Решение по дело №59/2023 на Административен съд - Разград

Номер на акта: 60
Дата: 24 октомври 2023 г. (в сила от 24 октомври 2023 г.)
Съдия: Юлияна Василева Цонева
Дело: 20237190700059
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юли 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  60

 

гр. Разград, 24.10.2023 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - РАЗГРАД в открито съдебно заседание на седемнадесети октомври през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА                                                                                 ЮЛИЯНА ЦОНЕВА

с участието на секретаря Ралица Вълчева и прокурора ЕМИЛ ЕНЧЕВ, като разгледа докладваното от съдия Цонева КАНД № 59 по описа за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Постъпила е касационна жалба от „Бондър Трейдинг“ ЕООД – гр.София, ЕИК *********, представлявано от управител Б. М. Г., действащ чрез упълномощен адв. М. М., АК - гр.Разград, съдебен адрес:****, партер, против Решение № 79 от 05.05.2023г., постановено по АНД № 160/2023 г. по описа на Районен съд – Разград в производството по чл.59 и сл. ЗАНН, с което е потвърдено НП № 17 – 2200089 от 13.01.2023 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“-гр.Разград. С него за нарушение на чл.415, ал. 1 от Кодекса на труда и на същото правно основание, на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева. В жалбата се твърди, че решението е неправилно и незаконосъобразно, като постановено при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и в нарушение на материалния закон. Сочи се, че АУАН е издаден след изтичане на давностния срок по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН, поради което административнонаказателното производство е проведено незаконосъобразно, а изводите на въззивния съд в противния смисъл са неправилни и необосновани, противоречащи на съдопроизводствените правила и на събрания по делото доказателствен материал. Иска се цялостна отмяна на обжалвания съдебен акт, както и на издаденото НП. Претендира се за присъждане на направените деловодни разноски пред двете инстанции.

Ответникът по касационната жалба - Дирекция „Инспекция по труда“-гр.Разград, чрез процесуалния си представител, я счита за неоснователна и моли съда да я отхвърли с присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят  на Окръжна прокуратура – Разград дава заключение, че жалбата е неоснователна и предлага оспореното съдебно решение да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Административен съд - Разград, като прецени събраните по делото доказателства, констатира следното:

Касационната жалба е допустима. Подадена е от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 АПК, в срока по чл. 211, ал. 1 АПК и срещу съдебно решение, подлежащо на касационен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Съгласно чл. 218, ал. 2 АПК, субсидиарно приложим на основание чл.63в ЗАНН, касационната инстанция следи служебно за допустимостта на оспорения съдебен акт. В изпълнение на това задължение съдът констатира, че проверяваното въззивно решение е недопустимо.

Производството пред районния съд е образувано по жалба срещу Наказателно постановление № 17 – 2200089 от 13.01.2023 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“-гр.Разград. В хода на образуваното пред Районен съд – Разград АНД № 160/2023г., обаче, като въззиваема страна е призована самата Дирекция „Инспекция по труда“-гр.Разград и на нея са връчвани съдебните книжа като страна по делото.

Разпоредбата на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН сочи, че при разглеждане на делото пред районния съд следва да се призовават нарушителят, поискалият обезщетение, включително този по чл. 55, ал. 2 от ЗАНН, собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, ако не е нарушител, наказващият орган или учреждението, или организацията, чийто орган е издал акта по чл. 58д, т. 4, както и допуснатите от съда свидетели. Анализът на тази норма налага извода, че когато предмет на оспорване пред районния съд е издадено наказателно постановление, предупреждение по чл. 28 от ЗАНН или резолюция за прекратяване на административнонаказателното производство (актовете по чл. 58д, т. 1 – 3 от ЗАНН) като въззиваем следва да бъде конституиран и призован наказващият орган. Общото между всички изброени актове е, че те се издават от наказващ орган по смисъла на чл. 47, ал. 1 от ЗАНН - съответното длъжностно лице, оправомощено от закона (пряко или по делегация) да налага административни наказания.

Само в случаите, когато се оспорва електронен фиш (акт по чл. 58д, т. 4 от ЗАНН), като въззиваема страна следва да се конституира и призовава учреждението или организацията, с оглед на обстоятелството, че той не се издава от конкретно длъжностно лице.

В процесния случай Районен съд – Разград, в нарушение на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН, е конституирал като страна и е разпоредил да бъде призована като страна Дирекция „Инспекция по труда“-гр.Разград вместо наказващия орган – Директора на Дирекция „Инспекция по труда“-гр.Разград.

Провеждането на съдебно производство срещу ненадлежна страна води до постановяване на недопустим съдебен акт, тъй като надлежната страна не може да се ползва от правните последици на постановеното съдебно решение, а ненадлежната страна формално е обвързана от тези правни последици, без обаче да е разполагала с процесуална легитимация за участие в процеса. Същевременно надлежната страна остава лишена от възможността да упражни правото да защити правата си.

Недопустимият съдебен акт следва да бъде обезсилен на основание чл. 221, ал. 3 от АПК, като делото се върне за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – Разград, при което да се конституира надлежният ответник по въззивната жалба – Директорът на Дирекция „Инспекция по труда“-гр.Разград. В този смисъл е и Тълкувателно постановление № 3 от 28.04.2023 г. на Общото събрание на съдиите от НК на Върховния касационен съд, Първа и Втора колегия на Върховния административен съд, постановено по тълк. дело № 5/ 2022 г.

Поради недопустимостта на оспореното решение касационната инстанция не обсъжда отменителните основания по чл. 348, ал. 1 от НПК. Само валиден и допустим съдебен акт подлежи на проверка за правилност.

С оглед изхода на спора и на основание чл. 226, ал. 3 от АПК касационният състав не дължи произнасяне по искането за присъждане на разноски.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 3 от АПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН Административен съд - Разград 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОБЕЗСИЛВА Решение № 79 от 05.05.2023г., постановено по АНД № 160/2023 г. по описа на Районен съд – Разград.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

Решението е окончателно.

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:   /п/

 

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.  /п/    

 

                                                                                  2. /п/