Решение по дело №313/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 23
Дата: 13 февруари 2020 г. (в сила от 30 септември 2020 г.)
Съдия: Живка Николова Денева
Дело: 20193000600313
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 28 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

23

                 

13.02.2020 г. гр.Варна

 

                                          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИЯ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателно отделение в открито съдебно заседание на седемнадесети януари през две хиляди и двадесета година в следния състав:

 

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Живка Денева

                                                               ЧЛЕНОВЕ: Румяна Панталеева

                                                                           Десислава Сапунджиева

                                                              

Секретар Г.Н.

Прокурор СТАНИСЛАВ АНДОНОВ

Разгледа докладваното от съдия Ж.Денева

ВНОХД №313/2019 г. по описа на АС-Варна

 

         Производството по делото е образувано по жалба на адв.В.Д., защитник на подс.В.С.Н., против присъда на ОС-Шумен по ВНОХД №257/2018 г., постановена на 14.06.2019 г., с която подс.В.Н. е бил признат за виновен и на основание чл.343, ал.1, б.“в“ от НК, вр. чл.342, ал.1 от НК, вр. чл.54 от НК е наложено наказание-лишаване от свобода за срок от три години, което на основание чл.66 ал.1 от НК е било отложено с изпитателен срок от пет години.

         На основание чл.343Г от НК, вр. чл.37 ал.1 т.7 от НК е наложено наказание-лишаване от право да управлява МПС за срок от три години и шест месеца.

         В с.з. при разглеждане на делото от настоящата инстанция, защитата на подсъдимия поддържа жалбата, като основното възражение е относно назначените СМЕ и приети от съда, като се оспорва причинно-следствената връзка между станалото ПТП и настъпилата смърт на пострадалия.

         Представителят на АП-Варна, изразява становище, че присъдата на първата инстанция е законосъобразна и обоснована, поради и което същата се иска да бъде потвърдена.

         В с.з. частният обвинител моли съдът да потвърди присъдата на първата инстанция.

         Съдът след като се запозна с материалите по делото, намира за установено следното:

На 27.09.2017 г. следобед, пострадалият М. С.Р. и свид. С.Е. Г., с която живеел на семейни начала решили да отидат в гр.Шумен. Взели със себе си  и дъщеря им С.М.С., на една година. Тръгнали от гр. Смядово за гр. Шумен с автомобил марка «Мазда 323», с рег. №Н 0129 ВР, собственост на пострадалия Р.. След като се разходили в гр.Шумен, около 18.30 часа тримата тръгнали да се прибират обратно за гр. Смядово. Автомобилът се управлявал от постр. Р., свид.Г. седнала на задната седалка, в дясно. На задната седалка била и дъщеря им. Когато излезли от града, свид.Г. взела детето на ръце, за да го преспи. Подминали с.Дибич и с.Радко Димитриево и продължили по път ІІ-73,  в посока към с.Ивански. Пътното платно било сухо, с ширина от 7 метра, разделено на две ленти. Автомобила, управляван от пострадалият Р. се движел в дясната лента в посока с.Ивански. Пътната маркировка на платното била двойна линия,  прекъсната в посока с.Ивански и непрекъсната в посока с.Радко Димитриево. На км.10+200 на посочения път, в насрещното платно се движел л.а.  „Мерцедес 200 Д” с рег. № Н 8884 АТ, управляван от свидетеля Д.Р.Ш..  Свид.Г. забелязала светлини в насрещното платно и изведнъж видяла автомобил, който изпреварвал друго превозно средство. Непосредствено след като изправерващия автомобил завършил маневрата изпреварване видяла, че втори автомобил извършва маневра изпреварване на движещия се в насрещната лента автомобил. Постр.Р. също възприел ситуацията и намалил скоростта на управлявания от него автомобил  Мазда“.  Втория по ред автомобил, който извършвал маневра изпреварване бил „Мерцедес Е 280” с рег. № СА 6223 МР, управляван от подсъдимия  В.С.Н.. Този автомобил  не успял да се прибере в собствената си дясна лента за движение и независимо от предприетите действия на постр. Р. да намали скоростта на управляваното от него превозно средство, последвал челен удар между двете превозни средства с левите им предни части. След удара окачването на предното ляво колело на „Мерцедес”-а се деформирало и след 32.4 метра движение в същата посока и завъртане обратно на часовниковата стрелка на 90 градуса около вертикалната си ос, автомобила преустановил движението си в дясната лента, напречно на платното за движение. От своя страна автомобил „Мазда”, с откъснато предно ляво колело продължила движението си в своята посока, като същевременно се завъртяла обратно на часовата стрелка на около 135 градуса около вертикалната си ос и преустановил движението си след около 6 метра от мястото на удара. Свидетелят Ш. също възприел ситуацията и незабавно предприел спиране, но в края на спирачния път л.а. „Мерцедес 200 Д” с рег. № Н 8884 АТ се ударил леко с предната си част в  лявата странична част на „Мерцедес Е 280” с рег. № СА 6223 МР, управляван от подсъдимия Н..

След като се съвзела от удара, свид. Г. видяла, че детето все още е  в ръцете ѝ, докато постр.Р. седял на предната шофьорска седалка и не реагирал на думите ѝ. Свидетелката предположила, че съпруга й е в безсъзнание и като не могла да отвори задната дясна врата се навела напред и успяла да отвори предната дясна врата на автомобила. Поставила невръстното дете на част от предната дясна седалка, прехвърлила се от задната седалка отпред и излязла извън автомобила през вече отворената предна дясна врата, след което извадила и детето си. Започнала да вика за помощ. На место се  насъбрали минаващи хора. Сред тях имало и близки на свид.С. Г.. Част от насъбралите се хора се опитали да помогнат на пострадалите, извадили М. Р. от автомобила и го поставили да лежи на пътното платно от дясната страна на превозното средство. 

Местопроизшествието било посетено и запазено от П.С.П.и С.К.К., младши автоконтрольори  от „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Шумен, които се намирали на път ІІ-73, на около 500-600 м., в близост до разклона за с.Ивански.

Някой от присъстващите лица се обадил на телефон 112, след което пристигнали два автопатрулни екипа в състав:мл.инсп.О.А.Р. и мл.инсп.Г.Й.Д., мл.инсп.Г.П.М..  и мл.инсп.С.Б.С.. Пристигнали   и два екипа на РС „Пожарна безопасност и защита на населението“ гр.Шумен в състав мл.експерт Х.Д.К., мл.инсп. П.Т.Т., мл.инпс.Н.Х.Т., мл.инсп. М.С.А.  и мл.инсп.Й.И.Й..

На местопроизшествието били изпратени   и две линейки на ЦСМП - Шумен.  Единия медицински екип, в който бил д-р М.Й.поел постр.М. Р., а втория екип в който бил м.ф. О.Ш.  поел свид.С.Е. Г. и детето й С. М.. Пострадалите лица били откарани в ЦСМП – гр.Шумен, където Свид.Г. и детето й били прегледани. На свид.С. Г. била поставена диагноза: съмнение за счупване на носни кости; съобщава за болки в лявата раменна става и загуба на съзнание; установено кръвотечение от носа. Диагнозата на малолетната С. М. била: Повърхностни контузно- разкъсни рани по главата. След проведените прегледи и изследвания двете били изписани.

По време на транспортирането на пострадалия М. Р. към болничното заведение, от дежурния екип били предприети реанимационни мероприятия в линейката. Поставена била диагноза: Открита фрактура на ляво бедро. Хемодинамичен шок. Поставена била шина на ляво бедро. При пристигане на линейката в ЦСМП – грШумен, пострадалия бил предаден на дежурния медицински екип в крайно тежко шоково състояние. Въпреки приложените реанимационни процедури и проведени консулти с реаниматор, неврохирург, ортопед и хирург,  постр.Р. починал в 20.35 часа същата вечер.

          В с.з. при разглеждане на делото от настоящата инстанция, защитата на подсъдимия заявява, че подзащитния му е виновен за станалото ПТП и това не обстоятелство не е отричано от първоначалния момент.

          Основното възражение на защитата и подс.В.Н. е относно изготвената СМЕ за оглед и аутопсия на труп №56/2017 г., поддържана от вещото лице в с.з. и приета от съда. Прави се същото възражение и по отношение на назначената от съда комплексна съдебно-медицинска и техническа експертиза, поддържана в с.з. от вещите лица и приета от съда, а именно: Защитата твърди, че причинно-следствената връзка между ПТП и самата смърт на пострадалия не е доказано по несъмнен начин.

           Направените възражения на защитата и самия подсъдим са неоснователни по следните съображения:

           Видно от заключението на вещото лице и разпитано в с.з. на назначената СМЕ за оглед и аутопсия на труп е, че пострадалият в резултата на настъпилото ПТП е получил СЪЧЕТАНА ТРАВМА: ГЛАВА-ШИЯ, ГРЪДЕН КОШ, КОРЕМ-ТАЗ, КРАЙНИЦИ. Подробно са описани травматичните увреждания в мотивите на съда. Основното възражение, което се прави от защитата е, че не е изяснено в достатъчна степен дали при изваждането на пострадалия от автомобила не е била причинена констатираната травма на ляво бедро, която се изразява в следното:       една обширна разкъсноконтузна рана по задната страна на лявото бедро - косо хоризонтално разположена горе външно - долу вътрешно, разкъсване на кожата, подкожието и на мускулите от задната мускулна група на бедрото; счупване на тялото на лявата бедрена кост; травматичен деколман в същата област; охлузване на кожата с дъговидна форма по задната страна на лявото бедро, ивица неувредена кожа в центъра на охлузването; охлузване с неправилна ивицовидна форма по външната страна на лявото коляно; три охлузвания едно под друго по външната страна на лявата подбедрица - горна трета; плитки охлузвания по гърба на лявото ходило; кръвонасядане в основата на палеца на левия крак.

От заключението на вещото лице е видно, че: Всички  увреждания  са причинени от действието на твърди тъпи предмети, по механизма на удар, притискане и триене (за охлузванията). Касае се за високоенергийна травма, каквато може да бъде получена при ПТП. Непосредствената причина за смъртта на М. С.Р., се дължи на  тежък травматичен и хеморагичен шок, развил се на базата на тежката съчетана травма, получена при ПТП, както и на значителна външна и вътрешна (голям ретроперитонеален хематом) кръвозагуба. Между установените травматични увреждания и настъпилата смърт е налице пряка причинна връзка.

На 24.10.2018 г. вещото лице д-р Владимир Владов е бил разпитан в с.з. от първоинстанционният съд, а така също е и отговорил на множеството въпроси зададени от страните по делото.

На въпроса на адв.Д.-защитник на подсъдимия: „посочили сте, че е налице вътрешен кръвоизлив в коремната кухина, който бил между 50 и 100 мл кръв, т.нар. от Вас хемаскос?“ „Това ли е единственият вътрешен кръвоизлив“?

В. лице: „Не разбира се, огромен хематом има-ретроперитонеален. Това е хаматом, който се намира зад коремницата.“………“Става дум тук за един голям хематом, който започва от таза и стига до диафрагмата, обхваща мастната капсула на бъбрека.“

На въпроса на защитата към вещото лице, относно налице ли е разкъсан основен кръвоносен съд в областта на лявото бедро, вещото лице дава отговор, че: „Има едно отслояване на меките тъкани, при което се разкъсват всички подкожни съдове, включително и големи вени, но артерии и магистрални съдове там, които да имат причинна връзка със смъртта, увредени няма, защото ако имаше, той нямаше да достигне до болницата“.

На въпроса на подс.В.Н. към вещото лице, дали е достатъчно, след като е налице количество кръв в коремната кухина -50-100 мл да настъпи смъртта.

Вещото лице е дало следния отговор: „ При условие, че лявата половина на таза е раздробена, счупени са срамните кости, разкъсана е лявата хълбочно-кръстцова става, счупена е седалищната кост…тазът е богато кръвоснабден, там преминават през таза на път за долните крайнице и обратно към тях магистрални кръвоносни съдове и вени и разкъсването им води до ретроперитонеален хематом“.

В заключение на зададените въпроси от страните, вещото лице-Владов категорично заявява, че причина за настъпилата смърт на пострадалия е вътрешна и външна кръвозагуба. Вещото лице заявява, че по отношение на външната кръвозагуба не би могъл да изрази становище, тъй като не са му били предоставени други материали по делото.

С оглед горното първоинстанционният съд е назначил Комплексна съдебно-медицинска автотехническа експертиза в с.з. от 01.04.2019 г. От заключението на същата е видно следното:

Първоинстанционният съд в мотивите си подробно е изложил и обсъдил и тази комплексна експертиза, а така също и изразеното становище на вещите лица при разпита им в с.з.

Най важните акценти в посочената по горе комплексна експертиза, относно които се правят възражения от страна на защитата, на подсъдимия и пред настоящата инстанция са следните:

1.Технически при изваждане на тялото от предна дясна част на купето не са налични части от купето водещи до срязване на тялото при извличане спрямо повърхността на седалките и частта между тях. При изваждане на тялото от предна лява врата е налична срезна част, образувана от деформирани ламарини на вратата, неводеща до счупване на костта на подбедрицата.

2.Травматичните увреждания са получени по време на удара от съприкосновението между пострадалия и части от купето на автомобила, при настъпилия първичен удар на тялото при сближение с вътрешността на преместените части от купето в сближение и настъпилия камшичен удар в седалката, средната колонка и вътрешност на шофьорската врата.

3.Несъмнено рана с дълбочина на кожата да бедрената кост е засегнала и множество кръвоносни съдове.

4.Няма обективни критерии, които да могат да посочат конкретна кръвозагуба при конкретен човек.

5.Причина за смъртта на М. Р. „..се дължи на тежък травматичен и хеморагичен шок, развил се на базата на тежка съчетана травма, получена при ПТП, както и на значителна външна и вътрешна кръвозагуба…“.

6.Установената разкъсно контузна рана на лявото бедра е само един от множеството елементи които дават основание за посочената диагноза. Времето за нейното настъпване едва ли би се променила съществено, ако раната на бедрото не е била налична.

Горните констатации съдът ги извлече от КСМАТЕ, която е поддържана от вещите лица в с.з., приета от съда и приобщена към доказателствения материал.

От гореизложеното следва извода, че причина за настъпилата смърт на пострадалия Р. е в резултата на претърпяното ПТП - получена политравма и кръвозагуба- травма: глава-шия, гръден кош, корем-таз, крайници.

Налице са безспорни доказателства, от които съдът прави извод, че в настоящия случай е налице пряка причинно следсвена връзка между получените травми и настъпилата смърт на пострадалия, поради което не е налице основание за дабъде изтъквано, че едни са в повече допренесли , а други по-малко за така настъпилият летален изход.

Предвид изложеното до тук, съдът счита, че присъдата на първоинстанционният съд е законосъобразна, правилна и обоснована, поради и което следва да бъде потвърдена, а жалбата на подсъдимия следва да бъде оставена без уважение.

Съдът след като е отчел смекчаващите и отегчаващи вината обстоятелства е определил и наложил по вид и размер едно справедливо наказание.

Правилно е преценена и степента на обществена опасност, както на деянието-висока, така и на дееца-лека.

Възражението относно отегчаващите вината обстоятелства, приети от съда наложени наказания за нарушения по ЗДвП, за които са налице влезли в сила наказателни постановления. Всички други регистрирани нарушения с констативен акт и санкции наложени с фиш, съдът не ги е взел предвид при определяне на наложеното наказание, поради което направените възражения от страна на защитата на подсъдимия, в тази насока са неоснователни.

Предвид горното съдът счита, че не следва да бъде уважена жалбата на подсъдимия относно и размера на наложеното наказание.

Наложено е едно справедливо наказание, което изцяло е съотносимо, както към степента на обществената опасност на деянието, така и по отношение личността на подсъдимия.

При направената служебна проверка, съдът не констатира допуснати съществени  процесуални нарушения, които да водят до отмяна на присъдата, на ОС-Шумен, поради което същата следва да бъде потвърдена изцяло.

Водим от горното и на основание чл.334 т.6 от НПК, вр. чл.338 от НПК съдът

 

 

                               Р  Е  Ш  И

 

ПОТВЪРЖДАВА присъда №13 от 14.06.2019 г., постановена по НОХД №257/2018 г., по описа на ОС-Шумен.

Решението подлежи на жалба и протест в 15-дневен срок от уведомяването на страните пред ВКС на РБ.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ: