Решение по дело №366/2019 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 53
Дата: 28 февруари 2020 г. (в сила от 28 февруари 2020 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20197110700366
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 28.02.2020 год.

 

В   И М Е Т О  Н А   Н  А  Р  О  Д  А

 

 

Номер       53                                                 2020 година                              град   Кюстендил

 

Кюстендилски административен съд,

на  двадесет и девети януари                                                                     2020 година

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

 

                                                         Председател: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                                Членове: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

                                                                                АСЯ СТОИМЕНОВА

 

Секретар: И. С.и с участието на

Прокурора: Йордан Георгиев

 

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

НАХД № 366 по описа на КнАдмС за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

         ОД на МВР гр. Кюстендил, чрез директора си ст. комисар Елиан Стамболийски, обжалва Решение на КнРС № 350/25.10.2019 г. по НАХД № 908/2019 г. по описа на същия съд за 2019 г.

         Твърдят се касационни основания, че решението е неправилно, незаконосъобразно и необосновано, постановено при допуснати съществени процесуални нарушения, поради което районния съд неправилно е отменил ЕФ и моли същият да се потвърди. Твърди се, че не са допуснати сочените от въззивния съд нарушения при прилагането на закона. Не се сочат и представят никакви нови конкретни доказателства, касаещи оспореното решение.

         Касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява по делото.

         Ответникът по касационната жалба, редовно призован, не се явява и не се представлява по делото.

         Заключението на прокурора е, че депозираната касационна жалба е неоснователна, сочените в касационната жалба основания не са налице, а КнРС е постановил правилно решение, което следва да се остави в сила.

         Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 ал. 1 от АПК от надлежна страна, участник в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно и е процесуално допустима.

         Административният съд, на основание чл. 218 от АПК във връзка с чл. 63 ал. 1 от ЗАНН, след като обсъди посочените в жалбата пороци на решението и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, прие следното:

         Предмет на касационна проверка е Решение на РС - Кюстендил по НАХД № 908 по описа на същия съд за 2019 г. С атакувания съдебен акт е отменен Електронен фиш Серия К № 2021695, издаден от ОД на МВР гр. Кюстендил, с който на Р.К. И. – Б. - законен представител на „В.*** с адрес гр. С. р-н Слатина,  ул. „Р. в.“ № *** е наложено административно наказание ”глоба” в размер на 400.00 лв., на основание чл. 189 ал. 4 вр. с чл. 182 ал. 1 т. 4 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ за нарушение по чл. 21 ал. 1 от ЗДвП. 

         Отмененият от КнРС електронен фиш е заключителен акт в административно - наказателно производство, образувано срещу Р.К. И. – Б., законен представител на „В. от гр. С., за това че на 12.03.2018 г. в 18.12 ч., в обл. Кюстендил, ВП ІІ 62, км. 4+730, с. Багренци, в посока гр. Дупница, управлява лек автомобил „А.“, с рег. № ****, като се движи със скорост от 83 км/ч. при ограничение на скоростта за населено място от 50 км/ч. Наказуемата скорост е 33 км/ч. – нарушение по чл. 21 ал. 1 от ЗДвП.       

         Нарушението е установено с автоматизирано техническо средство система за контрол на скоростта на МПС № 003059047ВАВ, като е изготвен клип № 246. ЕФ е връчен срещу подпис на жалбоподателката на 08.05.2019 г. Наложена е “глоба” в размер на 400.00 лв., на основание чл. 189 ал. 4 вр. с чл. 182 ал. 1 т. 4 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ за нарушение по чл. 21 ал. 1 от ЗДвП.   

         Първоинстанционният съд е приел, че в процедурата по установяване на административното нарушение и съответно налагане на наказанието е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила. В производството пред въззивната инстанция са приети писмени доказателства, както и административнонаказателната преписка по издаването на атакувания електронен фиш, но не са представени доказателства за това кой е действителният нарушител.  След обсъждане на събраните доказателства, съдът е счел, че жалбата е основателна и ЕФ е издаден в нарушение на чл. 189 ал. 4 от ЗАНН, както и не е доказано по несъмнен начин правнорелавантните за деянието обстоятелства и е отменил като незаконосъобразен така издадения електронен фиш.      

         Ограничен в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, настоящият съдебен състав смята, че са налице основания за уважаване на касационната жалба и ще отмени решението на КнРС като неправилно и незаконосъобразно.

        Кюстендилският административен съд счита, че по делото пред въззивната инстанция  са представени всички доказателства, относими към конкретния случай. Представени са екземпляр от процесния електронен фиш, снимка/клип № 246, разписка за връчването на ЕФ, Протокол № 224-ИСИ от 12.10.2017 г. от проверката на автоматизираното средство № 9047ВАВ; Протокол за извършено обучение на служители от 11.04.2016 г. и данни за собственост на автомобил рег. № СВ 2477 ВТ.

        Именно от последният документ е видно, че за собственик на горепосоченото МПС  e посочено дружеството „С. – Б.“ *** със седалище и адрес на управление гр. С. бул. „Ал. С.“ № **, но ползвател е „В. – БГ“ *** със седалище и адрес на управление гр. С., ул. „Р. в.“ № **. В този смисъл правилно АНО е привлякъл към отговорност представляващия дружеството – ползвател. След като последният не е представил декларация по чл. 189 ал. 5 от ЗДвП, не е оборил презумпцията по чл. 188 ал. 2 от ЗДвП.

        В този смисъл, въззивния съд неправилно е постановил решението си като е отменил издаденият ЕФ като незаконосъобразен и неправилен, издаден при недоказаност на извършителя на нарушението.

 

Воден от тези мотиви и на основание чл. 222 ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН, Кюстендилският административен съд

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 350/25.10.2019 г., постановено по НАХД № 908/2019 г. по описа на РС - Кюстендил за 2019 г. и вместо нето постановява:

ПОТВЪРЖДАВА ЕФ, серия К № 2021695 на ОДМВР гр. Кюстендил, с който на Р.К. И. – Б. – законен представител на фирма „В. – БГ“ ЕООД, ЕГН – **********, с адрес гр. С., район С., ул. „Р. в.“ № **, с който на основание чл. 189 ал. 4, във вр. с чл. 182 ал. 1 т. 4 от ЗДвП, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 /четиристотин/ лева за нарушение по чл. 21 ал. 1 от ЗДвП.

Решението е окончателно.

Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на препис от същото.         

                                                                                                                           

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                   

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: