Решение по дело №1387/2019 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 129
Дата: 23 април 2020 г. (в сила от 7 февруари 2022 г.)
Съдия: Наталия Семова Райкова Атанасова
Дело: 20194310101387
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                           Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

                                                            гр.ЛОВЕЧ, 23.04.2020 год.

 

                                                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛОВЕШКИ РАЙОНЕН СЪД, шест граждански състав, в публично заседание на пети март, две хиляди и двадесета година, в състав :

                                                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ : НАТАЛИЯ РАЙКОВА                     

 

при участието на секретаря Иванка Вълчева, като разгледа докладваното от съдията гр.дело №1387 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази :

           

            Обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл.109, ал.1 от ЗС, чл.45, ал.1 във връзка с чл.86, ал.1 от ЗЗД.

            РС-гр.Ловеч е сезиран с искова молба от „Професионални градинари”ООД, ЕИК : *********, със седалище и адрес на управление : гр.Ловеч, ж.к.”Червен бряг”№114, вх.”А”, ет.1, ап.1, чрез пълномощника си адв.И.Л. от АК-гр.София срещу ОбщИ.Ловеч и Министерство на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/, в която твърди, че в качеството им на собственици на обект „Градински център и Агроаптека" към „Професионални градинари"ООД, с адрес : гр.Ловеч, бул.Освобождение"№5 се обръщат към съда за правна защита на правото на собственост срещу неоснователно въздействие, посегателство и вредното отражение над обекта на правото на собственост, което им пречи да упражняват вещното си право. Възпрепятстването на упражняването на техните права се осъществява от ОбщИ.Ловеч поради проявеното бездействие по отношение на почистване на отводняващи дерета в урбанизираната територия на общината.

            Пояснява, че в периода от 8-ми до 14-ти април 2019 г. серия от циклони, преминаващи през Балканския полуостров стават причИ.за създалата се интензивност във валежите на много места в Северна България. На 12.04.2019 г. валежите са с голям интензитет и нанасят много щети на търговския им обект : Градински център и Агроаптека" към „Професионални градинари"ООД, с адрес : гр.Ловеч, бул.Освобождение"№5. След установяване на състоянието на търговския обект, екип на управляваното от тях дружество - „Професионални градинари"ООД предприело всички необходими действия за предотвратяване и намаляване на вредите, настъпили от наводнението на търговския обект. Взети били незабавни мерки за намаляване на щетимостта на обекта, като били използвани всички необходими съоръжения и консумативи.

            Съгласно писмо на Националния институт по метеорология и хидрология - филиал Плевен, интензивността на дъждовете е достигнала количество за 50 минути - 40л/кв.м.

            Положили всички необходими действия и грижи по оттичане на водата, която е възлизала на около 12-15 см в търговския обект, търговската площ, офис, агроаптека, кухненски бокс, складово помещение и санитарно помещение, които били покрити с 2 (два) сантиметра кална маса. Принудени били да отстранят своевременно калната маса с цел предотвратяване настъпването на по-големи щети в обекта. Въпреки положените изключителни усилия за съхранение и опазване на имуществото се установили следните щети в офисната част на обекта : увреждане на касов апарат и съпътстващи официални документи, които трябвало да се пазят като архив 5 (пет) години, други счетоводни документи, разклонител PHILIPS SPN3180A/58 със защита, expansion база HP xb2000 Notebook, таблет Prestigio Multipad 7.0 Prime и портативна клавиатура, Pos клавиатура 3Logic К10, офис бюро от MDF, лайсни MDF, ръбохранители MDF, гипскартон, изолационна вата, поела вода на около 30 см във височина, хладилник AEG SANTO.

            В складовото помещение на обекта настъпили следните щети : строителни материали (4 листа гипсокартон, лайсни MDF, первази MDF, рекламни брошури, кашони с различни размери, които са ползвани с цел опаковане на пратки, 2 бр. шкафове MDF, ламинат плоскости 3 пакета - около 8 м2.

            В агроаптеката също настъпили имуществени щети, а именно : маса тип холна от MDF, отоплителен уред Elite АН-213.

            Заявявя, че работата на дружеството била преустановена и настъпила загуба в постигането на планирани бизнес цели, които способствали набавянето на печалба. Наета била фирма, която да отстрани щетите по обекта. Тъй като обектът бил застрахован срещу риска „наводнение" към ЗДБул Инс"АД предявили имуществена претенция към застрахователната компания.

            В периода на ремонт на нанесените щети от наводнението на 12.04.2019 г. отново започнали интензивни валежи на 03.06.2019 г. Вече втори път били наводнени. Счита, че бездействието на ОбщИ.Ловеч относно поддържането на водните обекти възпрепятствало упражняването на тяхното право на собственост.

            Съгласно удостоверение, издадено от Районна служба Пожарна безопасност и защита на населението"-гр.Ловеч на 03.06.2019 г., около 20,00 часа, било констатирано, че отново е възникнало наводнение в техния търговски обект. На същия този ден отново валежите били с голям интензитет и наводненията в Промишлената зона на град Ловеч били разрушителни. Проливните дъждове довели до преливане на притоците на река Осъм - т.нар. Гознешка бара, Барата на Продимчец, коритата на които години наред не били стопанисвани добросъвестно от ОбщИ.Ловеч и всички негативни обстоятелства увредили имуществото им. Нанесени били щети както от имуществен, така и от търговски характер.

            Проблемът се установявал от години и първоизточникът бил язовир „Скокът", находящ се над село Скобелево, разположено в непосредствена близост до Промишлената зона на град Ловеч.

            От 2016 година била алармирана Община Ловеч за проблема с язовира и отводнителните дерета след него в посока Промишлената зона, но действия по тяхното почистване не били предприемани и при всеки проливен дъжд те били в изключителна опасност, както за имуществото си, така и за техния живот. В уверение на техните твърдения и с цел същите да бъдат потвърдени не само с предположения, а и факти използвали професионалния опит на инж.Г.а.г.с продължителен професионален опит като Строителен инженер по хидроенергийно строителство, включен в регистъра на КИИП за лица с пълна проектантска правоспособност, който обследвал района и извършил детайлна проверка и изготвил Хидротехническа експертиза относно причините за наводненията в гр.Ловеч на 12.04.2019 г. и 03.06.2019 г. След конкретното изложение на фактическата обстановка в своето заключение инж.Г. установил следното : След поройните дъждове, предизвикли преливане на язовир Скока" по поречието на река Скобелевска се е образувала висока водна вълна, която попадала в неподдържани и непочистени прилежащи водоотвеждащи инфраструктурни съоръжения, уголемила се е и заляла градски площи. Установена била причинно-следствената връзка между техническото състояние на язовир Скока", техническото състояние на прилежащата водоотвеждаща инженерна инфраструктура и наводненията. Язовирът било констатирано, че не се поддържал в състояние да прояви ретензионно действие на високи води, напротив пречил на бързото оттичане. Поради системното неподържане и непочистване, прилежащата водоотвеждаща инженерна инфраструктура в гр.Ловеч и извън него, в дълги участъци не осигурявала необходимото хидравлично сечение, не била в състояние да проведе високи води, които от своя страна заливали прилежащите терени. Експертът инж.Георгиев дал препоръки в своето заключение и какво било необходимо да бъде направено с цел опазване на собствеността на гражданите от евентуално бъдещо наводнение.

            Ангажирали отговорността на Държавата, в лицето на МРРБ, тъй като извън урбанизираната територия отговорността за поддържане на отводнителните дерета била изцяло в тяхната компетентност. Твърди, че отводнителните дерета били прораснали с дървета и храсти и благодарение на кореновата им система бреговете не се свлекли надолу, като коритото било обрасло с дървесна растителност и същата ведно с различно по своята структура и съдържание земно легло пречели на нормалното движение на водата по пътя й, поради което се променяло основното речно легло. Деретата, т.нар. Гознешка бара и Барата на Продимчец били подкопани и изменяли и пренасочвали водното течение, като вследствие рушителното действие на водата същата е изменила коритото. Течението е променило трасето и то дълбаело брегът към поземлените имоти, от които се свличало огромно количество кална маса към Промишлената зона на гр.Ловеч, в която се намирал техния имот.

            Позовава се на нормата на чл.137, ал.1, т.3 от Закона за водите /ЗВ/, която предвиждала, че защитата от вредното действие от водите включвала защита на леглата и бреговете на реките от ерозия, като съгласно чл.138 от същия закон защитата по чл.137 била оперативна и постоянна. Постоянната защита включвала дейности, измежду които и изграждане и поддържане на диги, корекции на реки и дерета и други хидротехнически и защитни съоръжения, поддържане проводимостта на речните легла. Прието било, че съгласно чл.139, ал.1 от ЗВ, поддръжката и ремонтно-възстановителните дейности на съоръженията по чл.138, ал.4, т.1 се осъществявали от собственика или ползвателя им, като чл.139, ал.2 от същия закон уточнявал, че лицата по ал.1 поддържали и проводимостта на речното легло, диги, корекции на реки и дерета и други хидротехнически защитни съоръжения. И доколкото според чл.19, ал.1 от ЗВ защитните диги и съоръжения и системите за укрепване на речните легла в границите на населените места били публична общинска собственост се приемало, че е задължение именно на общините да изграждат посочените защитни съоръжения, ако същите били предвидени за изграждане в населените места. А след като процесният участък на отводнителните диги се намирал както в населените места, така и извън тях считат, че задължението за отстраняване на състоянието на опасност при ползването на имота им е за държавата и за Община Ловеч.

            Съгласно установената съдебна практика : „Собственикът на недвижим имот може да иска от държавата като собственик на река, която причинява вреди на имота му, да преустанови бездействието си по отношение на разрушителното й въздействие върху имота, въпреки че държавата е възложила на друг правен субект /общината/ предприемането на посочените в чл.138 и чл.139 от ЗВ мерки срещу вредното въздействие на реките. Държавата е пасивно легитимирана да отговаря по иск за преустановяване на бездействие по отношение разрушителното въздействие на река върху недвижим имот чрез предприемане на действия по изправяне на коритото й, укрепване на коритото, изграждане на подпорна стена”. (Решение №213/28.10.2015 г. по дело №1730/2015 г. на ВКС, ГК, I г.о.).

            По реда на чл.109 от ЗС искат прекратяване на всяко неоснователно действие, което пречи да упражняват своето право, считайки, че увреждането било последица от вредното въздействие /по аргумент от чл.50 ЗЗД/. Собственикът на всяка една вещ е длъжен, включително с оглед общата и принципна забрана да не се вреди другиму, да предприеме необходимото според естеството на вещта, за избягване на увреждането, което тя би могла да причини, отчитайки при това нивото на потенциалната опасност от увреждане.

            Предвидените в чл.138, ал.4 от ЗВ мерки за постоянна защита от вредното въздействие на водите /включително от наводнения и ерозия на леглата и бреговете на реките/ включвали и поддържане проводимостта на речните легла /чл.138, ал.4, т.5/, която дейност съгласно чл.140, ал.2 от същия закон се контролирала от басейновите дирекции, които били държавни органи, като тези дейности включвали премахване на израсналите във водното течение дървета, дънери, храсти и всички паднали или с опасност да паднат дървета, опазване на бреговете на реките от ерозия, укрепване на бреговете и защита на крайбрежната растителност /чл.140, ал.3, т.2 и 3 ЗВ/. Следователно законът установявал изрично задължение за държавата чрез басейновите дирекции да осъществява тази дейност. Действително съгласно чл.140, ал.4 от ЗВ, когато почистването на речните легла било в границите на урбанизирана територия, кметът на общината следвало да назначи със заповед междуведомствена комисия, включваща представители на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението"-МВР, съответната басейнова дирекция, съответната РИОСВ, Изпълнителната агенция по горите, общината, експерти-еколози и други технически лица, както и да определя ежегодно участъците на реката, чиято проводимост е намалена по причини, изискващи дейности по чл.138, ал.4, т.5 от ЗВ. Назначената от кмета на общината комисия, обаче не била орган на общинската администрация, а била определена в чл.140, ал.4, т.3 от ЗВ като междуведомствена, т.е. като държавен орган. Именно тази комисия изготвяла съгласно чл.140, ал.4, т.3, б."д" от закона констативен протокол и подготвяла програма за планово почистване на речните участъци в това число и отводнителните дерета. Кметът на общината одобрявал протокола и програмата на комисията и възлагал обществена поръчка за изпълнението на програмата, но доколкото съгласно чл.38, ал.1 от ЗМСМА кметът на общината бил орган на изпълнителната власт и в това си качество организирал извършването на дейността по чл.140 от ЗВ, следвало да се приеме, че отговорността затова, че отводнителните дерета не били почистени и защитните съоръжения не били изградени била на държавата, която е възложила на кмета извършването на тези дейности. Като орган на изпълнителната власт кметът насочвал и координирал дейността на специализираните изпълнителни органи /чл.44, ал.1, т.2 ЗМСМА/, организирал изпълнението на задачите, които произтичали от законите, актовете на президента на Републиката и на Министерския съвет /чл.44, ал.1, т.8 ЗМСМА/, т.е. задачите, които са му възложени в това му качество. Едва след почистването на съответните участъци на речното корито те се включвали в програмата за стопанисване на общината /чл.140, ал.4, т.4, б.„г" ЗВ/, респективно след изграждането им защитните диги и съоръжения ставали общинска собственост по смисъла на чл.19, ал.1, т.4, б.„г" ЗВ и общината носила отговорност за тяхното поддържане. В този смисъл била и разпоредбата на чл.139, ал.1 ЗВ, съгласно която поддръжката и ремонтно-възстановителните дейности по съоръженията по чл.138, ал.4, т.1 от закона /диги и други хидротехнически и защитни съоръжения/ се осъществявала от собственика или ползвателя им, поради което следвало да се приеме, че общината като собственик на тези водни обекти в урбанизираната територия и държавата като собственик извън урбанизираната територия, носели солидарно отговорността за предприемане на действия по предотвратяване на разрушителното въздействие на отводнителните дерета върху имотите на гражданите в района. Отговорността на общината можела да бъде ангажирана само ако такъв имот бъдел увреден по причина, че вече изградените защитни съоръжения /нейна собственост/ не са били поддържани в добро състояние. Задължението да отстрани състоянието, препятстващо спокойното упражняване на правото на собственост върху намиращите се по поречието на реките недвижими имоти било на собственика на отводнителните дерета, т.е. на причиняващата увреждането вещ.

            С оглед гореизложените обстоятелства счита, че имотът не можел да се ползва спокойно поради състоянието на непосредствена опасност от наводнения, причинявани от непочистването на отводнителните дерета след язовир „Скокът", посока Промишлената зона на гр.Ловеч. Отводнителните дерета били обрасли с дървесна растителност, която ведно с различното по своята структура и съдържание земно легло на деретата пречила на нормалното движение на водата. В случай на интензивни валежи язовир „Скокът" повишавал своето ниво и следвало да се предприемат действия и по изпускането на водата, която трябвало да се оттече по отводнителните дерета, и посоката на движение на водата се насочвала към река Осъм. Предвид цитираните проблеми тази вода не можела да тече правилно в коритата на отводнителните дерета и преливала, от силата и наклона на земната маса по посока река Осъм се образували огромни вълни с кална маса, които заливали и наводнявали Промишлената зона на гр.Ловеч.

            Категорични били в твърденията си за бездействието от страна на Община Ловеч, тъй като им били известни проблемите с язовир Скокът". През 2017 година Областна администрация Ловеч е извършила проверка на процесния язовир и е констатирала липса на изграждане на необходими съоръжения в него. Язовирът бил отдаден на концесия, но съгласно правните разпоредби на ЗВ, отговорността по извършване на основни ремонти била на собственика, в чийто лице се явявала Община Ловеч.

            По ясен, точен и безспорен начин бездействието по поддръжка на язовир Скокът" било установено по НАХД №213/2018 г. по описа на РС-гр.Ловеч, осми състав. С решение от 11.05.2018 г. по НАХД №213/2018 г. по описа на този съд, безспорно било установено следното : Съдът намира за безспорно установено по делото, че на 11.08.2017 г. е извършена проверка от служители на ДАМТН- свидетелите по делото, единия от които е актосъставителя, а другият единият от свидетелите по акта /С. и Д./, при което е установено, че не е изпълнено от собственика на язовир Скокът" задължителното предписание, дадено в констативен протокол №03-05-035/20.07.2016 г. на Главна дирекция „Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях", а именно : Да се постави нивомерна рейка, със срок на изпълнение 20.10.2016 г.

            Към днешна дата тази рейка отново не била поставена, не била налична и по този начин не се следяло нивото на язовира, в случай на изпускане на водите и непочистените отводнителни дерета - притоци на река Осъм причинявали наводнения на недвижимите имоти на гражданите, в това число и техния търговски обект.

            Моли съда, след като се убеди в достоверността на изложените факти и обстоятелства, да ги призове на съд и да установи по безспорен начин безотговорното бездействие на Община Ловеч и на Държавата, представлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, да прекрати всякакво неоснователно действие/бездействие, на основание чл.109 от ЗС, от страна на Община Ловеч и Република България, представлявана от Министъра на регионалното развитие и благоустройството с цел да се преустанови бездействието по отношение на разрушителното въздействие на непочистените корита на отводнителните дерета и безотговорното поведение по поддържането им от Община Ловеч, както и да прекрати неоснователното бездействие от страна на Община Ловеч и да постанови решение, с което общината да предприеме бързи и неотложни действия по почистване на коритата на отводнителните дерета с цел опазване на тяхното имущество и свободно да упражняват своето право на владение на собствения им търговски обект.

            Моли съда да осъди солидарно Община Ловеч и Държавата да им възстанови причинените имуществени вреди, на основание чл.45 във връзка с чл.86 от ЗЗД, на търговски обект : „Градински център и Агроаптека" към „Професионални градинари" ООД, с адрес : гр.Ловеч, бул.Освобождение"№5, вследствие на настъпилото второ наводнение на 03.06.2019 г. в размер на 1 476,21 лв., представляващи загуби на стока и разход за почистване и възстановяване на щети, ведно със законната лихва за забава върху главницата, считано от датата на подаване на исковата молба до окончателното изплащане на задължението. Претендира и за осъждане на ответниците да им заплати направените съдебно-деловодни разноски за държавна такса и направените разноки за адвокатско възнаграждение и изготвяне на хидротехническа експертиза.

            Предвид обстоятелството, че обектът бил застрахован с валидно сключена застрахователна полица към ЗДБул Инс"АД, щетите нанесени на обекта на 12.04.2019 г. в размер на 3 700 лева са претендирали към застрахователя, поради което същите не претендират ги претендират с настоящата искова молба към датата на подаването й.

            В законният едномесечен срок по чл.131 от ГПК е представен отговор на исковата молба с вх.№10445/27.09.2019 год. от Община гр.Ловеч, представлявана от Кмета на Община Ловеч К.М., чрез адв.И.Х. от АК-гр.Велико Търново, в който от името на доверителя си счита, че исковата молба е внесена за разглеждане пред надлежен съд, но иска с правно основание чл.109 от ЗС намира за недопустим и нередовен. Оспорва собствеността на обект „Градински център и Агроаптека” към „Професионални градинари”ООД, с адрес : гр.Ловеч, бул.”Освобождение”№5. Освен това твърди, че има противоречия между обстотелствената част и петитума на исковата молба, тъй като в обстоятелствената част се говори за язовир Скокът в с.Скобелево, притоците на река Осъм, деретата - т.нар. Гознишка бара и барата на Продимчец, а в петитума се иска прекратяване на всякакво неоснователно действие/бездействие от страна на Община Ловеч с цел да се предотврати бездействието по отношение на разрушителното въздействие на непочистените корита и на отводнителните дерета и безотговорното поведение по поддържането им от Община Ловеч. Не ставало ясно кои корита на отводнителните дерета следвало да почисти Община Ловеч.

            По отношение на иска с правно основание чл.45 и чл.51 от ЗЗД, също го намира за недопустим и нередовен, тъй като не станало ясно как се е формирала исковата претенция в размер на сумата 1 476,21 лева, вследствие на второто настъпило според ищеца наводнение на 03.06.2019 год.

            Оспорва предявените обективно кумулативно съединени искове по основание и размер, намирайки ги за неоснователни и недоказани. Твърденията на ищеца, че Община Ловеч е бездействала и не е извършила дейности по почистването на отводняващи дерета в урбанизираната територия на Общината, язовир Скокът, Гознишка бара и барата на Продимчец. Оспорва твърдението на ищеца, че в периода от 8 до 14 април 2019 г. серия от циклони, преминаващи през Балканския полуостров станали причина за създалата се интензивност във валежите на много места в Северна България и на 12.04.2019 год. валежите нанесли много имуществени щети на търговския обект „Градински център и Агроаптека” към „Професионални градинари”ООД, в резултат на което дейността на дружеството била преустановена и настъпила загуба в постигането на планирани бизнес цели, способстващи за набавянето на печалба.  

            Намира за неоснователен и недоказан иска с правно основание чл.45 от ЗЗД  и неоснователно и недоказано се твърдяло и търсило от ищеца обезщетение за претърпени вреди от непозволено увреждане в размер на сумата 1 476,21 лева, представляващо загуби на стоки и разход почистване и възстановяване на щети, вследствие на второто настъпило според ищеца наводнение на 03.06.2019 год. Заявява, че бедствено положение в резултат на обилни валежи и наводнения на 12.04.2019 г. и на 03.06.2019 г. не е било обявявано от Кмета на Община Ловеч. Щаба при бедствия на Община Ловеч не е бил свикван на 03.06.2019 г. Такъв е имало събиран само на 12.04.2019 г., но съгласно протокола за извършени дейности във връзка с получени сигнали на 12.04.2019 г. не били установени достатъчно данни и обстоятелства за обявяване на бедствено положение.

            Оспорва договор за изпълнение на строителни-ремонтни работи от 16.05.2019 г. между „Професионални градинари”ООД и „Ем Джи строй”ООД, ведно с фактура №318/31.05.2019 г. и КСС от 11.05.2019 г., като нищожен поради невъзможен предмет и моли съда да прогласи неговата нищожност, на основание чл.26, ал.2, пр.1 от ЗЗД. Оспорва съдържанието, констатациите и заключението на хидротехническа експертиза, приложена към исковата молба, тъй като тя не била изготвена по реда на ГПК за нуждите на гражданския процес и възразява да се приема като доказателство по делото. Възразява и относно приобщаването на НАХД №213/2018 г. по описа на РС-гр.Ловеч, тъй като това дело е било част от друго производство /административно наказателно/, образувано е през друг период от време и с друг предмет. Възразява и съдът да приема като доказателства по делото всички писмени доказателства, касаещи периода от 12.04.2019 г. до 03.06.2019 г., като неотносими към настоящия спор, тъй като липсвала предявена претенция за 12.04.2019 г. и допускането им било недопустимо. Възразява и по доказателственото искане на ищеца за допускане на трето лице помагач - Областна администрация Ловеч да встъпи в настоящия процес като неотносимо, предвид факта, че могат да се изискат доказателства от Областната администрация и същите да се представят, при необходимост.

            Моли съда да постанови решение, с което да отхвърли исковата молба и предявените с нея обективно кумулативно съединени исковеот „Професионални градинари”ООД, с правно основание чл.109 от ЗС във връзка с чл.45 и чл.51 от ЗЗД, считайки ги за неоснователни и недоказани, като присъди на доверителя й сторените по делото разноски.

            Отговор на исковата молба с вх.№10913/08.10.2019 г. е депозиран и от В.В.С.- Областен управител на Област Ловеч, като представител на Държавата, упълномощена от Областен управител на област Ловеч, съгласно пълномощно изх.№02-01-81/06.02.2019 г. на Министъра на регионалното развитие и благоустройството, в който оспорва изцяло предявените срещу Държавата искове по настоящото гр.дело и моли съда да ги отхвърли като неоснователни и недоказани. По отношение на негаторния иск с правно основание чл.109 от ЗС навежда твърдения, че Държавата е извършила всички действия, които законът предвижда за предотвратяване на последиците от вредното въздействие на водите на река Продимчешка бара. След проливни дъждове през м.юни 2019 г. със Заповед №РД-07-99/28.06.2019 г. на Областен управител на Област Ловеч била назначена комисия със задача да извърши контролна проверка на Продимчешка бара и да предложи решения за преодоляване на установените проблеми. Комисията е изготвила протокол от 02.07.2019 г., който с писмо изх.№ОМ-06-99/04.07.2019 г. бил изпратен на съответните органи за сведение и изпълнение. В писмо вх.№ОМ-06-121/02.09.2019 г. Община Ловеч докладвала за извършените дейности съгласно протокола.

            Относно иска с правно основание чл.45 от ЗЗД моли съда да го отхвърли като неоснователен и недоказан, тъй като счита, че в случая не били налице вреди, причинени виновно от Държавата на ищеца. Същите се дължали на природно бедствие - наводнение, причинени от обилни и продължителни дъждове през периода м.април и м.юни 2019 г. Изтъква, че Държавата е взела необходимите мерки, които би могла да предвиди за предотвратяване на възможни вреди от наводнение. В този смисъл се позовава на заповед №РД-07-60/02.05.2018 г. на Областен управител на област Ловеч и на протокол №32/07.06.2018 год. на междуведомствената комисия, назначена с нея, от които било видно, че са дадени предписания, за изпълнението на които бил отговорен собственикът на язовира. По тези съображения моли съда да отхвърли исковете като неоснователни и недоказани. Моли съда да отхвърли искането на ищеца, на основание чл.219 от ГПК, Областна администрация Ловеч да бъде допусната като трето лице - помагач в настоящия процес, тъй като Областният управител на Област Ловеч е пълномощник на Държавата по настоящото дело.

            В проведените три открити съдебни заседания ищеца, редовно призован, се представлява лично от Управителя В.С.М.и от неговия пълномощник адв.Л., която от името на доверителя си поддържа исковата молба и я намира за основателна и доказана. Моли съда да я уважи, като се произнесе с решение, с което да преустанови бездействието на Община Ловеч и на МРРБ-гр.София - Областен управител по отношение на непочистването и неподдържането на деретата на територията на Община Ловеч и извън нея, навеждайки подробни аргументи в представената по делото писмена защита. Моли ответниците да бъдат осъдени солидарно да заплатят на доверителя й причинените вреди. Претендира за заплащане и на сторените по делото разноски, за което представя списък по чл.80 от ГПК. В определения от съда срок представя писмена защита по делото.

            Ответникът Община Ловеч се представлява в хода на процеса от адв.Х., която от името на доверителя си поддържа отговора на исковата молба и моли съда да постанови решение за отхвърляне на обективно кумулативно съединените искове от „Професионални градинари”ООД, с правно основание чл.109 от ЗС във връзка с чл.45 и чл.51 от ЗЗД, като неоснователни и недоказани, като им присъди сторените по делото разноски, съгласно приложен списък. Представя писмена защита, в която излага подробни съображения защо исковете са неоснователни и недоказани и защо част от представените от ищеца доказателства са ирелевантни за спора.

            С Определение №1198/11.10.2019 год., в закрито заседание, съдът е оставил без уважение доказателственото искане на ищеца за привличане на Областна администрация Ловеч като трето лице помагач по делото, поради което и участието му в процеса е в качеството му на ответник в процеса.

            Ответникът МРРБ-гр.София - Областен управител, редовно призован, се представлява от Директор на дирекция АПОФУС В.И., която пледира съдът да се произнесе с решение, с което да отхвърли исковата претенция като неоснователна и недоказана, развивайки подробно съображенията си в писмена защита. Няма искане за присъждане на разноски.

            Съдът като прецени релевантните за спора писмени и гласни доказателства, доводите на пълномощниците на страните, поотделно и в тяхната съвкупност, взаимна връзка и обусловеност, по вътрешно убеждение, на основание чл.12 от ГПК, и съобразно нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, приема за установени следните факти :

            Ищецът се легитимира, че е собственик на Поземлен имот с идентификатор 43952.519.659, съгласно кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.Ловеч, Област-гр.Ловеч, одобрени със Заповед РД-18-10/17.04.2007 год. на ИД на АГКК, последно изменение със заповед : КД-14-11-1125/26.08.2013 г. На началник на СГКК-гр.Ловеч, адрес на поземления имот : гр.Ловеч-5500, Област-гр.Ловеч, бул.”Освобождение”№5, с площ 792 кв.м., трайно предназначение на територията : урбанизирана, начин на трайно ползване : за друг вид производствен, складов обект, стар идентификатор : 43952.519.649, номер по предходен план : 649, квартал 9022, парцел XXXIX, при съседи : 43952.519.650; 43952.519.644; 43952.519.658, по силата на представения като доказателство по делото нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот №98, том VI, рег.№5880, дело №845 от 05.12.2013 г. на Цв.Лазаров - нотариус с район на действие РС-гр.Ловеч, вписан в регистъра на НК под рег.№138, който нот.акт е вписан в СВ при РС-гр.Ловеч с вх.рег.№8169/05.12.2013 год., Акт №13, том 22, дело №43/74.

            Съставен е Констативен протокол от 13.04.2019 год., с комисия, сформирана от В.С.М.- управител на „Професионални градинари”ООД, Р. В. Н. - собственик и управител на фирмата, М. С. М. - свидетел, която след извършен обстоен преглед на търговски обект „Градински център и Агроаптека” към „Професионални градинари”ООД, с адрес : гр.Ловеч, бул.”Освобождение”№5 и въз основа на следната фактическа обстановка : в дните преди и след 12.04.2019 г. поради серия от циклони, преминаващи през Балканския полуостров станали причина за създалата се интензивност във валежите на много места в Северна България, на 12.04.2019 г. валежите са с голям интензитет и нанасят много щети на търговския обект : „Градински център и Агроаптека” към „Професионални градинари”ООД, с адрес : гр.Ловеч, бул.”Освобождение”№5, е направила следните констатации на щетите : след оттичане на водата /12-15 см в търговския обект/ : търговска площ, офис, агроаптека, кухненски бокс, складово помещение и санитарно помещение били покрити с 2 см кална маса. Щетите по офиса и кухненския бокс са : касов апарат и съпътстващи документи, които трябва да се пазят като архив 5 години, документи, разклонител PHILIPS SPN3180A/58 със защита на стойност 48 лв., expansion база HP xb2000 Notebook на стойност 230 лв., таблет Prestigio Multipad 7.0 Prime на стойност 179 лв. и портативна клавиатура, Pos клавиатура 3Logic К10 на стойност 70 лв., офис бюро от MDF, лайсни MDF, ръбохранители MDF, гипскартон, изолационна вата, поела вода на около 30 см във височина, хладилник AEG SANTO. Щетите в склада са : строителни материали (4 листа гипсокартон, лайсни MDF, первази MDF, рекламни брошури на стойност 250 лв., кашони с различни размери, които ползват да опаковат пратки на стойност 25 лв., 2 бр. шкафове MDF, ламинат плоскости 3 пакета - около 8м2 на стойност 90 лв. Щетите по агроаптеката са : маса тип холна от MDF, отоплителен уред Еlite АН-213 на стойност 28 лв. След установяване на състоянието на търговския обект, екип на „Професионални градинари”ООД предприел всички необходими действия за предотвратяване и намаляване на вредите, настъпили от наводнението на търговския обект. Взети били незабавни мерки за намаляване на щетимостта на обекта, като били използвани всички необходими съоръжения и консумативи. За настъпилото събитие уведомили всички компетентни органи, както и ЗК”Бул Инс”АД.

            Представители на ЗД”Бул Инс”АД на 17.04.2019 г. са съставили Протокол за оглед на щета Полица Е18460001638, с описание на събитието, с дата и час на уведомлението на застрахователя 13.04.2019 г.

            Ищецът е съставил Протокол за изписване на стоки №**********/19.07.2019 г., които са общо 40 на брой, на обща стойност 716,21 лева.

            Съгласно изискана от ищеца справка от Национален институт по метеорология и хидрология филиал Плевен за количеството на валежите в периода от 08.04.2019 г. до 12.04.2019 г., в района на гр.Ловеч, е даден отговор с писмо №ОД-03-97-1/24.04.2019 г., че през периода 8-14 април 2019 г. серия от циклони, преминаващи през Балкански полуостров, лабилизират атмосферата и са причина за създалата се валежна обстановка. Валежите са със значителни количества, а на 12.04.2019 год. на много места в Северна България са интензивни и проливни. Синоптична станция Ловеч регистрира валежи във всички дни от 8 до 14 април включително, като валежите са от дъжд, краткотраен или обложен, с променлива интензивност и временни прекъсвания. Най-интензивни са валежите на 12.04.2019 год., когато валежното количество за едно денонощие е 59 л/кв.м. и надвишава месечната климатична норма за м.април. В интервала от 18:20 до 19:10 часа дъждът е проливен, а измереното количество за 50 минути е 40 л/кв.м. Видно от измерените количества валеж, дадени в табличен вид, измереното количество валеж е с най-голям интензитет на 13.04.2019 г., когато е отчетено 59 л/кв.м.

            За целите на настоящото производство са представени като доказателство от ищеца два броя удостоверения с рег.№28/18.04.2019 г. и рег.№59/24.06.2019 г. до Управителя на ищцовото дружество В.М., в уверение на това, че съответно на 12.04.2019 г., около 22:00 часа и на 03.06.2019 г., около 20:00 часа, във връзка с възникнало наводнение на търговски обект „Градински център и Агроаптека” към „Професионални градинари”ООД, с адрес : гр.Ловеч, бул.”Освобождение”№5, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението”-гр.Ловеч /РСПБЗН/ не е участвала в ликвидирането и отстраняването на последствията от произшествието в конкретния обект. С дати съответно 15.04.2019 г. и 19.06.2019 г. в РСПБЗН-гр.Ловеч е получена информация за възникването на произшествието от В.М. - Управител на „Професионални градинари”ООД. Изготвена е справка за ликвидирано произшествие /отстранени последствия от произшествие/ от ФЛ и ЮЛ, съответно с вх.№433/17.04.2019 г. и вх.№689/20.06.2019 г. Извършен е оглед на място на обекта от служители на РСПБЗН-гр.Ловеч.

            С отговора на исковата молба ответникът Община Ловеч представя като доказателство по делото Акт №53165/18.02.2011 г. за публична общинска собственост, издаден на основание чл.59, ал.1 от ЗОС във връзка с одобрената със заповед №РД-18-43/18.03.2008 г. на ИД на АГКК-гр.София кадастрална карта на с.Скобелево, Община-гр.Ловеч; чл.2, ал.1, т.1 от ЗОС във връзка с чл.19, ал.1, т.1 от Закона за водите и Решение №387/05.07.2001 г. на Общински съвет Ловеч за имот Язовир „Скокът” с.Скобелево, представляващ поземлен имот с идентификатор 66799.53.53 с площ от 5 992 кв.м. по кадастралната карта на с.Скобелево, Община-гр.Ловеч; трайно предназначение на територията : територия заета от води и водни обекти; начин на трайно ползване : язовир. Границите на имоти са : поземлени имоти с идентификатори 66799.29.10; 66799.53.54; 55799.53.24; 66799.53.11; 66799.53.10; 66799.19.59 и 66799.19.58 по кадастралната карта на село Скобелево, Община-гр.Ловеч. Като забележка в т.11 на Акта за публична общинска собсвеност е посочено, че имотът е обявен за публична общинска собственост с Решение №387/05.07.2001 г. на Общински съвет Ловеч. Върху имота е предоставена концесия с Договор от 13.05.2011 г. по Решение №721/31.03.2011 г. на ОбС Ловеч на концесионер „Първанов и сие”ЕООД, ЕИК : ********* за срок от 25 години.

            Действително от приобщения като доказателство по делото Договор за концесия на язовир „Скокът” село Скобелево, Община Ловеч от 13.05.2011 г., се установява безпорно, че на основание чл.62 и сл. от Закона за концесиите, чл.97, ал.1 от Правилника за прилагане на Закона за концесиите, решение №721/31.03.2011 г. на Общински съвет Ловеч, е сключен договор между концедента Общински съвет Ловеч, в качеството му на орган по чл.19, ал.2 от Закона за концесиите, от една страна и концесионера „Първанов и сие”ЕООД, ЕИК : *********, със седалище и адрес на управление : гр.Ловеч, ул.”Александър Кусев”№21, с управител и едноличен собственик на капитала И.А.П., в качеството му на управител, от друга страна, със следния предмет : Концедентът предоставя на концесионера концесия с предмет : управление, ремонт и поддържане на язовирната стена и прилежащите към нея съоръжения и техническо изправно състояние, осъществяване на безопасната им експлоатация и извършването на дейностите аквакултури : риборазвъждане и отглеждане на риби и други водни организми, върху язовир „Скокът” в землището на село Скобелево, Община-гр.Ловеч, актуван с Акт за публична общинска собственост №53165/18.02.2011 г. - чл.1, ал.1 от договора. Съгласно чл.1, ал.2 на договора, в предмета на концесията се включва и извършването на частични ремонтно-възстановителни и частични строителни дейности, целящи осигуряване на безопасното и ефективно експлоатиране на обекта. Предвидено е концесионерът да осъществява дейността си за своя сметка и на своя риск - чл.1, ал.3 от договора. Видно от чл.3 на договора е, че имотът, обект на концесията е язовир „Скокът”, който представлява поземлен имот с идентификатор 66799.53.53 по кадастралната карта на село Скобелево с площ от 5 992 кв.м., при съседи : поземлени имоти с идентификатор 66799.29.10; 66799.53.54; 66799.53.24; 66799.53.11; 66799.53.10; 66799.19.59 и 66799.19.58 по кадастралната карта на селото, актуван с АПОС №53165/18.02.2011 г. Според чл.4, ал.1 и ал.2 от договора, концесията се предоставя за срок от 25 години, считано от датата на влизане в сила на този договор, т.е. от датата на подписването му - 13.05.2011 г. Договорено е между страните, че концедентът запазва правото на собственост върху обекта на концесията - чл.7, ал.1. Едно от основните задължения на концесионера по опазване на околната среда и екологичната програма за концесионния обект, визирано в чл.17, ал.8, б.”а”, б.”б” и б.”в” е да извършва почистване от растителност на воден и въздушен откоси; да извършва почистване на чашата от наноси и блатна растителност, както и наблюдение и контрол върху състоянието на водата в язовира - срок постоянен. От чл.17, ал.10 на договора се разбера, че концесионерът следва да поддържа и речното легло на разстояние до 500 м от съоръжението надолу по течението на реката. Задължение на концесионера, видно от чл.18, ал.1 на договора е и да приведе в изправност и поддържа в технически изискуемите норми чашката, стената, изпускателите и преливника на обекта на концесията, да следи състоянието на короната, сухия и мокрия откос, терена под язовирната стена и всички съоръжения на обекта съгласно изискванията на Наредба №13 за условията и реда за осъществяване техническата експлоатация на язовирните стени и съоръженията към тях /ДВ, бр.17 от 17.02.2004 г./. Задължение по чл.18, ал.3 на договора е, концесионера своевременно да изпълнява предписанията на компетентните органи по поддържането на техническата изправност на чашката, стената, изпускателите и преливника на обекта на концесията, като се отчита пред комисията, осъществяваща контрола върху концесията, както и съгласно ал.5 на същия член, до 30 ноември на всакя календарна година от концесията да предоставя на длъжностните лица от общинската администрация, осъществяващи текощия контрол, доклод за техническото състояние на чашката, стената, изпускателите и преливника на обекта на концесията. В чл.18, ал.7 на договора е предвидено задължението на концесионера стриктно да спазва предписанията в Конститивни протоколи на органите на ГД”Гражданска защита” на МВР, Национална служба „Пожарна безопасност и защита на населението” и „Басейнова дирекция Дунавски район” гр.Плевен, издадени при извършени огледи за сигурността на съоръженията с цел предотвратяване на бедствия и аварии. Негово е и задължението, съгласно чл.18, ал.8 от договора за концесия, да изготви авариен план задействие, съгласно изискванията и предписанията на компетентните органи и изискванията на чл.138, ал.3 от Закона за водите. Съгласно чл.25, ал.3 от договора за концесия, концесионерът е длъжен да изгради и поддържа хидротехнически съоръжения за постоянна защита при неблагоприятни природни явления, като наводнения, повишаване нивото на подпочвените води и др. От чл.29 на договора за концесия, се разбира, че контролен орган по концесията е концесионерът - Общински съвет Ловеч, който възлага на Кмета на Община Ловеч да организира контрола по изпълнението на концесионния договор, чрез длъжностни лица от общинската администрация и комисия за текущия контрол по изпълнение на сключените концесионни договори.

            С Протокол от 27.05.2011 год., представляващ Приложение №6 към чл.2, т.6 и чл.23 е извършено фактическото предаване на имота - общинска собственост, язовир „Скокът” с.Скобелево на основание договор за концесия от 13.05.2011 г. между Община Ловеч и „Първанов и сие”ЕООД-гр.Ловеч, от комисия в състав : М.М.Г.- гл.експерт РОС в отдел ИД; Ц.Д.К.- мл.експерт ННО в отдел ФС; Й.П.Г.- ст.счетоводител в отдел ФС, назначена със Заповед №551/05.05.2010 г. на Кмета на Община Ловеч на И.А.П. - управител и едноличен собственик на капитала на „Първанов и сие”ЕООД. В този протокол е описано и моментното състояние на язовира, а именно : короната на стената е в задоволително състояние. Водния откос  е облицован с каменна броня, но същата е разрушена, залесена с храсти и дървета. Относно въздушния откос е посочено, че стената няма дренажна призма от каменен насип в петата на откоса. Не се открива наличие на обходна филтрация. Въздушният откос е изцяло силно залесен с дървета и храсти. По него не се забелязват характерни белези от свличания на откоса. Преливника е разположен в десния скат, като е разрушен и затлачен. След преливника следва участък тип дере, който е с неосигурена пропускливост по отношение на максималните води. Изпускателият е открит на място, като същия не работи. Шибърът на основния изпускател липсва, а шибърната камера е полуразрушена. Основата на бетоновата контролна кула в язовира е затрупана и затлачена. В момента на огледа язовирът е източен, празен, водата преминава през него.

            Съставен е технически паспорт рег.№23/13.03.2012 г. на строеж язовир „Скокът” от страна на концесионера „Първанов и сие”ЕООД-гр.Ловеч.

            Налице е и авариен план на същия язовир, разработен на основание чл.35, ал.1 от Закона за защита при бедствияи чл.138а, ал.1 от Закона за водите, утвърден от Кмета на Община Ловеч, имащ за цел : да се извърши анализ и идентификация на възможните вероятности от възникване на бедствия и аварии на територията на язовир „Скокът” и максимално вероятните опасности за живота и здравето на експлоатационния персонал и населението по поречието на отводняващото речно корито; да се определи заливаемата зона на язовир „Скокът” и попадащите в нея населени места, водно стопански обекти, питейни водоизточници, промишлени предприятия, инфраструктурни обекти и обекти с използване или съхранение на опасни вещества; да се планира експлоатацията на язовирната стена и съоръженията към нея при екстремни и/или аварийни условия.

            Издадено е разрешително за ползване на воден обект №5/07.06.2012 г. от Кмета на Община Ловеч на „Първанов сие”ЕООД-гр.Ловеч относно воден обект : язовир „Скокът” - публична общинска собственост, попадащ в обхвата на повърхностното водно тяло в поречието на река Осъм, със срок на действие на разрешителното : начален 07.06.2012 г. и краен 07.06.2032 г. Като контролиращ орган е посочен Директорът на Басейнова дирекция за управление на водите в Дунавски район с център гр.Плевен или оправомощени от него длъжностни лица.

            Като доказателство по делото е представено и Приложение към разрешително за ползване на воден обект №5/07.06.2012 г. за условията, при които се предоставя правото на ползване на повърхностен воден обект, като в т.1.1 е предвидено : да уведомява Басейнова дирекция за управление на водите в Дунавски район и Община Ловеч незабавно - по време на преминаване на големи водни количества при високи вълни, при възникване на аварийни условия или предизвикано замърсяване. Да изпълнява стриктно разработения авариен план за действие при възникване на непредвидими и/или извънредни обстоятелства, причинени от природни бедствия или аварийни ситуации по време на ползването на водния обект - т.2.1.

            Съставен е Констативен протокол за извършена проверка по изпълнението на концесионен договор на язовир „Скокът”, с концесионер „Първанов и сие”ЕООД-гр.Ловеч с дата 28.10.2011 г., като комисията е констатирала, че към момента на проверката язовирът е напълно източен. Провеждат се мероприятия по поддържане и опазване на крейбрежната ивица от замърсяване, както и нейното почистване. Преливникът на язовира е затревен и обрасъл с храстовидна маса, което намалява проводимостта му. Отводнителният канал е силно залесен с растителност. Чашата на водохранилището на язовира е обрасла с папур и храсти. Короната на язовирната стена е в сравнително добро състояние. Започнато е почистване на водния откос от израслата растителност. Въздушният откос е силно обрасъл с храстовидна и дървесна растителност по цялата си дължина. В средната му част има белези от хлътвания и свличания на откоса. Основата на бетонната шахта на язовира е затрупана от наноси и е затлачена. Основният изпускател е техническа неизправен. Шибърът липсва, а шибърната камера е полуразрушена. Отводящото дере по течението на реката на разстояние 500 м след язовирната стена е с неосигурена проводимост по отношение на максимални води. Въз основа на тези констатации комисията е дала предписание : да се извърши почистване на преливника и на отводнителния канал на язовира от израслите храсти и дървета; да се извърши основно почистване на сухия и мокрия откос на стената от израсналата храстовидна и дървесна разстителност; да се ремонтира и възстанови участъка от стената /сухия откос/ с налични пропадания и свличания, за привеждането й в безопасно техническо състояние; да се ремонтират и приведат в техническа изправност основният изпускател и водовземната шахта на язовира; да се почисти отводящото дере по течението на реката на разстояние 500 м след язовирната стена.

            С доклади от 25.11.2011 г. за състоянието на язовир „Скокът” и от 20.01.2012 г. за изпълнение на инвестиционна програма концесионерът „Първанов сие”ЕООДС е уведомил Кмета на Община Ловеч за техническото състояние на язовира.

            С Констативни протоколи с дати 27.04.2012 год., 30.10.2012 г., 19.04.2013 г., 30.10.2013 г., 29.04.2014 г., 17.10.2014 г., 24.04.2015 г., 19.10.2015 г., 22.04.2016 г., 25.10.2016 г., 30.04.2018 г., 29.10.2018 г., са извършени констатации по екологичната и инвестиционна програма от концесионния договор, като въз основа на констатациите, комисията, изготвила съответните констативни протоколи, е дала и съответните предписания на концесионера на язовира.

            Управителят на дружеството-концесионер Иван Първанов периодично е информирал Кмета на Община Ловеч за състоянието на язовир „Скокът” в с.Скобелево, за което като доказателство по делото са представени доклад от 21.11.2012 г., доклад от 20.12.2012 г. за изпълнение на инвестиционна програма от концесионера, доклад от м.11 2013 г. за техническото състояние на язовира, доклад от 20.12.2013 г. за изпълнение на инвестиционна програма от концесионера, два доклада с дати 02.11.2014 г. за изпълнение на инвестиционна програма от концесионера и за техническото състояние на язовира, доклад от 12.11.2015 г. и от 12.11.2016 г. за техническото състояние на язовира, доклад от 02.12.2016 г. за изпълнение на инвестиционна програма от концесионера, доклад от 12.11.2017 г. за техническото състояние на язовира, доклад от 11.01.2018 г. за изпълнение на инвестиционна програма от концесионера, доклад от 12.11.2018 г. за техническото състояние на язовир „Скокът” в с.Скобелево, доклад от 06.01.2019 г. за изпълнение на инвестиционна програма от концесионера.

            С писмо №70-00-43/09.01.2019 г. инж. Д.П., от името на концесионера „Първанов сие”ЕООД е поискала от Кмета на Община Ловеч, съгласие за реновация на язовир „Скокът” в с.Скобелево, съгласно чл.15, ал.5 от Договор за концесия от 13.05.2011 г., която включва : почистване чашата на язовира, укрепване на водният откос и шкарпиране бреговете на язовира.

            В отговор на това искане, Община Ловеч е дала съгласие на концесионера да извърши необходимите подобрения /почистване чашата на язовира, укрепване на водния откос и бреговата ивица на язовира/, свързани с ползването на концесионния обект, видно от писмо изх.№70-00-43-1/24.01.2019 г.

            С възлагателни писма от 04.06.2019 г., от 01.07.2019 г., от 16.07.2019 г., от 24.07.2019 г., от 09.08.2019 г., всичките към Договор №ДВ-282/14.02.2018 г., Община Ловеч като възложител е възложила на изпълнителя „Еко”ЕАД-гр.Ловеч изпълнението на работи, свързани с почистване при извънредно настъпили обстоятелства и при необходимост от допълнително почистване на територии за обществено ползване във връзка с прораснали дървета в коритото на „Продимчешка” бара, които затрудняват проводимостта на барата; преместване на бетонна плоча от „Продимчешка” бара в близост до ул.”Свобода”№1, кв.”Продимчец” в гр.Ловеч, която възпрепятства нормалното оттичане на барата, както и премахване на наноса, който се е натрупал под плочата.

            За целта изпълнителят „ Еко”ЕАД-гр.Ловеч е давал ежедневни отчети на възложителя Община Ловеч по Договор №ДВ-282/14.02.2018 г., подробно описани в табличен вид, като фигурира и следното наименование на извършените работи : почистване на локални замърсявания машинно „Продимчешка” бара; почистване на локални замърсявания ръчно кв.Продимчец.

            На основание чл.190б от ЗВ Главна дирекция „Надзор на язовирните стени и съораженията към тях”, Регионален отдел „Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях” - Северозападна България до Кмета на Община Ловеч е изпратен Констативен протокол №03-05-41/11.06.2019 г. от извършена проверка на язовир „Скокът”, в който са дадени предписания по осъществяване на безопасна техническа експлоатация : да се премахнат високата тревна растителност и единичните храсти по въздушния откос в срок - 30.08.2019 г., като на основание чл.190а, ал.2 от ЗВ за изпълнението на  всички предписания е отговорен собственикът на язовирната стена и съоръженията към нея.

            Видно от Протокол №32/07.06.2018 г. от оглед на язовирна стена и съоръженията към нея, комисия в състав Председал : Зам областен управител на Област Ловеч и членове : гл.експерт ОМП в Областна администрация - Ловеч, гл.инспектор РО НЯСС „Северозападна България”-ДАМТН, инспектор по ЗН в група ПКПД в РД ПБЗН Ловеч и гл.експерт в Басеейнова дирекция „Дунавски район” Плевен, след извършена проверка на техническото и експлоатационно състояние на язовир „Скокът” са дали следните предписания : да се предприемат дейности по подобряване проводимостта на речното корито на разстояние 500 м от язовирната стена - срок 30.09.2018 г. Собственика да представи данни за параметрите на язовирната стена и съоръженията - срок 30.10.2018 г. За изпълнението на всички предписания е отговорен собственикът на язовирната стена и съоръженията към нея.

            С Констативен протокол №03-05-111/11.08.2017 г. от проверка и контрол на язовирна стена и съоръженията към нея ДАМТН, ГД”Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях” е предписала, че документацията от експлоатацията на големите и малките язовирни стени и на съоръженията към тях следва да се приведе в съответствие с изискванията на чл.118 /за големите язовирни стени/ и чл.205 /за малките язовирни стени/ от Наредбата за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и съоръженията към тях, както и на контрол за техническото им състояние - срок 18.10.2017 г. На основание чл.190а, ал.1, т.3 от ЗВ за изпълнението на всички предписания е отговорен собственикът на язовирната стена и съоръженията към нея.

            Със Заповед №РД-07-99/28.06.2019 г. Областният управител на област Ловеч, на основание чл.32, ал.1 във връзка с чл.31, ал.1 от Закона за администрацията и в изпълнение на чл.140 от Закона за водите и чл.64, ал.1, т.6 от Закона за защита при бедствия, във връзка с наводненията през м.април и м.юни 2019 г. е назначил комисия в състав : Председател В.С.- Областен управител на област Ловеч и шестима членове, включващи представители на дирекция АКРРДС на Областна администрация Ловеч, представител на ОД на МВР-гр.Ловеч, представител на РД”ПБЗН”-гр.Ловеч, представител на Областно пътно управление-гр.Ловеч, на Община-гр.Ловеч, на „ВиК”АД-гр.Ловеч, със задача : да извърши контролна проверка на Продимчешка бара, Община Ловеч във връзка с последните наводнения и да предложи решения за преодоляване на установените проблеми. За целта е следвало да се проведе заседание на 02.07.2019 г. в кабинета на Областния управител на област Ловеч, а след това да се извърши проверка на място, като в срок до 05.07.2019 г. да й се представи Констативен протокол за резултатите от дейността на комисията.

            На проведеното на 02.07.2019 г. при Областен управител заседание на комисията, назначена с цитираната по-горе заповед, са взети конкретни решения, а именно : 1.да се изпрати писмо до ДАМТК, с което да се предложи изготвяне на предписание към оператора на язовира, при информация за предстоящи обилни валежи, нивото на язовира да се поддържа в максимално допустим размер на резервния обем, а не напълно завирен, за което отговорна е Областна администрация Ловеч с определен срок 7 дни; 2.Да се извърши проверка на собствеността на имот, съседен напоречието на река „Продимчешка бара” в участъка между Плевенско шосе и ул.”Мизия”, за което е отговорна Област администрация Ловеч, със срок 3 дни; 3.Довършване на започнатите дейности за почистването на речното корито и прилежащия терен в кв.”Продимчец” в гр.Ловеч, за което е отговорна Община Ловеч, със срок 2 седмици; 4.Да се извърши преглед на проводимостта по течението на река „Продимчешка бара” преди навлизането й в закрития участък под кв.”Здравец” в гр.Ловеч, за което отговорност следва да носи Община Ловеч, със срок 1 месец; 5.Да се извърши преглед на закрития участък - бетонов канал под жилищния комплекс „Здравец”-гр.Ловеч - отговорна Община Ловеч и определен срок 2 месеца и 6.Довършване на започнатите дейности за почистване на коритото на реката и прилежащия терен в района на Северна индуствиална зова в гр.Ловеч, за което е отговорна Община Ловеч, с определен срок 1 месец.

            С писмо изх.№06-00-240/02.09.2019 гд. Кмета на Община Ловеч е информирал Областен управител на област Ловеч, че във връзка с предписания, посочени в протокол от заседание на комисия, назначена със Заповед №РД-07-99 от 28.06.2019 г., информира, че към тази дата са изпълнени : 1.Довършени са дейностите по почистването на речното корито и прилежащия терен в кв.”Промичец” в гр.Ловеч; 2.При направен преглед на река „Продимчешка бара”, преди навлизането й в закрития участък на кв.”Здравец”, гр.Ловеч е установена нормална проводимост на реката; 3.При направения преглед на закрития бетонов канал под ж.к.”Здравец” в гр.Ловеч, не са открити запушвания; 4.Довършени са дейностите по почистване на коритото на реката и прилежащия терен в района на Северна индустриална зона, гр.Ловеч.

            Главна дирекция ”Надзор на язовирните стени и съоръженията към тях” е съставила Констативен протокол №03-05-41/11.06.2019 г. от проверка и контрол на язовирната стена и съоръженията към нея и документацията за експлоатацията, от който се установява, че в срок 30.08.2019 г. е предписано да се премахнат високата тревна растителност и единичните храсти по въздушния откос, като за изпълнението на това предписание е отгооврен собственикът на язовирната стена и съораженията към нея, на основание чл.190а, ал.2 от ЗВ.

            Налице е и Заповед №РД-07-60/02.05.2018 г., с която Областен управител на област Ловеч назначил комисия, с участието на Председател - зам.областен упранител и 7 членове и 3 резервни членове, която да  извърши контролна проверка на язовирите и съоръженията към тях, проводимостта на речните легла, състоянието на защитните диги и изпълнението на дадените предписания от предходната проверка на съответните длъжностни лица; да проконтролира наличието на незаконни водовземания, подприщващи съоръжения, незаконни постройки, огради и складирани материали в речните легла и отточните дерета на язовирите; да обследва техническото и експлоатационното състояние на потенциално опасните водни обекти, съгласно утвърдения списък и провери изпълнението на предписанията от последните проверки.

            С Протокол №32/07.06.2018 г. от оглед на язовирна стена и съоръженията към нея, в изпълнение на Заповед №РД-07-60/02.05.2018 г. на Областен управител на област Ловеч, на основание чл.32, ал.1 във връзка с чл.31, ал.1, т.1, т.9 от Закона за администрацията, чл.63, ал.1, т.1 и чл.64, ал.1, т.6 от Закона за защита при бедствия и чл.138а, ал.3 от Закона за водите, комисията след като е извършила проверка не техническото и експлоатационно състояние на язовир „Скокът” е дала предписание : да се предпиемат дейности по подобряване проводимостта на речното корито на разстояние 500 м от язовирната стена - срок 30.09.2018 гд., както и собственикът да представи данни за параметрите на язовирната стена и съоръженията - срок 30.10.2018 г. На основание чл.190а, ал.1, т.3 от Закона за водите за изпълнението на всички предписания отговорен е собственикът на язовирната стена и съоръженията към нея.

            Съгласно Констативен протокол от извършен оглед на язовирната стена и съоръженията към нея от 24.09.2018 г., комисия, назначена със Заповед №1307/21.09.2018 г. на Кмета на Община Ловеч, след извършена проверка на техническото е експлоатационно състояние на язовир „Скокът”, с.Скобелево е констатирала, че в момента на огледа язовирът е пълен. Същият е добре поддържан, ограден е. Има човек на обекта. Има път по короната. Скоро е била премахната растителността по короната, водния и сухия откос. Посочено е, че водоемът не е към потенциално опасните обекти.

            От заключението на вещото лице по допусната съдебно-хидротехническа експертиза на инж.И.Б.Е., което съдът приема като компетентно изготвено и безпристрасно депозирано, се установява, че след запознаването й с материалите по делото и оглед на място на процесните и граничните им имоти, съоръженията, инфраструктурата и ареалите около тях и при огледа на място на 21.02.2020 г. е констатирало следното : денивелацията между язовир „Скока” и Северна индустриална зона е около 90 м, а разстоянието около 10 км. Площта на водосборната област на язовира е 1,485 кв.м. Наклонът на водосборната област е със средна стойност около 70%. Дължината на дерето в топографската долина по ствола на язовирното тяло е 0,82 км. След него се формира водното течение в източна посока, преминаващо в Скобелевска бара, вливаща се в Продимческа бара, които обогатени с множество притоци от скатни води, се вливат в река Осъм. Наклонът на терена в посока на течението е почти равномерен - 5-7%. Язовирът е ретензионен с предназначение да поема и снижава висока вълна при пълноводие. Работният обем на язовир „Скока” е 14,10 куб.м., като за технологичния процес на рибопроизводството му е необходим работен обем от 8,225.10 куб.м., според регистрацията му в ИАРА. Приоритетното предназначение при изграждане на язовира е било напояването, за което към настоящия момент не се подават заявки, не се изготвят графици и обекта се използва само зарибовъдство. Поради тази причина и не се завирява на максималния си обем. В момента на огледа обемът му е около 7.10 куб.м.

            Концесионерът на язовир „Скока” „Първанов Сие”ЕООД с изпълнение на Проект по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007-2013 г. извършва почистване и рехабилитация на язовира. Короната на стената е изравнена до правилна геометрия чрез насипване на песъклива глина и трамбована, уплътнена и затревена за отстраняване на ерозиралите участъци. Налични са 3 броя пиезометри за проследяване на хоризонталните и вертикални деформации на стената. По водният откос е направена заскалявка с бетонови елементи, но се нуждае от частично пренареждане в зоната под короната. Основният изпускател е оформен с шахта в язовирното езеро с два савачни отвора от стоманени тръби Ф400 за изпускане на водни маси от две нива - от кота минимално водно ниво и от кота дъно/изпускател. Оразмерителното водно количество на основния изпускател е Qmax=0,14 m3/s. Водната кула е реновирана и е поставена рейка за отчитане на водното ниво на язовира. Изграден е нов бетонен преливник с размери ширина 6,0 м и височина 3,0 м с оразмерително водно количество Qmax=13 m3/s. В задната му част е изградена шахта с предназначение да играе ролята на енергогасител. Построена е контра стена на язовирната чаша и над нея са завирени три броя водни тела с полуелепсовидни форми на створа на основното вододовеждащо дере, разделени с преградни диги, изградени с изкопните алувиални отложения от изгребвания материал и почистването на наносите на язовира. На двете крайни тела има преливници с размери 1,0/1,0 м и изпускателен кран на средното водно тяло с ф200 мм към чашата на язовира. Предназначението им е за предварителни санитарни басейни преди зарибяването на язовира. Техническа документация за допълнителните водни басейни не е предоставена и не са отразени на кадастралната скица на поземлените имоти №15-8256/07.01.2020 г. на СГКК-гр.Ловеч. /стр.256 на делото/.

            Вещото лице посочва в заключението си, че преливника, бързотока и енергогасителя не са изпълнени в съответствие с инженерно-техническите изисквания и норми за хидро-техническо строителство и компрометират ролята на преливното съоръжение. Отвеждащият канал след преливника е земен профил - вада, без оформено напречно сечение с ерозирал от водата профил. Дренажна призма в петата на сухия откос не е изграждана. Не се наблюдава филтрация от стената. Няма изпускани водни количества от основния изпускател по водоотвеждащия канал. Сухият откос на стената е почистен от растителност, както и областта на водоотвеждащото дере на около 150 м. Има наличие на неизкоренени дънери. Вещото лице е уточнило, че когато водното количество преминава през облекчителните съоръжения на язовир „Скока”, потенцианлата опасност е след язовирната стена за инфраструктурата /пътища, мостове, водостоци/и околната среда /земеделски земи и елементи на урбанизираните територии/.

            При огледа на прилежащата водоотвеждаща хидроложка и инженерна инфраструктура от язовир „Скока” с начало инфилтрацията от основния изпускател и преливника, през Скобелевска бара до Гознишка бара, след което водните потоци подземно преминават под ж.к.”Здравец”, открито преминават около 150 м през територията на обект „Ловешки мелници”, отново подземно преминават около 20 м през двора на базатана Христо Илиев и с открит канал преминават под пътя Ловеч-Левски и се вливат в река Осъм.

            По целият надлъжен профил на водоотвеждането на водата от язовир „Скока” до вливането й в река Осъм, геоморфологията на района се формира от малки прорезни вади, дерета, бари, които акумулират както сточните води от ерозиралите скатове /някои от тях с наклони около 50-60%/, така и филтрационни води от земеделските земи. Почвеният профил е предимно от алувиални наносни и кафяви горски почви с високи коефициенти на филтрация и напорен градиент. Постъпването и разпространението наводата в почвата се състои от две фази - попиване и филтрация. При поройни дъждове, голямото количество вода попаднало за кратно време в почвения слой, има гравитачно движение. При сравняване на филтрационния коефициент и интензивността на валежа, и в двамата случая на наводненията се фирмират условия за акумулиране на вода по повърхността на почвата, която се оттича по наклонените релефни фирми към деретата. По този начин деретата се превръщат в реки, които с пълноводието си създават аварийни и бедствени ситуации. Редките оширения на деретата на барите и потоците /като района на стадиона на с.Продемцеч/, способстват за разливане на придошлите води и успокояват енергията на водните потоци. Земеделските земи по склоновете в района около притоците са засюти с култури, които не възпрепятстват слива на водните потоци при обилни валежи. По целия профил на водоотока, наличието на дървета, дънери с диаметър повече от 50 см, храсти, строителни и битови отпадъци, не само че възпрепятства преминаването на водните потоци, а усилва допълнително мощта им с увлечените наноси. Водоотвеждащата инженерна инфраструктура, даже и да е изградена с профили, оразмерени за обемите потоци, се подприщва от наносите, образуват се бързеи и водовъртежи, които нанасят материални щети и широки разливи на вода върху непропускливи основи. При излизането на Продимческа бара от подземния профил след ж.к.”Здравец” и преминаването й чрез открит канал частично през територията на Ловешки мелници, среща водосток с видимо неправилно оразмерен или впоследствие намален напречен профил, който е в невъзможност да проведе достътъчно голям воден поток и прелива хаотично. Гравитачният профил на оттока след още 150 м отново среща водосток с малко напречно сечение, през който да премине под асфалтиран двор на базата на Христо Илиев и в тази си невъзможност, залива всички низходящи по топографски характеристики околни площи. След водоизлива си на територията на Северна индустриална зона, Продимческа бара преминава под моста Ловеч-Левски и се влива в река Осъм.

            От ангажираните по делото гласни доказателства на св.Т.И., който работи като професионален фотограф на свободна практика и е бил повикан, за да засмене какво се е случило в Градинския център видял, че целия инвентар в магазина и извън магазина е залят от кал и мизерия, не само на обекта на ищеца, а и на съседни обекти. Видимо навсякъде положението било трагично. С автомобил до обекта можело да се стигне, но трябвало да са облечени с ботуши и със специална екипировка, като за бедствие, защото било невъзможно да отидеш цивилно облечен, за да насъбереш уреди и това което е в магазина и извън него. В обекта „Агроцентър” видял в съседство какво се е случило и си направил самоинициатива да снима и съседния обект, защото и там било трагично положението и това което видял било покъртително. Повторното наводнение било на 03.06.2019 г., случило се същото и тогава по доброволна самоинициатива не е бил наеман, но решил да запечата отново това нещо, което се случило без никакви разлики от това, което се случило през м.април. Видял как бизнеса трябвало да положи усилия, за да възстанови базата си в нейното първоначално състояние и видял как било всичко погазено, това от повторното бедствие, даже и по-мащабно от първото, което провокирало в него гражданското му съзнание да отиде навреме и да го запечата в района на Индустриална зона и на язовира над с.Скобелево, селото където имало видими разливи от него по посока стопанския двор и по посока кв.Продимчец и надолу. Възмутил се от това, че нямало никаква информация и нямало никъде нищо и в него се породило съмнението, че нещо се потулва и че нещо се случва. За първото събитие бил повикан от собствениците на Градинския център, тъй като им предстоял един Шооурум, национален, след седмица. Отишъл към 10,30 часа на датата на която се случило 12.04.2019 г., а за второто наводнение на 03.06.2019 г. мисли, че било на обяд, с точност не може да каже, но е снимал и на всяка снимка си има дата и час и файловете, които създавал си говорят достатъчно. Първо снимали на 03.06.2019 г. язовира, видели там разливите, след което се отправили към Индустриалната зона, като ги сигнализирали, че водата приижда надолу и в момента, в който пристигнали в Индустриалната зона с очите си видели водата как залива всички обекти в региона. От там нататък по снимките всичко се вижда. Това може би е било на обяд. На място видял всичката скъпа техника, която имало в магазина, като моторни резачки, косачки, много скъпа техника, която била потънала в кал в магазина на офис мястото. Бил повикан една седмица преди наводнението, за да види за Шооурума, като по думите му всичко било подредено и лъскаво и градинската техника, т.е. нямало и прашинка преди това. А когато го повикали всичко било повредено от калта от събитието от 12.04.2019 г. И на 03.06.2019 г. видял същото това, което видял и на 12.04.2019 г., като вторият път било и по-сериозно, защото това пред очите му било вълна от кал, клони, наноси, с които бил залян не само обекта на ищеца, а и всички обекти в района. Имало заляти косачка, резачки, градински овощни растения, .т.е. целият наличен инвентар, който имало там в обекта, бил залят. Залят с кал бил не само инвентара, а и улиците и оградите и съседния Център за прегледи. Хората навсякъде ринели кал.

            На този свидетел, съдът предяви  приобщените към доказателствения материалн по делото снимки, направени с дрон с дата 03.06.2019 г., като на въпрос той ли ги е направил, същият поясни, че това са негови снимки, които са направени с дрон. Самите файлове си имат час, като е записано с каква техника е заснето, в колко часа и на коя дата. Другите снимки, които са с дата 05.07.2019 г. не ги е правил той. Свидетелят заяви, че първо е снимал язовира с дрона и след това е тръгнал надолу. Впоследствие обърнал дрона в посока да се види как се разлива водата и на къде върви, след това по земеделските земи и след това обърнал дрона към Индустриалната зона и кв.”Продимчец”. Дрона попаднал над с.Скобелево, минал над земеделски земи, след това минал по барата на кв.”Продимчец”, където също се разливала водата. И в самото с.Скобелево също е снимал.

            Показания пред съда даде и св.Т.Т.Т., който е управител и съдружник на фирма „Томев”ООД, който е в съседство с „Професионални градинари”ООД. На 12 април 2019 г., около 20.30 часа вечерта бил уведомен от Колцентъра на фирма „Вип секюрити”, с която имал договор за охрана, че СОТА е сработил и не може да се достигне до халетата, тъй като има наводнение. Към 20.45 часа отишъл с автомобила си до кръстовището на бул.”Освобождение”№5 и №7, като по нататъка не можело да се стигне. Неговият имот, както и този на ищеца и още много други, били много наводнени и течала обилно вода от барата, идваща от кв.”Продимцеч”, включително и самото кръстовище било наводнено. Полицията и пожарната, които вече били там не позволявали да се преминава от там. На 03.06.2019 г. получил информация, някъде около 20.00 часа отново за наводнение, като може би около 20.15 часа бил пак в близост до неговия имот, тъй като в този момент не можело да се влезе в него от вода. Първият имот от наводнението в халето бил от порядъка на 30 см вода и при второто наводнение, нивото на наводнение било от порядъка на 15 см. И при двете наводнения водата идвала от барата на кв.”Продимчец”, която преливала от участъка, излизайки от кв.”Здравец” на моста на бул.”Освобождение”. Целият просвет на моста бил задръстен от наводнение и от клони и наноси, които барата е натрупала там. Свидетелят заяви, че от 12.04.2019 г. до днешна дата никой не е идвал от Община Ловеч да се интересува, дори не е разпитван от Общината за това наводнение. Единственият човек от Община Ловеч, който дошъл бил Зам.кмета Колев, за да попита дали имат нужда от съдействие за почистване на обекта, защото всичко било потънало в кал. За почистване епип в неговата фирма не е влизал. Свидетелят бил на място на „Професианални градинари”ООД на 12.04.2019 г., по-точно на 13 април, тъй като на 12 април било невъзможно да се влезе и наблюдавал на място, че магазина бил пълен с вода и кал, някъде от около 20 см, най-малко. В халето на неговата фирма била 30 см. Уточни, че денивелацията им не е много голяма. Цялата техника, която се намирала на земята върху нея имало следи от кал, тъй като вече водата се отдръпнала. Не може да прецени до колко е била повредена, но имало най-малко 20 см следи от кал. По време на второто наводнение - 03.06.2019 г. не е влизал в обекта на „Професионални градинари”ООД, но на следващият ден - 04.06., бил там и видял, че в тяхното хале също имало остатъци от вода, кал и наноси. На 03.06.2019 г. успяли единствено да влезат късно след 22.00-23.00 часа в тяхното хале, за да възстановят захранването и за да може обекта да се поеме от охранителната фирма. Отишъл пред обяд на 04.06.2019 г., като отново видял, че в халето на „Професионални градинари”ООД също имало вода и кал. Не може да определи какво е нивото на водата, но при тях било около 15 см. По самите стени си личало очертанието на калната вода, което стояло и до ден днешен и който и да влезе ще го види.

            От показанията на св.Д.Н.К., който работи в Община Ловеч на длъжността заместник кмет градоустройство, архитектура, строителство и околна среда, считано от 2016 г., от предходен мандат, като и в момента е на тази длъжност през новия мандат, се разбира, че като обем на работа отговаря за две от техническите дирекции на Община Ловеч, отдел за контролна сигурност, която е и безопасност на населението, инфраструктурата, които са на територията на Общината и за опазване на околната среда, чистотата и контрол по договора, който имат с общинска фирма „Еко”ЕАД, изпълняваща ангажименти по поддържане на чистотата в гр.Ловеч. Относно двата случая с наводненията през 2019 г. заяви, че получили сигнали в дежурните части при Община Ловеч, за което той бил своевременно информиран, като един от представителите на Щаба за защита при бедствие на Община Ловеч. В тази връзка поел своите действия и координирал с другите членове на щаба - комисията на РСПБНЗ, на „ВиК”АД и на „ЧЕЗ”АД, разпределяли задачите и посетили местата, за които имало подадени сигнали. Едно от местата било на бул.”Освобождение”№5, а другите били на поречието на язовира, който излиза от с.Скобелево, минава през кв.”Продимчец” и кв.”Гозница”, индустриална зона и вливането й в река Осъм. Уточни, че лично той е бил на място и на двете дати на наводнението, по различно време, на различните места по течовете на барата. Минали през всички граждани, като била направена, с представители на полицията, реорганизация на движението и бил затворен участъка за движение до отбивката за италианската фирма, която се намирала в северната ж.п.гара. Имало автомобили, останали на пътя във водата, които били изтеглени от пожарната, а другите били насочени по регламентиран път. Заявява, че в Община Ловеч не е обявявано бедствено положение. Според него това, което се е случило и което е наблюдавал на двете дати, лично според него се дължи на обилните валежи, които били за кратък период от време на продължителност и интензитет. Въпросната бара се намира в съседство със земеделски земи и други имоти, които вече не можели да поемат по никакъв начин дъждовната вода, тъй като основното било едва ли не като образуване на фуния, в която се събират всички дъждове и е възможно при един такъв период от обилен дъжд, барата да повиши нивото си. Свидетелят изтъкна също, че на територията на Община Ловеч има много такива съоръжения, язовири, какъвто е язовир „Скока”, който си има наемател или по-точно казано е отдаден на концесия. Всяка една година и на всяко едно подобно съоръжение се извършват от Община Ловеч проверки, обикновено това се прави през пролетния и през есенния сезон. Счита, че язовир „Скока” е в добро състояние, работи си, стената е здрава, т.е. язовира е изправен. Свидетелят не си спомни към Община Ловеч да е имало конкретно подаден сигнал или жалба за язовир „Скока” и вода, която да прелива от него.

            С исковата молба ищецът представя хидротехническа експертиза с дата 06.07.2019 г. на експерт Г. Г., към която се представени и 27 броя цветни снимки, но тъй като тя не е възложена от настоящия съдебен състав и не е събрана по надлежния законов ред, съгласно чл.195, ал.1 от ГПК, не следва да се кредитира и обсъжда в настоящия казус.

            Същото се отнася и до служебно изисканото и приложено като доказателство НАХД №213/2018 г. по описа на РС-гр.Ловеч, доколкото с него се отменя конкретно цитирано наказателно постановление №НЯСС-8/12.01.2018 г. на Зам.-председател на ДАМНТ, тъй като се касае за случай на проверка още през 11.08.2017 г., т.е. неотносим към настоящия казус и настоящата фактическа обстановка, на която се позовава ищеца в исковата си молба, с която сезира съда. Освен това съгласно чл.302 от ГПК влязлото в сила решение на административен съд е задължително за гражданския съд относно това дали административният акт е валиден и законосъобразен, което е още едно основание да не се обсъжда това дело от настоящия съдебен състав.

            При така установената фактическа обстановка, районният съд достигна до следните правни изводи :

            По обективно кумулативно съединения иск с правно основание чл.109, ал.1 от ЗС.

            Негаторният иск по чл.109, ал.1 от ЗС може да се уважи само ако действието, което пречи на ищеца да упражнява своето право на собственост е противоправно, както и когато се пречи на упражняването на правото на собственост с неоснователно действие. Искът, основан на чл.109, ал.1 от ЗС, предпоставя защита на правото на собственост. Собственикът може да иска от всички правни субекти да се въздържат от действия и посегателства върху имота му - Р-125-88-IV ГО, Бюл.89, бр.11, с.21. Негаторният иск се явява средство за правна защита на собственика срещу всяко неоснователно действие или създадено състояние, което му пречи да упражнява своето право според предназначението на имота или в съответния обем на правото на собственост.

            Предмет на доказване по гражданските дела са фактите, които са от значение за основателността, респективно неоснователността на предявения иск. Не подлежат на доказване такива обстоятелства, които не са свързани с предмета на делото – Р №854/11.10.1999 год., II г.о. на ВКС. По настоящото дело, съдът още с протоколно определение от 21.11.2019 год. и в съответствие с изискванията на чл.146, ал.1 от ГПК е направил доклад по делото, като при разпределение на доказателствената тежест в процеса е уточнил, че в тежест на ищеца е да докаже чрез провеждане на пълно и главно доказване наведените в исковата молба фактически твърдения, а именно, че „Професионални градинари”ООД е собственик на „Градински център и Агроаптека” към „Професианални градинари”ООД, с адрес : гр.Ловеч, бул.”Освобождение”№5, както и да докаже твърденията си за осъществили се факти от обективната действителност, изразяващи се в извършени от посочените в исковата молба ответници действия или бездействия, с които те са попречили на ищеца да упражни в пълен обем правото си на собственост върху посочения обект. Задължение на ищцовата страна, което съдът е посочил при разпределение на доказателствената тежест в настоящия граждански процес е да посочи в какво се изразява действието или бездействието конкретно на всеки един от посочените ответници, както и да докаже, че това действие или бездействие от страна на Община Ловеч и МРРБ е противоправно.

            Съдът приема, че с представянето на нот.акт за покупко-продажба на недвижим имот №98, том VI, рег.№5880, дело №845/05.12.2013 год. на Ц.Л., нотариус с район на действие РС-гр.Ловеч, вписан в регистъра на НК под рег.№138, ищецът доказва правото си на собственост на Поземлен имот с идентификатор 43952.519.659, с площ 792 кв.м., трайно предназначение на територията : урбанизирана, начин на трайно ползване : за друг вид производствен, складов обект. Въпреки, че в петитума на исковата молба липсва индивидуализация на имота по предназначение, начин на ползване, площ, съдът приема, че се касае за имот, чиито собственик е именно ищцовата страна „Професионални градинари”ООД, с оглед на което възраженията на пълномощника на ответника Община Ловеч в тази насока са ирелевантни.

            Съгласно Р №125 от 28.03.1988 г. по гр.д.№852/87 г., IV г.о., искът по чл.109, ал.1 от ЗС може да се уважи тогава, когато на правото на собственост се пречи с неоснователни, противоправни и неправомерни действия. Собственикът на имота може да иска пълното признаване и зачитане правото му от всички правни субекти в това число и като се въздържат от действия и посегателства. Именно на тези цели е предназначен да служи специфичният, уреден в чл.109, ал.1 от ЗС негаторен иск.

            Наведените от ищеца твърдения за безотговорно бездействие от страна на Община Ловеч и на Държавата, представлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството останаха изцяло неоснователни и недоказани, тъй като по делото са представени писмени доказателства, истинността на които не бе оспорена от ищцовата страна в производство по чл.193, ал.1 от ГПК, от които се установява, че нито Община Ловеч, нито Държавата - МРРБ, представлявана в процеса от Областен управител са действали безотговорно и по някакъв начин с действията си или бездействията си са допринесли да възникналите неблагоприятни подледици в имота, собственост на „Професионални градинари”ООД. Съдът не установи, както Община Ловеч, така и Областен управител на област Ловеч да са бездействали и да не са упражнили нужния контрол относно изправността на язовир „Скока”. Установи се, че въпросният язовир „Скокът” представлява публична общинска собственост, видно от Акт №53165/18.02.2011 г. и като такъв е отдаден на концесия на „Първанов и сие”ЕООД по силата на сключен Договор за концесия от 13.05.2011 год., чийто срок на договора е за срок от 25 години, следователно валиден и към 2019 г., когато се станали проливните дъждове на територията на гр.Ловеч. Дори и отдаден на концесия, концедента Общински съвет, чрез Кмета на Община Ловеч запазва правото на собственост върху обекта на концесията и с Протокол от 27.05.2011 г. предава имота - общинска собственост на концесионера, в сравнително задоволително състояние на язовира. В съответствие със сключения между страните договор за концесия, концесионерът периодично дава писмени доклади до Кмета на Община Ловеч, а последният съставя констативни протоколи, в които дава конкретни предписания до концесионера във връзка с предприемането на действия по почистване на язовира, включително и действия по почистване на отводняващото дере по течението на реката на разстояние 500 метра след язовирната стена. Такива предписания са давани от Областен управител на област Ловеч още преди възникване на наводненията през  2019 год., видно от Заповед №РД-07-60/02.05.2018 г., така и посфактум, след тях от сегашния Областен управител, за което по делото е налице Заповед №РД-07-99/28.06.2019 г., което показва, че Община Ловеч и МРРБ - Областен управител по никакъв начин не са проявили бездействие и неглижиране на вменените им служебни задължения, а са предприемали адекватни мерки за почистване коритата и отводнителните дерета не само на язовир „Скока”, но и на други подобни съоръжения, намиращи се на територията на Община Ловеч, който смисъл съдът кредитира с доверие показанията на св.Колев, който е Зам.кмет два мандата в Общината и е запознат детайлно с тези въпроси. Съдът се базира не само на събраните по делото писмени и гласни доказателства, доказващи конкретно предприетите действия от всеки един от ответниците по делото, но най-вече на експертното заключение на инж.И.Е., която по съдебно-хидротехническата експертиза не само подробно е описала релефа, на който се намира язовир „Скока”, но и подробно и прецизно е посочила посоката на гравитачното движение на количеството вода, в случай на поройни дъждове, на които се позовава и ищеца в исковата си молба, станали на 12.04.2019 г. и 03.06.2019 г. Съдът няма как да не даде вяра на изтъкнатото от вещото лице, което посочва в заключението си, че водоотвеждащата инженерна инфраструктура, дори и да е изградена с профили, оразмерени за обемите потоци, се подприщва от наносите, образуват се бързеи и водовъртежи, нанасящи материални щети и широки разливи на вода върху непропускливи основи. Не без значение е това, което е установило вещото лице, при огледа си място, че земеделските земи по склоновете в района около притоците са засяти с култури, които не възпрепятстват слива на водните потоци при обилни валежи, което очевидно показва, че няма как ответниците да носят отговорност за засятите земеделски култури на собствениците на имоти, намиращи се в близост на язовир „Скока”. Превенцията от последващи наводнения на Северна индустриална зона, където се намира обекта, собственост на ищеца, е въпрос на комплексна оценка по мнението на вещото лице, т.е. не само на Община Ловеч и на  МРРБ Областен управител. Голямана денивелация, геоморфологията и хидроложките условия провокират слив на високи води и тази част на град Ловеч при проливни, поройни валежи, поради което и на отговор на въпрос №5 в заключението се експерта е посочил какви са минимално възможноте мерки, които следва да се предприемат и по-конкретно привеждане експлоатацията на язовир „Скока” в съответствие с новата Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирите, което е най-вече изпълнимо от концесионера, съгласно сключения Договор за концесия между Общински съвет Ловеч, чрез Кмета на Община Ловеч и „Първанов и сие”ЕООД от 13.05.2011 г.

            След като превенцията, съгласно експертното заключение от последващи наводнения, е въпрос на комплексна оценка, то няма как със съдебното си решение съдът да възложи на ответника Община Ловеч да предприеме бързи и неотложни действия по почистване на коритата на отводнителните дерета, с каквато претенция е сезиран в петитума на исковата молба по иска с правно основание чл.109, ал.1 от ЗС, тъй като очевидно фактите по делото показват, че Община Ловеч не е бездействала до момента, което му дава основание да счита, че и за в бъдеще ще проявава необходимата активност и вмененото й в чл.19, ал.1 от ЗВ задължение, с цел предотвратяване на подобни наводнения, които с оглед климатичните промени, ще са вероятно често явление не само на територията на гр.Ловеч, но и в цялата страна.

            Затова и мотивиран от изложените съображения съдът приема, че искът с правно основание чл.109, ал.1 от ЗС, с който ищецът моли съда да постанови решение, с което да прекрати всякакво неоснователно действие/бездействие от страна на Община Ловеч и Република България, представлявана от Министъра на регионалното развитие и благоустройството с цел да се преустанови бездействието по отношение на разрушителното въздействие на непочистените корита на отводнителните дерета и безотговорното поведение по поддържането им от община Ловеч, както и да прекрати неоснователното бездействие от страна на Община Ловеч и да се произнесе с решение, с което общината да предприеме бързи и неотложни действия по почистване на коритата на отводнителните дерета с цел опазване на неговото имущество, за да може свободно да упражнява своето право на владение на собствения му търговски обект, е неоснователен и недоказан.

            По обективно кумулативно съединения иск с правно основание чл.45, ал.1 от ЗЗД.

            С искът за непозволено увреждане по чл.45, ал.1 от ЗЗД увреденото лице търси по съдебен ред обезщетение за причинените му от непозволеното деяние вреди. Чрез този осъдителен иск се реализира деликтната отговорност на причинителя, възникнала поради неизпълнение на общото задължение да не се вреди другиму. Тъй като се касае за осъдителен иск, тежестта на доказване на основанието и размера на иска пада върху ищеца. Единственото, което ищецът не е необходимо да доказва е вината на ответника, която се предполага до устаноявване на противното - чл.45, ал.2 от ЗЗД. По отношение на основанието ищецът трябва да докаже : че е извършено съответното деяние /действие или бездействие/ и че то е извършено от посочените в исковата молба ответници; че извършеното деяние е неправомерно - нарушаващо специални закони или общото задължение да не се вреди другиму; че деянието е причинило вреди и какви точно вреди му е причинило деянието - имуществени или неимуществени, както и дали имуществените са реално претърпени загуби или пропуснати ползи; причинна връзка между деянието и вредите. Всички тези елементи на непозволеното увреждане трябва да са налице кумулативно, като липсата само на един прави иска неоснователен и недоказан.

            По отношение на размера на тази искова претенция ищецът трябва да докаже : размера на претърпените загуби като по принцип размерът на претърпените загуби се установява лесно, когато се касае за доказване стойността на погиналите вещи, стойността на направените разходи по поправяне на вещи; размера на пропуснатите ползи - ищецът трябва да докаже вида на самата полза, която е пропускал и какъв би бил нейния размер посредством документи или чрез назначаване на експертиза.

            В конкретният казус съдът счита, че ищецът не доказа да се налице всички елементи от фактическия състав на непозволеното увреждане, тъй като няма по делото представени релевантни доказателства, от които да е видно с кои свои действия/бездействия сочените в исковата молба ответници солиранто са причинили противоправно деяние, т.е. то да е такова, което да нарушава закона. Единствено по делото е установено, че на имот, собственост на ищеца са причинени вреди в резултат на проливни дъждове, чиято интензивност е била най-голяма на 12.04.2019 г. /писмо №ОД-03-97-1 от 24.04.2019 г. на НИМХ-филиал Плевен/, но липсват каквото и да е убедителни доказателства, че тези вреди са причинени именно от противоправно деяние на ответниците. По делото не се доказа и наличието на причинна връзка между деянието и вредата, която причинна връзка не се предполага, а трябва да се докаже от увредения. Следователно след като липсват първите три елемента от фактическия състав на непозволеното увреждане - деяние, противопраност на деянието, причинна връзка между деянието и вредата, то това прави исковата претенция по този обективно кумулативно съединен иск изцяло неоснователна и недоказана, като не е нужно да се обсъжда вината на причинителя на вредата - чл.45, ал.2 от ЗЗД, в който случай в тежест на причинителя на вредата е да докаже, че не е причинил вредите виновно. Тази искова претенция се явява неоснователна не само по основание, но и по размер, тъй като в петитума на исковата молба се претендира сума в размер на 1 476,21 лева, за която по делото не се доказа как точно е формирана. По делото липсват доказателства, доказващи движимите вещи, които са били налични в обекта, собственост на ищеца преди настъпване на вредата, към датата на настъпилото второ наводнение на 03.06.2019 г. и след това. Представеният с исковата молба Договор за изпълнение на строително-ремонтни работи с дата 16.05.2019 г., сключен между възложителя „Професионални градинари”ООД и изпълнителя „Ем Джи Строй”ООД, ведно с фактура №**********/31.05.2019 г. за извършен текущ ремонт, съгласно този договор на стойност 1 084,50 лева и КСС за ремонт с дата 11.05.2019 г. на обща стойност 1 084,50 лева, са изцяло ирилевантни за спора, поради което и съдът не ги кредитира, тъй като са с дата преди настъпване на вредата - 03.06.2019 г., видно от петитума, с който съдът е сезиран по тази искова претенция. След като съдът не ги кредитира и не базира решението си на същите, то и искането на пълномощника на ответника Община Ловеч за прогласяване нищожността на тези писмени доказателства поради невъзможен предмет, на основание чл.26, ал.2, пр.1 от ЗЗД, макар и направено в преклузивния срок, е изцяло неоснователно и следва да се отхвърли.

            Изложеното дотук дава основание на съда да отхвърли иска с правно основание чл.45, ал.1 от ЗЗД, с който ищецът претендира от ответниците да му заплатят солидарно причинените имуществени вреди, вследствие на второто наводнение на 03.06.2019 г. в размер на сумата 1 476,21 лева, представляващи загуби на стоки и разход за почистване и възстановяване на щети, като изцяло неоснователен и недоказан.

            По иска с правно основание чл.86, ал.1 от ЗЗД.

            По осъдителният иск с правно основание чл.45, ал.1 от ЗЗД, съдът е сезиран и с претениця от ищеца за заплащане на сумата 1 476,21 лева, ведно със законната лихва за забава върху нея, считано от датата на подаване на исковата молба в съда - 22.07.2019 г. до окончателното изплащане на задължението, която претенция е акцесорна и уважаването и изцяло зависи от уважаване на главния иск, в случая този за непозволено увреждане. След като по делото не се доказа наличие на неизпълнение на парично задължение, то тогава и длъжникът не следва да дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата, която в случая, видно от петитума на исковата претенция се претендира, считано от датата на подаване на исковата молба в съда - 22.07.2019 г. до окончателното изплащане на задължението.

            Следователно изцяло неоснователна и недоказана е ищцовата претенция против ответниците за солидарно заплащане на сумата 1 476,21 лева, представляващи загуби на стоки и разход за почистване и възстановяване на щети, считано от датата на подаване на исковата молба в съда - 22.07.2019 г. до окончателното изплащане на задължението.

            По разноските.

            При този изход на процеса съдът намира за изцяло неоснователна и недоказана и претенцията на ищеца за заплащане на сторените по делото разноски в размер общо на 1 879,05 лева, съгласно представен списък на разноски по чл.80 от ГПК.

            Претенция за разноски е претендирана единствено от ответника Община Ловеч, която видно от списък на разноски от 05.03.2020 г. възлиза в размер на сумата 600 лева, представялваща адвокатско възнаграждение, поради което и ищецът следва да бъде осъден, на основание чл.78, ал.3 от ГПК, да заплати на Община Ловеч.

            От своя страна ответникът МРРБ гр.София - Областен управител не е сезирал съда с претенция за разноски и изрично в пледоарията си по съществото на казуса, неговият представител заяви, че няма искания за разноски, поради което и такива не следва да му заплащат.

            Водим от горното, съдът

 

                                                                        Р   Е   Ш   И   :

 

 

            ОТХВЪРЛЯ предявеният от ищеца „Професионални градинари”ООД, ЕИК : *********, със седалище и адрес на управление : гр.Ловеч, ж.к.”Червен бряг”№114, вх.”А”, ет.1, ап.1, чрез пълномощника си адв.И. Л. от АК-гр.София срещу ответника Община Ловеч, БУЛСТАТ : *********, с адрес : гр.Ловеч, ул.”Търговска”№22, представлявана от Кмета К.М. и ответника Министерство на регионалното развитие и благоустройството-гр.София, представлявана от Областен управител на област с административен център Ловеч, с адрес : гр.Ловеч, ул.”Търговска”№43, обективно кумулативно предявен иск с правно основание чл.109, ал.1 от ЗС, за прекратяване на всякакво неоснователно действие/бездействие от страна на Община Ловеч и Република България, представлявана от Министъра на регионалното развитие и благоустройството с цел да се преустанови бездействието по отношение на разрушителното въздействие на непочистените корита на отводнителните дерета и безотговорното поведение по поддържането им от община Ловеч, както и за прекратяване неоснователното бездействие от страна на Община Ловеч и предприемане от страна на Община Ловеч на бързи и неотложни действия по почистване на коритата на отводнителните дерета с цел опазване на неговото имущество, за да може свободно да упражнява своето право на владение на собствения му търговски обект, като НЕОСНОВАТЕЛЕН И НЕДОКАЗАН.

            ОТХВЪРЛЯ предявените от ищеца „Професионални градинари”ООД, ЕИК : *********, със седалище и адрес на управление : гр.Ловеч, ж.к.”Червен бряг”№114, вх.”А”, ет.1, ап.1, чрез пълномощника си адв.И. Л. от АК-гр.София срещу ответника Община Ловеч, БУЛСТАТ : *********, с адрес : гр.Ловеч, ул.”Търговска”№22, представлявана от Кмета К.М. и Министерство на регионалното развитие и благоустройството-гр.София, представлявана от Областен управител на област с административен център Ловеч, с адрес : гр.ловеч, ул.”Търговска”№43, обективно кумулативно предявен иск с правно основание чл.45, ал.1 във връзка с чл.86, ал.1 от ЗЗД, за осъждане СОЛИДАРНО на Община Ловеч и Държавата да възстанови наищеца причинените имуществени вреди на търговски обект : „Градински център и Агроаптека” към „Професионални градинари”ООД, с адрес : гр.Ловеч, бул.”Освобождение”№5, вселдствие на настъпило второ наводнение на 03.06.2019 г. в размер на сумата 1 476,21 лева, представляваща загуби на стока и разход за почистване и възстановяване нащети, ведно със законната лихва за забава върху тази сума, считано от датата на подаване на исковата молба в съда - 22.07.2019 г. до окончателното изплащане на задължението, като НЕОСНОВАТЕЛНИ И НЕДОКАЗАНИ.

            ОТХВЪРЛЯ искането на ответника Община Ловеч БУЛСТАТ : *********, с адрес : гр.Ловеч, ул.”Търговска”№22, представлявана от Кмета К.М. срещу ищеца „Професионални градинари”ООД, ЕИК : *********, със седалище и адрес на управление : гр.Ловеч, ж.к.”Червен бряг”№114, вх.”А”, ет.1, ап.1, чрез пълномощника си адв.Ина Л. от АК-гр.София за прогласяване нищожността, на основание чл.26, ал.2, пр.1 от ЗЗД, на представените с исковата молба Договор за изпълнение на строително-ремонтни работи с дата 16.05.2019 г., сключен между възложителя „Професионални градинари”ООД и изпълнителя „Ем Джи Строй”ООД, ведно с фактура №**********/31.05.2019 г. за извършен текущ ремонт, съгласно този договор на стойност 1 084,50 лева и КСС за ремонт с дата 11.05.2019 г. на обща стойност 1 084,50 лева, като изцяло НЕОСНОВАТЕЛНО И НЕДОКАЗАНО.

            ОТХВЪРЛЯ претенцията на ищеца „Професионални градинари”ООД, ЕИК : *********, със седалище и адрес на управление : гр.Ловеч, ж.к.”Червен бряг”№114, вх.”А”, ет.1, ап.1, чрез пълномощника си адв.И. Л. от АК-гр.София срещу ответника Община Ловеч, БУЛСТАТ : *********, с адрес : гр.Ловеч, ул.”Търговска”№22, представлявана от Кмета К.М. и ответника Министерство на регионалното развитие и благоустройството-гр.София, представлявана от Областен управител на област с административен център Ловеч, с адрес : гр.ловеч, ул.”Търговска”№43 за заплащане на съдебно-деловодните разноски в размер общо на 1 879,05 лева, съгласно представен списък на разноски по чл.80 от ГПК, като НЕОСНОВАТЕЛНА И НЕДОКАЗАНА.

            ОСЪЖДА ищеца „Професионални градинари”ООД, ЕИК : *********, със седалище и адрес на управление : гр.Ловеч, ж.к.”Червен бряг”№114, вх.”А”, ет.1, ап.1, чрез пълномощника си адв.Ина Л. от АК-гр.София дазаплати на ответника Община Ловеч, БУЛСТАТ : *********, с адрес : гр.Ловеч, ул.”Търговска”№22, представлявана от Кмета К.М. сумата 600 /шестотин/ лева, представляваща съдебно-деловодни разноски, на основание чл.78, ал.3 от ГПК, включваща заплатен адвокатски хонорар.

            Решението може да се обжалва пред ОС-гр.Ловеч с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ :