Определение по дело №3003/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2217
Дата: 4 ноември 2019 г. (в сила от 15 ноември 2019 г.)
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20197180703003
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

 

 

 

 

                      О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

 

                 № 2217

 

 

                 гр. Пловдив,  04.11. 2019 год.

     

                  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

    ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, ХІІ състав в закрито съдебно заседание на четвърти ноември през две хиляди и деветнадесетата година в състав :

                                                         

                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ : МАРИАНА МИХАЙЛОВА

 

разгледа докладваното от съдията МАРИАНА МИХАЙЛОВА административно дело  3003 по описа за 2019 год. на Административен съд – гр.Пловдив и за да се произнесе, взе предвид следното:           

             Производството е по реда на чл.158, ал.3 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 186 ал. 4 от Закона за данък добавената стойност  /ЗДДС/.

            Образувано е по оспорване, предявено от „Принцес резиденс“ ООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Просвета“ № 2А, представлявано от управителя Р.Т.Р.против Заповед за налагане на ПАМ № ФК-454-0034168/02.09.2019г. на Началник отдел „Оперативни дейности“ - Бургас в Дирекция „Оперативни дейности при Главна дирекция „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП.

    С разпореждане № 6228 от 01.10.2019г., постановено в закрито съдебно заседание, Съдът е оставил производството по оспорването  без движение, поради констатирана нередовност на същото по смисъла на чл.151, т.3 от АПК, като е дал указания на оспорващия за отстраняването й в 7-мо дневен срок от получаването на съобщението. В тази връзка е указал на оспорващия да внесе държавна такса в размер на 50, 00  /петдесет/ лева, съгласно т.2б, буква “б” от Тарифа № 1 към ЗДТ, по сметка на Административен съд – Пловдив, и в същия срок да приложи по делото оригинала на платежния документ, удостоверяващ внасяне на държавна такса. За това разпореждане на Съда, и за действията, които следва се предприемат за отстраняване на нередовността, и за последиците от неизпълнение на дадените указания, на оспорващия е изпратено съобщение, съдържащо указанията на Съда. Съобщението е изпратено за връчване на посочения по делото съдебен адрес на пълномощника адвокат С.И.. Видно от отбелязването върху върнатото съобщение, изпратено на този адрес, същото е връчено на 21.10.2019г. на посочения съдебен адрес на Е.К.- колега на адвокат С.И., като връчването е надлежно удостоверено, съобразно изискванията на чл.44, ал.1 от ГПК, във вр. с  чл.144 от АПК.

    При това положение, Съдът намира, че връчването е редовно, осъществено по смисъла на чл.51 от ГПК, приложим във връзка с препращащата норма на чл.144 от ГПК, като в нарочно указания срок, изтекъл на 28.10.2018г. /понеделник – присъствен ден/, и до настоящия момент, въпреки дадените указания от Съда, констатираната нередовност на оспорването не е отстранена. Оспорващият не е внесъл държавна такса за образуване на съдебно производство, дължима на основание чл.12, ал.3 от АПК, в размер на 50,00 лв., съгласно т.2, буква “б“ от Тарифа № 1 към ЗДТ, както и не е приложил по делото оригинала от платежния документ, удостоверяващ внасяне на държавната такса, за което е бил редовно уведомен. В тази насока и във връзка с внасяне на държавната такса е извършена проверка на банковите извлечения от транзитната сметка на Административен съд – Пловдив, за което по делото е направено отбелязване от специалист ТРЗ.

     В случая, без всякакво съмнение се касае за недостатък от категорията на тези, визирани в разпоредбите на чл.150 и чл.151 от АПК, касаещи редовността на оспорването и налагащи оставянето му без движение на основание чл.158, ал.1 от АПК, които не е отстранен в определения от Съда срок. При констатираното бездействие на оспорващия настъпват последиците на чл. 158, ал. 3, вр. с ал. 1 от АПК , свързани с отказ на съда да се произнесе по нередовно подадената жалба. При условие, че правото на оспорване не е упражнено в предвидената форма е налице процесуална пречка за допустимостта на съдебно-административното производство. Наличието на предвиденият от закона фактически състав обуславя приложимостта на установената неблагоприятна последица, свързана с оставяне на подадената жалба без разглеждане, респ. - прекратяване на това основание на образуваното съдебно производство.

      Водим от горното, Съдът

 

 

 

 О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

             ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ оспорване, предявено от „Принцес резиденс“ ООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.“Просвета“ № 2А представлявано от управителя Р.Т.Р.против Заповед за налагане на ПАМ № ФК-454-0034168/02.09.2019г. на Началник отдел „Оперативни дейности“ - Бургас в Дирекция „Оперативни дейности при Главна дирекция „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП.

                ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 3003 по описа за 2019г. на Административен съд – град Пловдив.

               ОПРЕДЕЛЕНИЕТО  е обжалваемо с частна жалба пред Върховния административен съд в седем дневен срок от съобщаването  му.

 

 

 

 

 

 

 

                                   АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ :