Определение по дело №407/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260132
Дата: 29 декември 2020 г. (в сила от 29 декември 2020 г.)
Съдия: Янко Димитров Янков
Дело: 20203000600407
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 декември 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 260132

 

гр.Варна ,    29.12. 2020г.

 

 

ВАРНЕНСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД ,      Наказателно отделение , в закрито съдебно  заседание на двадесет и девети декември две хиляди и двадесета  година в състав :

 

                                                    

    Председател : Янко Янков

 Членове :  Даниела Костова

                  Светослава Колева

 

 

изслуша докладваното от съдия Янков  вчнд № 407/2020г. на Варненски апелативен съд , и за да се произнесе взе предвид следното :

 

         

Производството е по реда на чл.243 ал.8 НПК.

Образувано е по частен протест на Силистренска окръжна прокуратура срещу  определение №260039/19.11.2020г. по чнд №291/2020г. на Силистренски окръжен съд, с което постановление на Силистренска окръжна прокуратура от 12.10.2020г. за прекратяване на наказателното производство по дп №6518-ЗМ-105/2018г. на ОД на МВР-Силистра, прокурорска преписка №1151/2018 по описа на ОП-Силистра, е отменено. Твърди се неправилност и незаконосъобразност на атакувания съдебен акт, иска се неговата отмяна и потвърждаване на постановлението за прекратяване на наказателното производство.

Протестът е подаден в срок и от легитимирано лице, и като такъв е и допустим. Разгледан обаче и по същество, той е неоснователен.

На фактите по делото настоящият съд няма да се спира, доколкото те са подробни изложени както от прокуратурата, така и от съда, а и поставеният на вниманието на настоящата инстанция въпрос не е фактически, а изцяло правен. И този въпрос е : Налице ли е нарушаване на правилата за движение от страна на водача на колесния трактор, и ако да – то в пряка причинна връзка ли е това нарушение с настъпилия общественоопасен резултат? А отговорът на този въпрос се намира в доказателствата по делото и в тяхната интерпретация от вещите лица по назначените АТЕ, и той е категорично положителен.

Най-напред следва да се обърне внимание, че приложимият в случая закон не е този по Раздел V от Глава втора на Закона за движение по пътищата, а този по Раздел VІІ. Правилата в тези два раздела се отнасят като общи към специални – първите уреждат движението при маневри на ППС въобще, а вторите – конкретно при маневрите завиване надясно или наляво. Доколкото колесният трактор е завивал наляво, то очевидно ще намери приложение специалната разпоредба на чл.37 ЗДвП. Последната установява правила за водачите именно при завиване наляво. При това законодателят е разграничил две хипотези, като всяка от тях вменява на водачите различни задължения. Първата от тях визира завиването наляво за навлизане в друг път – чл.37 ал.1 ЗДвП, а втората – завиване наляво за навлизане в крайпътна територия-чл.37 ал.2 ЗДвП. Очевидно именно пред тази втора хипотеза, уредена в чл.37 ал.2 ЗДвП, сме изправени в настоящия случай, защото установено е по несъмнен начин, че водачът на колесния трактор е предприел завиване наляво за навлизане в крайпътна територия –нива,земеделска земя, за извършване на селскостопанска дейност /на местопроизшествието кръстовища и други пътища не съществуват/. Разпоредбата на чл.37 ал.2 ЗДвП задължава водача на нерелсово пътно превозно средство, завиващо наляво или надясно за навлизане в крайпътна територия, като двор, предприятие, гараж, паркинг, бензиностанция и други подобни, да пропусне пътните превозни средства и пешеходците, движещи се по пътя, който той напуска. При тази редакция на закона то видно е, че такъв водач следва да пропусне всички движещи се по пътя превозни средства – и попътно, и насрещно. Че това е волята на законодателя е очевидно и от бегло сравнение с текста на чл.37 ал.1 ЗДвП, където водачите са задължени изрично да пропуснат само насрещно движещите се превозни средства.

Затова в случая водачът на колесния трактор, предприел завиване наляво за навлизане в прилежаща нива, е бил длъжен да пропусне всички превозни средства, движещи се по пътя, който той напуска – и насрещно, и попътно движещи се. Т.е. следвало е да пропусне движещият се след него лек автомобил „Мерцедес Е 320“ с рег.№ СС 6895 РВ. При положение разбира се, че е имал обективна възможност да го възприеме визуално. Установено е по делото, че такава е съществувала. От отговора на вещите лица по задача №10 от тройната АТЕ, става ясно, че водачът на колесния трактор „CASE IH 340 MAGNUM“ с рег.№СС04718 е имал възможност за първи път да възприеме движещият се зад него лек автомобил, когато последният се е намирал на разстояние 72,70м след ПЛО/първоначална линия на огледа/, а е предприел завиване наляво в момента, когато лекият автомобил се е намирал на разстояние 109,67м след ПЛО. И тъй като 72,70<109,67 /както са посочили и експертите/ то следва, че първо за водача на трактора се е открила възможност да възприеме визуално приближаващият го отзад автомобил, и едва след това той е предприел завой наляво. Тук следва да се отбележи, че изводът на вещите лица не е основан единствено на математически изчисления, а е базиран и на проведения следствен експеримент. Т.е. обективната възможност на водача на колесния трактор да възприеме движещият се зад него автомобил преди предприемането на маневрата завиване наляво е несъмнена. При което фактът,че той не го е видял, е без никакво значение – бил е длъжен да стори това щом е имал възможност. Поради това и като не пропуснал попътно движещият се лек автомобил „Мерцедес Е 320“ с рег.№ СС 6895 РВ, водачът на колесния трактор „CASE IH 340 MAGNUM“ с рег.№СС04718 е нарушил разпоредбата на чл.37 ал.2 ЗДвП. Това нарушение е и в пряка причинна връзка с настъпилия противоправен резултат – смъртта на водача на лекия автомобил. Експертите са дали заключение, че от техническа гледна точка причините за настъпване на удара между двете превозни средства са две : - невъзможността на водача на лекия автомобил да спре преди мястото на удара ; - взаимното пресичане на траекториите на движение на лекия автомобил и на колесния трактор. От наказателноправна страна следва да се заключи с оглед изложеното и събраните по делото доказателства, че за първото вина носи водачът на лекият автомобил „Мерцедес Е 320“ с рег.№ СС 6895 РВ, а за второто – водачът на колесния трактор „CASE IH 340 MAGNUM“ с рег.№СС04718. Първият от тях е нарушил разпоредбата на чл.21 ЗДвП като се е движил с неразрешена скорост, а вторият е допуснал нарушение на разпоредбата на чл.37 ал.2 ЗДвП, като действията и на двамата водачи са в причинна връзка с крайния вредоносен резултат. Поради това и е налице съвместен принос, съпричиняване.

Затова и съдебният акт в частта му, в която е прието съпричиняване, е правилен и законосъобразен.

Мотивите на съда в останалата им част обаче не срещат разбиране у настоящата инстанция – посочената от съда техническа неизправност при АВS-механизма на спирачната система на лекия автомобил не може да обоснове наличието на причинно-следствена връзка между действията на водача му и настъпилия резултат. Що се касае за мястото на произшествието – различието в посочените километрични отстояния – то не е основание за връщане на делото. Такова обаче е допуснатото от прокурора нарушение на закона с прекратяване на наказателното производство. Заради което и в крайна сметка атакуваното определение на окръжния съд следва да бъде потвърдено, като се добави в диспозитива, че след връщане на делото прокурорът следва да се съобрази с изложеното в мотивите на двата съдебни акта – първоинстанционния и въззивния.

Предвид всичко това на основание чл.243 ал.8 НПК Варненският апелативен съд

 

ОПРЕДЕЛИ :

 

          ПОТВЪРЖДАВА определение №260039/19.11.2020г. по чнд №291/2020г. на Силистренски окръжен съд, с което постановление на Силистренска окръжна прокуратура от 12.10.2020г. за прекратяване на наказателното производство по дп №6518-ЗМ-105/2018г. на ОД на МВР-Силистра, прокурорска преписка №1151/2018 по описа на ОП-Силистра, е отменено.

ВРЪЩА делото на Силистренска окръжна прокуратура, която при допълнителното разследване да се съобрази с указанията, изложени в съдебните актове на първоинстанционния и въззивния съд.

 

Определението  не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:                                       Членове :