Решение по дело №2804/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 261124
Дата: 30 март 2021 г. (в сила от 17 април 2021 г.)
Съдия: Моника Любчова Жекова
Дело: 20203110102804
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№2611*/30.3.2021г.

Гр.Варна, 30.03.2021 год.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРИ СЪСТАВ, в закрито заседание, проведено на тридесети март през две хиляди  двадесет и първа  година в състав:

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ : МОНИКА ЖЕКОВА

Като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 2804/ 2020 год. по описа на ВРС, XLІІ –ри състав, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл. *7 ГПК.

С Решение №261796/29.12.2020г.ВРС се е произнесъл по предявения иск от ищцата Х.П.Й., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адвокат Б.Х. от ВАК, със съдебен адрес: ***, против ответника В.А.Й., ЕГН **********, с адрес: ***.

С цитираното Решение ВРС е допуснал да бъде извършена съдебна делба на следния НЕДВИЖИМ ИМОТ, находящ се в гр.Варна а именно : АПАРТАМЕНТ № *с площ от 89.80 кв.В., находящ се на *етаж в жилищната сграда с идентификатор *, с административен адрес: *, състоящ се от: три стаи, кухня-трапезария, баня, тоалет, пералня, дрешник и входно антре, с идентификатор №*.9, при съседни самостоятелни обекти по скица на СГКК - Варна: на същия етаж-*.8, под обекта: *.6, над обекта -*.12, а по документ за собственост: североизток - стълбище и ап.*, югозапад - жилища от вх.*, северозапад - ул. „*“, югоизток - зелени площи, горе - ап.*, долу - ап.*, ведно с принадлежащото избено помещение №*с площ от 2.74 кв. В., при граници: избен коридор, изба от вх.*, изба на ап.*, изба на ап.*, горе -жилища, заедно с 1.6517% идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху държавното място, в което е построена сградата, попадащо в квартал *на *подрайон по плана на гр. Варна, и представляващо ПИ с идентификатор №*, МЕЖДУ СЪСОБСТВЕНИЦИТЕ - ищцата Х.П.Й., ЕГН **********, с адрес: *** и ответника В.А.Й., ЕГН **********, с адрес: ***, ПРИ КВОТИ:

За ищцата Х.П.Й., ЕГН ********** - при КВОТА 1/2 идеална част.

За ответника В.А.Й., ЕГН **********- при КВОТА 1/2 идеална част, на основание чл.34 ЗС.

Против постановения съдебен акт е била депозирана въззивна жалба от Хр.Й. и след администриране на жалбата е било образувано в.гр.д.№ 530/2021 г. по описа на ВОС .

С Определение № 1001/19.03.2021 г.постановено от въззивния Окръжен съд Варна по в.гр.д. № 530/2020 г. въззивното производство е прекратено и първоинстанционното дело е върнато на ВРС за отстраняване на явна фактическа грешка.

Въззивният съд е установил, че по иска с правно основание чл. 23,ал.2 СК ВРС не е постановил диспозитив, но в мотивите е коментирал неговата неоснователност. ВОС е приел, че съдът дължи произнасяне с отделен диспозитив на всеки допустимо съединен иск, дори и той да е обуславящ към размера на квотите по иск за делба и съобразно тяхното определяне „ да се подразбира „, че тази претенция е отхвърлена. Констатирано е още,че не е събрана държавна такса за въззивното производство по отхвърления я иск .

Така цитираното по-горе Определение на ОС Варна е задължително за настоящия първоинстанционен съдебен състав, поради което и ВРС следва да се произнесе по реда на чл.*7 ГПК .

Съгласно чл. *7 ГПК производството по поправка на очевидна грешка може да бъде инициирано както по молба на страните, така и служебно по инициатива на съда.В случая, въпреки констатациите на ОС Варна за наличие на явна фактическа грешка в акта по същество на РС Варна,  настоящият съдебен състав счита, че такава не е допусната.

Мотивите на първоинстанционния съдебен състав затова са следните : Още на първа страница от Решението си ВРС е посочил, че в изпълнение на даваните от РС Варна указания и в рамките на срока за това, по надлежния ред ищцата е уточнила исковата си молба с писмени молби, заведени във ВРС с вх. № 29 896/21.05.2020 г. и 36107/11.06.2020 г. С последната уточнителна молба от дата 11.06.2020 г. ищцата напълно е отстранила нередовностите в исковата молба. Съгласно последната уточнителна молба предявения пред РС Варна иск е само един а именно иска по чл. 34 ЗС. Искането на ищцата по сВ.на чл. 127, ал. 1, т. 5 ГПК е : да бъде постановено съдебно Решение, по силата на което ВРС да допусне до делба и извърши СЪДЕБНА ДЕЛБА между ищцата и ответника на описания по-горе имот.Видно от л. 33–ти от първоинстанционното дело в т.3 от уточнителната си молба ищцата е направила уточнението ,че трансформацията на лично имущество на ищеца е предявено под формата на възражение .

Дали е допустимо или не ищцата да предяви възражение в делбеното дело отговорът се съдържа в Десето преработено и допълнено издание( Второ по действащия ГПК ) на Българско гражданско процесуално право по научния труд на професор Живко Сталев, с авторски колектив: Анелия Мингова, Валентина Попова, Огнян Стамболиев и Ружа Иванова / издание „Сиела Норма „АД -2020 / стр. 791 –ва . В същото е посочено еднозначно, че правото на делба се поражда от всяка имуществена общност, щом като тя е дялова, т.е. обикновена съсобственост, а не съвместна, бездялова както и че преобразуването на лично имущество на основание чл.23,ал.2 СК може да бъде установено в делбеното дело ,ако е предявен ИУИ или възражение (756 – 96 – I ; 818-97 I СиП 98,V,с.44 ).

Сред актуалната практика на ВКС е и постановеното Решение № 4/13.4.2020 г. по дело № 1885/2019 г. на Второ г.о. ,ГК, постановено по реда на чл. 290 -293 ГПК в което се съдържат следните мотиви : цитат : „В хипотезите, при които установителният иск се заявява под формата на възражение съдът не произнася изричен диспозитив, тъй като основателността или неоснователността на възражението, след обсъждане в мотивната част, се отразява пряко на констатациите на съда относно основния спор - за съществуването респ. несъществуването (във вида в който се търси защита ) на конкретното субективно материално право, предмет на делото и на исковата защита, за наличието на твърдяното накърняване на това право и за предвидените за това като защита от законодателя правни последици.“

С оглед горното и след повторен прочит на материалите по делото, първоинстанционния съд, водим от предметните предели на спора намира, че е не налице очевидна фактическа грешка, поради което следва и да не допусне отстраняването на несъществуващо противоречие между мотиви и диспозитив, диспозитив който би следвало да се съдържа в Решението,но при предявен иск а не при заявено възражение,съединено от ищцата с иск по чл.34 ЗС .

Водим от горното и на осн. чл.*7 ГПК, съдът

 

Р Е Ш И :

 

НЕ ДОПУСКА поправка на очевидна фактическа грешка в Решение №261796/29.12.2020г., постановено по гр.дело № 2804/2020 г. по описа на ВРС, ХLII – ри състав в диспозитивната част на акта по същество чрез постановяване на нарочен диспозитив по чл.23,ал.2 СК .

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд Варна в двуседмичен срок, считано от получаване на преписа от страните .

ПРЕПИС от Решението да се връчи на страните по делото – чрез процесуалните йм представители .

РАЗПОРЕЖДА делото да се докладва при постъпване на въззивна жалба или влизане в сила на Решението по чл.*7 ГПК с оглед изпращане по компетентност на ОС Варна.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: