Решение по дело №3/2020 на Районен съд - Червен бряг

Номер на акта: 53
Дата: 21 февруари 2020 г. (в сила от 5 март 2020 г.)
Съдия: Христо Витков Първанов
Дело: 20204440100003
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

гр.ххх, 21.02.2020 година

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЧЕРВЕНОБРЕЖКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, първи граждански състав, в открито  заседание на  дванадесети февруари през две хиляди и двадесета   година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ПЪРВАНОВ

при секретаря Павлина Плючарска, като разгледа докладваното от съдията Първанов Гр.д № 3 по описа за 2020 година на Червенобрежки районен съд на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.16б, ал.1 от Закона за социалното подпомагане.

Образувано е по искане от Директора на Дирекция “Социално подпомагане”-гр.ххх  за настаняване на поставеното под пълно запрещение   лице  И.Р.И. с ЕГН **********, настоящ адрес: ***, временно настанен в  ххх/ЦНСТДМУ/ гр.ххх. Посочва се, че И.Р.И. е с поставена диагноза “тежка умствена изостаналост“ съгласно ЕР на ТЕЛК ххх. и срок  до 01.02.2021г. Определени са му хххСъс Заповед ххх. е настанен в ДМСГД гр. Плевен. Поради нуждата от специализирани медицински грижи И. е пренастанен в ххх., потвърдена с решение № ххх

Предвид здравословното състояние на И., което изисква полагане на специфични грижи, единствената алтернатива да се отглежда в близка до семейната среда е настаняването му в ЦНСТДМУ – ххх. Със Заповед № ЗД-04-51/19.02.2014г.  на Дирекция „Социално подпомогане“ – гр. Плевен е настанен в ЦНСТДМУ. Предприетата мярка за закрила е потвърдена с решение ххх– ххх.

И. е поставен под пълно запрещение на осн.  решение хххх. Със Заповед № хххна Кмета на община ххх е назначен настойнически съвет,който се задължава да се грижи за интересите на И.Р..

Иска се от съда да постанови решение, с което на основание чл. 16 буква „б“ ал.1 от Закона за социалното подпомагане да бъде настанено лицето И.Р.И. с ЕГН **********, настоящ адрес *** за срок до 30.12.2022.

На основание чл. 84 т.1 от ГПК е направено искане за освобождаване от заплащане на държавна такса.

На основание чл.16в, ал.4 от Закона за социалното подпомагане съдебното заседание е проведено в присъствието на лицето, поставено под пълно запрещение, извън сградата на РС-ххх.

В съдебно  заседание молителят ДСП-ххх, редовно призован, се представлява  от С. П.А. – социален работник в  ДСП-ххх. Представителят взема становище за допустимост и основателност на молбата и моли съда да я уважи изцяло.

Контролиращата страна – Районна прокуратура – Плевен – ТО- гр.ххх редовно призована  се представлява  от прокурор К.П. и взема становище че молбата е основателна.

В съдебно заседание се явява настойникът В.Л.М.М.която изразява съгласието си  като настойник лицето да бъде настанено в дома. Счита молбата за основателна и моли съда за уважаването и.

Ответникът, редовно призован, взема лично участие в изнесеното съдебно заседание. Лицето поради спецификата на заболяванията си, е в невъзможност да изрази становище.

Съдът констатира лично в откритото съдебно заседание, че не може да се осъществи словесен контакт с лицето, и поведението на лицето не е свързано с въпросите. Съдът, след преценка на представените по делото доказателства, приема за  установено от фактическа страна следното:

Прието бе заключение по назначена съдебно психиатрична експертиза.

            Видно от заверено копие на заповед №ххх. И.Р.И. с ЕГН ********** л.к.№ хххизд. от МВР – Плевен на хххбил настанена в ЦНСТДМУ ххх по административен ред до произнасяне на РС ххх.

            Видно от заверено копие на заповед №ххх. на Директора на ДСП ххх И.И. бил настанена в социална услуга резидентен тип – Център за настаняване от семеен тип за деца/младежи с увреждания с адрес гр. ххх, ххх.

            И.И. не е женен. Лицето е с поставена диагноза “тежка умствена изостаналост“ съгласно ЕР на ТЕЛК № 0496 от 029/09.02.2018г.

            Видно от социалния доклад лицето не притежава имущество, акции, дялове, възнаграждения от наем, рента, аренда, обезщетение от помощи като получава пенсия в размер на хххлв.

Установява се от заключението на вещото лице д-р Е.Я., поддържано в изнесеното съдебно заседание на 12.02.2020г., че се касае за пациент с интелектуална недостатъчност уточнена като тежка умствена изостаналост. Не може да изразява свободно волята си и да ръководи постъпките си, да разбира смисъла и значението им и последствията от тях. Не може да дава информирано съгласие , което не може да се уточни и разбере от комуникацията , невъзможен е вербален контакт. Контактът е неинформативен, не може от осъществения контакт да се получи информация. Заключението на вещото лице е, че е необходимо настаняването на И.Р.И. в  Центъра за настаняване от семеен тип.

 Съдът кредитира изцяло с доверие заключението на вещото лице по назначената съдебно медицинска експертиза като обективно, безпристрастно и компетентно изготвено вкл. поради съответствието му с писмените доказателства по делото – заверено копие на експертно решение, социален доклад и др.

 Гореизложените доказателства по делото обуславят в своята съвкупност следните правни изводи:

Искането за настаняване на И.Р.И., настоящ адрес ***, временно настанен в  ЦНСТДМУ гр.ххх е допустимо като предявено от активно легитимирана страна, а именно от ДСП-ххх. Налично по делото е и становище на настойника, но с оглед заболяването на лицето не е приложено писмено декларирано желание от И.И..

По същество молбата е основателна.

Съгласно чл. 16 от ЗСП  и чл.36 ППЗСП социалните услуги са дейности в подкрепа на лицата за социално включване и самостоятелен начин на живот, които се основават на социална работа и се предоставят в общността и в специализирани институции. Социалните услуги, които се предоставят в общността, са: 1. социални услуги в домашна среда: а) личен асистент; б) социален асистент; в) домашен помощник; г) домашен социален патронаж; 2. дневен център: а) дневен център за деца и/или младежи с увреждания; б) дневен център за пълнолетни лица с увреждания; в) дневен център за деца и/или младежи с тежки множествени увреждания; г) дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания; д) дневен център за пълнолетни лица с увреждания - седмична грижа; е) дневен център за деца и младежи с увреждания - седмична грижа; ж) дневен център за стари хора; 3. център за социална рехабилитация и интеграция; 4. социални услуги от резидентен тип: а) център за настаняване от семеен тип: аа) център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания; бб) в сила от 01.01.2018 г., център за настаняване от семеен тип за деца и/или младежи с увреждания; гг) център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства; дд) център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция; ее) център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с физически увреждания; жж) център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост; зз) център за настаняване от семеен тип за стари хора; б) център за временно настаняване; в) кризисен център; г) преходно жилище; д) наблюдавано жилище; е) защитено жилище: аа) защитено жилище за лица с психични разстройства; бб) защитено жилище за лица с умствена изостаналост; вв) защитено жилище за лица с физически увреждания; 5. приют; 6. социален учебно-професионален център; 7. звено "Майка и бебе"; 8. център за обществена подкрепа; 9. център за работа с деца на улицата; 10. приемна грижа; 11. обществени трапезарии. Специализирани институции за предоставяне на социални услуги са: 1. дом за деца, лишени от родителска грижа; 2. дом за пълнолетни лица с увреждания: а) дом за пълнолетни лица с умствена изостаналост; б) дом за пълнолетни лица с психични разстройства; в) дом за пълнолетни лица с физически увреждания; г) дом за пълнолетни лица със сетивни нарушения; д) дом за пълнолетни лица с деменция; 3. дом за стари хора. Услугите в специализирани институции се предоставят само след изчерпване на възможностите за предоставяне на социални услуги в общността. Настаняването на деца, лица с трайни увреждания и лица, поставени под запрещение в специализирани институции не може да бъде за срок, по-дълъг от три години. Социални услуги се предоставят след индивидуална оценка на потребностите от подкрепа и въз основа на индивидуален план за подкрепа, разработени от мултидисциплинарен екип.

И.Р.И.    е пълнолетно лице, постановено под пълно запрещение, поради констатирана умствена изостаналост. Лицето не е в състояние да се грижи за себе си самостоятелно и за него е необходима  качествена подкрепа и обгрижване от страна на персонала в услугата. Реагира адекватно на елементарни нареждания. Отскоро е проходил  и се храни сам. Лесно взаимодейства с околните. Не е агресивен. Лицето не е в състояние да осъществява вербален контакт с околните, да взема самостоятелни решения, да разбира свойството и значението на постъпките си и да ги ръководи. До настоящия момент същият е пребивавал в специализирани институции, в които за него е полагана медицинска, психологична и всякаква друга грижа и подкрепа. В съответствие с тези данни е и непосредственото впечатление на съда от проведената среща с лицето, както и становището на вещото лице.

В конкретния случай от доказателствата по делото съдът приема, че са налице законовите предпоставки и съдът следва да уважи молбата на ДСП-ххх. По делото не се установи възможност за полагане на грижи за лицето в домашна среда.

От  писмените доказателства по делото съдът установи, че за лицето се полагат максимално добри грижи от квалифициран и мотивиран персонал, в рамките на съществуващите възможности, при добри битови условия, осигурено медицинско обслужване и социална среда - в присъствието на други обитатели с подобни заболявания.

Предложената социална институция осигурява възможността обследваното лице да пребивава в подходяща среда, в която ще бъдат осигурени постоянни медицински грижи и квалифициран надзор. Така ще бъдат задоволявани адекватно потребностите на лицето и ще бъде съблюдавано и съхранено остатъчното му физическо и психическо здраве, което не може да бъде постигнато в семейната му среда.

Поради това съдът намира, че предложеният ред за настаняване е изцяло в интерес на обследваното лице. Искането е съобразено и  с чл.3 и сл. от  Конвенцията за правата на хората с увреждания, ратифицирана от 41-ото НС , в сила от 21.04.2012 г., която има пряко действие в Република България, като по този начин гарантира и признава пълноценното упражняване на всички права и основни свободи за хората с увреждания без каквато и да било дискриминация по признак на увреждане. Ето защо предлаганият от ДСП-ххх ред следва да бъде предпочетен, което налага уважаване на молбата. По отношение на срока, за който лицето следва да бъде настанено, същият следва да бъде определен за посочения от молителя срок, а именно за  срок до 30.12.2022г.

Воден от горното и на основание чл. 16б и чл. 16в, ал.5 вр. чл.16, ал.3 от ЗСП, съдът

 

Р Е Ш И:

 

НАСТАНЯВА И.Р.И. с ЕГН **********, настоящ адрес *** в специализирана институция/социална услуга в общността от резидентен тип, а именно в   ххх– гр. ххх, хххНа основание чл.16в, ал.5 от Закона за социалното подпомагане решението подлежи на незабавно изпълнение.

Решението подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд – гр.Плевен  в седемдневен срок от съобщаването му на страните.

На основание чл.7, ал.2 ГПК препис от решението да се връчи на страните по делото.

 

                                                                                              Районен съдия: