Решение по дело №5264/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1686
Дата: 3 октомври 2018 г. (в сила от 20 октомври 2018 г.)
Съдия: Доника Илиева Тарева
Дело: 20185330205264
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 1686

гр. Пловдив, 03.10.2018 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД-ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на осемнадесети септември две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОНИКА ТАРЕВА

                                                                                    

при участието на секретаря Мария Колева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 5264/2018 г. по описа на ПРС, III нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

          Обжалвано е НП № 16-1030-011873/16.01.2017 г., издадено от Началник Група към Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Пловдив, с което Г.П.Г., с ЕГН: **********, е санкциониран с административно наказание ГЛОБА в размер на 100 лева – за нарушение  на чл. 100, ал. 1, т. 1 ЗДвП и 20 лева – за нарушение на чл. 147, ал. 1 ЗДвП.

          Жалбоподателят, Г.П.Г., обжалва цитираното НП с доводи за неправилност и незаконосъобразност и моли същото да бъде отменено. По отношение на нарушението по чл. 100, ал. 1, т. 1 ЗДвП се сочи, че описаните в НП фактически констатации не съответстват на дадената правна кваклификация, както и че наложената санкция не е в предвидения в чл. 183, ал. 1, т. 1 ЗДвП размер. По отношение на чл. 147, ал. 1 ЗДвП се твърди, че субект на същото може да е само собственик на МПС и доколкото жалбоподтелят не е такъв по отношение на процесното МПС, същият не може да бъде отговорен за това нарушение. Отделно са наведени съображения и за липса на посочване на място на нарушенията.

          Въззиваемата страна, Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Пловдив, не изразява становище по така депозираната жалба.

          От фактическа страна се установява следното:

                На 15.11.2016 г. полицай при ОД МВР, град Пловдив, Сектор Пътна полиция, съставил АУАН по отношение на Г.П.Г. за това, че на същата дата, около 10.10 ч. в Община Марица, на път Втори клас, № II-56-90 км., същият е управлявал л.а. „Рено Сценик“ с рег. № ... (чужда собственост), без да носи в себе си СУМПС и Контролен талон към него, както и за това, че в хода на извършената проверка било установено, че автомобилът не е бил представен на технически преглед. За така констатираните нарушения срещу водача бил съставен АУАН, а въз основа него и обжалваното НП.

          Изложената в АУАН и възпроизведена в НП фактическа обстановка се възприема от настоящия съдебен състав, доколкото същата се потвърждава от събраните по делото доказателства – писмени (Справка за нарушител/водач) и гласни - показанията на разпитания по делото свидетел - актосъставителя С.С. Й., който е потвърдил изложените от него в АУАН факти и обстоятелства. Съдът кредитира тези показания като обективни, логични и неопровергани от събраните по делото доказателства.

          Тази фактическа обстановка и събраните поделото доказателства обосновават следните правни изводи:

          Жалбата е подадена от надлежна страна, в законоустановения срок и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата се оценя като частично основателна. Съображенията за това са следните:

          На първо място следва да се посочи, че в случая е налице извършено нарушение на административната разпоредба на чл. 147, ал. 1 ЗДвП, която квалифицира като нарушение управлението на МПС, което не е преминало технически преглед. В АУАН и в наказателното постановление е посочено, че е установено провереното ППС да не е било представено за ГТП в срок, което е видно от поставения знак за ГТП върху автомобила № 8877411. Следва да се има предвид, че задължението за представяне на ППС на технически преглед съобразно с чл.147 ЗДвП и издадената въз основа на него специална Наредба е за конкретния собственик на ППС или определено длъжностно лице, като в тази връзка в ЗДвП по чл. 181 е предвидена отговорност именно за собственик или длъжностно лице, което без уважителни причини не представи в определения срок превозно средство за технически преглед. В случая, изрично и в акта, и в наказателното постановление е посочено, че провереният автомобил не е лична собственост на водача-нарушител. Правилно поради това наказващият орган не е предприел реализиране на отговорността на същия по изричния текст на чл. 181 ЗДвП, а го е санкционирал съобразно общата разпоредба на чл. 185 ЗДвП, като е посочил вече различно изпълнително деяние, което е относимо към водач, но несобственик, който управлява ППС, което не е представено на технически преглед в срок. Последното също е нарушение, което действително подлежи на санкциониране по общия текст на чл.185 ЗДвП, което в случая е съответно на действително установената фактическа обстановка. Не е налице, следователно, твърдяното в жалбата противоречие и несъответствие, ето защо и доколкото по делото се установява по несъмнен начин (отново от показанията на актосъставителя и АУАН), че жалбоподателят е управлявал гореописаното МПС, което не е било представено в срок за технически преглед, следва да се приеме че същият е извършил нарушение на вменената му във вина административна разпоредба. Правилно е определен и размерът на глобата – в предвидените в закона рамки, който размер настоящият съдебен състав намира за съответен на обществената опасност на констатираното нарушение и на нарушителя (същият е бил санкциониран многократно за нарушения на ЗДвП).

          По отношение на нарушението, визирано в т. 1 от процесното НП, описано под правната квалификация на чл. 100, ал. 1, т. 1 ЗДвП, настоящият съдебен състав констатира, че макар в случая да се установява същото да е налице, доколкото в действителност в хода на извършената проверка водачът не е предствил СУМПС и КТ към него, наложената за него санкция не съответства на предвиденото в закона. Съгласно чл. 183, ал. 1, т. 1, пр. 3 ЗДвП, наказва се с глоба 10 лв. водач, който не носи определените документи - свидетелство за управление, контролен талон и свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство. В конкретния случай жалбоподателят е санкциониран с глоба в размер на 100 лева. Ето защо и НП следва да бъде изменено в посочената част, като санкцията, наложена за нарушението по чл. 100, ал. 1, т. 1 ЗДвП, следва да бъде редуцирана на 10 лева.

Отделно от горното съдът не констатира наличието на основания за квалифициране на нарушенията като маловажен случай, предвид характера на същите – такива, които касаят сигурността на водача и подлагат на риск сигурността и на останалите участници в движението по пътищата, поради което настоящият съдебен състав не приема, че подобни нарушения могат да се квалифицират като маловажен случай.

Не се констатира и твърдяната липса на място на извършване на нарушението. Видно от АУАН и НП в същите е посочено, че нарушенията са констатирани в Община Марица, на път Втори клас, № II-56-90 км. Посоченото дава в достатъчна степен на яснота информация за мястото на нарушенията, поради което това възражение се оценя като неоснователно.

Поради горните мотиви, Пловдивският районен съд, ІII н. с.

 

Р  Е  Ш  И  :

         

          ИЗМЕНЯ НП № 16-1030-011873/16.01.2017 г., издадено от Началник Група към Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Пловдив, в частта, с която Г.П.Г., с ЕГН: **********, е санкциониран с ГЛОБА в размер на 100 /сто/ лева – за нарушение  на чл. 100, ал. 1, т. 1 ЗДвП, като НАМАЛЯВА глобата на 10.00 /десет/ лева.

          ПОТВЪРЖДАВА НП в останалата част.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала! МК