Решение по дело №244/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 244
Дата: 28 юни 2022 г.
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20227080700244
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 април 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

244

 

гр. Враца,  28.06.2022 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 09.06.2022 г. /девети юни две хиляди двадесет и втора година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря ДАНИЕЛА МОНОВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАН дело № 244 по описа на АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. АПК, във вр. чл. 63, ал. 1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „П.К.Б.“ ЕООД, ***, представлявано от * С.Н.Н. и Ц.Г.С., депозирана чрез пълномощника си * К.М., против Решение № 18 от 25.02.2022 г., постановено по АНД № 308 по описа на  Районен съд – Козлодуй за 2021 г. С оспореното решение е потвърдено НП № К-030324/08.10.2021 г. на Директор в Регионална дирекция за областите Видин, Монтана и Враца, към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП, с което на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева. 

В касационната жалба са наведени доводи за незаконосъобразност на оспореното решение, поради постановяването му в противоречие с материалния и процесуалния закон, както и че е необосновано. Твърди се, че съдът не е изследвал всички релевантни за спора факти, нито е обсъдил в пълнота всички събрани в хода на делото писмени и гласни доказателства, в резултат на което е формирал немотивирани и неправилни изводи. Изложени са аргументи за допуснати процесуални нарушения в хода на административнонаказателното производство, които са обсъдени от съда, но неправилно приети за несъществени и необуславящи самостоятелно основание за отмяна на санкционния акт. Излагат се доводи, че дружеството не е извършило описаното в НП административно нарушение, в резултат на което незаконосъобразно е наказано на посоченото правно основание, а изводите на съда за доказаност на деянието, без да са обсъдени възраженията в жалбата, са неправилни и необосновани. Иска се отмяна на решението и потвърденото с него НП и се претендират разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът – КЗП редовно призован, не се представлява в с.з. От процесуалния му представител ** С.Д. е депозирано писмено становище по делото, в което намира твърденията в касационната жалба за неоснователни, същите са посочени и пред първоинстанционния съд, който обосновано се е произнесъл по тази неоснователност. Нарушението е доказано по безспорен начин, като не са налице обстоятелства, които да внасят съмнение в неговото извършване. Отправено е искане към съда, жалбата да бъде оставена без уважение, а  решението като правилно и законосъобразно да бъде оставено в сила. Претендират се разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Участващият по делото прокурор от ОП - Враца дава заключение за допустимост, но неоснователност на касационната жалба и оставяне в сила на оспореното решение, тъй като не са налице релевираните с касационната жалба основания за неговата отмяна, а липсващата информация в погасителния  план на договора за потребителски кредит, представлява именно посоченото в НП нарушение на чл. 11 от ЗПК . Отправя искане за оставяне на решението в сила.

В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Административен съд – Враца, в настоящия касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена  в  законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл. 211, ал. 1 АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което същата е допустима. Разгледана  по  същество  е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на делото е Решение № 18 от 25.02.2022 г., постановено по АНД № 308 по описа на  Районен съд – Козлодуй за 2021 г., с което е потвърдено НП № К-030324/08.10.2021 г. на Директор в Регионална дирекция за областите Видин, Монтана и Враца, към ГД „Контрол на пазара“ при КЗП, с което за нарушение на чл.11, ал.1, т.12 и т. 23 от Закона за потребителския кредит /ЗПК/ и на основание чл. 45, ал. 1 от същия закон на „П.К.Б.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление ***, ЕИК ********* е наложена имуществена санкция  в  размер на 3000 /три хиляди/ лева.

За да потвърди оспореното НП, въззивният съд е приел, че АУАН е съставен и НП издадено от компетентни органи, в кръга на предоставените им правомощия, в сроковете по чл. 34 от ЗАНН, съдържат предвидените в чл. 42 и чл. 57, ал.1 от ЗАНН реквизити и не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да са ограничили правото на защита на наказания субект. По отношение на съответствието на процесното НП с материалния закон, във връзка с установените въз основа на доказателствата по делото, РС е приел, че след като в договора за потребителски кредит липсва пълната информация, която според ЗПК следва да съдържа погасителния план е нарушена именно визираната в НП разпоредба на чл.11, ал.1, т.12 от ЗКП, а липсата на информация, относно другите възможни начини  за прекратяване на договора, в случаите на пълно погасяване на потребителския кредит или по взаимно съгласие на страните е нарушение на изискването в т. 23 от същата законова разпоредба.

Решението на районния съд е валидно и допустимо, постановено в съответствие с доказателствата и при правилно приложение на материалния закон. Настоящата съдебна инстанция  намира, че при  разглеждане на делото  въззивния съд е събрал  необходимите  за правилното  му изясняване писмени  и гласни доказателства. В резултат на техния анализ е достигнал до направените от него правни изводи за законосъобразност на НП, които са  обосновани и законосъобразни и се споделят от касационната инстанция, като подкрепящи се от доказателствата по делото и съответни на закона. Именно при анализа на доказателствата по делото се налага извода, до който е достигнал и районният съд, че непредоставянето от страна на дружеството касатор  на  пълната  информация законодателно закрепена в разпоредбата на чл.11, ал.1, т.12 от ЗПК, относно изискването погасителният план да съдържа разбивка на всяка погасителна вноска, показваща погасяването на главницата, лихвата, изчислена на базата на лихвения процент, и когато е приложимо, допълнителните разходи, изпълва състава на визираното в НП административно нарушение по чл.11, ал.1, т.12 от ЗПК. Цитираната разпоредба е императивна и законодателят не е предоставил на свободната воля на кредитора сам да избира коя информация и доколко да намери място в договора за потребителски кредит, каквито доводи са наведени в касационната жалба, а само и единствено кумулативното ѝ наличие, така както е посочена в тази разпоредба, включително и за съдържанието на погасителния план, представлява изпълнение на повелята на закона. Същото важи и по отношение на нарушението по т. 23, където с посочването само на частична информация относно реда за прекратяване на договора и при липса на информация за други възможни начини за прекратяване на договора в случаите на пълно погасяване на потребителския кредит или по взаимно съгласие на страните, не може да се приеме, че е изпълнено изискването на закона в тази част. Правилно от въззивната инстанция не е изследван въпроса за субективната страна на нарушението, доколкото отговорността на юридическото лице е обективна и безвиновна, както и напълно се споделят мотивите за правилно наложена имуществена санкция в минималния предвиден в разпоредбата на чл. 45, ал. 1 от ЗПК размер от 3000 лева. Противно на изложеното в касационната жалба са обсъдени всички възражения на жалбоподателя, включително наведените и в касационната жалба за опорочено административнонаказателно производство и нарушено право на защита, поради ненадлежно връчване на поканата за съставяне на АУАН и са формирани обосновани изводи за тяхната неоснователност, които изводи се споделят в пълнота и от касационната инстанция. АУАН е предявен на упълномощено лице с цитирано и представено по делото пълномощно, дружеството е упражнило правото си на възражение по съставения акт, като и правото си на съдебно обжалване с депозирането на жалба пред компетентния съд, поради което правото на защита е упражнено в пълен обем.

Нито във възражението до АНО, нито в сезиращата съда жалба, нито пред настоящата касационна инстанция, касаторът не е изложил правни аргументи, факти, обстоятелства и доказателства, които да разколебават отразените в акта констатации и които биха били основание за различни правни от изведените от РС водещи до потвърждаване на НП, като законосъобразно. Това, че изразява недоволство от издаденото НП и счита същото за незаконосъобразно, излагайки аргументи, които не кореспондират с доказателствата по делото и закона, настоящият касационен състав счита за израз на правото му на защита, а не релевантен към случая факт.

При осъществения контрол по реда на чл. 218, ал. 2 АПК, относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, касационната инстанция намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и постановено в съответствие с процесуалния и материалния закон, поради което следва да остане в сила. Касационната жалба е неоснователна и следва да се остави без уважение.

При този изход на спора и своевременно направено искане за юрисконсултско възнаграждение от процесуалния представител на ответника на същия следва да бъде присъдено такова в размер определен в чл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 25, ал. 1 от Наредба за заплащане на правната помощ, съгласно препращащата разпоредба на чл. 63д, ал. 5 ЗАНН, а именно възнаграждение за юрисконсулт в минимален размер от 100 лева.

Воден от горното, на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 18 от 25.02.2022 г., постановено по АНД  № 308 по описа на  Районен съд – Козлодуй за 2021 г.

 

ОСЪЖДА “П.К.Б.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление ***, ЕИК *********, да заплати на Комисия за защита на потребителите, разноски по делото в размер на 100.00 /сто/ лева за юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

  

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                        

                                                                                                                                                                    2.