Решение по дело №240/2021 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 63
Дата: 2 март 2022 г.
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20217120700240
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

В името на народа

гр. Кърджали, 02.03.2022г.

Административен съд - Кърджали, в  публично съдебно заседание на седми февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БОЖКОВА

При секретаря Мелиха Халил                 

Като разгледа докладваното от съдия Божкова

Административно дело 240/ 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК, във вр. с чл.76а от Закона за здравното осигуряване ( ЗЗО).

Образувано е по жалба на Многопрофилна болница за активно лечение ( МБАЛ) „ Д-р Атанас Дафовски” АД - ***, подадена чрез изпълнителния директор на лечебното заведение. Оспорват се т.т. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9 и 10 от Писмена покана за възстановяване на суми, получени без правно основание (ПП), № РД-14-198/ 26.08.2021 г. на директора на РЗОК – Кърджали, с която, за описани осем случая на неизпълнение на условията и реда за отчитане на медицинска помощ, жалбоподателят е поканен да възстанови неоснователно получени суми в общ размер на  7210,40 лв. Посочените части от административният акт се оспорват с твърдения за незаконосъобразност, издаване в нарушение на материалния закон и административнопроизводствените правила. Твърди се, че дейностите, за които е съставен протокол за неоснователно получени суми, са действително и реално извършени при спазване изискванията на НРДМД 2020-2022 година и ЗЗО, както и че са спазени изискванията за хоспитализация и дехоспитализация на пациенти, както и изискванията, заложени в диагностично-лечебния алгоритъм на съответната клинична пътека. Посочва се също, че при издаване на оспорената писмена покана са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които опорочават цялото административно производство и налагат отмяна на ПП без да е необходимо произнасяне по съществото на спора. Искането е да се отмени обжалваната писмена покана на директора на РЗОК – Кърджали и се претендират деловодни разноски. В съдебно заседание, жалбоподателят не се представлява.

Ответникът – директор на РЗОК – Кърджали, чрез процесуален представител по пълномощие, оспорва жалбата като неоснователна. В писмена защита излага подробни съображения в подкрепа на становището си.

Настоящият състав на АС – Кърджали приема, че жалбата е допустима като подадена в предвидения 14-дневен срок по чл.149, ал.1 от АПК и от лице, за което оспореният акт създава неблагоприятни последици.

При извършена проверка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Жалбоподателят МБАЛ „ Д-р Ат. Дафовски” АД - *** е лечебно заведение по смисъла на чл. 9, ал. 1, т. 1 от Закона за лечебните заведения и в това си качество е сключил Договор с НЗОК, № ***/ *** г. за оказване на болнична помощ по клинични пътеки и/или извършване на амбулаторни процедури и/или извършване на клинични процедури и Допълнително споразумение № **/ *** г. към този договор.

Със Заповед № РД-20-244/ 17.07.2021 г. Директорът на РЗОК  - Кърджали е наредил да се извърши пълна проверка на лечебното заведение, определил е задачата –  проверка по изпълнение на изискванията на НРДМД 2020г.-2022г., индивидуален договор № ***/ *** г. и ЗЗО, както и служителите от РЗОК – Кърджали, които да извършат проверката. Резултатите от проверката са отразени в Протокол за неоснователно получени суми, № РД-32-150/ 02.08.2021 г. на определените със заповедта за извършване на проверка служители в РЗОК – Кърджали, в който са описани 8 случая на неизпълнение на условията и реда за отчитане на медицинска помощ. ПНПС е връчен на 17.08.2021 г. на лице, упълномощено от изпълнителния директор на МБАЛ „Д-р Ат. Дафовски“ АД, ***. Подадено е възражение, вх. № 29-02-621/ 20.08.2021 г. на РЗОК – Кърджали, в което са изложени подробни съображения за липса на констатираните нарушения, описани в т.т. 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6  и 1.11 от ПНПС. С писмо, изх. № 29-02-628/ 26.08.2021 г. директорът на РЗОК – Кърджали е отхвърлил възражението като неоснователно. Впоследствие е издадена писмена покана за възстановяване на неоснователно получени суми.

По делото са приети, без оспорване от страните, заключения по СМЕ, изготвени от лекари със специалност „***“, „***“ и „***“.

При така установената фактическа обстановка АС – Кърджали приема, че жалбата е неоснователна.

Обжалваният административен акт е издаден от компетентен орган по смисъла на  чл. 76а от ЗЗО и в предвидената от закона форма.

Съдът намира, че в хода на производството по издаването му не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

В т.т.1, 2, 3, 4, 5 и 6 от ПВНПС са описани шест случая на неизпълнение на условията и реда за отчитане на медицинска помощ поради неизпълнение на условията за завършеност на клиничните пътеки и неизпълнен диагностично-лечебен алгоритъм по съответните КП. За посочените шест точки от ПП е прието, че представляват неизпълнение на изискванията на чл.292, т.6, буква „б“ и §1, т.2, буква“б“ от ДР на НРДМД за 2020г.-2022г., във връзка с чл.30, т.1 от НРМД за 2020-2022г. и чл.55, ал.2, т.2 и 3 от ЗЗО.

На основание чл.76а, ал.1 от 330, чл.409, ал.1, чл.352, ал.1, т.З, чл.35, ал.1, във връзка е чл.292, т.6, буква „б“ и §1, т.2, буква“б“ от ДР на НРДМД за 2020-2022г и чл.45, ал.1, т.З, т.6 и чл.46, ал.1 от Индивидуалния договор, ИМП е поканено да възстанови неоснователно получените суми по отчетените КП.

В т.1 от поканата е описан отчетен случай по КП № 78.1 „***“ с ИЗ №*** на ЗОЛ Р. Н. М. с ЕГН ********** с пролежани леглодни от *** г. до *** г. Пациентката е починала на *** г. в отделение *** с окончателна диагноза: *** с МКБ код ***. Придружаващи заболявалия: ***. От анамнезата: ***. Видно от предоставената медицинска документация (ИЗ и НХ-бл.МЗ-НЗОК №7) пациентката е ***. С НХ (бл.МЗ-НЗОК №7) към ИЗ №*** е отчетена по КП №78.1 „***“. В НХ (бл.МЗ-НЗОК №7) към ИЗ №*** са отбелязани като извършени следните *** процедури: ***. Приложените *** процедури не са извършени в отделение *** по КП №78.1. Такива са извършени в отделение ***, отчетени по КПр №03, отчетена с НХ (бл.МЗ-НЗОК №8А). В алгоритъма на КП№78.1 е разписано изискването: „Клиничната пътека се счита за завършена, ако са приложени и отчетени три основни диагностични, от които задължително процедури с код **** и **** и две основни терапевтични процедури, посочени в блок Кодове на основни процедури по МКБ-***.“

          Съгласно заключението на СМЕ, изготвено от лекар със специалност „***“, в медицинската документация на пациента Р. Н. М. не се открива изследване на ***. То е включено в код ***, задължителен за КП № 78.1. Поради тези констатации ВЛ дава заключение, че код *** не е спазен в цялост и това представлява пропуск на диагностичният алгоритъм, което обуславя незавършеност по начина по който е разписана клиничната пътека.

          От гледна точка на реалната клинична практика, вещото лице потвърждава, че съществуват  неоспорими данни за компетентност, професионализъм и своевременност, както на диагностичните, така и на терапевтичните мероприятия, предприети в диагностично-лечебния процес при пациента Р. Н. М.

В т.2 от ПП е описан случай по КП №72.1 „***“ с ИЗ №***, с МКБ на основна диагноза *** – ***, на ЗОЛ Т. А. Т. с ЕГН ********** с пролежани леглодни от *** г. до *** г. Пациентът е починал на *** г. в отделение *** окончателна диагноза: *** „***“. Видно от предоставената медицинска документация (ИЗ и НХ-бл.МЗ-НЗОК №7), пациентът ***. С НХ (бл.МЗ-НЗОК №7), към ИЗ №*** е отчетена КП №72.1 „***“. В НХ (бл.МЗ-НЗОК №7) към ИЗ №*** са отбелязани като извършени следните *** процедури: ***;

В т.6 от поканата е описан друг случай, отчетен по КП №72.1 „***“ с ИЗ №*** с МКБ на основна диагноза *** „*** на ЗОЛ С. З. К. с ЕГН ********** с пролежани леглодни от *** г. до *** г. Пациентът е починал на *** г. в отделение *** окончателна диагноза: *** „***“. С НХ (бл.МЗ-НЗОК №7), към ИЗ №*** е отчетена КП№72.1 „***“  В НХ (бл.МЗ-НЗОК №7) към ИЗ №*** са отбелязани като извършени следните *** процедури: ***.

          В ПП е посочено, че за описаните случаи в т. 2 и т.6 от поканата отчетените *** процедури са извършени в *** по КПр № 03, а не в *** отделение по КП № 72.1.

Съгласно заключението на лекар със специалност „ ***“, ДЛА по КП № 72.1 е започнат и е правилен. Същият не е изпълнен поради рязкото влошаване на общото състояние на пациентите, които са приведени *** за интензивно лечение.

В т.3 и т.4 от ПП са описани два случая, отчетени по КП №39 „***“ с ИЗ №*** на ЗОЛ Х. Х. Ю. с ЕГН ********** с пролежани леглодни от *** г. до *** г. и ЗОЛ К. В. К. с ЕГН ********** с пролежани леглодни от *** г. до *** г. Прието е, че отчетените *** процедури са осъществени в *** по КПр № 03, а не в *** отделение  по КП № 39.

В т.5 е описан отчетен случай по КП № 104 „***“ с ИЗ №*** с МКБ на основна диагноза ***, *** на ЗОЛ С. Ю. Б. с ЕГН ********** с пролежани леглодни от *** г. до *** г. Видно от предоставената медицинска документация (ИЗ и 11Х-бл.МЗ-НЗОК №7), пациентът е хоспитализиран в „*** Отделение" в 16:40 часа на *** г. В 17:00 часа на *** г. е преведен в отделение *** по КПр №03. Още при приемането в декурзуса на *** г. е записано: ***. С НХ (бл.МЗ-НЗОК №7), към ИЗ №*** е отчетена КП№104 „***“. В НХ (бл.МЗ-НЗОК №7), към ИЗ №*** са отбелязани като извършени следните *** процедури: ***.

От заключението на ВЛ със специалност „***“ се установява, че по данни от наличната медицинска документация в ИЗ на пациентите от т. 3 т. 4 и т. 5 на ПП в периода на постъпване и пролежаване в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ АД, *** са извършени всички необходими *** процедури по КП № 39 и КП № 104 и са спазени диагностично-лечебните алгоритми, като се вземат предвид обстоятелствата предвидени от чл. 350, чл. 351 и чл. 354 ал. 2 от НРДМД 2020 г.-2022 г. В съдебно заседание лекарят пояснява, че от представената документация става ясно, че пациентите са приети и престояли за кратък период от време – за 10-15-20 мин. или половин час в отделението, в което са приети, след което състоянието им е оценено като влошено. Консултирани са с ***, след което са преведени и лекувани в ***. В процеса на първоначална обработка на пациентите част от тях идват с готови изследвания - ***, друга част от изследванията се осъществяват в *** отделение и впоследствие този процес продължава в *** отделение, в което са настанени за по-продължителен период от време. На следващо място обяснява, че лечението е започнало още в линейките, с които са транспортирани пациентите. Направен е опит да бъдат стабилизирани – ***. Според отговорите на ВЛ в съдебно заседание, част от описаните *** процедури са извършени в отделението, в което са били приети ЗОЛ.

При така установените факти АС – Кърджали приема, че е установено описаното в т.т.1, 2, 3, 4, 5 и 6 от ПП неизпълнение на условията и реда за отчитане на медицинска помощ.

По т.1,2 и 6 от ПП те са потвърдени от заключенията на СМЕ, изготвени от лекари със специалност „***“ и „ ***“, които, като съответстващи на приобщената медицинска документация, съдът взе предвид при извода за законосъобразност на ПП в тези части.

АС – Кърджали не възприема заключението, изготвено от лекар със специалност „***“, тъй като то не кореспондира с медицинската документация в ИЗ на ЗОЛ, описани в т.т. 3, 4 и 5 от ПП. Констатацията на ВЛ, че от медицинската документация се установява, че са извършени всички необходими *** процедури по КП № 39 и КП № 104 и са спазени диагностично-лечебните алгоритми, се опровергава от наличните документи в ИЗ на ЗОЛ, описани в т.т.3, 4 и 5 от ПП. Във всички документи на ЗОЛ, касаещи извършени диагностични процедури е вписано „***“. Също така, в ИЗ на ЗОЛ е записано, че поради влошаване състоянието им при извършения преглед в *** отделение, те са преведени в ***. Поради изложените съображения съдът приема, че правилно е прието, че не е изпълнен ДЛА на КП № 39 и КП № 104, тъй като отчетените *** процедури не са извършени по тези клинични пътеки в *** отделение, а са осъществени в Отделение *** и отчетени по КПр № 03.

Поради изложеното не може да се приложи разпоредбата на чл.354, ал.2 от НРДМД 2020 г. – 2022 г., която гласи: Изключения от ал. 1 се допускат при смърт на пациент в случаите, в които не е спазен минималният болничен престой, но са извършени всички основни диагностични и терапевтични/оперативни процедури съгласно ДЛА на КП, АПр и КПр. За описаните 6 случая ЗОЛ са били приети по КП №№ 78.1, 72.1,39 и 104, но реално са извършвани *** изследвания след приема на пациентите в ***, като *** процедури са извършени в *** и отчетени по КПр 03 или КПр 04. При тези 6 ЗОЛ не е започнало лечението по клиничните пътеки, по които са приети.

В т.9 от ПП е описан отчетен случай по КП № 74.1 „***“ с ИЗ №*** на 3OЛ Б. Р. А. с ЕГН ********** с пролежани леглодни от *** г. до *** г. В срок до 30 дни от дехоспитализацията на пациента е отчетена нова хоспитализация по същата КП в друго лечебно заведение. В декурзуса на 30.12.2020г. е отбелязано: ***. В Епикризата е записано: ***. При извършената проверка се констатира, че пациентът е хоспитализиран повторно в рамките на 30 дни от първата дехоспитализация на *** г. от МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски” АД, като постъпва за лечение на *** г. в *** по същата КП№74.1 „***“ с пролежани леглодни от *** г. до *** г. Случаят е отчетен от *** и е заплатен от бюджета на НЗОК.

В т.10 от ПП е описан отчетен случай по КП № 74.1 „***“ с ИЗ № *** на ЗОЛ Е. М. Е. с ЕГН **********, с пролежани леглодни от *** г. до *** г. В срок до 30 дни от дехоспитализацията на пациента е отчетена нова хоспитализация по същата KП в  *** с пролежани леглодни от *** г. до *** г. Случаят е отчетен от *** и е заплатен от бюджета на НЗОК. След дехоспитализацията по КП №74.1, на *** г. е хоспитализиран отново в МБАЛ „ Д-р Атанас Дафовски” АД на *** г. по КП №197 „***“ с ИЗ №*** с пролежани леглодни от *** г. до *** г. След това е хоспитализиран по КП№74.1 „***“ с пролежаване от *** г. до *** г. в ***, след това на *** г. е хоспитализиран в *** по КП №73.1 „***“ с пролежани леглодни от *** г. до *** г. и на *** г. отново в *** по КП №187 „***“ с пролежани леглодни от *** г. до *** г.

За двата случая по т.9 и т.10 от ПП е прието, че представляват неизпълнение на чл.357, ал.1 и чл.30, т.1 от НРДМД за 2020г.-2022г. , във връзка с чл.55, ал.2, т.2 и 3 от ЗЗО.

На основание чл.76а, ал.1 от 330, чл.409, ал.1, чл.357, ал.1, чл.352, ал.1, т.5, във връзка с чл.30, т.1 от НРДМД за 2020г.-2022г., ИМП е поканено да възстанови неоснователно получени суми по 1034.00лв. за двата отчетени случая.

Съгласно заключението на СМЕ, изготвено от лекар със специалност „***“, за отчетения случай по т.9 от ПП с ИЗ No ***, ЗОЛ  Б. Р. А., се установява, че пациентът е дехоспитализиран по КП 74.1 с окончателна диагноза *** ***. В заключението е посочено, че предвид дехоспитализацията на пациента с ***, от предствената медицинска документация ВЛ е установило, че не са изпълнени основни диагностични процедури по КП 74.1, необходими за уточняване ***. При пациента са проведени само част от необходимите *** изследвания и *** интервенциии, недостатъчно за оправдаване целта на хоспитализацията и диагнозата, с която е дехопситализиран. Необходимо е било допълнително диагностично-терапевтично уточняване, което не е изпълнено в условията на хоспитализация в *** отделение на МБАЛ „ Д-р Атанас Дафовски“ АД, ***.

За описания в т.10 от ПП случай с ИЗ No *** на ЗОЛ Е. М. Е. в заключението на СМЕ е прието наличие на несъответствие между окончателна диагноза, клинична симптоматика на пациента, промени в клинико-лабораторни показатели и резултат от проведена ***. При пациента не са изпълнени основни диагностични процедури, съобразно диагностично-лечебния алгоритъм, необходим за изпълнение на клинична пътека 74.1, каквито е било необходимо да се извършат, предвид данните от клиничния преглед на пациента и окончателната диагноза. От проведената *** не са описани ***.

          При така установените факти АС – Кърджали приема, че е доказано описаното в т.т.9 и 10 от ПП неизпълнение на ДЛА на КП № 74.1. От изложеното следва, че писмената покана за възстановяване на неоснователно получени суми и в тези части е законосъобразна.

Подадената жалба, срещу т.т.1, 2, 3, 4, 5 и 6 от писмената покана, като неоснователна следва да се отхвърли.

Водим от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2, предл.5-то от АПК, Съдът:

 

Р Е Ш И:

 

Отхвърля жалбата на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски” АД - *** срещу т.т. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9 и 10 от Писмена покана за възстановяване на суми, получени без правно основание, № РД-14-198/ 26.08.2021 г., на директора на РЗОК – Кърджали

Решението може да се обжалва с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

Препис от решението да се изпрати на страните на основание чл.138, ал.3 от АПК.

            

 

                                                                         Съдия: