Определение по дело №304/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 февруари 2022 г. (в сила от 9 февруари 2022 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700304
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 декември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е   № 8

 

гр. Разград, 09 февруари 2022 година

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - Разград в закрито заседание на девети февруари две хиляди двадесет и втора година в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                               

при секретаря …  изслуша докладваното от съдията дело № 304 по  описа за 2021 г. на съда и за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 88, ал. 3 от АПК във вр. с § 2 от ДР ДОПК. 

          Образувано е по жалба на „Ресахюел“ ЕООД, с. Раковски, обл. Разград против Решение №330/08.12.2021г. на Директора на Дирекция „ОДОП“ Варна при ЦУ на НАП, с което е оставена без разглеждане подадената от дружеството жалба против Протокол за извършена проверка №П-03001721100490-073-001/13.09.2021г., издаден от орган по приходите при ТД на НАП Варна.

          Жалбоподателят твърди, че решението е незаконосъобразно. Развива доводи, че с оспорения протокол пряко се засягат негови законни права и интереси, тъй като  органът по приходите е направил правни изводи и по същество е определил приложимото право. С оглед на това се иска от съда да отмени решението, ведно с произтичащите от това законни последици.

Ответникът по спора не е представил становище в предоставения срок.

Разградският административен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, които съобрази с доводите и становището на страните, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу административен акт, който подлежи на съдебен контрол.

Разгледана по същество тя се явява неоснователна по следите фактически и правни съображения:

С Резолюция за извършване на проверка № П-03001721100490-ОРП-001/11.06.2021г. Л. А. А.- Н. на сектор при ТД на НАП е разпоредила на П. С. С. – Главен инспектор по приходите да извърши проверка на „Ресахюел“ ЕООД във връзка с приложимото законодателство по осигуряването на наетите от дружеството лица през периода 01.10.2019г. – 31.05.2021г. В изпълнение на възложената задача органът по приходите е предприел съответните процесуални действия, изискал е информация и доказателства и въз основа на тях е съставил Протокол № П-03001721100490-073-001/ 13.09.2021г., в който е отразил констатациите и изводите си.   Този протокол е оспорен пред Директора на   Дирекция „ОДОП“ Варна при ЦУ на НАП, който със свое Решение №330/ 08.12.2021г. е оставил жалбата без разглеждане като недопустима на основание чл. 88, ал. 1, т. 3 и ал. 2 от АПК във вр. с § 2 от ДР ДОПК. В мотивите си е посочил, че с протокола не се засягат права и не се създават задължения за дружеството, поради което то няма правен интерес да го обжалва.

Това решение е предмет на съдебен контрол в настоящето производство.

Оспореното решение е валиден административен акт, като издаден в предвидената писмена форма от оправомощен административен орган, в кръга на неговата териториална и материална компетентност.  В хода на административното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и норми, които да съставляват самостоятелно основание за отмяна.  Този акт е издаден и в съответствие с материалния закон.

Извършването на проверки е една от формите на данъчно-осигурителен контрол, предвидени в чл. 110, ал. 1 от ДОПК. Според дадената дефиниция в чл. 110, ал. 3 от ДОПК проверката е съвкупност от действия на органите по приходите относно спазването на данъчното и осигурителното законодателство. С нея могат да се установяват определени факти и обстоятелства от значение за задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски, но не и да се установяват задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски на проверяваното лице. За резултатите от проверката се съставя протокол, когато в закон не е предвидено друго (по арг. на чл. 110, ал. 4, изр. 3 от ДОПК). Съгласно чл. 50, ал. 1 от ДОПК протоколът, съставен по установения ред и форма от орган по приходите или служител при изпълнение на правомощията му, е доказателство за извършените от и пред него действия и изявления и установените факти и обстоятелства.

Анализът на тези норми сочи, че протоколът за проверка съставлява официален свидетелстващ писмен документ, отразяващ констатираните от органа по приходите факти и обстоятелства, както и извършените от него действия, без да създава задължения за проверяваното лице. Изложените в него правни изводи и заключения не обвързват по никакъв начин други органи по приходите. Той може да се ползва само като доказателство в рамките на друго производство за установяване на задължения за данъци и осигурителни вноски (прим. ревизия) и проверяваното лице ще може да защити своите права и законни интереси при оспорване на акта, с който това производство приключи. Действията по извършване на проверка и съставените във връзка с това протоколи имат само подготвителен характер и предхождат издаването на индивидуалния административен акт, поради което  те не съставляват такъв по арг. на чл. 21, ал. 5 от АПК.

С оспорения пред Директора на Дирекция „ОДОП“ – Варна протокол не се определят задължения за данък/осигурителни вноски или лихви. Той не е отразен в данъчно-осигурителната сметка на дружеството и не съставлява основание за плащане на задължения за данъци/осигуровки или лихви. С оглед на това правилно и обосновано решаващият орган е приел, че процесният протокол не съставлява годен за оспорване акт и за дружеството не е налице правен интерес от оспорването му.

Липсата на правен интерес е абсолютна процесуална пречка за провеждане на оспорване по административен ред съгласно разпоредбата на чл. 88, ал. 1, т. 3 от АПК във вр. с § 2 от ДОПК. Приемайки, че жалбата е недопустима и следва да се остави без разглеждане, Директорът на Дирекция „ОДОП“ - Варна е постановил едно законосъобразно решение.

Въз основа на така изложените съображения съдът намира, че предявената жалба като неоснователна и недоказана следва да се отхвърли.

Мотивиран така Разградският административен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на „Ресахюел“ ЕООД, с. Раковски, обл. Разград против Решение №330/08.12.2021г. на Директора на Дирекция „ОДОП“ Варна при ЦУ на НАП, с което е оставена без разглеждане подадената от дружеството жалба против Протокол за извършена проверка №П-03001721100490-073-001/13.09.2021г., издаден от орган по приходите при ТД на НАП Варна.

          Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

         

           СЪДИЯ: /п/