно наказателната преписка, събраните в хода на съдебното производство гласни доказателства, които са последователни, взаимно обвързани и безпротиворечиви и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

           При така установената по делото фактическа обстановка и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, съдът прави следните правни изводи:  

 Въззивната жалба е депозирана в законния срок и от легитимен субект, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество се преценява като основателна.

         Наказателното постановление  е издадено от компетентен орган- от Началника  на сектор в ПП КАТ ОДП-Варна, съгласно заповед I-8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи.

          Съдът намира, че неправилно административнонаказващият орган е констатирал нарушение по чл.40 ал.2 от ЗДП, като не е отнесъл фактите към хипотезата на правната норма. Към материалите по АНП е било приложено постановление на ВРП от 04.02.2019г. с което е било прекратено ДП 561/18г. водено затова, че на 18.08.2018г. около 17:20 часа в гр.Варна на ул. Райко Попович до №7, управлява л.а. В8861КМ, като при маневра движение на заден ход блъска движещата се на пътното платно пешеходка - Марийка Михайлова Стоянова. В следствие на ПТП пешеходката получава фрактура на ляв и десен крак в областта на капачките обусловили трайно затруднение в движението на крайниците. ДП е било прекратено на основание чл. 243 ал.1 т.1 вр.чл.24 ал.1 т.9 от НПК предвид изразеното желание от пострадалото лице нак. производство да бъде прекратено. Съгласно разпоредбата на чл. 24 ал.1 т.9 от НПК в предвидените от закона случаи в особената част на НК пострадалия до започване на съд. следствие пред първоинстанционния съд направи искане за прекратяване на нак. производство. След влизане в сила на постановлението за прекратяване за същото деяние на жалбоподателя е било съставено наказателно постановление от Началника на група  в сектор ПП при ОД МВР Варна.

Както бе посочено и по-горе, от съдържанието на прокурорското постановление и от визираните правни норми, послужили като основание за прекратяване на наказателното производство става ясно, че прекратителното основание е чл.243, ал.1, т.1, вр. чл.24, ал.1, т.9 от НПК. Несъмнено, за да е налице възможността, предоставена на пострадалия по чл.343, ал.2 от НК, е необходимо да са събрани доказателства за наличието на престъпление по чл.343, ал.1 от НК, в това число за авторството и за всички съществени елементи от обективна и субективна страна. При анализа на събраните по делото доказателства, прокурора достигнал до извода, че именно жалб.Г. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.343а, ал.1, б.“А“, вр. чл.343, ал.1, б.Б вр.чл.342 ал.1 от НК, при нарушаване разпоредбата на чл.40, ал.2 от ЗДвП.

Предвид правновалидно изразената воля на пострадалалото лице по чл.343а, ал.2 от НК и наличието на останалите процесуални и материални предпоставки, правилно прокурора осъществил правомощието си по чл.243, ал.1, т.1, вр. чл.24, ал.1, т.9 от НПК и прекратил наказателното производство.

В същото време обаче, съгласно чл.243, ал.1, т.1 от НПК /в сила към момента на произнасяне на прокурора/ наказателното производство се прекратява, когато са налице основанията на чл.24, ал.1 и ал.6 от НПК. Съобразно хипотезата на чл.243, ал.3 от НПК, когато прокурорът прекратява наказателното производство, на основание чл.24, ал.1, т.1 от НПК, поради това, че деянието съставлява административно нарушение, материалите следва да се изпратят заедно с веществените доказателства по компетентност на съответния административно-наказващ орган. Анализът на тези правни норми и логиката на законодателя за тяхното приемане, налагат извода, че единствената хипотеза, при която прокурорът може да изпрати материалите по едно досъдебно производство на административнонаказващ орган за ангажиране на административнонаказателна отговорност, е хипотезата, при която с обсъжданото деяние изобщо не е осъществен състав на престъпление, а то представлява административно нарушение.

В настоящият случай обаче, в обсъжданото прокурорско постановление не се сочи като основание за прекратяване нормата на чл.243, ал.3 от НПК, а хипотезата по чл.243, ал.1, т.1 от НПК, при която въобще не следва да се обсъжда въпроса за наличието на административно нарушение. Това е така, защото посоченото в постановлението основание за прекратяване не предвижда последваща санкционна процедура /в случая административнонаказателна/, каквото изключение обективира само хипотеза на чл. 243, ал. 3 от НПК.

Нещо повече, по начинът, по който било прекратено наказателното производство се достига и до нарушаване принципа "non bis in idem", най-вече с факта, че в постановлението се отстоява наличието на извършено от Г. престъпление от общ характер, а едновременно с това се дава възможност на административнонаказващ орган да възбуди второ поред производство с характер на наказателна процедура, срещу същото лице, за същото деяние, за което било водено и досъдебното наказателно производство. Както бе посочено и по-горе, при прекратяването в хипотезата на чл.243, ал.3 от НПК изобщо не следва да се касае за извършено престъпление, а следва да се установява от доказателствата по делото, че деянието съставлява само административно нарушение и наказването му е от друга компетентност, поради което прокурорът прекратява образуваното производство. Следователно, идеята на това прекратяване е да се препрати преписката по компетентност на орган с различни правомощия, в кръга на който е и ангажирането на административнонаказателна отговорност.

Като не отчел посочените по-горе обстоятелства, административно-наказващият орган издал обжалваното наказателно постановление при отсъствието на процесуалните и материални предпоставки за това.

          Поради това  наказателно постановление се явява незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

         Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

                                    

                                              Р  Е Ш  И:

               

          ОТМЕНЯ  Наказателно Постановление   19-0819-001418/ 03.05.2019г. на Началника група сектор ПП ОД МВР-Варна, с което на Г.Х.Г. е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 20 лева на основание чл.183 ал.2 т.11 от ЗДП.

           Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд Варна по реда на АПК.

         След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

                  

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: