Определение по дело №1113/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1971
Дата: 2 декември 2021 г. (в сила от 16 декември 2021 г.)
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20217150701113
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 1971/2.12.2021г.

 

гр. Пазарджик

 

 

Административен съд Пазарджик, VІ състав, в закрито заседание на втори декември, две хиляди двадесет и първа година в състав                                                           СЪДИЯ: ХРИСТИНА ЮРУКОВА

като разгледа докладваното от съдията Христина Юрукова административно дело № 1113, по описа на съда за 2021 г., намери за установено следното:

Производството е образувано по жалба на Р.Н.М.,*** срещу наказание от 14 дена в наказателна килия и спиране от работа.

Със съдебно определение № 1649/04.10.2021г. жалбата на Р.Н.М. е изпратена на Началника на Затвора Пазарджик за изпълнение на процедурата по чл.111, ал.2 ЗИНЗС. В отговор началникът на затвора информира съда, че на Р.М. не е налагано наказание „Изолиране в наказателна  килия“.

С молба по делото Р.М. е поискал назначаване на служебен защитник.

С Разпореждане № 2219/20.10.2021г. съдът е изискал от М. да уточни предмета на жалбата си, тъй като оспореното от него наказание „Изолиране в наказателна килия “ не му е налагано.

С Допълнение към жалбата с вх. № 8948/29.10.2021г. Р.М. посочва, че обжалва акта, в частта с който е спрян от работа, тъй като спирането не е по негова вина.

Съдът е изискал от началника на затвора да представи данни и информация за оставането без работа на Р.М..

Представят се писмени доказателства от началника на затвора гр. Пазарджик, като съгласно негова Заповед № 107/28.09.2021г. е прекратено участието на Р.Н.М. в трудова дейност във фирма АББ. Рошкан е уведомен за заповедта на 04.10.2021г.

С оглед на установеното съдът счита, че жалбата на Р.М. е недопустима за разглеждане.

Жалбата му срещу наказанието „Изолиране в наказателна  килия“ за срок от 14-дни е недопустима, тъй като не е налице акт за обжалване и липсва правен интерес от оспорване. Липсва издаден акт за налагане на наказанието.

Жалбата срещу акта за оставяне без работа - Заповед № 107/28.09.2021г. на началник на Затвора  гр. Пазарджик, също е недопустима, поради липса на административен акт, за който е предвиден съдебен контрол.

Съгласно чл. 77, ал. 1 от ЗИНЗС По време на изтърпяване на наказанието лишените от свобода имат право на подходяща работа. Съгласно чл. 77, ал. 2 от ЗИНЗС по възможност предпочитанието на лишения от свобода към конкретен вид работа се удовлетворява.

Съгласно чл. 164, ал. 1 от ППЗИНЗС възможностите за участие в трудова дейност се определят от администрацията на затвора, поправителния дом или затворническото общежитие в рамките на разкритите работни места в Държавно предприятие „Фонд затворно дело" и в обслужващата и комунално-битова дейност на затворническите заведения.

Тази законова регламентация и по аргумент на разпоредбата на чл. 77, ал. 2 от ЗИНЗС не е въведено задължение на началника на затвора да осигури на лишените от свобода полагането на труд. Напротив предлагането и осигуряването на възможност за трудова дейност е предоставено на преценката на началника на затвора, за която не е предвиден съдебен контрол. Издадената Заповед, с която е прекратено участието в трудовата дейност на жалбоподателя, не е властническо волеизявление, което да подлежи на оспорването, поради което същото се явява без предмет. Съдът се съобрази с константната съдебна практика, сред която Определение № 14027 от 15.11.2018 г. по адм. д. № 13169/2018 на Върховния административен съд.

По отношение молбата за предоставяне на правна помощ:

Безплатна правна помощ за процесуално представителство съгласно ЗПП се предоставя в два случая. Първо, когато по закон се предвижда задължителна адвокатска защита, и второ - по преценка на съда, когато страната не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това.

В случая безспорно по административното дело не се предвижда задължителна адвокатска защита.

В конкретният случай не са налице всички предпоставки за предоставяне на безплатна правна помощ по преценка на съда. За да е налице положителна преценка от съда за допускане на безплатна правна помощ е необходимо освен липса на доходи и интересите на правосъдието да налагат, респ. изискват участието на адвокат. Като се направи необходимото разграничение със случаите на задължително участие на защитник, следва да се посочи, че интересите на правосъдието изискват участие на защитник – адвокат, в случаите когато предметът на спора и свързаните с него процесуални действия, са от естество, което може да затрудни защитата на страната или правилното разглеждане на делото.

В конкретния случай производството е с неясен предмет. По всичко изписано от страна на жалбоподателя в първоначалната жалба, се установява, че такъв акт за изолиране в наказателна килия не е издаден. В последващо допълнение се поддържа оспорване на оставане без работа, което също се посочи в изложението по-горе, че не е индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1 от АПК.

Искането за предоставяне на правна помощ на Р.М. е неоснователно и следва да не се уважава. Не следва да се допуска безплатна правна помощ за осъществяване на консултация с адвокат и тогава да се решава какво се обжалва.

При обжалване на административен акт, административният процес, по който се развива производството, е със силно застъпено служебно начало. В изпълнение на съдопроизводствените правила по чл. 9, ал. 3 и 4, чл. 168, ал. 1, чл. 170 и чл. 171, ал. 1, 2 и 4 от АПК, още повече по ЗИНЗС, Административният съд - гр. Пазарджик, е длъжен служебно (по своя инициатива) да провери законосъобразността на оспорения административен акт на всички основания по чл. 146 от АПК.

При тези обстоятелства предоставянето на правна помощ не е оправдано от гледна точка на ползата, която тя би донесла за оспорващия, кандидатстващ за нея и интересите на правосъдието, поради което не следва да бъде му предоставена.

Водим от горното, на основание чл. 159, ал. 1 и ал. 4 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на Р.Н.М.,***, срещу наказание „Изолиране в наказателна килия“ от 14 дена, тъй като такъв акт не е издаван.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на Р.Н.М.,***, срещу Заповед № 107/28.09.2021г. на началник Затвора гр. Пазарджик, с която е прекратено участвието на жалбоподателя в трудовата дейност.

         ОТКАЗВА предоставяне на правна помощ на Р.Н.М. по адм.д. № 1113/ 2021 г. по описа на Административен съд гр. Пазарджик.        

         ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д. № 1113/2021г. по описа на Административен съд Пазарджик.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред тричленен състав на Административен съд Пазарджик в 7- дневен срок от съобщаването му.

Препис от настоящето разпореждане да се изпрати на жалбоподателя на посочения от него адрес.                                                         

                  

СЪДИЯ:/п/