Решение по дело №3768/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1357
Дата: 6 ноември 2019 г. (в сила от 3 януари 2020 г.)
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20192120203768
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 август 2019 г.

Съдържание на акта

                                 Р Е Ш Е Н И Е

 

3768                                            06.11.2019 г.                           град Бургас

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаският районен съд,         наказателно отделение, XII-ти състав

На единадесети октомври                                                  година 2019

В публично заседание в следния състав:

 

                             Председател: МАРИЕТА БУШАНДРОВА

                             Съдебни заседатели:

 

Секретар: Камелия Славейкова

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Бушандрова

НАХД № 3768 по описа на съда за 2019 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод жалбата на И.Г.З.,ЕГН: **********, с адрес: *** против Наказателно постановление № 19-0769-002215/05.06.19г, издадено от началника на група в сектор “ПП”-КАТ към ОДМВР гр. Бургас, с което за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „А“ от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание„глоба”, в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец и за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание„глоба”, в размер на 10 лева.

С жалбата се моли за отмяна на НП, като неправилно и незаконосъобразно.

Съдът намира жалбата за допустима. Подадена е от надлежна страна, в законоустановения за това срок и съдържа необходимите реквизити срещу акт, подлежащ на обжалване по реда на ЗАНН.

В съдебно заседание, жалбоподателят не се явява и не изпраща представител. Не изразява становище. Не ангажира доказателства.

За ответника по жалбата - сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Бургас, редовно призовани, представител не се явява в съдебно заседание пред настоящия съд. Не изразяват становище. Не ангажират нови доказателства.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона с оглед правомощията си по съдебния контрол намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 06.04.2019 г., около 20:30 часа в гр. Бургас, по ул. „Кирил и Методий”, до № 55, жалбоподателят, като водач на лек автомобил – „Ауди 4“, с per № А****КХ, управлявал собствения си автомобил, при което като участник в ПТП, не останал на място за установяване на вредите от произшествието и при поискване на контролен талон към СУМПС от полицейските служители, не представил такъв, тъй като не бил у него.

За констатираното нарушение бил издаден акт за установяване на административно нарушение, в присъствие на жалбоподателя, който той подписал, като в графата за „възражения“ посочил, че е напуснал, защото се е страхувал от физическа саморазправа.

Административнонаказващият орган е приел, че нарушенията са установени от фактическа страна и е издал обжалваното постановление, с което за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „А“ от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание„глоба”, в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец и за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание„глоба”, в размер на 10 лева.

При извършената от съда проверка на АУАН и издаденото въз основа на него НП, не се констатираха съществени нарушения на разпоредбите на ЗАНН. АУАН е съставен в присъствието на един свидетел, като на нарушителя е връчен препис т.е. началото на административно - наказателното производство е поставено по регламентираната в ЗАНН процедура. В АУАН и НП се съдържат всички изискуеми съгласно разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН реквизити. Съдът не откри формални предпоставки за отмяна на обжалваното НП, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени процесуални нарушения, водещи до накърняване правото на защита на нарушителя и съответно до порочност на административно - наказателното производство.

В съдебно заседания, актосъставителят потвърждава изложеното в АУАН и в НП.

Фактическата обстановка в АУАН, а именно гореописаното ПТП и непредставянето на контролен талон към СУМПС не се оспорва принципно от жалбоподателя, като той изразява претенция за намаляване размера на наложеното наказание.

Разпоредбата на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „А“ от ЗДвП предвижда, „Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен, да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието “.

Разпоредбата на чл. 100, ал. 1, т. 1 ЗДвП предвижда: „Водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него”.

С оглед липсата на доказателства в обратен смисъл, Съдът намира, че горепосочените нарушения са безспорно установени.

Процесните нарушение са извършено виновно, при форма на вината пряк умисъл, тъй като жалбоподателят е осъзнавал, че поведението му е обществено вредно и укоримо, т.е. това, че чрез деянието си нарушава установения ред на държавно управление и въпреки това се е стремил към този резултат.

БРС възприема наложените на нарушителя наказания „глоба“, в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец, за първото нарушение и „глоба”, в размер на 10лв, за второто нарушение за справедливи и обосновани. Второто наказание е с фиксиран размер и не може да бъде изменяно от Съда. По отношение на първото наказание, наложеното наказание „глоба” е в минималния размер, предвиден в Закона и наказанието лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец е в минимален размер и съдът намира, че и двете наказания са адекватни на тежестта на извършеното, съответстват на степента на обществена опасност на деянието и са достатъчни за постигане на целите на административните наказания по чл. 12 от ЗАНН, а именно биха имали възпитателно - възпиращо и коригиращо въздействие върху нарушителя. 

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Бургаският районен съд

 

                                               Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0769-002215/05.06.19г, издадено от началника на група в сектор “ПП”-КАТ към ОДМВР гр. Бургас против И.Г.З., ЕГН: **********, с адрес: ***, с което за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „А“ от ЗДвП, на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание„глоба”, в размер на 50 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец и за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП, на жалбоподателя е наложено административно наказание„глоба”, в размер на 10 лева.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Бургаски Административен съд в 14-дневен срок от съобщаването.

 

 

 

                                                                         СЪДИЯ: M. БУШАНДРОВА

В.О.:К,С,