Решение по дело №483/2020 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 ноември 2020 г.
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20207140700483
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 537/30.11.2020 г.

 

гр. Монтана

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и седми ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                          Председател:  Огнян Евгениев

                                                                                            Членове:  Соня Камарашка

                                                                                                             Бисерка Бойчева

 

при секретаря Петя Видова и с участието на прокурор Галя Александрова при Окръжна прокуратура - Монтана, като разгледа докладваното от съдия Соня Камарашка касационно административно - наказателно дело № 483 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

 

Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба от Г.Н.Г. *** чрез надлежно упълномощения адвокат Н.Б. *** против Решение №175 от 25.06.2020година на Районен съд - Монтана, постановено по АНД № 305 по описа за 2020 година. С обжалваното съдебно решение съдът е потвърдил издадено Наказателно постановление № 20-0996-000073 от 30.01.2020г. от Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД МВР гр.Монтана. С наказателното постановление на Г.Н.Г., за извършено административно нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП при несъобразяване на поведението си със светлинните сигнали, на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 100.00лева /сто/ и са отнети общо 8 /осем/ контролни точки на осн. Наредба № Iз-2539 на МВР.

Касационният жалбоподател Г.Н.Г. *** чрез надлежно упълномощения адвокат Н.Б. *** в съдебно заседание поддържа депозираната жалба по доводи изложени в нея. В жалбата твърди неправилност и незаконосъобразност на решението на въззивната инстанция поради допуснати нарушения при прилагане на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила. Твърди, че съдът е направил необосновани изводи, че извършеното административно нарушение е доказано, тъй като събраните гласни доказателства са противоречиви, поради което не може да се установи по безспорен и категоричен начин, че има извършено административно нарушение и че то е извършено виновно от Г.. Иска се отмяна на въззивното решение и на издаденото НП.

Ответника по касационната жалба ОД МВР гр.Монтана, редовно призован чрез процесуалния си представител главен юрисконсулт К*** Д*** оспорва жалбата и моли да бъде отхвърлена, отричайки наличието на сочените касационни основания.

Окръжна прокуратура – Монтана, с оглед задължителното участие в настоящето производство, чрез представителя си в съдебно заседание, дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна, поради което атакуваното решение на въззивния съд следва да се потвърди като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от страна във въззивното производство, за която обжалваното съдебно решение е неблагоприятно, при което същата е допустима.

Касационната жалба е насочена срещу недопустим съдебен акт.

За допустимостта на решението касационната инстанция следи служебно съгласно разпоредбата на чл. 218, ал. 2 от АПК. Видно от нормата на чл. 61, ал. 1 ЗАНН при разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят, поискалите обезщетение, включително и тези по чл. 55, ал. 2, и учреждението или организацията, чийто орган е издал наказателното постановление или електронния фиш, както и допуснатите от съда свидетели. На съда е вменено процесуално задължение служебно да призове страните по делото. Конституирането и участието на надлежните страни е процесуална предпоставка за допустимост на съдебното производство. Решението, постановено при липсата на задължителна страна или при участието на ненадлежна страна, подлежи на обезсилване. За изпълнението на изискването се следи служебно от съдилищата, включително и в касационното производство - т. е. съдът е длъжен да прогласи порока, дори и да не е посочен от страните.

В случая производството пред Районен съд – Монтана е проведено при участието на Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД МВР гр.Монтана, конституиран като административно наказващ орган, вместо при участието на Началник РУ - Монтана издал наказателното постановление. Видно от списъка на лицата за призоваване, протокола от съдебно заседание и съдебното решение навсякъде като административно наказващ орган е посочен Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД МВР гр.Монтана, докато ясно в обжалваното НП № 20-0996-000073 от 30.01.2020г. е отразен издателя му Началник РУ – Монтана при ОД МВР гр.Монтана.

Според разпоредбата на чл. 189, ал. 12 от ЗДвП, наказателните постановления се издават от министъра на вътрешните работи, от министъра на отбраната, от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и от кметовете на общините или от определени от тях длъжностни лица съобразно тяхната компетентност. Видно от оспореното НП в същото е посочена издадената Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи с която са определени длъжностните лица (от структурата на МВР), които да издават НП по ЗДвП, което в случая е сторено от Началник РУ – Монтана. Предвид посоченото, настоящият състав на съда намира, че не може да се приеме, че с конституирането и призоваването на Началник Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР - Монтана като страна в развилото се пред Районен съд- Монтана съдебно производство е участвал надлежният ответник.

Предвид гореизложеното, решението се явява недопустимо и следва да се обезсили и делото да се върне за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

При новото разглеждане на делото следва да се призоват надлежните страни по правилото на чл. 61 от ЗАНН.

При този изход на спора разноски по настоящото дело не следва да се присъждат, като въпросът за разноските следва да бъде решен при новото произнасяне по съществото на спора.

 

По изложените съображения на основание чл.221, ал.3 от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Монтана,

 

 

Р Е Ш И :

 

ОБЕЗСИЛВА Решение №175 от 25.06.2020година на Районен съд - Монтана, постановено по АНД № 305 по описа за 2020 година.

 

ВРЪЩА делото за разглеждане от друг състав на Районен съд Монтана, при съобразяване с дадените в мотивите на решението указания.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: