Решение по дело №257/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 123
Дата: 23 април 2021 г. (в сила от 3 февруари 2022 г.)
Съдия: Николета Антонова Карамфилова
Дело: 20207110700257
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е     № 123

гр.Кюстендил, 23.04.2021г.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

                Кюстендилският административен съд, в открито съдебно заседание на двадесет и втори април две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

Административен съдия: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

 

и секретар Антоанета Масларска, като разгледа докладваното от съдия Карамфилова адм.д.№257/2020г. по описа на КАС, за да се произнесе взе предвид:

 

   Производството по делото е по реда на  чл.195, ал.5 от ЗУТ.

М.А.З. *** оспорва заповед №РД-04-291/11.03.2020г. на кмета на Община Дупница, с която му е наредено премахването на обект „Ламаринен гараж №11“, изграден в имот общинска собственост с идентификатор 68789.17.453 по КК на гр.Дупница. Иска се отмяната й като незаконосъобразна – издадена в противоречие с материалния закон. Претендират се разноски.

                 Ответникът чрез процесуалния представител изразява становище за неоснователност на жалбата. Не се претендират разноски.

                 Кюстендилският административен съд след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, доводите и възраженията на страните, приема за установено следното:

Производството по издаването на оспорения акт е започнало със съставянето на КП №41/05.11.2019г., от който се установява, че в имот общинска собственост с идентификатор 68789.17.453 по КК на гр.Дупница, в междублоковото пространство на бл.4 и бл.6 на ул.“Ц. С. В.“ са разположени 18 броя ламаринени гаража и 1 бр. фургон, като гараж №11 е на жалбоподателя. Същият е с размери 2.80/6.00м и височина 2.10м, метална конструкция, долепена до гараж №10. Същия се явява неподходящ по местоположение, разположени, вид и материали и е предложено на кмета на Община Дупница да издаде заповед за премахване по чл.195, ал.5 от ЗУТ.

                  Изпратено е писмо до собствениците на гаражи, вкл. и М.З., с изх.№91-00-2029/19.11.2019г. за явяване в общината и запознаване със съдържанието на КП. Жалбоподателят  е депозирал възражение /л.28/.

Издадена е процесната заповед, с която е наредено на М.З. да премахне обект „Ламаринен гараж №11“, изграден в имот общинска собственост с идентификатор 68789.17.453 по КК на гр.Дупница, поради това, че е неподходящ по местонахождение, изграден е от неподходящи материали и в интерес на естетиката, сигурността и спокойствието на гражданите е необходимо да се премахне.

Изготвено и прието по делото е заключение вх.№4806/28.10.2020г. на в.л. А.А.. Същото се кредитира от съда, тъй като е изготвено при съблюдаване доказателствения материал по делото, закона и положението на гаража на място. От него се установява, че процесния гараж е изграден в група с още 13 подобни гаража в дворното пространство зад жилищен блок 4 на ул.“Ц. С. В.“, представляващ имот с идентификатор 68789.17.453 по КК на гр.Дупница – частна общинска собственост. Изпълнен е от подръчни средства от разнородни метални елементи и не отговаря на изискванията за естетика.  В с.з. вещото лице посочва, че достъп отзад зад гаражите няма, в единия край на имота се допират до границата, след това остава празно място, като в другия край севсем се доближават до границата. По този начин остава един триъгълник отзад.

Изготвено е заключение вх.№5644/08.12.2020г. на в.л. В.Ц. /същото се кредитира от съда като обективно/, в което се посочва че към момента на огледа състоянието на конструкцията на гаража не представлява опасност за живота и здравето на гражданите, но няма гаранция, че при много силен вятър може да се откъснат парчета от покрива. Гаражът е с неестетичен вид, не отговаря на критериите по Регламент №305/2011г. на ЕС за хармонизиране на предлаганите на пазара строителни продукти. Конструкцията на обекта е стоманена, като свързването на отделните елементи е чрез заварки. Носещите вертикални конструктивни елементи в основата са трайно вбетонирани. Евентуалното преместване на гаража не би могло да се осъществи в цялост, тъй като няма устойчивата форма от типа „контейнер“. На вещото лице е поставена допълнителна задача и е изготвено заключение вх.№1974/15.04.2021г., където се описва подробно вътрешността на гаража откъм конструкция и се добавя, че състоянието на заварките и болтовите съединения гарантира  устойчивостта на конструкцията и не застрашава живота и имуществото на гражданите при силен вятър.

                 С оглед така установената фактическа обстановка по делото съдът намира жалбата за допустима, като подадена срещу акт, подлежащи на оспорване по съдебен ред, в срок, от процесуално легитимни субекти и пред компетентен да я разгледа съд. След служебна проверка законосъобразността на оспорения административен акт на основанията по чл.146 от АПК и оплакванията в жалбата и по реда на чл.168 от АПК, съдът счита следното:

                   По своята правна същност заповед №РД-04-291/11.03.2020г. на кмета на Община Дупница е индивидуален административен акт. По отношение на нея следователно намират приложение правилата за издаване на индивидуални административни актове по АПК и редът за административно и съдебно оспорване. Атакуваната заповед е издадена от компетентен орган по арг. от чл.195, ал.5 от ЗУТ и при спазване изискванията за форма по чл.59 от АПК. При преценка на формалните изисквания относно съдържанието й, съдът констатира, че същата съдържа изложение на фактическите и правни основания за издаването й, поради което се явява мотивирана. Налице е колерация между изложените фактически твърдения за установяванията на място при проверката и визираните правни норми. Волята на органа е ясна и недвусмислена, поради което адресата на заповедта е могъл безпротиворечиво да разбере мотивната и разпоредителна част на акта.

Спазена е процедурата по чл.196, ал.1 и 2 от ЗУТ. Назначена е комисия от кмета на Общината, която е събрала всички необходими данни за вида и състоянието на гаража. КП №41/05.11.2019г. е връчен на собственика на гаражна клетка №11, обсъдено е подаденото от него възражение. Въз основа на констатациите, отразени в протоколите, комисията е предложила на кмета на общината гаражът да бъде премахнат, като неподходящ по местонахождение, разположение, вид и материали. В този смисъл съдът счита, че не е нарушен принципа за всестранно, обективно и пълно изясняване на фактическата обстановка от значение за случая, при гарантиране и на правата и интересите на участващите в производството страни. Събрани са относимите за спора доказателства. Фактите са анализирани всестранно и пълно. Изводите са базирани на установената действителност.

Съдът намира оспорената заповед и за материално законосъобразна. Тя е издадена на основание чл.195, ал.5 от ЗУТ и с нея е наредено премахването на обект „ламаринен гараж №11“, като неподходящ по местонахождение, изграден от неподходящи материали, неестетичен и застрашаващ сигурността на гражданите. Разпоредбата на чл.195, ал.5 от ЗУТ допуска премахването на строеж от вида на процесния /гараж/, когато същия е неподходящ по местонахождение, разположение, вид и материали, за което и при спазване на определена процедура кмета на съответната община издава заповед. Признакът „неподходящ по местонахождение“ поради изграждането в чужд имот – общинска собственост, без разрешение и съгласие на собственика са относими към законността на гаража и нямат връзка с предпоставките за премахване по  чл.195, ал.5 от ЗУТ. Наличието на признака „неподходящ по разположение“ обаче безспорно се установява от заключение вх.№4806/28.10.2020г. на в.л. А.А., изводимо от ситуирането му редово с други гаражи в общинския имот с идентификатор 68789.17.453 по КК на гр.Дупница по начин, препятстващ достъпа до парцела от неговата задна част /в с.з. вещото лице пояснява, че отзад остава един триъгълник, доколкото и в двата края на редицата от гаражи се достига границата на имота, а в средата остава празно пространство/. Този му начин на разположение съдът счита, че не позволява свободното ползване на тази част от имота от останалите живущи лица, както и от собственика – Общината във връзка с неговото  стопанисване.

Признаците „неподходящ по вид и материали“ са потвърдени от заключенията на вещите лица. Гаражът е изграден от разнородни метални  елементи, които формират неговия неестетичен вид. Такъв вид и начин на изграждане имат и останалите групово изградени гаражи, свързани с процесния.

Единствено недоказано остана твърдението на административния орган, че гаражът по начина, по който е изграден застрашава живота и здравето на гражданите. В обратна насока е заключение вх.№1974/15.04.2021г.

Заповедта е съответна с целта на ЗУТ за недопускане на негодни за ползване гаражи, доколкото съдът приема, че настоящия е неподходящ по разположение, вид и материали.

Изложените правни съждения по съществото на спора налагат крайния извод за отсъствие на основанията за отмяна на административния акт по чл.146 от АПК. Жалбата ще бъде отхвърлена като неоснователна.

                  С оглед изхода от делото разноски не се присъждат.

                  Воден от горното и на основание чл.172, ал.2 от АПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

                  ОТХВЪРЛЯ  като неоснователна жалбата на М.А.З. *** срещу заповед №РД-04-291/11.03.2020г. на кмета на Община Дупница, с която му е наредено премахването на обект „Ламаринен гараж №11“, изграден в имот общинска собственост с идентификатор 68789.17.453 по КК на гр.Дупница.

                  Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14 дневен срок от връчването му на страните.

 

 

                              АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: