Определение по дело №666/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 709
Дата: 3 април 2019 г.
Съдия: Татяна Иванова Петрова
Дело: 20197180700666
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

             РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

 

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

709

 

гр. Пловдив, 03 април 2019 год.

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

 ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, ХVІІ състав, в закрито заседание на трети април през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ПЕТРОВА

 

като разгледа докладваното от председателя ТАТЯНА ПЕТРОВА административно дело № 666 по описа за 2019 год. на Пловдивския административен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по искова молба на Н.Г.М., с ЕГН **********, с адрес *** и съдебен адрес ***, с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ и цена на иска 200 000 лв.

Пловдивският административен съд, като обсъди данните по делото намира, че поради неотстраняване на нередовностите на исковата молба в указания от съда срок, същата, заедно с приложенията към нея, следва да бъде върната на ищеца, а производството по делото следва да бъде прекратено. Съображенията за този извод ще бъдат конкретизирани в следващото изложение.

Производството по исковата молба е оставено без движения с указания в 7-дневен срок считано от датата на съобщаването ищецът да внесе държавна такса в размер на 10 лева, по сметка на Административен съд – Пловдив и в същия срок да представи платежния документ за внесената държавна такса в деловодството на Административен съд – Пловдив; да посочи конкретните действия и бездействия на административен орган или длъжностно лице, от които се твърди, че са претърпени вреди (кога и от кой административен орган са извършени, съответно не са извършени, точно в какво се изразяват, по силата на кои нормативни актове административният орган е бил длъжен да извърши или да не извърши фактически действията) и в тази връзка изрично да заяви какво е искането му отправено до съда, с оглед разпоредбата на чл. 204, ал. 4 във вр. с чл. 203, ал. 1 от АПК; да конкретизира вредите по вид, размер и фактическо основание, както и да уточни периода, през който е претърпял имуществените, съответно неимуществените вреди (конкретно с дати). Да формулира искането си съобразно това уточнение;
да представи два броя преписи от исковата молба за ответника и за Окръжна прокуратура Пловдив, както и два броя преписи от уточнението, което следва да бъде представено по делото във връзка с настоящото разпореждане
. Изрично е посочено, че при неотстраняване на допуснатите нередовности в указания срок, исковата молба ведно с приложенията към нея ще бъде върната, а производството по делото ще бъде прекратено.

За нередовността на исковата молба и съответно действията, които следва да се предприемат за нейното изправяне, както и за последиците при неизпълнение указанията на Съда, на 12.03.2019 г. е изпратено съобщение на посочения в исковата молба съдебен адрес - връчено лично на ищеца, на 18.03.2018 г.

В тази връзка по делото е постъпила молба вх. № 5723/22.03.2019 г. по описа на съда, към която са приложени писмени доказателства, подробно описани в същата, без обаче да са отстранени констатираните нередовности на исковата молба. Доколкото във въпросната молба е поискано от ищеца да му бъде дадена възможност за отстраняване на нередовностите, с Разпореждане № 1896 от 25.03.2019 г. на съда, срокът за отстраняването им е удължил до 27.03.2019 г. включително., за което на 25.03.2019 г. ищецът е уведомен лично по телефона. С оглед разпоредбата на чл. 64, ал. 2 от ГПК във връзка с чл. 144 АПК, срокът за отстраняване на нередовностите следва да се счита удължен до 01.04.2019 г. включително.

На 27.03.2019 г. отново е представена молба от ищеца, постъпила в съда с вх. № 6044/27.03.2019 г., чието съдържание е идентично с това, съдържащо се в молба вх. № 5723/22.03.2019 г. по описа на съда, но към нея (молба вх. № 6044/27.03.2019 г.) са приложени единствено протокол-опис от 1950 г., удостоверение за наследници и удостоверите от 1993 г., неописани като приложения към молбата. Отново констатираните нередовности на исковата молба не са  отстранени - дори държавната такса в размер на 10 лв. не е внесена от страна на ищеца, за което бе извършена нарочна проверка по банковата сметка на съда за държавни такси към 02.04.2019 г. включително.

Само за пълнота е необходимо да се посочи, че: за внасяне на държавна такса в посочения размер (10 лева); за посочване на конкретните действия и бездействия на административен орган или длъжностно лице, от които се твърди, че са претърпени вреди; за конкретизиране на вредите по вид, размер и фактическо основание; за уточняване на периода, през който е претърпял имуществените, съответно неимуществените вреди и за представяне на преписи от исковата молба за ответника и за Окръжна прокуратура Пловдив, не е необходимо допълнително събиране на писмени доказателства, доколкото на този етап от производството следва да се изяснят конкретните искания на ищеца, които впоследствие ще подлежат на доказване.

Крайният извод е, че до изтичане на дадения от съда срок /т.е. до 01.04.2019 г. вкл./, както и до настоящия момент, нередовностите на исковата молба не са отстранени от страна на ищеца.

 

Водим от горното и на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК, Пловдивският административен съд,

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

 

ВРЪЩА исковата молба на Н.Г.М., с ЕГН **********, с адрес *** и съдебен адрес ***, с правно основание чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ и цена на иска 200 000 лв.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 666 по описа за 2019 г. на Пловдивския административен съд.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщението до страните.

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: /п/