Решение по дело №242/2017 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 97
Дата: 7 юли 2017 г. (в сила от 7 юли 2017 г.)
Съдия: Мирослав Вълков Вълков
Дело: 20177130700242
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 юни 2017 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                             №........

 

        гр. Ловеч, 07.07.2017 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ЛОВЕЧ в публично заседание на седми юли две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИРОСЛАВ  ВЪЛКОВ

 

при секретаря Антоанета Александрова, като разгледа докладваното от съдия Вълков  адм. дело № 242/2017 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 111, ал.1 (изм. ДВ, бр.32 от 2016 г., бр.13 от 2017 г., в сила от 7.02.2017 г.) от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС) във връзка с чл. 144 от Административно процесуалният кодекс (АПК).

Образувано е по  жалба от  К.И.И., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора Ловеч срещу Заповед № 857 от 20.06.2017 г. на Началника на Затвора Ловеч. В съдебно заседание оспорващият поддържа жалбата и иска отмяна на обжалвания административен акт.

Ответникът по делото – Началникът на Затвора Ловеч чрез пълномощник оспорва жалбата в съдебно заседание.

 Жалбата е процесуално допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 111, ал.1 от ЗИНЗС от надлежно легитимирана страна срещу административен акт, който е неблагоприятен за нея. Разгледана по същество е основателна.

С обжалваната заповед Началникът на Затвора Ловеч е наложил на И. наказание„изолиране в наказателна килия за срок от 14 денонощия” на основание чл. 101, т.7 и чл. 102, ал.2 от ЗИНЗС.

Административният орган е приел, че на 30.05.2017 г. по време на извършване на дезинсекция в десета затворническа група, И. е демонстрирал арогантно и предизвикателно поведение спрямо мед.фелдшер Г.Н..  Отправил е обидни реплики към нея, както е отправил заплахи и закани към администрацията. С поведението си, което е системно, К.И. настройвал останалите лишени от свобода срещу администрацията и провокирал неподчинение. По този начин е извършил нарушение на чл. 96, т.3 и чл. 97, т.4 от ЗИНЗС и е изпълнил състава на чл. 100, ал.1, ал.2, т.т.1,5 от ЗИНЗС. Посочено е още в заповедта, че И. не признава вината си, отказва да напише обяснения, държи се подчертано нагло.

При извършения съдебен контрол за законосъобразност, съдът намира следното от правна страна

Обжалваната заповед е издадена от компетентен административен орган съгласно чл. 15, ал.1 във връзка с чл. 104, ал.1 от ЗИНЗС – Началникът на затвора Ловеч в границите на неговата териториална и материално правна компетентност.

Тя е издадена в предвидената от закона писмена форма и е мотивирана. Съдържа правни и фактически основания.

 Издадена е в срока по чл. 106, ал.1 от ЗИНЗС. Нарушителят е бил изслушан в съответствие с разпоредбата на чл. 105, ал.1 на 16.06.2017 г., за което е съставен писмен протокол, но е отказал да даде писмени обяснения.

В чл. 102, ал.1 от ЗИНЗС е предвидено, че при определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид характерът и тежестта на извършеното нарушение, отношението на лишения от свобода към него, поведението му преди това и здравословното му състояние. В обжалваната заповед Началникът на Затвора Ловеч не е изложил мотиви относно здравословното състояние на жалбоподателя. Данни за здравословното състояние на жалбоподателя не се съдържат и в административната преписка. Това е нарушение на административно производствените правила, регламентирани в ЗИНЗС.

Заповедта е издадена в несъответствие с материално правните разпоредби.

Съгласно чл. 100, ал.1 от ЗИНЗС, дисциплинарното нарушение е деяние, действие или бездействие, извършено виновно от лишените от свобода, с което се нарушава вътрешния ред, уврежда се имуществото или представлява физическо увреждане или обидно отношение към служители или лишени от свобода.

Описаното в заповедта обидно отношение на жалбоподателя към медицинския фелдшер се потвърждава от разпитаните в съдебно заседание свидетели Х.Х.А., В.Т.И., В.А.М. и Г.Н.Н.. Показанията им не си противоречат. Не противоречат и на останалите доказателства по делото – докладната записка от мед. фелдшер Н. ***, докладната записка на ИСДВР Л., писмените обяснения на С.С.А., Х.Д.Д., В.Т.И. и В.А.М..

На жалбоподателя е наложено дисциплинарно наказание, регламентирано в чл. 101, т.7 от ЗИНЗС – изолиране в наказателна килия за срок до 14 денонощия.

Това наказание може да се наложи само при точно определени извършени дисциплинарни нарушения, които са визирани в чл. 102, ал.2 от ЗИНЗС, а именно:

1.Извършено дисциплинарно нарушение по чл. 100, ал.2, т.4 -завръщане след срока на домашния отпуск или прекъсването, както и използване на времето за прекъсване изпълнението на наказанието не по предназначение; 2.Извършено дисциплинарно нарушение по чл. 100, ал.2, т.6 от ЗИНЗС – опити за бягство и отклонение от местата за лишаване от свобода или работните обекти; 3. Извършено дисциплинарно нарушение по чл. 100, ал.2, т.7 от ЗИНЗС – физическа саморазправа с лишени от свобода или служители, както и закана за такава; 4. Извършено дисциплинарно нарушение по чл. 100, ал.2, т.8 от ЗИНЗС – опит за внасяне в затвора на оръжие, наркотични вещества или други вещи, които могат да послужат за  бягство или нападение; 5.Системни нарушения по чл. 100, ал.2, т.1 от ЗИНЗС – неспазване на реда и дисциплината в помещенията или на работното място; 6. Системни нарушения по чл. 100, ал.2, т.2 от ЗИНЗС – неизпълнение или лошо изпълнение на възложените задачи и заповеди на съответните длъжностни лица; 7. Системни нарушения чл. 100, ал.2, т.3 от ЗИНЗС – грубо нарушаване на хигиената в спалните помещения и помещенията за общо ползване, както и на правилата за охрана и безопасност на труда; 8. Системни нарушения по чл. 100, ал.2, т.5 от ЗИНЗС – неизпълнение на задълженията или неспазване на ограниченията, предвидени в този закон.

Изложените в обжалваната заповед деяния са квалифицирани като нарушение по чл. 96, т.3  и чл. 97, т.4 от ЗИНЗС. Първата разпоредба постановява, че лишените от свобода са длъжни да спазват установените за тях правила, а втората, че лишените от свобода не могат да упражняват психическо или физическо насилие, включително за решаване на възникнали конфликти помежду им. Според Административния орган жалбоподателят е изпълнил състава на чл. 100, ал.1 и ал.2, т.т.1,5 от ЗИНЗС.

Съгласно чл. 100, ал.2, т.5 от ЗИНЗЗ, за дисциплинарно нарушение се смята неизпълнение на задълженията или неспазване на ограниченията, предвидени в този закон.

В тази връзка в заповедта е следвало да бъдат посочени кои конкретни задължения не е изпълнил жалбоподателя и кои конкретни ограничения, предвидени в ЗИНЗС не са спазени от него. Това не е направено от Административния орган, като по този начин е издал административен акт в нарушение на материалния закон. При това нарушението е съществено, защото има отношение към правото на защита на нарушителя. Обжалваната заповед е незаконосъобразна и като такава следва да бъде отменена.

По изложените съображения и на основание чл. 111, ал.6 от АПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Заповед № 857 от 20.06.2017 г. на Началника на Затвора Ловеч.

Решението не подлежи на обжалване съгласно чл.111, ал.5 от ЗИНЗС.

Препис от него да се изпрати на страните по делото.

 

        АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: