Определение по дело №391/2018 на Окръжен съд - Добрич

Номер на акта: 434
Дата: 30 септември 2019 г.
Съдия: Теменуга Иванова Стоева
Дело: 20183200900391
Тип на делото: Частно търговско дело
Дата на образуване: 28 декември 2018 г.

Съдържание на акта

      

       О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  № 434

                    гр.Добрич 30.09.2019 г.

                                      

ДОБРИЧКИ ОКРЪЖЕН СЪД...... ТЪРГОВСКА КОЛЕГИЯ  закрито  заседание  на тридесети септември               

през две хиляди и деветнадесета                       година в състав:

                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:Т.СТОЕВА

при  секретаря………………………………..    и в присъствието на прокурора..........................................................като разгледа докладваното  от  съдия докладчик Стоева.........................................................................Ч.т.д.№391

от 2018 г.по описа на съда и за да се произнесе взе предвид следното:

     Постъпила е молба от кредитор в производството по несъстоятелност на „***“АД,гр.Търговище ,в несъстоятелност за допълване на Определение №389/26.08.2019г.,с правно основание чл.250 от ГПК и за поправка на очевидна фактическа грешка в същото определение,с правно основание чл.247 от ГПК.

   По делото е постъпило становище от длъжника в производството чрез адв.Д.Я.,с което се оспорва допустимостта,респективно основателността на подадената молба.

  Окръжният съд,като се запозна с мотивите на молителя за допълване и поправка на постановеното определение, намира за установено следното:

   Определение №389/26.08.2019г.,постановено по ч.т.д.№391/2018г.по описа на ДОС е постановено на основание чл.679 от ТЗ и с него са отменени взетите решения на събранието на кредиторите,проведено на 18.12.2018г.

   В молбата се изтъква,че  становището на подалия молбата кредитор във връзка с липсата на представителна власт на сегашния изпълнителен директор на длъжника не е обсъдено от съда,поради което съдът следва да се произнесе по поставения преюдициален въпрос има ли законен орган на управление длъжника,който разполага с представителна власт спрямо дружеството и правото да упълномощи  адв.Я. в производството по несъстоятелност.Били са представени доказателства-договор за управление  на „***“АД от 20.01.2013г.,в който е вписано,че представителството на дружеството се осъществява от изпълнителния директор само заедно с председателя на СД.Председателят на СД е заличен в ТР много преди 2018г.,поради което правомощията на Ц.Д.са отпаднали.

    Поради това се иска допълване на определението с произнасяне от съда по така депозираното становище.

    След произнасяне на въпроса за допълване на определението,съдът според молителя следва да отстрани ОФГ в определението,като вместо постановената отмяна на решенията на събранието на кредиторите,постанови потвърждаването й.

   В становището на длъжника се изтъква,че искането за допълване на решението и отстраняване на ОФГ по същество представлява искане за преразглеждане на спора,което е недопустимо.

  Съдът,като взе предвид доказателствата по делото намира,че подадената молба е неоснователна.

  Съгласно правната доктрина допълване на решението/определението е налице,когато решението,в случая определението не обхваща целия спорен предмет по делото.

   Не сме пред непълно решение,когато съдът е пропуснал да изрази в акта си част от иначе напълно формираната си воля или когато не е мотивирал решението си.Не се счита за непълно,а за неправилно решение,когато съдът е  пропуснал да обсъди доказателства или доводи на страните по делото.

   При постановяване на определението си съдът е взел предвид задължителните указания на въззивния съд –Апелативен съд гр.Варна,които са в смисъл ,че в процесния случай не може да бъде направен извод за липса на представителни органи на дружеството.Ц.Димитров е вписан в ТР като представляващ „***“АД през 2013 г.Последващото вписване на намаляване на членовете на СД и изтичане на мандата му не отменят представителните му правомощия..Ц.Д.е упълномощил адв.Д.Я. изрично с правото да представлява дружеството пред всички съдебни инстанции във връзка и по повод искането за отмяна на решения на ОС на кредиторите,проведено на 18.12.2018г.В този смисъл  е Определение от 19.03.2019г. по в.ч.т.д.№127/2019г. по описа на АС гр.Варна,с което е отменено определението за прекратяване на производството по делото по жалбата на „***“АД,в несъстоятелност срещу решенията на събранието на кредиторите от 18.12.2018г.и делото е върнато за продължаване на съдопроизводствените действия.При това положение,при дадени задължителни указания за прилагането на закона, първоинстанционният съд не разполага с възможността да тълкува и прилага закона в обратния смисъл.

   С молбата за допълване на определението и поправка на ОФГ се цели промяна в резултата по повдигнатия спор,което е недопустимо-постановяването на допълнително решение предпоставя такава непълнота,която може да се отстрани ,без да се променя вече постановеното решение по делото.В този смисъл-Българско гражданско процесуално право,девето преработено и допълнено издание-стр.516.

   С тези мотиви подаденото искане с правно основание чл.260 от ГПК и чл.247 от ГПК за допълване на определението ,постановено на 26.08.2019г. по т.д.№391/2018г.на ДОС,следва да бъде оставено без уважение.

    Водим от изложеното Окръжният съд,

       О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

    ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на „***“АД,чрез адв.П.Т.за допълване и поправка на очевидна фактическа грешка в Определение №389/26.08.2019г.по т.д.№391/2018г.по описа на Добрички окръжен съд.

   Определението не подлежи на обжалване.

 

                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: