Решение по дело №342/2019 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 февруари 2020 г. (в сила от 4 март 2020 г.)
Съдия: Красимир Викторов Сотиров
Дело: 20192130200342
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

           

№ 12/ 11.2.2020г.

 

11.02.2020г.   гр.Карнобат

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

         Районен съд- гр.Карнобат, 4 наказателен състав, в открито съдебно заседание, проведено на пети февруари две хиляди и двадесета година, в следния състав:   

 

                                                                                   Председател: Красимир Сотиров

 

         При секретаря: Веска Христова, разгледа докладваното от съдия Красимир Сотиров НАХД №342 по описа за 2019г. на РС- гр.Карнобат и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

         Образувано е по повод на постъпила жалба от Б.Д.Д., с която се обжалва Наказателно постановление №161/10.06.2019г., издадено от началник при РУ на МВР- гр.Карнобат, /стр.8/, с което е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лв., за нарушение на чл.6 от Закона за българските лични документи, /ЗБЛД/. Изложени са съображения, че обжалваното наказателно постановление е издадено преди изтичането на законния 3- дневен срок за подаването на писмени възражения срещу съставения АУАН. Посочва се, че в съставения АУАН и в наказателното постановление не са надлежно описани извършеното нарушение, компетентния орган, който е констатирал процесното административно нарушение и мястото на извършването му. Иска се отмяна на обжалваното наказателно постановление.

         В публично съдебно заседание жалбоподателят се явява лично и се представлява от упъслномощен процесуален представител- адв. Д. В. от БАК, който поддържа подадената жалба. Представител на административнонаказващия орган не се явява.

         Съдът, след преценка на жалбата и изложените в нея твърдения и след като се запозна със събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните, намира за установено следното:

         Жалбата е подадена в законен срок и от активно легитимирано лице и има предвиденото от закона съдържание. По съществото на спора настоящият съдебен състав намира жалбата за основателна, поради следните съображения:     

         От фактическа съдът намира следното:

         С акт за установяване на административно нарушение №161/06.06.2019г., съставен от П.Д.- полицейски инспектор към РУ- гр.Карнобат на 03.06.2019г., е установено, че на 29.05.2019г., около 23:00 ч., в гр.Карнобат, на бул. „Москва“, в близост до желеазарията на ул. „Братя Миладинови“, жалбоподателката не е представила личен документ при поискване от компетентните длъжностни лица.        

         Съставеният АУАН за констатираното нарушение е връчен на 03.06.2019г.

         Вписано е възражение, че не е представен личен документ поради това, че поискалият го служител не се е легитимирал.       

         Между кориците на делото се намират докладни записки от ст. инспектор К. Бозуков във връзка с проверка по повод на подаденото възражение и такива от мл. инспектор В. П. и от мл. Инспектор Т. Д.. В докладните записки е описано, че на 29.05.2019г., около 23:00 ч. в гр.Карнобат, на бул. „Москва“ е спряно за проверка непълнолетното лице Р. Д.Д., роден на ***г., управлявало велосипед на задна гума по платното за движение, като преминавайки покрай автопатрул е принудил водач на неустановен преминаващ товарен автомобил да отбие плътно вдясно, за да избегне ПТП. Велосипедистът е спрян за проверка и му е изискано да представи личен документ. Легитимирал се надлежно пред органите на реда и му е била направена забележка. Момчето се обадило по мобилния си телефон на майка си- жалбоподателката Д., която пристигнала на място и започнала афектиран разговор с полицейските служители. Посочено е, че не е представила документ за самоличност при поискване от служителите на реда, както и че напуснала мястото със сина си, без да се подчини на полицейските разпореждания, като личната карта на последния останала у служителите на реда.

         На 06.06.2019г. е издадено процесното наказателно постановление, с което на основание чл.80, т.5 от ЗБЛД, за нарушение на чл.6 от ЗБЛД, е наложена глоба в размер на 50 лв. Наказващият орган е възприел фактическите констатации, изложени в съставения АУАН.

         На 07.06.2019г. е подадено възражение срещу съставения АУАН, с което е изразено несъгласие с констатациите в съставения АУАН.

         Препис от наказателното постановление е връчен на 28.11.2019г.

         В открито съдебно заседание е проведен разпит на свидетелите, вписани в съставения АУАН- П.Д. и И.В..

         Свидетелят Д. посочва, че АУАН е бил съставен за това, че на горната дата при рутинна проверка от автопатрул, състоящ се от В. П. и Т. Д. е извършена проверка на непълнолетно лице, повикана е майката на лицето и последната с груб тон е отказала да представи документ за самоличност при поискване. Въз основа на докладна записка актосъставителят е съставил АУАН.

         Свидетелят В. заявява, че не знае подробности за случая, като посочва, че е бил ангажиран единствено като свидетел по АУАН.

         Като свидетел е разпитана И. Д., която посочва, че на горната дата, привечер била на разходка по централната алея на гр.Карнобат, заедно с няколко други майки с деца, сред които била и жалбоподателката Д. и сина й Р.. Посочва, че изпратили Р., като най- голям сред децата, да купи сладолед. Няколко минути след като се отделил от групата Р. позвънил на майка си по мобилния телефон и последната внезапно и бързо се отправила в неизвестна посока. Останалите я последвали и видели, че  на ул. „Братя Миладинови“ в гр.Карнобат, автопатрул бил спрял за проверка младежа. Описва грубото поведение на служителя на реда, както и посочва, че същият не е изисквал от жалбоподателката представянето на личен документ. Твърди, че личните вещи и документи на жалбоподателката се намирали в нея в процесния момент.        

         Съдът достигна до следните правни изводи:        

         При обжалване на наказателно постановление съдът има правомощия на инстанция по съществото на спора, като извършва цялостна проверка за правилното приложение на закона. В настоящия случай съдът намира, че при издаването на обжалваното наказателно постановление са допуснати процесуални нарушения от категорията на съществените. На основание чл.40, ал.1 от ЗАНН, актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и на свидетелите, които са присъствували при извършване или установяване на нарушението. В съдържанието на съставения АУАН се вписват имената и точните адреси на свидетелите и техните единни граждански номера, на основание чл.42, т.7 от ЗАНН. При съдебно оспорване на наказателно постановление, издадено въз основа на съставен АУАН, се извършва разпит на вписаните в съставения акт за установяване на административно нарушение свидетели с цел установяване на фактическата обстановка. Недопустимо е в административнонаказателния процес при съдебно обжалване на наказателно постановление фактическата обстановка да се установява въз основа на съставени докладни записки. В случаите, когато актосъставителят е лице, различно от установилите нарушението, последните следва да бъдат вписани като свидетели в съставения АУАН. Горното условие не е изпълнено в процесния случай, поради което е налице допуснато процесуално нарушение при ангажиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя.

         На основание чл.44, ал.1 от ЗАНН, нарушителят може да направи възражения при съставянето на акта, както и в тридневен срок от подписването му може да възрази писмено срещу констатациите в акта. Съгласно разпоредбите на чл.84 от ЗАНН, вр. чл.183, ал.2 от НПК, срокът, който се изчислява в дни, започва да тече на следващия ден и изтича в края на последния ден. Съществуването на отразените в акта за установяване на административно нарушение факти, както и всички правни и фактически действия на органа, констатирал нарушението, могат да бъдат оспорени чрез възражения пред административнонаказващия орган, в рамките на производството по издаване на акт за установяване на административно нарушение. В двуседмичен срок от подписването на акта той се изпраща на наказващия орган заедно с възраженията, събраните доказателства и другите приложения към преписката. Горното представлява част от процедурата по ангажиране на административнонаказателната отговорност на нарушителя. В процесния случай нарушение е извършено на 29.05.19г., АУАН е съставен на 03.06.2019г., наказателно постановление е издадено на 06.06.2019г., преди изтичането на предвидения 3- дневен законен срок. Възражение срещу съставения АУАН е постъпило на 07.06.2019г. В настоящия случай са налице допуснати нарушения в производството по налагане на административно наказание, което обуславя отмяна на обжалваното наказателно постановление на процесуално основание.

         Съгласно чл.6 oт ЗБЛД, гражданите са длъжни при поискване от компетентните длъжностни лица, определени със закон, да удостоверят своята самоличност. За нарушение на горната законова разпоредба се налага наказание глоба от 30 до 200 лв., на основание чл.80, т.5 от ЗБЛД. Правомощията на полицейските органи са уредени в Глава 5 от ЗМВР. В разпоредбата чл.70, ал.1 от ЗМВР са предвидени изчерпателно случаите, при които полицейските органи могат да извършват проверки за установяване самоличността на лице, а именно когато има данни, че лицето е извършило престъпление или друго нарушение на обществения ред, когато това е необходимо за разкриване или разследване на престъпления и при образувано административнонаказателно производство, при осъществяване на контрол по редовността на документите за самоличност и пребиваване в страната, на контролен пункт, организиран от полицейските органи и по искане на друг държавен орган за оказване на съдействие при условия и по ред, предвидени в закон. Установяването на самоличността се извършва чрез представяне на документ за самоличност на лицето, сведения на граждани с установена самоличност, които познават лицето или по друг начин, годен за събиране на достоверни данни. Дейността на МВР е насочена към защита на правата и свободите на гражданите, противодействие на престъпността, защита на националната сигурност, опазване на обществения ред и пожарна безопасност и защита на населението, на основание чл.2 от ЗМВР. Следва да се посочи, че процесният случай не спада към нито една от горепосочените хипотези предвидени в закона за установяване самоличност на лице, с оглед на което и на следващо място не следва да бъде ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателката.        

         Така мотивиран, на основание чл.63, ал.1, предл. III oт ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

         OTMЕНЯ Наказателно постановление №161/06.06.2019г., издадено от началник при РУ на МВР- гр.Карнобат с което на Б.Д.Д., ЕГН:**********, е наложена глоба в размер на 50 /петдесет/ лв., на основание чл.53, ал.2 от ЗАНН, вр. чл.80, т.5 от ЗБЛД, за нарушение на чл.6 от ЗБЛД.       

         Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Административен съд- гр.Бургас, в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

                                                                                            Районен съдия: